Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σβήνει όλα τα σχόλια κάτω από το βίντεο αναβάθμισης σε Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εταιρεία υποστηρίζουμε 300+ μηχανήματα στα οποία έχουμε και δύσκολη πρόσβαση (PC σε πλοία, καταστήματα ανά την Ευρώπη κλπ) τα οποία επί των πλείστων είναι 5+ χρονών. Να δω τι θα κάνουμε όταν κάποια από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοι θα γίνουν Win11 only. Μιλάμε για επένδυση που ξεπερνάει το εκατοστάρι χιλιάδες.

Επεξ/σία από drouks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Poleimechanos2 είπε

Εγώ δεν είμαι ούτε fanboy ούτε υπάλληλος της microsoft.

Και για να έχουμε καλό ερώτημα:

Δηλαδή ας πούμε αυτές οι "business practices" της microsoft (κάποιες από τις οποίες ανέφερα παραπάνω) είναι μια χαρά φυσιολογικές και σκοπό έχουν την "πρόοδο" και την "ασφάλεια" και δεν είναι γνήσιο δείγμα ελεεινής και τρισάθλιας απληστίας του χειρίστου είδους, η οποία στην τωρινή συγκυρία εκτός από παγκόσμια οικονομική επιβάρυνση θα προκαλέσει ταυτόχρονα και την μεγαλύτερη συσσώρευση e-waste στην ανθρώπινη ιστορία;

Γιατί όλος ο πλανήτης θεωρεί αυτές τις πρακτικές πανάθλιες και εκβιαστικές και το εκφράζει παντού, με κάθε ευκαιρία, και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο "η Microsoft σβήνει όλα τα σχόλια κάτω από το βίντεο αναβάθμισης σε Windows 11". 😛

Φοβερό σύστημα διαχείρισης παραπόνων από την "κορυφαία" (sic!) εταιρία ανάπτυξης λογισμικού! 😂

Χαχαχαχαχαχα!!! Για τα πανηγύρια μιλάμε!!!!

Χαχαχαχαχα!!!!😂😂😂

Άσε λοιπόν τι θα έκανα εγώ.

Αυτό ούτως ή άλλως δεν έχει καμία πρακτική σημασία και είναι στα φαντασιακά πλαίσια μιας εκθέσεως ιδεών. 😛

Το θέμα είναι το τι κάνει η Microsoft και αυτό που θέλει να κάνει αυτή την στιγμή δεν είναι καν στα πλαίσια του business is business. Είναι μια ακόμη απονενοημένη ανοησία στα πλαίσια ενός παγκόσμια γενικευμένου extreme corporate greed, που θα καταλήξει στο τέλος να πυροδοτήσει την έναρξη ενός νέου οικονομικού Αρμαγεδδώνος.

"Greed and its consequences are weapons of mass destruction.”:

https://us.experteer.com/magazine/greed-leads-to-destruction/

Πήγαινε στο λινουξ (1%) και καλή τύχη. Sudo apt-get install Ή στο MaCos (9%)

Αλλά το windows είναι σαν το σουβλάκι, πάντα θα ξαναφάς όσο bon viver και να είσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, drouks είπε

Στην εταιρεία υποστηρίζουμε 300+ μηχανήματα στα οποία έχουμε και δύσκολη πρόσβαση (PC σε πλοία, καταστήματα ανά την Ευρώπη κλπ) τα οποία επί των πλείστων είναι 5+ χρονών. Να δω τι θα κάνουμε όταν κάποια από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοι θα γίνουν Win11 only. Μιλάμε για επένδυση που ξεπερνάει το εκατοστάρι χιλιάδες.

Αυτό θα γίνει σε πόσα χρόνια; 10-20;

Εγώ στην δουλειά μου έχω ακόμη εφαρμογή από το 1998 και δουλεύει σε windows 10, έχουμε file servers με SMB 1.0.

