Προς το περιεχόμενο

Norton και Avast συγχωνεύονται με τη συμφωνία να αγγίζει τα $8 δις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να πάρει αυτό το σκουπίδι η Norton μπας και το κάνει antivirus. Είτε paid version είτε free το ίδιο άχρηστο είναι.
Το βασικό για την προστασία του υπολογιστή είναι να αποφεύγεις τα σπασμένα προγράμματα. Αν δεν μπορείς ότι antivirus και να βάλεις άχρηστο είναι μιας και θα το απενεργοποιήσεις κατά την εγκατάσταση του σπασμένου.
Έπειτα άσε τα free antivirus. Κανένα δεν προσφέρει ουσιώδη προστασία. Άσε δε που πολλές φορές όταν βρίσκει κάποιον ιό σου ζητάει να το πληρώσεις για να τον εξουδετερώσει
Καλύτερη είναι μια paid λύση. Προσωπικά και λόγο τιμή και αξιοπιστίας προτιμώ το bitdefender, το οποίο παλαιότερα ίσως να ήταν και το πιο βαρύ antivirus, πλέον δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μια χαρά δουλεύει και σε PC με Core 2 Duo.

Όσοι πιστεύεται πάντως ότι είστε προστατευμένοι με το Windows Defender γελάνε και οι πέτρες μαζί σας. Να σας θυμίσω ότι το Wannacry μια χαρά χτύπησε υπολογιστές που είχαν μόνο windows defender ενώ όσοι είχαν bitdefender και αν δεν κάνω λάθος και norton κοιμήθηκαν ήσυχοι με τις προστασίες που προσέφεραν ήδη τα antivirus από ransomware 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω με την σειρά μου πως χρησιμοποιώ Νόρτον πάνω από δέκα χρόνια σε πάνω από 100 ηυ πελατών μου. Από τότε έχουν ησυχάσει αυτοί και την πλήρωσα εγώ οικονομικά εις γνώσην μου. Πανάλαφρο εύκολο σεταρισμα με πολλές επιλογές. Γονικό έλεγχο cloud. Τι άλλο να θέλεις. Φορμάτ μόνο από χτύπημα δισκου και λάθος εγκατάσταση update win10 από την μικρομαλακη αλλά 90% τα επαναφέρω σε προηγούμενη χρονική στιγμή. Και επίσης για εμένα κυριότερο η απίστευτη υποστήριξη που λαμβάνω χρόνια από την norton. Μια φορά έβαλα σε κάποιους πελάτες δοκιμαστικά το bitdefender και με έβγαλε την ψυχή σε παραμετροποιήσεις , πολύ βαρύ, και υποστήριξη κυριολεκτικά για κλάματα. Αντάλλαζα επί μία εβδομάδα μηνύματα και άκρη δεν βγήκε. Γύρισα την εταιρεία με δικά μου έξοδα σε Νόρτον και όλα ρολόι. Από τότε δεν ξαναέκανα το λάθος. Επίσης λόγο δουλειάς χρησιμοποιώ πάντα ξανά διάφορα antivirus. Τώρα έχω το bitdefender σε δικό μου μηχάνημα και δοκιμάζω διάφορα προγράμματα και updates πελατών μου και είδη δύο φορές ακύρωσε άνοιγμα προγραμμάτων. Υπάρχει ακόμα μέχρι να λήξει. Για να τελειώνω το χειρότερο είναι το panda και επίσης ένα άλλο που θα ξαναδοκιμασω είναι το eset smart. Το μόνο ικανό με το norton είναι το kaspersky. Όσοι πάλι έχετε την εντύπωση ότι τα free ,της microsoft και ολονων τα απλά antivirus ακόμα και αγόραστα κάνουν δουλειά απλά δεν έχετε σημαντικά αρχεία να χάσετε. Αλλιώς βγαίνει από 0.5 έως 1.8 το μήνα ανάλογα με το πλήθος αδειών που θες για την ασφάλεια σου. Αλλά ναι ο καφές και το νετφλιξ για να μαλ...μαστε είναι πιο σημαντικά. Και το λέω για τους επιχειρηματίες(να τους κάνει ο θεος)

