Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εκκένωση πρέπει να γίνεται με σχέδιο, όχι φυγετε όλοι και βλέπουμε. Όπως έγραψα και πιο πίσω έχουν στοιβάξει 25κ άτομα στην Ιστιαία και τώρα που η φωτιά πάει προς τα κει παρακαλάμε να μπορέσουν να την ελέγξουν. Είναι ξεκάθαρο ότι οι εκκενώσεις γίνανε άναρχα, μην το αναλύουμε περισσότερο δεν είναι εδώ ο χώρος. Τεσπα..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, james9tito είπε

Αν δεν γινόντουσαν εκκενωσεις και είχαν καεί καμία 200 άνθρωποι θα λέγαμε γιατί δεν εκκενωσαν μετά από όσα έγιναν στο Μάτι. Τώρα εκκενωνουν λέμε γιατί εκκενωνουν και δεν σβήνουν τη φωτιά. 

Όταν καίγεται το σπίτι σου και η περιουσία σου λογικό είναι να λες είμαστε μόνοι, αβοήθητοι, καιγόμαστε κλπ. Ακόμη και 100 αεροπλάνα να πετούσαν όταν η πυρκαγιά έχει φτάσει στην αυλή σου θες 200 αεροπλάνα. 

Προσπαθώ να μην διαβάζω πληροφορίες από εδώ και από εκεί γιατί η παπαρολογια, η ξερολιαση και η συνωμοσιολογια του Νεοέλληνα δεν έχει προηγούμενο. 

Μου λέει ένας γνωστός ανοίξαμε ομάδα στο fb για αναδάσωση και ξεκινάμε άμεσα. Μιλάμε για ηλίθιο λαό τελείως λες και η αναδασωση είναι να πάμε στο φυτώριο αύριο το πρωί να πάρουμε δέκα γλάστρες να φυτέψουμε. Και μου λέει δεν μας σταματάει κανένας εμείς θα το κάνουμε. 

Είμαστε η χώρα που έχει δέκα εκατομμύρια εγκληματολογους, οικονομολογους, προπονητές και τώρα πυροσβέστες και δασοπονους. 

Δεν φταίει κανένας πολιτικός απλά ο νεοέλληνας είναι..... Βάλτε ότι θέλετε για να μην φάω μπαν. 

Συγνώμη αλλα δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να δεις οτι ακομα και οταν υπηρχε 1 μετωπο, και μάλιστα στην Αττική, παλι καηκαν τα παντα και οι φωτιές σταματησαν στα...τσιμεντα.

Ε κατι δεν πηγε καλα στην ολη κατασταση. Διαβαζω για πυλώνες της δεη που δεν επετρεπαν τα εναερια μεσα, διαβαζω για οργανωμενο σχέδιο, διαβαζω χιλιαδυο. Δεν ξερω τι ισχυει περα απο τα γεγονότα, τα οποια μας λενε πάλι καλα που η αττικη χτιστηκε με τσιμεντο αλλιως η φωτια θα εφτανε απο την παρνηθα στον υμηττο. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι όλη η λειτουργία του ελληνικού κράτους σε οποιαδήποτε τομέα είναι κωμική. Διαχρονικά υπάρχει η λογική της διαχεόμενης ευθύνης σε ένα δαιδαλώδες πλέγμα αρμοδιοτήτων με τελικό αποτέλεσμα να μην φταίει κανένας. 

Και ναι @billdanos
το θέμα είναι πολιτικό, όχι κομματικό, οπότε τέτοιες συζητήσεις οδηγούν και εκεί αν θέλουμε κάποια στιγμή να γίνει ουσιαστικός διάλογος.

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, telis said:

 

Και ναι @billdanos
το θέμα είναι πολιτικό, όχι κομματικό, οπότε τέτοιες συζητήσεις οδηγούν και εκεί αν θέλουμε κάποια στιγμή να γίνει ουσιαστικός διάλογος.

Λυπάμαι αλλα αυτο δεν θα γίνει στο insomnia. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Στο https://zoom.earth/#view=38.849782,23.388171,12z/layers=fires

δείχνει να έχει "σβήσει" η φωτιά στο επίκεντρό της και να υπάρχουν δύο μέτωπα ένα προς βορρά και ένα προς νότο.

