Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε το Mix 4 με under-display εμπρόσθια κάμερα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1200 ευρω διαβαζω στα σχολια.

Αν ειναι ετσι ουτε να το σκεφτει.

Κινεζικα αγοραζει ο κοσμος γιατι ειναι φτηνα - υποτιθεται - και προσφερουν οτι και οι αλλοι και λιγο πιο πολυ.

Αμα ειναι να δωσω 1200 γιουρωπουλα καρφι για iPhone / Samsung μην το συζηταμε κιολας.

(μην με ξενερωσει κανενας τωρα οτι ολα φτιαχνονται στην κινα, θα του απαντησω να μπει στο ψυγειο να μην χαθει η ρατσα)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Ενα λαικ που το πετυχε η Σαομι ενω η Samung στο πανακριβο και πρωτοποριακο zfold 3 ειναι στα 4mpx και σε λευκο φοντο ειναι ορατη...

 

4 ώρες πριν, Nikolo1991 είπε

Άσε πρώτα να βγει και να το δεις…

και το ένα και το άλλο…

Δείτε και αυτό https://www.gsmarena.com/xiaomi_mix_4_announced_with_underdisplay_camera_snapdragon_888_plus_and_120w_charging-news-50457.php είναι αρκετά ενδιαφέρον σχετικά με το πως λειτουργεί η όλη φάση, στην ουσία δεν υπάρχει ένα patch πάνω από την κάμερα με μικρότερο ppi, οπότε και για αυτό δεν φαίνεται και διαφορά σε εκείνο το σημείο. 

Αυτό όμως που πραγματικά με ενδιαφέρει εμένα είναι τι θα σημαίνει αυτό για την κάμερα αλλά και τη γενικότερη ποιότητα απεικόνισης της οθόνης, γιατί δεν ξέρω αν θα ήθελα να ανταλλάξω αποτέλεσμα φωτογραφίας + ποιότητα οθόνης απλά για να μην βλέπω ένα cut out. Πάντως όπως και να έχει, εντυπωσιακό και άκρως ενδιαφέρον από όλες τις απόψεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για τα σχόλια ήρθα.

Θυμάστε τη διαφήμιση με το κύριο που πάει να αγοράσει αυτοκίνητο και λέει την χαρακτηριστική ατάκα στο πωλητή

- Η ζώνη... μου τσαλακώνει το πουκάμισο. 😂😂😂

Τέτοιου τύπου σχόλια θέλω να διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Την τολμηρή σχεδιαστικά σειρά αποτελούσαν συνήθως μοντέλα που διέθεταν οθόνη με πολύ μικρό πλαίσιο (σχεδόν bezel-less) και το νέο Mix 4 δεν αποτελεί εξαίρεση....

Εξαίρεση είναι δυστυχώς.. πιο μικρά bezel έχει το mi 10 pro 5g.  Μιξ στα χαρτια μόνο..

Η κάμερα Κάτω από την οθόνη, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Με συγκεκριμένες ταπετσαρίες την κρύβεις μια χαρά άμα θες τη κάμερα στα υπόλοιπα μοντέλα. 

Κάμερες όχι τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με περσινή ναυαρχίδα της, (mi 10 PRO(όχι το απλό)) , επεξεργαστής μένει να δούμε αν θα υπάρχουν ίδιες υπερθέρμανσεις με 888 σκέτο, μπαταρία.. η μπαταρία και σε 5 λεπτά μπορεί να φορτίσει πλήρως αν κάθε χρόνο μειώνετε τη χωρητικότητα της . . . 

Γενικα αν και το περίμενα με ανυπομονησία αυτό το μοντέλο, όπως και το mi 11 ultra πριν μήνες, δεν μου κινεί το ενδιαφέρον. Το mi 10 ultra ήταν το τελευταίο μοντέλο της που μου άρεσε. ΚΑΙ εμφανισιακά. 