Προσωπικά θα προτιμούσα να μας τα είχε ξεκόψει η ίδια η ms για να έχω δικαιολογία για αναναβάθμιση σε κάτι με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Αν δεν κατανοούν οι εταιρείες την αναγκη της ασφάλειας, κακό του κεφαλιού τους.  Αν κολλήσουν τίποτα malware, ransomware και πληρώνουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ ή εκατομμύρια είναι καλύτερα;  Αν γίνει διαρροή προσωπικών δεδομένων και πληρώνουν πρόστιμα;

Αν πέσουν οι εφαρμογές τους και δεν δουλεύουν δεν θα χάνουν χιλιάδες/εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ για κάθε λεπτό που θα χάνουν πελατεία;

Η ασφάλεια είναι κάτι που κοστολογείται ανάλογα με τις ανάγκες της εταιρείας.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η διαθεσιμότητα και η ασφάλεια, βάζεις και υπολογιστή του 1990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Πήγαινε στο λινουξ (1%) και καλή τύχη. Sudo apt-get install Ή στο MaCos (9%)

Αλλά το windows είναι σαν το σουβλάκι, πάντα θα ξαναφάς όσο bon viver και να είσαι.

μια ζωή ένα παράθυρο minimize στο λειτουργικό μου θα είναι αυτό το σουβλάκι όπου χρειάζεται και αν χρειάζεται 

και όταν μου την σπάει δεν μπορείς να φανταστείς τον ήχο που αδειάζει ο κάδος μου ποσό ευχάριστος είναι !!! χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Καλημέρα. Έχω ένα Workstation FUTjITSU celsius r940 dual xeon e5-2680v3, 64  gb ram, dual quadro k4200. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να μπορεί να δεχθεί λειτουργικό Windows 11  ή όχι;

 

  Τώρα τρέχει 3  λειτουργικά ταυτόχρονα. 

Με ενδιαφέρει η άποψη σου. 

Αν δεν καλύπτει τις απαιτήσεις του δημιουργού όχι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Καλημέρα. Έχω ένα Workstation FUTjITSU celsius r940 dual xeon e5-2680v3, 64  gb ram, dual quadro k4200. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να μπορεί να δεχθεί λειτουργικό Windows 11  ή όχι;

 

  Τώρα τρέχει 3  λειτουργικά ταυτόχρονα. 

Με ενδιαφέρει η άποψη σου. 

Dell R620 192GB RAM 2xCPU XEON ESXI 6.5 είναι το τελευταίο λειτουργικό που υποστηρίζεται… ο ESXI vSphere 6.7 & 7.0 δεν υπαρχει driver για τον RAID controller της DELL.

Ποια άποψη ψάχνεις αυτό είναι καθημερινό σε επίπεδο Servers και υποστήριξης… ήρθε και στα windows για τα PC… Join to the club of technology…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drouks είπε

Στην εταιρεία υποστηρίζουμε 300+ μηχανήματα στα οποία έχουμε και δύσκολη πρόσβαση (PC σε πλοία, καταστήματα ανά την Ευρώπη κλπ) τα οποία επί των πλείστων είναι 5+ χρονών. Να δω τι θα κάνουμε όταν κάποια από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοι θα γίνουν Win11 only. Μιλάμε για επένδυση που ξεπερνάει το εκατοστάρι χιλιάδες.

μας δουλευεις ρε φιλε; εδω ελλαδα τουλαχιστον οι μισες εταιριες τρεχουν 7αρια να μην πω xp με κάτι μηχανηματα που δουλευουν πιο αργα και απο το θάνατο και τα εχουν για χρηση σε καταστήματα φαντάσου και εσυ μας λες πως θα κανουν την μετάβαση απο τα 10 στα 11?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AZZURRO είπε

Dell R620 192GB RAM 2xCPU XEON ESXI 6.5 είναι το τελευταίο λειτουργικό που υποστηρίζεται… ο ESXI vSphere 6.7 & 7.0 δεν υπαρχει driver για τον RAID controller της DELL.

Ποια άποψη ψάχνεις αυτό είναι καθημερινό σε επίπεδο Servers και υποστήριξης… ήρθε και στα windows για τα PC… Join to the club of technology…

Δεν είναι server φίλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Poleimechanos2 είπε

Χαχαχαχα βγαίνουν τα φανμπόγια παγανιά να υπερασπιστούν την καημένη την μικροσοφτ, που κόβει συστήματα intel i7 3930k 6c/12t με 32GB RAM, επειδή είναι πανάρχαια, obsolete, μπακατέλες και σαπάκια και δεν σηκώνουν τα υπερτιτανοτεράστια, υπερεπαναστατικά και υπερδιαγαλαξιακά Windows 11, ενώ την ίδια στιγμή οι κατώτερες απαιτήσεις σε raw hardware είναι dual core 1GHz και 4GB.

