Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα σαρώνει τις συσκευές iPhone στις ΗΠΑ για φωτογραφίες παιδικής κακοποίησης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, apostolisd είπε

Φίλε μου ποιό άρθρο, σου λέω ότι διάβασα ολόκληρο το technical specification.

Ναι, το hash υπολογίζεται on device και για όλες τις φωτό. Γίνεται όμως upload (και ελέγχεται) μόνο όταν ο χρήστης χρησιμοποιεί iMessage ή ανεβάζει τις φωτό στο iCloud (το μυστικό για τον τελικό έλεγχο υπάρχει μόνο στους servers της apple in any case).

Αυτό λέει ρε άρχοντα, ότι το hash θα ανεβαίνει άσχετα από το αν ανεβάσεις εσύ τις φώτο στο cloud. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Είναι απίστευτο το πώς η έλλειψη κατανόησης σου δίνει το κουράγιο να κατηγορήσεις κάποιον που έχει αφιερώσει πολλαπλάσιο χρόνο προκειμένου να καταλάβει κάτι στην πληρότητά του και όχι απλά να μπει σε διαδικασία blaming χωρίς να ξέρει για τί μιλάει.

Πραγματικά όμως.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ενταξει παμε προσ καθαρη ενοικιαση των συσκευων, οπου ο κατασκευαστης εχει ολα τα δικαιωματα.

Αν υπαρχει υποψια και το ζητησουν οι διωκτικες αρχες φυσικα και να γινεται σαρωση χωρις να προειδοποιηθει ο χρηστης, αλλα σε καμια περιπτωση ολοι χωρις μετρο.

Με προσχημα το καθε ακραιο μερος της κοινωνιας προωθουν τις ατζεντες τους, οποιες και να ειναι αυτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν προκειμένω συμμερίζομαι απόλυτα την ανησυχία που εξέφρασε ο E. Snowden για την αλλαγή πολιτικής της Apple

 

 

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αυτό λέει ρε άρχοντα, ότι το hash θα ανεβαίνει άσχετα από το αν ανεβάσεις εσύ τις φώτο στο cloud. 

 

Πραγματικά όμως.

Για δείξε μου πού το λέει αυτό ρε άρχοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, apostolisd είπε

ο μόνος κίνδυνος είναι το να πειραχτεί η βάση δεδομένων των εικόνων του input, προκειμένου να βρεθούν "αντίστοιχες".

Ο μόνος κίνδυνος είναι να πάει μία εξουσία πχ κυβέρνηση Ρωσίας ή Κίνας και να πουν στην apple ότι θα ανιχνεύσεις για αυτά τα hashes και θα μου δώσεις τα στοιχεία των κατόχων που θα βρεθούν, αλλιώς σε κόβω από την εγχώρια αγορά!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mike299 said:

Ο μόνος κίνδυνος είναι να πάει μία εξουσία πχ κυβέρνηση Ρωσίας ή Κίνας και να πουν στην apple ότι θα ανιχνεύσεις για αυτά τα hashes και θα μου δώσεις τα στοιχεία των κατόχων που θα βρεθούν, αλλιώς σε κόβω από την εγχώρια αγορά!

 

Κι ας μην έχουμε αμφιβολία πως αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί (μπροστά ή παρασκηνιακά) και στις ΗΠΑ ή την ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisd είπε

Για δείξε μου πού το λέει αυτό ρε άρχοντα.

Πάμε πάλι. 
Ξανά από την επίσημη ανακοίνωση:

 

Αναφορά σε κείμενο

 The Messages app will use on-device machine learning to warn about sensitive content, while keeping private communications unreadable by Apple.

Εσύ πως λες να τους ειδοποιεί αν δεν γίνει όλη η διαδικασία και δεν ανέβει το hash;;

Δεν σου ξανα-δίνω μασημένη τροφή. Πήγαινε διάβασε την επίσημη ανακοίνωση. Και να είσαι λιγότερο ειρωνικός. Μου θυμίζεις κάτι demek senior devs που είχαμε στην πρώτη μου δουλεία, που το έπαιζαν ιστορία ότι και καλά τα γνώριζαν όλα, ενώ ούτε το 1/10 από αυτά που έπρεπε δεν ήξεραν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrFreeman είπε

Κι ας μην έχουμε αμφιβολία πως αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί (μπροστά ή παρασκηνιακά) και στις ΗΠΑ ή την ΕΕ.

