Προς το περιεχόμενο

Η Amiga 500 επανακυκλοφορεί σε έκδοση… μινιατούρα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gramacar είπε

Δεν είναι το ίδιο ο emulator φίλε μου με το πραγματικό μηχάνημα. Σκέψου εμένα που έζησα αυτές τις εποχές και διέθετα amiga 500 σαν φοιτητής πίσω το 1988. Τί να τον κάνω τον Win UAE. Από την άλλη τα πραγματικά μηχανήματα τα παλιά εννοώ έχουν τα προβλήματα τους αλλά και τους περιορισμούς τους φυσικά και είναι και αρκετά ακριβά πλέον. Άρα μια σύγχρονη amiga νομίζω θα είχε αρκετά μεγάλη ζήτηση και πιστεύω η ιδέα για kickstarter είναι πολύ καλή αφού θα έδειχνε και την δυναμική ενός τέτοιου εγχειρήματος. Αλλά δυστυχώς για κάποιο λόγο κάποιοι φυλάνε τις πατέντες στα συρτάρια. Προφανώς τις αγόρασαν για να τις θάψουν και όχι για να τις αναβιώσουν κάποια μέρα.

Τι να σου πω, τις έζησα κι εγώ αυτές τις εποχές αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε τέτοια ζήτηση που να δικαιολογεί να μπει σε παραγωγή τέτοιου είδους hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι να σου πω, τις έζησα κι εγώ αυτές τις εποχές αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε τέτοια ζήτηση που να δικαιολογεί να μπει σε παραγωγή τέτοιου είδους hardware.

Μπορεί και ναι μπορεί και οχι. Αλλά μια δοκιμή μέσω kicksarter θα ήταν καταλυτική και θα έδειχνε αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν ακόμα εταιρείες που ασχολούνται με λογισμικό και περιφερειακά. Για να είναι ενεργές πάει να πει ότι υπάρχει ενδιαφέρον. Όλα βέβαια ξεκινούν από το κόστος και πόσο λογικό θα ήταν αυτό. Γιατί αν βγάζανε μια amiga 1200 με 300€ ας πούμε νομίζω ότι θα είχε αρκετά μεγάλη απήχηση. Αν από την άλλη την έβγαζαν στα 600€ θα ήταν καταδικασμένη σε αποτυχία.

Επεξ/σία από gramacar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/8/2021 στις 10:38 ΠΜ, troi.g είπε

Όλα αυτά που αναφέρονται για να ξαναβγεί σε παραγωγή μια πραγματική  amiga φαντάζει ουτοπία. Εδώ είναι να βγει αυτή η μίνι , που ουδεμία σχέση έχει σε hardware με την πραγματική , και η τιμή για πολλούς από εμάς είναι υψηλή. Αν έβγαινε μια 1200αρα , και είχε κόστος καμιά 300 ευρώ , όλοι θα λέγαμε είναι παλαβοί; Βέβαια θα μου πεις τόσο πωλείται τώρα εάν βρεις μεταχεισμενη.

Είναι ωραία νοσταλγία για πολλούς , αλλά οι περισσότεροι θα βαριοντουσαν να φορτώνουν τά παιχνίδια από δισκέτες , συν το κόστος τους. Κι εγώ έχω την amiga , αλλά παίζω απ'ευθείας από σκληρό , άλλαξαν οι εποχές , και δεν έχουμε την υπομονή να περιμένουμε να φορτώσει το παιχνίδι , ή να χρειάζεται να αλλάζουμε δισκέτες κάθε λίγο. Έχουμε ξεμαθει 😉 χαχαχα.

1 αποψη ειναι αυτη. εγω παλι καθε χρονο ευλαβικα αγοραζω καμια 100ρια δισκετες απο ενα μαγαζακι που εχει ενα παταρι γεματο, με 10 ευρω και μου ζηταει συγνωμη ο τυπος που τα πουλαει που δεν ειναι με την σειρα τα παιχνιδια που τα εχει σε κουτες, τις καθαριζω ευλαβικα παλι, τις γραφω στο πισι ευλαβικα παλι, φτιαχνω ετικετες και τις κολλαω ευλαβικα παλι, και υστερα τα ανεβαζω ολα παταρι μεχρι του χρονου, ευλαβικα παντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος?.

Κάτοχος Ζ48+ , Amstrad CPC 6128, και Α500 πλέον μόνο το spectrum εχω κρατήσει και τα  τα βρίσκεις όλα σε emulators στο PC και μάλιστα με πληθώρα παιχνιδιών και επιλόγων.

Κατ'εμε πετάμενα λεφτα, αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...