Δηλαδή μας λένε (η MS και τα φανμπόγια της) ότι ένας dual core CELERON G5925 του 2020 με 4GB RAM δεν είναι μπακατέλα και τρέχει δικαιωματικά τα win11, ενώ o i7 3930k 6c/12t είναι μια πανάρχαια μούφα που πρέπει να μπει στο μουσείο μαζί με τους 8086. 😛

Δηλαδή πέτα την παλιά σου ferrari επειδή καίει πολύ και έχει παλιά ηλεκτρονικά και πάνε πάρε ένα καινούριο fiat panda να βρεις την υγειά σου ένα πράμα!

Χαχαχαχαχα για τα πανηγύρια μιλάμε!!!!

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε!!!

Χαχαχαχαχαχα!!!!

Πάντως οφείλω να το ομολογήσω, πλάκα έχουν τα φανμπόγια!

Υπάλληλοι της MS να ήταν, και πάλι δεν θα υπερασπίζονταν αυτή την εκτρωματική απόφαση με τόση λύσσα και τόσο αφρό! 🤑 😛

Χαχαχαχαχαχαχα!!!!  😂😂😂

Υποτίθεται ότι όλο αυτό γίνεται για λόγους "security", αλλά δεν είναι μόνο το TPM, είναι λέει και κάποια άλλα virtualization & security features που έχουν οι 8ης+ γενιάς.

Οκ, και πες το δεχόμαστε (που δεν το δεχόμαστε αλλά anyway), τότε γιατί κόβονται και οι επεξεργαστές 7ης και 6ης γενιάς Intel Core i που έχουν ΟΛΑ τα virtualization & security features που έχουν και οι 8ης γενιάς;

Αναλυτικά εδώ, o Gary τα εξηγεί τέλεια:

Μας δουλεύει κανονικά η Microsoft. Ντροπή και αίσχος.

Tragic, greedy & disgusting:

Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι παρόλο που το mainstream support των Windows 7 είχε λήξει ήδη από το 2015, τα Windows 7 μέχρι και το 2017 παρέμεναν το λειτουργικό σύστημα με την μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση στον πλανήτη και ο κόσμος απλά προτιμούσε να μείνει στα αγαπημένα του 7άρια (και δικαίως λόγω win10 bloatware, telemetry, broken update system κλπ), ακόμα και χωρίς updates.

Και τότε φυσικά όλως τυχαίως συνέβει το WannaCry ransomware attack τον Μάιο του 2017,  και παρόλο που "τα πιο ευάλωτα συστήματα θεωρητικά ήταν αυτά που εξακολουθούσαν να τρέχουν Windows XP και Windows Server 2003, ένα study του Kaspersky Lab έδειξε ότι μόνο 0.1% των υπολογιστών που χτυπήθηκαν έτρεχαν Windows XP, ενώ το 98% έτρεχε Windows 7":

https://en.wikipedia.org/wiki/WannaCry_ransomware_attack

Να σημειώσουμε εδώ ότι τον Μάιο του 2017, τα Windows XP κατείχαν το 5% της εγκατεστημένης βάσης os της Micorosoft.

Μέχρι το τέλος της χρονιάς, τα Windows 10 ξεπέρασαν (επιτέλους) τα Windows 7 σε αριθμό εγκατεστημένων συσκευών.

Βολικά της έκατσε της Microsoft o wannacry...

https://gs.statcounter.com/windows-version-market-share/desktop/worldwide/#monthly-201207-202106

Η ιστορία είναι μια δασκάλα που έχει την κακή συνήθεια να επαναλαμβάνεται, όταν δεν ακούει κανείς.

Με τα Windows 11 και το tpm harware lock, η Microsoft στην πράξη μετατρέπει σε e-waste το 70% των υπολογιστών σε όλο τον πλανήτη. Και μέσα σε αυτό το e-waste δεν μιλάμε μόνο για pentium 4 του 2000, μιλάμε ακόμα και για υπολογιστές core 2, amd fx και core i, που έχουν την επεξεργαστική δύναμη να καλύψουν μια χαρά τις ανάγκες των περισσότερων χρηστών.

