Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήνυμα του 112 για εκκένωση των περιοχών Πευκί, Αρτεμίσιο, Γούβες, Γερακιού

Πηγή: https://www.naftemporiki.gr/story/1759434

Στο Open δείχνει ελικόπτερα, ποιο κανάλι βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Αν οι εικόνες και τα live video απο ελικόπτερα, κανανταιρ και το μεγάλο το ρωσικό ειναι fake, δεν μπορώ να το γνωρίζω…

Μιλάς για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή ενώ εγώ έκανα αναφορά σε όλο το 3ήμερο! Αν θεωρούμε ότι το να σβήσεις πρώτα την φωτιά στην Αττική και μετά βλέπουμε για όλα τα αλλά μέτωπα ειναι το σωστότερο τοτε συγγνώμη αλλά αυτή η λογική μου φαίνεται τελείως λανθασμένη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα έγκειται ότι το μέτρο της εκκένωσης είναι το τελευταίο που θα εφαρμόσει κάνεις και μόνο όταν έχει αποτύχει να ελέγξει την πυρκαγιά. Εδώ βλέπουμε το παράδοξο η εκκένωση να είναι το πρώτο πράγμα που διατάζει η κεντρική εξουσία με το ξέσπασμα μιας πυρκαγιάς.

Εκκένωση σημαίνει ότι η περιοχή και τα σπίτια είναι ξεγραμμενα ουσιαστικα και τα αφήνω να κάουνε για να σώσω ανθρώπους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Μήνυμα του 112 για εκκένωση των περιοχών Πευκί, Αρτεμίσιο, Γούβες, Γερακιού

Πηγή: https://www.naftemporiki.gr/story/1759434

Στο Open δείχνει ελικόπτερα, ποιο κανάλι βλέπεις;

Τώρα άνοιξες τηλεόραση φιλε μου; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Georgram said:

Μιλάς για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή ενώ εγώ έκανα αναφορά σε όλο το 3ήμερο! Αν θεωρούμε ότι το να σβήσεις πρώτα την φωτιά στην Αττική και μετά βλέπουμε για όλα τα αλλά μέτωπα ειναι το σωστότερο τοτε συγγνώμη αλλά αυτή η λογική μου φαίνεται τελείως λανθασμένη! 

Όσο κι αν ειναι άδικο, όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να φτάσεις ταυτόχρονα παντου, αναγκαστικά θα πρεπει να επιλέξεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Όσο κι αν ειναι άδικο, όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να φτάσεις ταυτόχρονα παντου, αναγκαστικά θα πρεπει να επιλέξεις…

Δεν μπορώ να γνωρίζω πως λειτουργούν οι πυροσβεστικές δυνάμεις σε τέτοιες καταστάσεις με πολλά μέτωπα αλλά δυστυχώς είναι πολύ άδικο και δεν μπορώ να φανταστώ καν πως νιώθουν αυτοί οι άνθρωποι εκεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Kostasspil said:

@bildanos εχει γίνει κάποια αλλαγή στο site, αναφορικά με τα quotes? :P 

Όχι, κατι έκανες λάθος πριν με το quote. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Όσο κι αν ειναι άδικο, όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να φτάσεις ταυτόχρονα παντου, αναγκαστικά θα πρεπει να επιλέξεις…

Χωρίς να κατηγορώ ή να πιστεύω ότι είναι κρατικό το πρόβλημα, η πολιτική "μην πάθουμε ότι και οι προηγούμενοι" ήταν εμφανής από τις περυσινές πυρκαγιές. Δηλαδή αντί να γίνονται κινήσεις πρώτα για την λύση του προβλήματος, γίνονται πρώτα κινήσεις για την διαχείριση του πολιτικού κόστους. 

Βέβαια γιαυτό ποτέ μα ποτέ δεν φταίνε οι πολιτικοί μας. Εμείς τους ψηφίζουμε, εμείς τους οδηγούμε στο να φέρονται έτσι. 