Υγ. 77 εκατομμύρια και 60 ευρεσιτεχνίες επειδή κάποιοι δεν χωνεύουν την οπή στην οθόνη. Λες και έχουν μεγάλη οθόνη... Πλέον και το πιο φτηνιαρικο μοντέλο έχει 6.67 ιντσες!! Μάλλον ήμαστε λιγότεροι αυτοί που θέλουμε ταμπλετοτηλεφωνα( max 2,3, mate 20 x , honor note 10) για να επενδύσουν σε εμάς. Απ' την άλλη καταλαβαίνω ότι για εμάς υπάρχουν πλέον τα αναδιπλούμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi και ZTE δείχνουν το μέλλον για ακόμα μια φορά πως πρέπει να είναι τα σωστά κινητά. Το να βλέπεις βίντεο ή να παίζεις κάποιο παιχνίδι και να βλέπεις τρύπες μέσα στην οθόνη και notches είναι η κατάντια των κινητών τα τελευταία χρόνια. Μην πω για την αναλογία που έχουν γίνει σοκοφρετες αλλά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει και μόνο αρνητικά έχει πέρα από το πιάσιμο. Στα υπόλοιπα πιστεύω ότι θα έρθει στα 700 η βασική έκδοση Ευρώπη μέχρι τέλος του χρόνου και δεν θα αργήσει να πέσει η τιμή του. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι τιμές κατρακυλανε πολύ γρήγορα. Μέχρι τότε poco f3 με την πιο μικρή τρύπα στην οθόνη παγκοσμίως στα 350 η 256αρα έκδοση το οποίο βαζει τα γυαλιά σε κινητά τριπλάσιας αξίας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Waiss είπε

Κλασσική Τσαόμι! 

USB Type C 2.0 ακόμα, όταν όλοι έχουν περάσει εδώ και κάτι χρόνια στις 3.1 και 3.2. H δεν τις βρίσκει φθηνά ο Κινέζος κατσαπλιάς, η δεν τους τις δίνουν 😛

Πιστοποίηση IP68 εννοείται ανύπαρκτη πάλι. 

Καλά για υποδοχή SD μνήμης δεν θα γράψω. Δεν έβαλε σχεδόν ποτέ σε "flagship" της.

Αλλά επειδή θα έχει 120Hz και 120W φόρτιση, δώστε 1200 ευρώ Κινεζοτζαμπατζήδες στην Ευρώπη, αν σας βαστάει :lol:

Στο SD σταμάτησα να διαβάζω. Είναι το κλασικό αίτημα των κινεζοκατσαπλιάδων κάθε χρόνο.

(Όσο για την πιστοποίηση IP68, να σου εξηγήσω γιατί σου χρειάζεται: όταν χαλάσει το κινητό από υγρασία και οι εταιρειάρες σου ΔΕΝ σε καλύπτουν με εγγύηση, παίρνεις την πιστοποίηση και την βάζεις...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Django1991 είπε

Εγώ για τα σχόλια ήρθα.

Θυμάστε τη διαφήμιση με το κύριο που πάει να αγοράσει αυτοκίνητο και λέει την χαρακτηριστική ατάκα στο πωλητή

- Η ζώνη... μου τσαλακώνει το πουκάμισο. 😂😂😂

Τέτοιου τύπου σχόλια θέλω να διαβάσω.

Γιατρέ, τα δόντια μου είναι κίτρινα, τί να κάνω;

Οδοντίατρος: Τί να σου πω ρε φίλε; Βάλε καφέ γραβάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Xiaomi και ZTE δείχνουν το μέλλον για ακόμα μια φορά πως πρέπει να είναι τα σωστά κινητά. Το να βλέπεις βίντεο ή να παίζεις κάποιο παιχνίδι και να βλέπεις τρύπες μέσα στην οθόνη και notches είναι η κατάντια των κινητών τα τελευταία χρόνια. Μην πω για την αναλογία που έχουν γίνει σοκοφρετες αλλά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει και μόνο αρνητικά έχει πέρα από το πιάσιμο. Στα υπόλοιπα πιστεύω ότι θα έρθει στα 700 η βασική έκδοση Ευρώπη μέχρι τέλος του χρόνου και δεν θα αργήσει να πέσει η τιμή του. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι τιμές κατρακυλανε πολύ γρήγορα. Μέχρι τότε poco f3 με την πιο μικρή τρύπα στην οθόνη παγκοσμίως στα 350 η 256αρα έκδοση το οποίο βαζει τα γυαλιά σε κινητά τριπλάσιας αξίας. 