Οκ καλή η ασφάλεια, όμως άσε την επιλογή (και το ρίσκο) στους χρήστες. Δεν μπορεί να αποκλείονται και να καθίστανται "obsolete" ικανότατοι και ταχύτατοι υπολογιστές, που κανονικά δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να τρέξουν win11, επειδή έτσι τους κάπνισε.

Άσε και το άλλο requirement που δεν το αναφέρει κανείς (το dx12) και είναι εξίσου άθλιο, ίσως και ακόμα περισσότερο από το tpm, ειδικά αυτή την περίοδο που ο πλανήτης πάσχει από την μεγαλύτερη έλλειψη gpus που έχει συμβεί ποτέ στην ιστορία. Δηλαδή τους φάνηκε πάρα πολύ φυσιολογικό να θέσουν αυτή την προϋπόθεση, ειδικά αυτή την εποχή, που υπάρχουν άνθρωποι με μηχανήματα Ryzen 5900 και μια παλιά dx10-11 gpu, ίσα ίσα για να έχουν ένα  display output, μέχρι να βρουν κάρτα γραφικών.

Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι;

Πριν από λίγο καιρό μιλούσα με έναν φίλο και του εξηγούσα πόσο κακό πράγμα είναι να πετιούνται λειτουργικοί υπολογιστές στα σκουπίδια, όταν υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα όχι να πάρουν υπολογιστή, αλλά καλά καλά ούτε να φάνε.

Και εμείς στον "πολιτισμένο" κόσμο πετάμε τα ηλεκτρονικά στα σκουπίδια, ακόμα και λειτουργικότατα ηλεκτρονικά, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν άνετα από κάποιο ταλαίπωρο άνθρωπο που θα μπορούσε να κάνει την δουλειά του ακόμα και με ένα pentium 4. Ή φανταστείτε την χαρά που θα μπορούσε να χαρίσει σε ένα παιδάκι ακόμα και ένα αρχαίο pentium 2 pc γεμάτο με παλιά games, emulators κλπ και 2 πάμφθηνα usb gamepads. 

Δεν συζητάμε καν για core 2, αυτά τα pc τρέχουν άνετα ακόμα και win10.

Αν το ελληνικό κράτος ας πούμε μάζευε όλα αυτά τα μηχανήματα, θα μπορούσε να παρέχει έναν λειτουργικό υπολογιστή πραγματικά δωρεάν σε κάθε σπίτι, χωρίς μούφα "ψηφιακές μέριμνες".

Αλλά έτσι πώς θα τρώγανε τα κουμπάρια; Κλέφτες θα γίνουν οι άνθρωποι;

Mετά υποτίθεται ότι αυτές οι μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες έχουν πλήρη συναίσθηση της εταιρικής τους ευθύνης, όταν με μια απόφασή τους πρακτικά μετατρέπουν το 70% της εγκατεστημένης υπολογιστικής υποδομής του πλανήτη σε e-waste. Παλιότερα αυτό συνέβαινε κυρίως μόνο όταν ένας υπολογιστής χαλούσε. Τώρα γίνεται γιατί έτσι τους γουστάρει, καθαρά από corporate greed.

Και μετά μας λένε για ανακύκλωση των πλαστικών μπουκαλιών και ότι εμείς οι απλοί, "ανεύθυνοι" πολίτες με τα πλαστικά καλαμάκια του φραπέ φταίμε για την ρύπανση και την υποβάθμιση του περιβάλλοντος.

Η αξία της Microsoft διπλασιάστηκε από 1τρις δολάρια το 2019, σε 2 τρις δολάρια το 2020.

Δηλαδή πόσο greed πια ρε τομάρια;

Αυτός που πήρε την απόφαση για τα requirements των win11 θα χάσει την δουλειά του, η φάση θα καταλήξει σε μεγάλο φιάσκο και θα γελάσουν και τα τσιμέντα. Θα έπρεπε να διδαχτούν από τα λάθη του παρελθόντος. Έχουν τέτοια παραδείγματα και μέσα στην ίδια την Microsoft, ας θυμηθούν το άλλο φιάσκο με το launch του Xbox One, όταν η Microsoft ανέστησε το Playstation με τις απαράδεκτες επιλογές της, καθαρά από απληστία και υπεροψία. Όταν τα πήραν πίσω η ζημιά είχε γίνει, ήταν ήδη πολύ αργά.

