Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα σαρώνει τις συσκευές iPhone στις ΗΠΑ για φωτογραφίες παιδικής κακοποίησης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποτε αν τύχει να τραβήξεις φωτογραφία τα παιδιά σου στην φουσκωτή πισίνα το φυσιολογικό θα είναι εκτός από εσένα να τα βλέπει και κάποιος αμερικανός …μάλιστα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το perceptual hash είναι στην ουσία image recognition deep learning cache:

spacer.png

2 φωτογραφίες της ακρόπολης, τραβηγμένες από διαφορετικές γωνίες με τελείως διαφορετικό καιρό και διαφορετική ώρα λήψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το perceptual hashing είναι αποτέλεσμα image recognition ναι ή όχι;

όχι. Τις εξυπναδιστικες ερωτησεις οταν ειναι φανερο οτι δεν ξερεις επι του αντικειμένου κρατα τες για σενα. "Image recognition" 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vs_skg είπε

όχι. Τις εξυπναδιστικες ερωτησεις οταν ειναι φανερο οτι δεν ξερεις επι του αντικειμένου κρατα τες για σενα. "Image recognition" 😂

Μπορεί να δημιουργηθεί perceptual hash χωρίς deep learning;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έζησε κάτω από ολοκληρωτικά καθεστώτα δεν αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο. Όλοι οι ολοκληρωτισμοί ξεκίνησαν με τις καλύτερες των προθέσεων. Δεν θα αργήσουν να ψάχνουν και για μηνύματα "μίσους". Όπου ως "μίσος" θα καθορίζετε ότι είναι αντίθετο προς τα συμφέροντα των κυρίαρχων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, vs_skg said:

Εσυ εισαι που θες να αλλαξεις την πραγματικότητα με buzzwords. Εξαρχής να μιλας για "σκαναρισμα" εικονας τοπικα στη συσκευή σου ως κατι κακο ειναι αστειο. Η συσκευή σου εχει τα ιδια τα πιξελ της εικόνας, με ποια λογική θα "σκαναρουν" τις εικονες σου; Το μονο πραγμα που φεύγει απο τη συσκευή εκτος απο την ιδια τη φωτογραφία που εσύ ο ιδιος πάτησες να γινει upload ειναι ενα κρυπτογραφημενο κομματι παζλ που ειτε δειχνει match ειτε οχι. Δεν μπορεί να διαβασει κανεις καν το περιεχόμενο του κομματιου παρά μονο αν μαζευτούν ολα τα κομματια του παζλ. Το ιδιο το περιεχομενο του παζλ δεν ειναι καν οι εικονες σου, ειναι τα hash τους. Που εξ ορισμου δεν ειναι invertible αφου ειναι fuzzy. Ολα τα αλλα ειναι λογια του καφενείου. 

Ωπα! Η Αpple δεν είπε αυτό όμως. Ο έλεγχος των φωτογραφιών θα γίνεται ακόμη κι αν δεν είναι uploaded στο icloud. To οποίο είναι και το βασικότερο πρόβλημα - μπορείς να κάνεις opt-out από το iCloud, όμως πως κάνεις opt-out από την "εισβολή" στα data της συσκευής σου; Ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι να μην έχεις συσκευή της συγκεκριμένης εταιρίας έτσι όπως δείχνουν τώρα τα πράγματα. Κάνω κάπου λάθος;

 

13 minutes ago, fotoalexandros said:

Όποιος δεν έζησε κάτω από ολοκληρωτικά καθεστώτα δεν αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο. Όλοι οι ολοκληρωτισμοί ξεκίνησαν με τις καλύτερες των προθέσεων. Δεν θα αργήσουν να ψάχνουν και για μηνύματα "μίσους". Όπου ως "μίσος" θα καθορίζετε ότι είναι αντίθετο προς τα συμφέροντα των κυρίαρχων. 

Δε θα μου κάνει την παραμικρή εντύπωση μετά από αυτό. Πλήρης πρόσβαση στα δεδομένα του χρήστη και με το νόμο. Για το καλό όλων βεβαίως, έτσι; Μην ξεχνιόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, jerry banana said:

Απλώς τάχα μου τάχα μου θα σκαναρει και τα υπόλοιπα πράγματα που έχεις μέσα.Ππυ ήδη τα έχουν αλλά τέλος πάντων.