Φυσικά, ειδικά οι Αμερικάνοι δεν αμφιβάλλω καθόλου. Αλλά ας πούμε ότι αυτοί είναι δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις. Οι άλλοι απέχουν πολύ από αυτό και έχουν ήδη βεβαρημένο ιστορικό σχετικά με ελευθερίες και δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πάμε πάλι. 
Ξανά από την επίσημη ανακοίνωση:

 

Εσύ πως λες να τους ειδοποιεί αν δεν γίνει όλη η διαδικασία και δεν ανέβει το hash;;

Δεν σου ξανα-δίνω μασημένη τροφή. Πήγαινε διάβασε την επίσημη ανακοίνωση. Και να είσαι λιγότερο ειρωνικός. Μου θυμίζεις κάτι demek senior devs που είχαμε στην πρώτη μου δουλεία, που το έπαιζαν ιστορία ότι και καλά τα γνώριζαν όλα, ενώ ούτε το 1/10 από αυτά που έπρεπε δεν ήξεραν. 

" The Messages app will use on-device machine learning to warn about sensitive content, while keeping private communications unreadable by Apple."

Οπότε αν δε χρησιμοποιεί κάποιος το Messages (όπως εξαρχής έγραψα), πώς είπαμε θα το τσεκάρουν; Επιμένεις να μου λες να διαβάσω την ανακοίνωση, όταν σου λέω ότι έχω διαβάσει ολόκληρο το specification, κάτι που προφανώς δεν έχεις κάνει. Αλλά ναι, σου φταίγανε στην προηγούμενη δουλειά σου οι από πάνω.

23 λεπτά πριν, mike299 είπε

Ο μόνος κίνδυνος είναι να πάει μία εξουσία πχ κυβέρνηση Ρωσίας ή Κίνας και να πουν στην apple ότι θα ανιχνεύσεις για αυτά τα hashes και θα μου δώσεις τα στοιχεία των κατόχων που θα βρεθούν, αλλιώς σε κόβω από την εγχώρια αγορά!

Το ίδιο λέμε, για να ανιχνεύσει για άλλα hashes θα πρέπει να τα προσθέσει στη λίστα.

Από εκεί και πέρα, με το που ανεβάσει κάποιος κάτι στο διαδίκτυο, είσαι εξαρχής εξαρτημένος από το κατά πόσο εμπιστεύεσαι ότι η άλλη μεριά (o server) θα κάνει μόνο και ακριβώς αυτά που υπόσχεται. Οπότε η συγκεκριμένη είδηση δεν αλλάζει πολλά, όποιος εμπιστευόταν πριν θα εμπιστεύεται και τώρα και τούμπαλιν. Την όποια παρακολούθηση φοβάται κάποιος ότι μπορεί να κάνει από τώρα, την ίδια και καλύτερη/αμεσότερη μπορούσε να κάνει (και πιθανώς να κάνει) και από πριν, δεν αλλάζει κάτι.

Επεξ/σία από apostolisd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vs_skg είπε

παλι τις ίδιες ασυναρτησίες? Αμα το πεις 50 φορες δεν το κανει λιγότερο λάθος 

Εντάξει μέγα developer. Υπάρχει και η ignore list αν σε ενοχλώ τόσο πολύ. Ελπίζω πάντως να γράφεις κώδικα καλύτερα από ότι γράφεις ελληνικά. :lol: :lol: :lol: 

Edit: Και φυσικά καμία σχέση με thumbnails, εγώ πρέπει να είμαι ο στραβός...

spacer.png

Επεξ/σία από michael92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Εντάξει μέγα developer. Υπάρχει και η ignore list αν σε ενοχλώ τόσο πολύ. Ελπίζω πάντως να γράφεις κώδικα καλύτερα από ότι γράφεις ελληνικά. :lol: :lol: :lol: 

Edit: Και φυσικά καμία σχέση με thumbnails, εγώ πρέπει να είμαι ο στραβός...

spacer.png

δεν ειναι το θεμα να ενοχλησεις εμενα, μου τη σπανε τυποι που λενε με 100% βεβαιότητα λαθος πράγματα, μπορει να σε διαβασει κανας αλλος και να νομίσει αφου τα λες 10 φορες ετσι θα ναι. 

Εσυ πρεπει να σαι ο στραβος αφου δεν ειδες/καταλαβες οτι τα hash ειναι κρυπτογραφημενα και αποκρυπτογραφουνται μόνο αν ξεπεραστεί ενα οριο στο ποσα match υπαρχουν. 

