Προς το περιεχόμενο

nvme RAID 1 σε Gigabyte Vision D 550


mitsosG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στο forum. Βοηθώ ένα φίλο να στήσει ένα νέο PC. Το παλικάρι αγόρασε 2 nvme 500gb samsung 980 και θέλει να τους βάλει σε raid 1 για backup. Η μητρική αναφέρει ότι το υποστηρίζει.

Καταρχήν η μητρική έχει το τελευταίο Bios, F13, που βγήκε πριν 15 μέρες.

Μετά από αρκετή προσπάθεια και διαβάζοντας το manual, βλέποντας βιντεάκια online κτλ, κατάφερα να δημιουργήσω το raid1 από τους 2 nvme στο Raid Expert 2 ΕΝΤΟΣ του bios, αφού πρώτα ενεργοποίησα το "NVME Raid --> enabled" .

Στο manual αναφέρει ότι πρέπει να απενεργοποιήσω και το CSM, "CSM support --> disabled". Αυτό απενεργοποιώντας το δεν μπορείς να κάνεις boot από πουθενά. Οπότε το άφησα ενεργοποιημένο.

Στα Windows 10 που ήταν ήδη στημένα στον sata SSD εγκαθιστώ από site της AMD τους AMD RAID drivers (NVME and SATA), κάπως έτσι το λέει.

Με μεγάλη μου έκπληξη τρέχοντας το Raid Expert 2 μέσα από τα windows, εμφάνισε αμέσως το Array 1 και άρχισε να το κάνει αυτόματα create.

Αφού ολοκλήρωσε τη διαδικασία, μέσα στη Διαχείριση Δίσκων στη θέση των δύο Samsung 980, εμφανίστηκε ένας δίσκος 500άρης. Τον έκανα initialize και τον άφησα χωρίς partition αφού θα τον "πατούσα" από πάνω με το έτοιμο λειτουργικό.

Τρέχοντας το Acronis True Image που χρησιμοποιώ κατά κόρων για images, clones κτλ βρήκε αμέσως φυσικά και το source drive (ένας Vertex 4) αλλά και το target disk (AMD Raid Array 1 9.3). Έτσι το ονόμαζε αν δεν κάνω λάθος. Με την επιτυχή ολοκλήρωση του clone εμφανίστηκε έτοιμος ο δίσκος RAID με το λειτουργικό μέσα κτλ.

ΕΔΩ ξεκινάει το παράλογο. Στην επανεκκίνηση, μέσα στο bios δεν μπορώ με ΚΑΝΕΝΑ τρόπο να ορίσω να κάνει boot από το RAID Array. Δοκίμασα με όλους τους τρόπους, ακόμα και με legacy boot, με CSM disabled κτλ. Δεν μου το βγάζει ούτε σαν επιλογή στο boot order. Ενώ και μέσα στο bios φαίνεται ότι υπάρχει raid, και μέσα στα windows. 

 

-- Ξέχασα να αναφέρω ότι ο Vertex 4 που είχε το λειτουργικό, ήταν σε MBR και όχι σε GPT. Οπότε και το clone μετέτρεψε το Raid Array σε MBR αναγκαστικά.

 

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο, έστω και σε άλλη μητρική, ώστε να με βοηθήσει; Γνωρίζω ότι αν θες να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση windows, φορτώνεις πριν το setup κάποιους extra drivers. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό για την απουσία του raid array από το boot;

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από mitsosG7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

raid 1 για backup.

Το raid1 το κάνουμε για high availability όχι για backup. Ο λόγος είναι ότι δεν σε προστατεύει ούτε από ιούς, ούτε από κατά λάθος διαγραφή, ούτε από corrupted αρχεία λόγω αστοχία της RAM, ούτε από καταστροφή των NVME από πρόβλημα της μητρικής/τροφοδοτικού/φωτιές/νερά κλπ. Για backup υπάρχουν οι εξωτερικοί δίσκοι, τα cloud και τα NAS (αρκεί στο NAS να μην έχει πρόσβαση το λειτουργικό και τα κλειδώσουν όλα οι ιοί).

Από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας πολύ βιαστικά το raid θα γίνει σε ένα NVME που είναι συνδεδεμένο στο CPU και ένα που είναι στο chipset το οποίο είναι κακή ιδέα (ίσως και ήδη καταδικασμένη).