Την έσβησαν ή έσβησε μόνη της αφού τα έκαψε όλα?

Opera Snapshot_2021-08-08_105625_zoom.earth.png

η φωτιά δυστυχώς δεν θα σταματήσει αν δεν κάψει όλη την εύβοια

το ίδιο και στις επόμενες περιοχές

το μόνο που ενδιαφέρει αυτή την στιγμή είναι να μην έχουμε ανθρώπινες απώλειες

την μάχη με το δάσος την έχουμε χάσει.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Συγνώμη αλλα δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να δεις οτι ακομα και οταν υπηρχε 1 μετωπο, και μάλιστα στην Αττική, παλι καηκαν τα παντα και οι φωτιές σταματησαν στα...τσιμεντα.

Ε κατι δεν πηγε καλα στην ολη κατασταση. Διαβαζω για πυλώνες της δεη που δεν επετρεπαν τα εναερια μεσα, διαβαζω για οργανωμενο σχέδιο, διαβαζω χιλιαδυο. Δεν ξερω τι ισχυει περα απο τα γεγονότα, τα οποια μας λενε πάλι καλα που η αττικη χτιστηκε με τσιμεντο αλλιως η φωτια θα εφτανε απο την παρνηθα στον υμηττο. 

μην ανησυχείς περίμενε και θα δεις ότι θα έρθει και της αθήνας η σειρά (πεντέλη - πάρνηθα - υμηττός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα - για να μην κάνω quote και γίνει προσωπικό - θεωρεί ο Χ χρήστης του ινσομνια που είναι ας πούμε δάσκαλος ή μάγειρας και ζει στην Αθήνα, ότι οι εκκενωσεις που έγιναν στην Εύβοια είναι λάθος. Κλασικές μπούρδες Facebook. 

Προσοχή, δε λέω ότι όλα έγιναν σωστά αλλά σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος να πω και εγώ τη μαλακία μου από τον καναπέ στο σπίτι μου. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, james9tito said:

Άρα - για να μην κάνω quote και γίνει προσωπικό - θεωρεί ο Χ χρήστης του ινσομνια που είναι ας πούμε δάσκαλος ή μάγειρας και ζει στην Αθήνα, ότι οι εκκενωσεις που έγιναν στην Εύβοια είναι λάθος. Κλασικές μπούρδες Facebook. 

Προσοχή, δε λέω ότι όλα έγιναν σωστά αλλά σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος να πω και εγώ τη μαλακία μου από τον καναπέ στο σπίτι μου. 

Ουτε είσαι ο κατάλληλος από τον καναπέ στο σπίτι σου να λες ότι ο κόσμος εκεί που καίγεται το σπίτι του λογικό είναι να λέει "καιγόμαστε" και "είμαστε μόνοι".

Σιγοκαιει η φωτιά 3 μέρες και την ΑΦΗΣΑΝ να πάει από άκρη σε άκρη.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, james9tito είπε

Αν δεν γινόντουσαν εκκενωσεις και είχαν καεί καμία 200 άνθρωποι θα λέγαμε γιατί δεν εκκενωσαν μετά από όσα έγιναν στο Μάτι. Τώρα εκκενωνουν λέμε γιατί εκκενωνουν και δεν σβήνουν τη φωτιά. 

Όταν καίγεται το σπίτι σου και η περιουσία σου λογικό είναι να λες είμαστε μόνοι, αβοήθητοι, καιγόμαστε κλπ. Ακόμη και 100 αεροπλάνα να πετούσαν όταν η πυρκαγιά έχει φτάσει στην αυλή σου θες 200 αεροπλάνα. 

Προσπαθώ να μην διαβάζω πληροφορίες από εδώ και από εκεί γιατί η παπαρολογια, η ξερολιαση και η συνωμοσιολογια του Νεοέλληνα δεν έχει προηγούμενο. 

Μου λέει ένας γνωστός ανοίξαμε ομάδα στο fb για αναδάσωση και ξεκινάμε άμεσα. Μιλάμε για ηλίθιο λαό τελείως λες και η αναδασωση είναι να πάμε στο φυτώριο αύριο το πρωί να πάρουμε δέκα γλάστρες να φυτέψουμε. Και μου λέει δεν μας σταματάει κανένας εμείς θα το κάνουμε. 

