Προς το περιεχόμενο

Η ASUS καθιστά τα mainboard της Windows 11-ready με νέα BIOS updates


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατσε εννοεις αν περασω window 11 ετσι? Οχι αν απλα περασω το bios γιατι αυτο θα κανω για τα 11αρια οταν βγουν επισημα θα τα βαλω.

Για δες

Screenshot_1.png

Το bios mode σου είναι uefi όπως πρέπει. Το secure boot state είναι off. Αυτό πρέπει να γίνει ON μέσα από το BIOS, να θέσεις δηλαδή πρώτα την επιλογή secure boot σε κατάσταση enabled σε standard mode και κατόπιν να κάνεις εγκατάσταση είτε windows 10 αν θέλεις να περάσεις τη beta έκδοση σήμερα ας πούμε είτε windows 11 όταν λανσαριστούν και επίσημα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το bios mode σου είναι uefi όπως πρέπει. Το secure boot state είναι off. Αυτό πρέπει να γίνει ON μέσα από το BIOS, να θέσεις δηλαδή πρώτα την επιλογή secure boot σε κατάσταση enabled σε standard mode και κατόπιν να κάνεις εγκατάσταση είτε windows 10 αν θέλεις να περάσεις τη beta έκδοση σήμερα ας πούμε είτε windows 11 όταν λανσαριστούν και επίσημα.

Αυτο για το secure boot νομιζω θελει cms? Γιατι αν θελει δεν θα μπορω να εχω ενεργο το Rbar για την gpu για αυτο νομιζω το εβαλα off παει μαζι με cms δηλαδη. Δεν θα το περασω αν ειναι και βλεπουμε οταν βγουν τα windows 11 επισημα αν χρειαζεται.

1 ώρα πριν, Agony είπε

Πηγα να το κανω και εγω , γραφει BETA ... Να περιμενουμε κανα μηνα μηπως και βγαλουν κανα σταθερο bios Καλυτερα ?

Εχω βαλει πολλα beta bios για την μητρικη ποτε δεν ειχα θεμα. Το 3003 που εχω κατι μηνες ειναι beta και δεν εχω θεματα το εβαλα για να ενεργοποιησω rbar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτο για το secure boot νομιζω θελει cms? Γιατι αν θελει δεν θα μπορω να εχω ενεργο το Rbar για την gpu για αυτο νομιζω το εβαλα off παει μαζι με cms δηλαδη. Δεν θα το περασω αν ειναι και βλεπουμε οταν βγουν τα windows 11 επισημα αν χρειαζεται.

Εχω βαλει πολλα beta bios για την μητρικη ποτε δεν ειχα θεμα. Το 3003 που εχω κατι μηνες ειναι beta και δεν εχω θεματα το εβαλα για να ενεργοποιησω rbar.

Όχι πρέπει να βάλεις το cms off.

 

Εν τω μεταξύ ο agony δε μιλα για το bios της μητρικής αλλά για τα windows νομιζω 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται με το TPM και την εγκατασταση των windows, αν καποιος κανει bios reset, αν καποιο bios update δεν παει καλα, αν καποιος παει και βγαλει την μπαταρια απο το mobo; Τα κλειδια που δημιουργει και χρησιμοποιει η εγκατασταση των windows 11, χανονται; Μπορεις να τα κανεις extract και να τα εχεις backup;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Armoral said:

Το bios mode σου είναι uefi όπως πρέπει. Το secure boot state είναι off. Αυτό πρέπει να γίνει ON μέσα από το BIOS, να θέσεις δηλαδή πρώτα την επιλογή secure boot σε κατάσταση enabled σε standard mode και κατόπιν να κάνεις εγκατάσταση είτε windows 10 αν θέλεις να περάσεις τη beta έκδοση σήμερα ας πούμε είτε windows 11 όταν λανσαριστούν και επίσημα.

Εγώ που ενεργοποίησα το secure boot από το bios (enabled, active) στο msinfo32.exe μου το έχει κανονικά ενεργό (secure boot state: on). Άρα δεν χρειάζεται να κάνω επανεγκατάσταση τα windows έτσι δεν είναι ;;

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Εγώ που ενεργοποίησα το secure boot από το bios (enabled, active) στο msinfo32.exe μου το έχει κανονικά ενεργό (secure boot state: on). Άρα δεν χρειάζεται να κάνω επανεγκατάσταση τα windows έτσι δεν είναι ;;

Όχι δε χρειάζεται. Αν συμμετέχεις στο windows insider κατεβάζεις Windows 11 beta κανονικά.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Armoral said:

Όχι δε χρειάζεται. Αν συμμετέχεις στο windows insider κατεβάζεις Windows 11 beta κανονικά.

Οκ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Τα έχω στο vmware workstation τα 11αρια, δεν βάζω beta σαν βασικό λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυουν τα μεχρι τωρα δεδομενα...ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υποστηροζονται  αν ειναι δυνατον cpu του 2014 2015 2016.. ενδεικτικα ειναι δυνατον 8C/10C 5960x 6950x  να μην υποστηριζονται... οταν τα win 10 υποστηριζουν  1366 socket του 2010? Φανταστειτε οτι μητρικες 2011-3 εχουν TPM και κοβονται απο την CPU... Καταλαβαινω οτι ετσι μειωνουν το λειτουργικο κοστος εξελιξης  αφου πλεον περιοριζετε το hardware... Παντως μηχανηματα  μιας 6ετιας ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 2:25 ΜΜ, heros είπε

Αν ισχυουν τα μεχρι τωρα δεδομενα...ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υποστηροζονται  αν ειναι δυνατον cpu του 2014 2015 2016.. ενδεικτικα ειναι δυνατον 8C/10C 5960x 6950x  να μην υποστηριζονται... οταν τα win 10 υποστηριζουν  1366 socket του 2010? Φανταστειτε οτι μητρικες 2011-3 εχουν TPM και κοβονται απο την CPU... Καταλαβαινω οτι ετσι μειωνουν το λειτουργικο κοστος εξελιξης  αφου πλεον περιοριζετε το hardware... Παντως μηχανηματα  μιας 6ετιας ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ

ειχα την Rampage V extreme X99 μαζι με τον 6950Χ τρομερο εργαλειο στα 4.4GHZ τωρα ειμαι στο Χ299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...