κυριως που εφτηυσα "αίμα" για να τους κάνω ανθρώπους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα μαζέψει όλα η Νόρτον. Καλό αντιβάιρους είναι αυτό που ξέρεις να το ρυθμίζεις. Προσωπικά ξεκίνησανα ασχολούμαι σοβαρά με αντιβάιρους το 2004, ξεκίνησα  με Νόρτον κι αν δεν έβγαζα άκρη θα πήγαινα σε άλλο. Μου κάτσε καλα όμως και το χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Όσοι πιστεύεται πάντως ότι είστε προστατευμένοι με το Windows Defender γελάνε και οι πέτρες μαζί σας. Να σας θυμίσω ότι το Wannacry μια χαρά χτύπησε υπολογιστές που είχαν μόνο windows defender ενώ όσοι είχαν bitdefender και αν δεν κάνω λάθος και norton κοιμήθηκαν ήσυχοι με τις προστασίες που προσέφεραν ήδη τα antivirus από ransomware 

Ακριβώς.Το Windows Defender υπάρχει ΜΟΝΟ για να βρίσκει τα cracks & activators προγραμματων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kurkosdr είπε

άρα αν εξαφανίσει τους δωρεάν ανταγωνιστές (πλην του Defender) μπορεί στο μέλλον να "τα πάρει όλα". Και στο μεταξύ αυξάνει το μερίδιο της στην πίτα των third-party antivirus.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αν εξαγοράσει όλες τις υπάρχουσες εταιρείες τότε πολύ απλά θα βγουν άλλες, είτε για να πάρουν μερίδιο από την πίτα είτε με σκοπό να εξαγοραστουν και αυτές από την νορτον και να πληρωθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για home user μια χαρά ειναι το defender. Αλλιώς kaspersky free μαλλον θα έλεγα. Αν και σε εμένα το win defender πάει πιο γρήγορα απο όλα.

Η symantec φυσικά και έχει σοβαρότερα προϊόντα απο τα free που κυκλοφορούν. Αλλά είναι για πελάτες περισσότερο παρά για home users.
όσοι έχουν σημαντικά αρχεία πρέπει να τα κάνουν backup όσο και να πληρώσουν σε av.

Επίσης, τα free av θα υπα΄ρχουν πάντα, και πιστεύω και η norton/avast θα βγάζουν free.
Πολύ απλά επειδή η κοινότητα χρηστών προσφέρει μεγάλο όγκο χρήσιμων δεδομένων για τους ιούς.
Και αυτός είναι ο λόγος που βελτιώθηκε πολύ και το windows defender.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι τα free λογισμικά. Οσα έχω βάλει ποτέ δεν μου ζήτησαν να πληρώσω για να εξαλείψουν εντοπισμένη απειλή, το μόνο αρνητικό τους είναι ότι δεν παρέχουν ολοκληρωμένη προστασία με firewall Spyware κτλ, εκει ψάχνεις ξεχωριστές λύσεις μετά. Ένα free anti-virus ένα spybot και malwarebytes  η Emsisoft για manual scan είσαι εντελώς καλυμμένος για οικιακη χρήση. Τώρα για εταιρείες και επαγγελματίες και γενικά άτομα που δεν ξέρουν τι να επιλέξουν και να σεταρουν, ας πληρώσουν μια suite version με όλα τα λογισμικά ασφαλείας μέσα. 

Το windows defender μια χαρά είναι για όποιον δεν θέλει να ψάχνεται με παραμετροποίηση και menu, υπάρχουν και τα συγκριτικά test της AV comparatives και άλλων εταιρειών και εκδίδουν στατιστικά που μπορείς να δεις τι παίζει και τα anti-virus είτε free είτε πληρωμένες εκδόσεις των ιδίων εταιρειών έχουν πολύ καλές θέσεις με ελάχιστη πρακτική διαφορά από αλλά paid version. Τωρα, δεν αλλάζει η ανιχνευτική ικανότητα του λογισμικού επειδή θα είναι free, απλά έχει λιγότερα apps και δυνατότητες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μια χαρά είναι τα free λογισμικά. Οσα έχω βάλει ποτέ δεν μου ζήτησαν να πληρώσω για να εξαλείψουν εντοπισμένη απειλή, το μόνο αρνητικό τους είναι ότι δεν αρέσουν ολοκληρωμένη προστασία με firewall Spyware κτλ, εκει ψάχνεις ξεχωριστές λύσεις μετά.