Ειλικρινά αν αυτό που θέλατε να κάνετε είχε κάποιο νόημα (πχ θέλατε να το κάνετε σε κάποιο server) θα έκανα μία προσπάθεια να βοηθήσω γιατί έχω κάνει κάτι αντίστοιχο στη μητρική μου για benchmarks όμως κατά τη γνώμη μου δεν έχει.... Ειλικρινά πιστεύω ότι με το raid1 θα διπλασιαστούν οι πιθανότητες να χάσει τα data του γιατί χωρίς ξεχωριστό raid controller κάποια στιγμή θα γίνει corrupted το array, μετά δεν θα ξέρει τι να κάνει και προσπαθώντας να το φτιάξει θα τα χάσει όλα. Επίσης θα του δημιουργήσει μία ψευδαίσθηση ότι έχει backup ενώ στην πραγματικότητα δεν θα έχει.

Εγώ στη θέση του φίλου σου θα φρόντιζα απλά κάθε βράδυ ο φάκελος με τα data να αντιγράφεται στο δεύτερο δίσκο και θα κρατούσα αντίγραφα 14 ημερών, όπως κάνουν όλοι στους server τους, ώστε να υπάρχει τουλάχιστον μία προστασία στην ελάχιστη πιθανότητα που χαλάσει ένας NVME ή σβηστούν κατά λάθος ή γίνουν corrupted τα αρχεία.

Αφού ο δίσκος είναι τόσο μικρός ακόμα καλύτερη λύση είναι να μοιραστείτε κάποια family συνδρομή στη Microsoft και να τα βάζετε όλα στο cloud ή να πάρει ένα εξωτερικό και να τον ενημερώνει κάθε βδομάδα (και μετά συρτάρι σε άλλο δωμάτιο).

Παλαιότερα το raid ήταν πολύ συνηθισμένο σήμερα όχι τόσο. Ο λόγος είναι το virtualization, τα 10gbit switch / 1++ gbit internet που έχουν οι server, οι NVME και οι 16++ core CPU που σου επιτρέπουν να τα κάνεις όλα ακαριαία ( fresh setup σε λίγα λεπτά), οι καλύτεροι installer, η πρόοδος του automation στα εργαλεία των IT κλπ κλπ.

Από παλιά όμως μέχρι και σήμερα το raid της μητρικής (χωρίς ξεχωριστό raid controller) ήταν κάτι που το χρησιμοποιούσαν κάποιοι για πειραματισμό και αφού συνήθως έχαναν τα data τους δεν το τολμούσαν ξανά. Κάνε ένα γκάλοπ αν θέλεις να βεβαιωθείς.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Από παλιά όμως μέχρι και σήμερα το raid της μητρικής (χωρίς ξεχωριστό raid controller) ήταν κάτι που το χρησιμοποιούσαν κάποιοι για πειραματισμό και αφού συνήθως έχαναν τα data τους δεν το τολμούσαν ξανά. Κάνε ένα γκάλοπ αν θέλεις να βεβαιωθείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Ειλικρινά αν αυτό που θέλατε να κάνετε είχε κάποιο νόημα (πχ θέλατε να το κάνετε σε κάποιο server) θα έκανα μία προσπάθεια να βοηθήσω γιατί έχω κάνει κάτι αντίστοιχο στη μητρική μου για benchmarks όμως κατά τη γνώμη μου δεν έχει.... Ειλικρινά πιστεύω ότι με το raid1 θα διπλασιαστούν οι πιθανότητες να χάσει τα data του γιατί χωρίς ξεχωριστό raid controller κάποια στιγμή θα γίνει corrupted το array, μετά δεν θα ξέρει τι να κάνει και προσπαθώντας να το φτιάξει θα τα χάσει όλα. Επίσης θα του δημιουργήσει μία ψευδαίσθηση ότι έχει backup ενώ στην πραγματικότητα δεν θα έχει.

ΠΟΤΕ soft RAID 1. Παθών και μαθών. Τουλάχιστον το soft RAID 0 παλιά με τους σκληρούς είχε ένα νόημα γιατί διπλασίαζες τα sequentials στα σαπάκια σε μια εποχή που βλέπαμε τους 10k rpm με τα κυάλια.😁  Εννοείται ότι δεν θα είχες το OS σε RAID 0 και έκανες και τα backups σου τακτικά. Στα 4 χρόνια που είχα soft RAID 0  με WD250YS Raid Edition πρέπει να μου χτύπησε το array ισάριθμες φορές. Και ο ένας από αυτούς τελικά βάρεσε και σέκτορες. Αλλά με αρκετή χρήση όλα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, Ι get your point που λένε και στο χωριό μου. Εντάξει, το Raid 1 προσφέρει ασφάλεια αν χάσεις τον ένα δίσκο με την προϋπόθεση ότι τον αντικαθιστάς σχετικά άμεσα, δεν εννοούσα backup με την κλασσική έννοια της λέξης. Δεν έχω κάνει ποτέ software raid για να ξέρω τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν. Ο φίλος έχει ήδη έναν Black 2TB για 1ο backup και ένα 2-bay NAS 4TB σε Raid 1 για 2ο backup, του έχω πει να παίρνει κάποια αρχεία με incremental σε εξωτερικό δίσκο μέσω ενός απλού προγράμματος και μετά να τον αποσυνδέει οπότε θεωρητικά δεν θα είναι εύκολο να χάσει τα αρχεία του. Είναι μηχανικός και έχει πολλές δουλιές παλιές και εν εξελίξει που δεν θέλει να χάσει με τίποτα. Του πρότεινα και το 365 με το office + 1tb cloud αλλά του φάνηκε ακριβό μετά τα 2 χιλιάρικα που έδωσε για το υπόλοιπο setup 🤷‍♂️...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το σπάσω το raid και θα αφήσω τον 2ο nvme να τον εκμεταλλευτεί αλλιώς... 