Είμαστε η χώρα που έχει δέκα εκατομμύρια εγκληματολογους, οικονομολογους, προπονητές και τώρα πυροσβέστες και δασοπονους. 

Δεν φταίει κανένας πολιτικός απλά ο νεοέλληνας είναι..... Βάλτε ότι θέλετε για να μην φάω μπαν. 

 

1 λεπτό πριν, james9tito είπε

 

δεν είμαι ο κατάλληλος να πω και εγώ τη μαλακία μου από τον καναπέ στο σπίτι μου. 

Διχως καμια διαθεση εμπαιγμου γιατι δεν μεταφερεις επι λεξει τα οσα προ ολιγου εδηλωσες στους πληγεντες?Καλο θα ηταν να καταθεσεις μια απαντηση διοτι ο τροπος που εκφραζεσαι μοναχα υγιης δεν ειναι.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλανε sms σε ολη την Εύβοια για εκκένωση η ακομα? 

Τετοια οργανωση δεν εχουμε ξαναδει. Αν ειμασταν στο 2018 και το ματι δεν ειχε γινει ποτε, θα ειχε καει το πολυ η μιση εκταση και πολυ λιγοτερα σπιτια. Η zero dead policy ειναι ευκολη λυση, να στείλουμε sms σε ολη την ελλαδα απο Ιούνιο, οπου δειτε φωτια πηδηξτε στη θαλασσα, ολοι χαρουμενοι. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ghost_Rider είπε

 

Διχως καμια διαθεση εμπαιγμου γιατι δεν μεταφερεις επι λεξει τα οσα προ ολιγου εδηλωσες στους πληγεντες?Καλο θα ηταν να καταθεσεις μια απαντηση διοτι ο τροπος που εκφραζεσαι μοναχα υγιης δεν ειναι.

Να τα μεταφέρω στους πληγέντες ως τι; Ως χρήστης του ινσομνια; Ενδιαφέρον. 

Και να μεταφέρω τι ακριβώς;; Ότι όταν καίγεται το σπίτι μου και 100 αεροπλάνα να πετάνε εγώ θέλω 200; Που είναι το παράξενο; Που θέλουν οι άνθρωποι περισσότερη βοήθεια; 

Οτι ναναι....Αφηνω τους εμπειρογνωμονες του ινσομνια να αναλύσουν τις εκκενωσεις και τους τρόπους κατάσβεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, basilis_k6 said:

Στειλανε sms σε ολη την Εύβοια για εκκένωση η ακομα? 

Τετοια οργανωση δεν εχουμε ξαναδει. Αν ειμασταν στο 2018 και το ματι δεν ειχε γινει ποτε, θα ειχε καει το πολυ η μιση εκταση και πολυ λιγοτερα σπιτια. Η zero dead policy ειναι ευκολη λυση, να στείλουμε sms σε ολη την ελλαδα απο Ιούνιο, οπου δειτε φωτια πηδηξτε στη θαλασσα, ολοι χαρουμενοι. 

Μόνο που το Μάτι έγινε και είδαμε τι συμβαίνει όταν ο κόσμος δεν ξέρει προς τα που να τρέξει…

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Kostasspil said:

@*nenya* εχουμε κανένα νέο;

Εχουν ερθει και εναερια μεσα, πολυ καλο αυτό. Το αλλο καλο ειναι οτι δυσκολα θα περάσει το ποταμι γιατι εκει γυρω δεν εχει πευκα, εχει πλατάνια και αλλα που δεν καιγονται ευκολα (+καλλιεργειες τριφύλλι κλπ), ολα ειναι βρεγμενα. Και η ατμοσφαιρα εχει καθαρισει αρκετα, καμια σχεση με χθες (τουλάχιστον ετσι μου λένε απο Καλλιανι, ότι βλεπουν βελτιωση). Ειναι βεβαια σε ετοιμοτητα ολοι γιατι δεν ξερουν αν θα αυξηθουν οι άνεμοι κ με ποια κατευθυνση. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...