Επεξ/σία από vs_skg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vs_skg είπε

δεν ειναι το θεμα να ενοχλησεις εμενα, μου τη σπανε τυποι που λενε με 100% βεβαιότητα λαθος πράγματα, μπορει να σε διαβασει κανας αλλος και να νομίσει αφου τα λες 10 φορες ετσι θα ναι. 

Εσυ πρεπει να σαι ο στραβος αφου δεν ειδες/καταλαβες οτι τα hash ειναι κρυπτογραφημενα και αποκρυπτογραφουνται μόνο αν ξεπεραστεί ενα οριο στο ποσα match υπαρχουν. 

Αυτό είναι παρακολουθήσει σε κάτι ιδιωτικό ναι ή όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα copy paste απ'το άλλο thread, και ελπίζω να μη χρειαστεί 3ο και 4ο. Ένα post ήταν αρκετό φίλε Σωτηρη. 

Ρε μάγκες.. δε διαβάζετε κανένα Cosmopolitan καλύτερα ή κάνα Marie Claire? Αφού όχι μόνο δεν διαβάζετε τί γράφει το άρθρο, αλλά και που διαβάζετε δεν κατανοείτε ΛΕΞΗ, δε πάτε να δείτε κάνα κώλο στην παραλία καλύτερα? Που να μην ήταν και τεχνολογικό forum δηλαδή. 

Σας έπιασε το παράπονο για τα προσωπικά δεδομένα. Βάλτε κάνα password vaggos123 πρώτα και μάθετε να κάνετε backup, και μετά ελάτε να συζητήσετε για το πως *ΘΑ* λειτουργεί ο αλγόριθμος. Λες και έχει όρεξη ο υπάλληλος της Apple (ή της Google ή της Microsoft ή όποιας γουστάρει) να κοιτάει τον κώλο της κυρά Σούλας απ'τα Πετράλωνα. Αυτόματα θα γίνονται όλα, και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα βλέπει τις φωτογραφίες, έλεος. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Πάμε πάλι. 
Ξανά από την επίσημη ανακοίνωση:

 

Εσύ πως λες να τους ειδοποιεί αν δεν γίνει όλη η διαδικασία και δεν ανέβει το hash;;

Δεν σου ξανα-δίνω μασημένη τροφή. Πήγαινε διάβασε την επίσημη ανακοίνωση. Και να είσαι λιγότερο ειρωνικός. Μου θυμίζεις κάτι demek senior devs που είχαμε στην πρώτη μου δουλεία, που το έπαιζαν ιστορία ότι και καλά τα γνώριζαν όλα, ενώ ούτε το 1/10 από αυτά που έπρεπε δεν ήξεραν. 

Να περιμένω ακόμα τη μασημένη σου τροφή ή μήπως κάτι δεν πήγαινε καλά στα λεγόμενά σου και παρόλα αυτά ξεκίνησες την επιθετικότητα;

4 ώρες πριν, apostolisd είπε

" The Messages app will use on-device machine learning to warn about sensitive content, while keeping private communications unreadable by Apple."

Οπότε αν δε χρησιμοποιεί κάποιος το Messages (όπως εξαρχής έγραψα), πώς είπαμε θα το τσεκάρουν; Επιμένεις να μου λες να διαβάσω την ανακοίνωση, όταν σου λέω ότι έχω διαβάσει ολόκληρο το specification, κάτι που προφανώς δεν έχεις κάνει. Αλλά ναι, σου φταίγανε στην προηγούμενη δουλειά σου οι από πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 3:41 ΜΜ, Eloy είπε

Για να βρει τις "κακές" φωτογραφίες, σημαίνει οτι αναγκαστικά θα "δει" και όλες τις υπόλοιπες - με ποιόν ήσουν χθες, που πήγες, τι έφαγες.... Κι αν ο άλλος είναι μπλεγμένος κάπου, αμέσως αναβαθμίζεσαι σε "person of interest"... Tα άλλα περι σεξουαλικής κακοποίησης είναι για του Βόλου τα εννιάμερα - λες και οι παιδεραστες δεν έμαθαν τώρα οτι θα υπάρχει αυτός ο έλεγχος και θα κυκλοφορούν με τέτοιες φωτογραφίες στο iphone...  Με τις υγείες μας...

Δεν δουλεύει έτσι αλλά τέλος πάντων 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...