Πάρε τηλέφωνο με λειτουργικό από τη Google. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, billdanos said:

Πάρε τηλέφωνο με λειτουργικό από τη Google. 😛 

Για τη συγκεκριμένη πολιτική της Apple κύριε moderator έχετε καμία αντίρρηση ή τη δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα και την υπερασπιζόμαστε επειδή είναι επίσημη εταιρική θέση πλέον;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αράξτε λίγο... κλασικά το πήγατε "ποιος την έχει μεγαλύτερη, ποιος ξέρει περισσότερα". Επικεντρωθείτε στην ουσία.

14 minutes ago, DrFreeman said:

Για τη συγκεκριμένη πολιτική της Apple κύριε moderator έχετε καμία αντίρρηση ή τη δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα και την υπερασπιζόμαστε επειδή είναι επίσημη εταιρική θέση πλέον;

Η Apple χαράσσει τον δρόμο φίλε μου... το closed-source είναι καλό, το open-source κακό, τα mAh δεν παίζουν ρόλο: 2500mAh (avg 2k21 iphone battery) > 5000mAh android.... και άλλα τέτοια για να καραφλιάσεις.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, DrFreeman said:

Για τη συγκεκριμένη πολιτική της Apple κύριε moderator έχετε καμία αντίρρηση ή τη δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα και την υπερασπιζόμαστε επειδή είναι επίσημη εταιρική θέση πλέον;

Για να έχω άποψη αγαπητέ, θα πρεπει πρώτα να ενημερωθώ (και να κατανοήσω) όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες της συγκεκριμένης διαδικασίας. Η apple ακολουθεί συγκεκριμένες πρακτικές τα τελευταία χρόνια σε σχέση με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών και δεν έχει καμία λογική η απλοποίηση που παρουσιάζεται (και παρουσιάζετε) στη συγκεκριμένη περίπτωση. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, billdanos said:

Για να έχω άποψη αγαπητέ, θα πρεπει πρώτα να ενημερωθώ (και να κατανοήσω) όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες της συγκεκριμένης διαδικασίας. Η apple ακολουθεί συγκεκριμένες πρακτικές τα τελευταία χρόνια σε σχέση με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών και δεν έχει καμία λογική η απλοποίηση που παρουσιάζεται (και παρουσιάζετε) στη συγκεκριμένη περίπτωση. :) 

Δεν έχω κανένα λόγο να παρουσιάσω κάτι, το άρθρο και τις πηγές διαβάζω (και είχα ήδη διαβάσει υλικό από την ημέρα δημοσίευσης στους FT). Με θορυβεί ιδιαιτέρως, διότι ακριβώς δεν έχει λογική η στροφή αυτή της εταιρίας από την pro-privacy στρατηγική σε ένα μοντέλο αναβαθμισμένης αλγοριθμικής επίβλεψης των δεδομένων μας, το οποίο - όπως οι ίδιοι αναφέρουν - θα επεκτείνεται και θα παραμετροποιείται συνεχώς. Kαι μάλιστα όχι στο iCloud αλλά στο ίδιο το τηλέφωνο σου! Σίγουρα βάσει αυτών των μέχρι τώρα δημοσιευθέντων papers, δεν ισχύει το "whatever happens on your iphone, stays on your iphone".

Οπότε, όχι, δεν είναι οι "εχθροί" της Apple που κάνουν φασαρία, η πολιτική της εταιρίας είναι που αιφνιδιάζει και προβληματίζει. Υπόψιν πως έχω iPad από το 2010 (διότι θέλω tablet και τα iPad είναι τα καλύτερα σε αυτό το form factor). Οχι όμως με κάθε κόστος.

Και ασφαλώς δεν με ενδιαφέρει το rationalization που θέλουν να κάνουν οι φανατικοί της εταιρίας που "τα κάνει όλα σωστά". Αυτή η κίνηση με θορύβησε όσο τίποτα άλλο από το 2007 που κυκλοφόρησε το πρώτο iPhone...

