Προς το περιεχόμενο

Η Google θα ενημερώσει τις Pay και Messages εφαρμογές σε υπάρχοντα Wear OS smartwatch


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ θα γίνουν βελτιώσεις και σε άλλες third-party εφαρμογές

Παρόλο που στο επίκεντρο των νέων το τελευταίο διάστημα είναι τα νέα smartwatches της Samsung με το επερχόμενο Wear OS 3, η Google προχώρησε σε ανακοίνωση πως συσκευές που τρέχουν Wear OS 2 δε θα παραμεληθούν. Η εταιρεία θα ενημερώσει τις Google Pay και Messages εφαρμογές της, ενώ αναμένονται ενημερώσεις και για άλλες εφαρμογές από τρίτες εταιρείες μαζί με το Wear OS 3, δίνοντας έναν λόγο στους κατόχους να αναμένουν επιπλέον λειτουργίες.

Αρχικά, το Google Pay θα υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές σε 16 νέες χώρες (Βέλγιο, Βραζιλία, Χιλή, Κροατία, Τσεχία, Δανία, Φινλανδία, Χονγκ Κονγκ, Ιρλανδία, Νέα Ζηλανδία, Νορβηγία, Σλοβακία, Σουηδία, Ταϊβάν, Ουκρανία και Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα), κάτι που μέχρι τώρα δεν ήταν εφικτό μέσω smartwatch.

Επίσης η Messages εφαρμογή για Wear OS θα φέρει βελτιώσεις απόδοσης, ώστε να γίνει πιο εύκολη η ομιλία χωρίς να απαιτείται η χρήση του κινητού. Τα μηνύματα θα συγχρονίζονται με το smartphone ώστε να γίνεται παράλληλη ενημέρωση και στις δύο συσκευές.

Επιπλέον ανακοινώθηκε πως θα έρθουν νέες εμπειρίες σε εφαρμογές άλλων εταιρειών, όπως Calm, Komoot, Period Tracker, Sleep Cycle, Spotify και Strava. Η Google πρόσθεσε πως πολλές από αυτές τις εφαρμογές θα υποστηρίζουν τη νέα Tiles λειτουργία με μικροεφαρμογές, προσφέροντας γρήγορη πρόσβαση σε βασικές πληροφορίες της εφαρμογής.

Φυσικά όλες αυτές οι λειτουργίες θα διατεθούν και στα επερχόμενα smartwatch με Wear OS 3, στο οποίο θα διατεθεί μια νέα YouTube Music εφαρμογή, όπως και μια επανασχεδιασμένη Google Maps εφαρμογή.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, marksk είπε

Για ελλάδα δεν έχουμε τίποτα πάλι ε;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις gpay μέσω της curve.

Χτίζεις και αφορολόγητο κανονικά γιατί χρησιμοποιείς ουσιαστικά τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις gpay μέσω της curve.

Χτίζεις και αφορολόγητο κανονικά γιατί χρησιμοποιείς ουσιαστικά τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών.

Και να πληρώνω μέσω ρολογιού ;

Fossil Gen 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marksk είπε

Και να πληρώνω μέσω ρολογιού ;

Fossil Gen 5

Νομίζω πως ναι. Σε κινητό που το δουλεύω εδώ και καιρό, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

Για ρολόγια ίσως να χρειάζεται κάποια μικρή "χακιά" για την αρχική μόνο εγκατάσταση, κάτι με vpn απ'όσο έχω ψάξει.

Αλλά για όποιον έχει όρεξη να ασχοληθεί να το ψάξει, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Τουλάχιστον είναι μία εναλλακτική μέχρι - επιτέλους - να υποστηρίζεται κι επίσημα το gpay στη χώρα μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marksk είπε

Έχω wearos ρολόι από το moto360 εποχή. Κάθε χρόνο και χειρότερα σε υποστήριξη 

Ελπίζουμε ότι αυτή τη φορά θα γίνει σωστή δουλειά γιατί έχει μπει στη μέση η Samsung και πολλά στοιχεία τα υλοποιεί αυτή με σκοπό να διαθέτουν σε όλο το wear os και όχι μόνο στα δικά της ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2021 στις 11:30 ΠΜ, NickKavourdiris είπε

Τουλάχιστον είναι μία εναλλακτική μέχρι - επιτέλους - να υποστηρίζεται κι επίσημα το gpay στη χώρα μας.

Υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα από 17 Νοεμβρίου του 2020. Η Alpha bank έχει ήδη μπει στο GPay προς το παρόν για την Freedom pass. Εγώ έχω περάσει κανονικά την enter bonus visa εδώ και ένα μήνα.

Στο wear os σε επόμενη φάση όπως ανακοίνωσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vagstef είπε

Υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα από 17 Νοεμβρίου του 2020. Η Alpha bank έχει ήδη μπει στο GPay προς το παρόν για την Freedom pass. Εγώ έχω περάσει κανονικά την enter bonus visa εδώ και ένα μήνα.

Στο wear os σε επόμενη φάση όπως ανακοίνωσαν. 

Αυτό δεν το γνώριζα. Είναι όμως και η μόνη τράπεζα στην οποία δεν έχω λογαριασμό/κάρτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Αυτό δεν το γνώριζα. Είναι όμως και η μόνη τράπεζα στην οποία δεν έχω λογαριασμό/κάρτα...

 

Ίσως γι αυτό ναι! Ξεκίνησε με Viva (η μόνη ελληνικη) και κάποιες του εξωτερικού. Το πιο πιθανό είναι να ακολουθήσει η eurobank μετά την alpha !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vagstef είπε

Ίσως γι αυτό ναι! Ξεκίνησε με Viva (η μόνη ελληνικη) και κάποιες του εξωτερικού. Το πιο πιθανό είναι να ακολουθήσει η eurobank μετά την alpha !

Καλά, προφανώς κάποια στιγμή θα ενσωματωθούν όλες οι συστημικές τράπεζες. Το θέμα είναι πότε θα γίνει αυτό.

Επίσης, το ίδιο ισχύει και για το samsung pay. Έχω galaxy watch και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το NFC του, γι αυτό τον λόγο.

Βέβαια, ενδεχομένως να υπάρχουν πολλά διαδικαστικά εμπόδια και γραφειοκρατία που δεν επιτρέπουν να συμβεί άμεσα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...