Επεξ/σία από mitsosG7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

Οκ, Ι get your point που λένε και στο χωριό μου. Εντάξει, το Raid 1 προσφέρει ασφάλεια αν χάσεις τον ένα δίσκο με την προϋπόθεση ότι τον αντικαθιστάς σχετικά άμεσα, δεν εννοούσα backup με την κλασσική έννοια της λέξης. Δεν έχω κάνει ποτέ software raid για να ξέρω τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν. Ο φίλος έχει ήδη έναν Black 2TB για 1ο backup και ένα 2-bay NAS 4TB σε Raid 1 για 2ο backup, του έχω πει να παίρνει κάποια αρχεία με incremental σε εξωτερικό δίσκο μέσω ενός απλού προγράμματος και μετά να τον αποσυνδέει οπότε θεωρητικά δεν θα είναι εύκολο να χάσει τα αρχεία του. Είναι μηχανικός και έχει πολλές δουλιές παλιές και εν εξελίξει που δεν θέλει να χάσει με τίποτα. Του πρότεινα και το 365 με το office + 1tb cloud αλλά του φάνηκε ακριβό μετά τα 2 χιλιάρικα που έδωσε για το υπόλοιπο setup 🤷‍♂️...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το σπάσω το raid και θα αφήσω τον 2ο nvme να τον εκμεταλλευτεί αλλιώς... 

Από πλευράς αξιοπιστίας το να έχεις soft RAID 1 είναι πολύ χειρότερο από το να μην έχεις. Πιο πιθανό είναι να σου βαρέσει το array και να χάσεις ότι έχεις και δεν έχεις από το να σου χαλάσει ο nvme. Δεν αξίζει ο κόπος imo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο μιλάτε για soft raid ???

Πολύ χονδρικά.
Για κανονικο raid χρειάζεσαι έναν ξεχωριστό coltroller, με την δική του μνήμη ram που θα το διαχειρίζεται.
Αυτοί βρίσκονται συνήθως σε ξεχωριστές κάρτες ή σε μερικές περιπτώσεις είναι ενσωματωμένοι επάνω σε σερβεράδικες μητρικές.

Το «raid» που προσφέρουν τα μπόρντ είναι μία s/w υλοποίηση που εκτελείτε από το BIOS της μητρικής αναθέτοντας την λειτουργία στον ίδιο τον επεξεργαστή μαζί με όλα τα άλλα που πρέπει να εκτελέσει.
Δεν έχει σε καμμία περίπτωση της αξιοπιστία των κανονικών raid controller, για αυτό το λόγο οι περισσότεροι που το έχουν δοκιμάσει παραπονιούνται ότι παρουσιάζει προβλήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dpolal είπε

Πολύ χονδρικά.
Για κανονικο raid χρειάζεσαι έναν ξεχωριστό coltroller, με την δική του μνήμη ram που θα το διαχειρίζεται.
Αυτοί βρίσκονται συνήθως σε ξεχωριστές κάρτες ή σε μερικές περιπτώσεις είναι ενσωματωμένοι επάνω σε σερβεράδικες μητρικές.

Το «raid» που προσφέρουν τα μπόρντ είναι μία s/w υλοποίηση που εκτελείτε από το BIOS της μητρικής αναθέτοντας την λειτουργία στον ίδιο τον επεξεργαστή μαζί με όλα τα άλλα που πρέπει να εκτελέσει.
Δεν έχει σε καμμία περίπτωση της αξιοπιστία των κανονικών raid controller, για αυτό το λόγο οι περισσότεροι που το έχουν δοκιμάσει παραπονιούνται ότι παρουσιάζει προβλήματα.

My bad, τώρα είδα ότι έχει κάνει το raid στους NVME και όχι στα SATA.

Απλά να πω ότι το RAID που προσφέρουν τα motherboard στα SATA Ports δεν είναι s/w αλλά hardware μέσα από controller που έχει το Chipset.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...