Συγνώμη αν θεωρείται πολιτικό το σχόλιο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Μα το δηλωσε κι ο Κολοκουρης χθες στην ΕΡΤ, αν δεν κλεισουν αλλα μετωπα, δεν γινεται να στειλουν μεσα στην Ευβοια

Δεν είμαι γνώστης των πυρκαγιών, αλλά μια ερώτηση / διαπίστωση. Οι φωτιές καίνε σχεδόν βδομάδα. Αν, λέω αν, ΟΛΕΣ οι δυνάμεις ήταν την 1η μέρα στην Αττική, την 2η μέρα στην Ηλεία, την 3η στην Εύβοια (τυχαία η σειρά), δεν θα ήταν πιο αποτελεσματικό από να τρέχουν παντού ταυτόχρονα σαν τα κοτόπουλα? 

Προφανώς πλέον μιλάω εκ του αποτελεσμάτος...αλλά γιαυτό υποτίθεται υπάρχουν οι ειδικοί, για να μπορούν να το δούν πριν γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γινόντουσαν εκκενωσεις και είχαν καεί καμία 200 άνθρωποι θα λέγαμε γιατί δεν εκκενωσαν μετά από όσα έγιναν στο Μάτι. Τώρα εκκενωνουν λέμε γιατί εκκενωνουν και δεν σβήνουν τη φωτιά. 

Όταν καίγεται το σπίτι σου και η περιουσία σου λογικό είναι να λες είμαστε μόνοι, αβοήθητοι, καιγόμαστε κλπ. Ακόμη και 100 αεροπλάνα να πετούσαν όταν η πυρκαγιά έχει φτάσει στην αυλή σου θες 200 αεροπλάνα. 

Προσπαθώ να μην διαβάζω πληροφορίες από εδώ και από εκεί γιατί η παπαρολογια, η ξερολιαση και η συνωμοσιολογια του Νεοέλληνα δεν έχει προηγούμενο. 

Μου λέει ένας γνωστός ανοίξαμε ομάδα στο fb για αναδάσωση και ξεκινάμε άμεσα. Μιλάμε για ηλίθιο λαό τελείως λες και η αναδασωση είναι να πάμε στο φυτώριο αύριο το πρωί να πάρουμε δέκα γλάστρες να φυτέψουμε. Και μου λέει δεν μας σταματάει κανένας εμείς θα το κάνουμε. 

Είμαστε η χώρα που έχει δέκα εκατομμύρια εγκληματολογους, οικονομολογους, προπονητές και τώρα πυροσβέστες και δασοπονους. 

Δεν φταίει κανένας πολιτικός απλά ο νεοέλληνας είναι..... Βάλτε ότι θέλετε για να μην φάω μπαν. 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Πολύ απλοϊκή προσέγγιση και προφανώς αν ήταν τόσο απλό, θα το έκαναν

Δεν θα διαφωνήσω για το απλοικη. Απλα οταν τοσες μέρες, με δεδομενο οτι ο σκοπος ειναι να σβηστούν οι πυρκαγιες, ολα τα μετωπα χειροτερευαν, ε κατι πάει λαθος. 

Ειδικα οταν οπως ακούω απο την κυβέρνηση το πρόβλημα είναι τα πολλα μετωπα, φανταζομαι θα ήταν καλυτερο να εστιασουν τα παντα σε 1 μετωπο καθε φορά. Εκτος και αν οι δυναμεις που υπάρχουν ειναι ανεπαρκείς ακομα και γιαυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο https://zoom.earth/#view=38.849782,23.388171,12z/layers=fires

δείχνει να έχει "σβήσει" η φωτιά στο επίκεντρό της και να υπάρχουν δύο μέτωπα ένα προς βορρά και ένα προς νότο.

Την έσβησαν ή έσβησε μόνη της αφού τα έκαψε όλα?

Opera Snapshot_2021-08-08_105625_zoom.earth.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...