Όταν προσπαθείς να σφίξεις την θηλιά τόσο σφιχτά και τόσο απότομα γύρω από το λαιμό τόσων ανθρώπων, τελικά καταλήγεις εσύ κρεμασμένος.

Ας το σκεφτούν καλά αυτό.

Αλλιώς linux FTW και...

giphy.gif

...forever.-

Ο νοών νοείτω και ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω...

Γεια σου ρε παιχταρα απολαυστικα ολα οσα ειπες και μοιραστηκες μαζι μας! Με τους ταλαιπωρους ολους που τρεχουν να υποστηριξουν μεσα στην Μεγιστη Αγνοια τους τι;;; Τα αδιανοητα.. Ντροπη! Αλλα θελει περα απο τη γνωση και ευφυια, αντιληψη για να δεις τα πραγματα ως εχουν με διαυγεια κατι που οι "εξυπνακηδες" που υποστηριζουν τετοιες κινησεις μιας εταιρειας σαν τη MS, αδυνατουν! Ωραια τα softwarakia και τα gamakia αλλα ανοιξτε τα "ματια" σας και δειτε λιγο παραπερα τι συμβαινει. Η απαθεια και η Αγνοια μας εχουν καταστρεψει σαν ανθρωποτητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kawavn800 είπε

Δεν είναι server φίλε μου. 

Τα workstation ήταν και είναι κάτι ενδιάμεσο σε PC και Server. Όταν αναφέρεις Xeon CPU αναγκαστικά μιλάμε για ανάλογα chipset που έχουν οι Server.

Τέλος πάντων το θέμα δεν είναι σε ποιο product line είναι άλλα η ουσία ότι το Hardware κάνει τον κύκλο του και το Software έχει τον δικό του κύκλο.

Γιατί δεν διαμαρτύρεται κανένας για το flash; Το ίδιο έγινε… κρατά το flash για πάντα…

Κρατά το ίδιο hardware και παίξε με AGP VGA καινούρια GAMES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

....... servers με SMB 1.0.

........

Αν δεν κατανοούν οι εταιρείες την αναγκη της ασφάλειας.....

smb 1.0 και ασφάλεια δεν πάνε μαζί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, manolis940 είπε

smb 1.0 και ασφάλεια δεν πάνε μαζί

Ποιος είναι αυτός ο SMBς…δεν των θέλω…

Επεξ/σία από AZZURRO
add info
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Καλημέρα. Έχω ένα Workstation FUTjITSU celsius r940 dual xeon e5-2680v3, 64  gb ram, dual quadro k4200. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να μπορεί να δεχθεί λειτουργικό Windows 11  ή όχι;

 

  Τώρα τρέχει 3  λειτουργικά ταυτόχρονα. 

Με ενδιαφέρει η άποψη σου. 

 

Προφανως θέτεις αυτο το ερωτημα με βαση το υψηλό κόστος που ειχε καποτε αυτο το μηχάνημα.

Ειναι κατι που καταλαβαίνω και κατι που σεβομαι.

Εφοσον με ρωτας την γνωμη μου θεωρω οτι το συγκεκριμένο μηχάνημα μπορει να συνεχισει να λειτουργεί με windows 10 χωρις κανενα προβλημα για μερικα χρονια ακομα.

Γενικα παντως, οταν ριχνεις σοβαρα χρήματα στο pc, καλύτερα ανα 1 - 2 χρονια να πουλας τα κομμάτια πριν χανουν εντελως την αξια τους και να τα αναβαθμιζεις με ποιο σύγχρονα.

Τα Windows 10 θα εχουν υποστήριξη μεχρι το 2029 και οχι μονο μεχρι το 2025.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HateMe είπε

Εγώ τα έχω λατρέψει πάντως και δεν τα αλλάζω. Νταξ, μόνο μ αυτή τη μαλακία το tpm είχα θέμα, το οποίο λύθηκε σε 1 λεπτό.

Πέρα απ αυτό, τρέχουν νεράκι και δεν έχω δει την παραμικρή βλακεία. 

Δεν μας λες το θέμα και πως το έλυσες μπας και το χρειαστούμε στο μέλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...