 Θα έρθει η βασική έκδοση στα 700ευρω που εδώ και ποσό καιρό τόσο περίπου παίζει το κατώτερο mi11? Ναι τι ώρα …

Επισης βλέπω και προσπερνάς κάποιες ελλείψεις αυτής της ακριβής συσκευής όπως απουσία ip68 ,μόλις usb 2.0 ,2 μεγάλες αναβαθμίσεις Android που μιας και κυκλοφορεί με Android 11 αντί για 12 μεταφράζονται στην πράξη σε 1 μεγάλη ,η οθόνη είναι 1080p σε σχέση με τις 1440p των υπολοίπων ναυαρχίδων .

Τελος το poco f3,το Nord 2 η και το πιο πρόσφατο realme gt ,μόνο σε mid range συσκευές βάζουν τα γυαλιά .Ένας επεξεργαστής,μια 120hz oled οθόνη δεν τα κάνουν ξαφνικά flagship killer. Mid range συσκευές είναι με ένα καλό τσιπάκι  και τίποτα παραπάνω .

Flagship killer πχ ήταν πέρυσι το s20Fe που προσέφερε όλο το πακέτο και με ip68,και με σοβαρή υποστήριξη 3ετων και με την εδώ αντιπροσωπεία του,και με microsd και usb 3.1 και ασύρματη φόρτιση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, skritikos είπε

Είναι ήδη μικρό σε διαστάσεις, αφού είναι σχεδόν όλο οθόνη!

Και όμως το mix 4 έχει το ίδιο screen-to-body ratio με το iPhone 12 Pro Max το οποίο έχει notch…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και όμως το mix 4 έχει το ίδιο screen-to-body ratio με το iPhone 12 Pro Max το οποίο έχει notch…

Έχουμε άλλα κριτήρια. Εγώ νορμάλ τα θεωρώ αυτά τα μεγέθη. Μεσαία, ούτε μεγάλα ούτε πολύ μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skritikos είπε

Έχουμε άλλα κριτήρια. Εγώ νορμάλ τα θεωρώ αυτά τα μεγέθη. Μεσαία, ούτε μεγάλα ούτε πολύ μικρά.

Δεν μιλάω για το μέγεθος της συσκευής αλλά για το ποσοστό που καταλαμβάνει η οθόνη σε σύγκριση με το μέγεθος του, πχ στο mi 11 έχει μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις…

για αυτό και ο συμφορητης μας έγραψε για 6’’ οθόνη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν μιλάω για το μέγεθος της συσκευής αλλά για το ποσοστό που καταλαμβάνει η οθόνη σε σύγκριση με το μέγεθος του, πχ στο mi 11 έχει μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις…

για αυτό και ο συμφορητης μας έγραψε για 6’’ οθόνη…

Νομίζω έχω μπερδευτεί.

Το Mi Mix 4 λέει: 75.3 mm X 162.6 mm X 8.0 mm με 6.67" οθόνη

Το Μi 11: 74.6 mm X 164.3 mm X 8.1 mm με 6.81" οθόνη

To Apple: 78.1 mm X 160.8 mm X 7.4 mm με 6.7"

Δεν είναι ίδιες διαστάσεις και λογικά οφείλονται στο διαφορετικό σχήμα.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, skritikos είπε

Νομίζω έχω μπερδευτεί.

Το Mi Mix 4 λέει: 75.3 mm X 162.6 mm X 8.0 mm με 6.67" οθόνη

Το Μi 11: 74.6 mm X 164.3 mm X 8.1 mm με 6.81" οθόνη

To Apple: 78.1 mm X 160.8 mm X 7.4 mm με 6.7"

Δεν είναι ίδιες διαστάσεις και λογικά οφείλονται στο διαφορετικό σχήμα.

 

Για να καταλάβεις την διαφορά, το mi 11 έχει οθόνη 6.81 inches ή 112.0 cm2 και περίπου 91.4% screen-to-body ratio, ενώ το mix 4 έχει οθόνη 6.67 inches και 107.4 cm2 με 87,6 ratio…

με λίγα λόγια εμένα μου φαίνεται πιο πρωτοποριακό το mi 11 μιας και εκμεταλλεύεται περισσότερο την επιφάνεια του για οθόνη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...