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κοιτα ναδεις πονοψυχια..Ολα για το καλο μας γινονται ξεκαθαρα!

Η φαση αρχισε απο το 2001 κ μετα με τους διδυμους πυργους που για να μπεις σε αεροπλανο μονο κολονοσκοπηση δε σου καναν ενω οτι υγρο ειχες πανω σου πεταμα απο νερακι μεχρι οδοντοκρεμα μη φτιαξεις πυρηνικη βομβα εν πτησει επειδη 2 μουτζαχεντιν φτιαξαν ταχα μια.

Απο τοτε μπαινουν ολο κ περισσοτερο στη ζωη μας,κ οταν λεγαν μερικοι τι φοβασαι μη σε παρακολουθουν οι αμερικανοι,φανταζαν γραφικα.Θα μου πεις με σενα ασχολουνται,η τι εχεις να κρυψεις σιγα.Οχι δεν ασχολουνται απλα δεν θελω να δημιουργειται ενα think tank μια βαση δεδομενων με το τι εφαγα ποτε εκλασα τι ειπα κ που πηγα,καθως αυτα μελλοντικα δε ξερεις με τι τροπο θα χρησιμοποιηθουν,η τι εφαλτηριο θα αποτελεσουν για νεα.Ηδη ζουμε ενα ολοκληρωμενο επωνυμο database με νορμαλ κ πλεμπαιους στο ονομα της πανδημιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, DrFreeman said:

Δεν έχω κανένα λόγο να παρουσιάσω κάτι, το άρθρο και τις πηγές διαβάζω (και είχα ήδη διαβάσει υλικό από την ημέρα δημοσίευσης στους FT). Με θορυβεί ιδιαιτέρως, διότι ακριβώς δεν έχει λογική η στροφή αυτή της εταιρίας από την pro-privacy στρατηγική σε ένα μοντέλο αναβαθμισμένης αλγοριθμικής επίβλεψης των δεδομένων μας, το οποίο - όπως οι ίδιοι αναφέρουν - θα επεκτείνεται και θα παραμετροποιείται συνεχώς. Kαι μάλιστα όχι στο iCloud αλλά στο ίδιο το τηλέφωνο σου! Σίγουρα βάσει αυτών των μέχρι τώρα δημοσιευθέντων papers, δεν ισχύει το "whatever happens on your iphone, stays on your iphone".

Οπότε, όχι, δεν είναι οι "εχθροί" της Apple που κάνουν φασαρία, η πολιτική της εταιρίας είναι που αιφνιδιάζει και προβληματίζει. Υπόψιν πως έχω iPad από το 2010 (διότι θέλω tablet και τα iPad είναι τα καλύτερα σε αυτό το form factor). Οχι όμως με κάθε κόστος.

Και ασφαλώς δεν με ενδιαφέρει το rationalization που θέλουν να κάνουν οι φανατικοί της εταιρίας που "τα κάνει όλα σωστά". Αυτή η κίνηση με θορύβησε όσο τίποτα άλλο από το 2007 που κυκλοφόρησε το πρώτο iPhone...

Η όποια ανησυχία για την ωρα (που ξαναλέω πως δεν γνωρίζουμε όλες τις λεπτομέρειες) δεν αφορά τη χρήση των δεδομένων μας απο την apple, αλλα το γεγονός πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί καταχρηστικά απο τρίτους (αν αυτο θα ειναι εφικτό).

«Keeping children safe is such an important mission. In true Apple fashion, pursuing this goal has required deep cross-functional commitment, spanning Engineering, GA, HI, Legal, Product Marketing and PR. What we announced today is the product of this incredible collaboration, one that delivers tools to protect children, but also maintain Apple’s deep commitment to user privacy. 

We’ve seen many positive responses today. We know some people have misunderstandings, and more than a few are worried about the implications, but we will continue to explain and detail the features so people understand what we’ve built. And while a lot of hard work lays ahead to deliver the features in the next few months, I wanted to share this note that we received today from NCMEC. I found it incredibly motivating, and hope that you will as well.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...