....

εντελώς καλυμμένος για οικιακη χρήση.

.....

Τωρα, δεν αλλάζει η ανιχνευτική ικανότητα του λογισμικού επειδή θα είναι free, απλά έχει λιγότερα apps και δυνατότητες. 

Λίγο φάσκεις και αντιφάσκεις εδώ.(κάνε expand to quote)

Ίσως έχεις καιρό να δεις κάποιο τέτοιο μήνυμα ωστόσο αυτό συμβαίνει γιατί έχουν αλλάξει οι εποχές. Πλέον μπορείς να πληρώσεις με προσωπικά δεδομένα και μιας και μιλάμε για avast δες εδώ
https://www.safetydetectives.com/best-antivirus/avast/

Έχουν αρκετές ελλείψεις τα free antivirus. Ένα παράδειγμα είναι το avast που δεν έχει προστασία για phishing. Δηλαδή δεν έχει ούτε τα βασικά
https://www.avast.com/el-gr/compare-antivirus#pc

Άλλο παράδειγμα είναι το bitdefender που δεν δίνει προστασία για ransomware στην free έκδοση.  Βέβαια έχει το windows defender, αλλά δεν λειτουργεί ! Ακόμη το bitdefender δεν σε προστατεύει από ευπάθειες δικτύου. Το avast δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ούτε στις paid εκδώσεις
https://www.worthwagon.com/bitdefender-free-vs-paid/

Ο οικιακός χρήστης είναι μακράν χειρότερος απ τον υπάλληλο της εταιρίας. Στην εταιρία φοβάσαι την απόλυση οπότε είσαι και λίγο επιφυλακτικός στο τι θα πατήσεις, που θα μπεις και τι προγράμματα θα εγκαταστήσεις.
Στο PC του σπιτιού σου θα πατήσεις τα link που λένε "Επιμήκυνση δαυλού 6 ίντσες" και "Γιαγιάδες που ζεματάνε και θέλουν επειγόντως βοήθεια στην γειτονιά σου" . Θα κατεβάσεις και εκείνο το πρόγραμμα που θα σου βγάζει δωρεάν κάθε μήνα χρήματα και το άλλο CiaVaccine.doc.exe που περιέχει όλα τα μυστικά που μας κρύβουν για τα εμβόλια.
Βέβαια θα μου πεις ότι όλα αυτά τα πατάνε οι χαζοί. Εεεε οι έξυπνοι την πατάνε απ το phishing του οποίου η προστασία απ' τα free antivirus δεν είναι και αυτονόητη

Δεν τα λέω όλα αυτά για να κατακρίνω ότι τα antivirus softwares  θέλουν χρήματα. Ίσα ίσα. Η δουλειά που κάνουν δεν είναι απλή ούτε στις μέρες μας μπορεί να γίνει από κάποιον χομπίστα όπως και παλαιότερα.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Λίγο φάσκεις και αντιφάσκεις εδώ.(κάνε expand to quote)

Ίσως έχεις καιρό να δεις κάποιο τέτοιο μήνυμα ωστόσο αυτό συμβαίνει γιατί έχουν αλλάξει οι εποχές. Πλέον μπορείς να πληρώσεις με προσωπικά δεδομένα και μιας και μιλάμε για avast δες εδώ
https://www.safetydetectives.com/best-antivirus/avast/

Έχουν αρκετές ελλείψεις τα free antivirus. Ένα παράδειγμα είναι το avast που δεν έχει προστασία για phishing. Δηλαδή δεν έχει ούτε τα βασικά
https://www.avast.com/el-gr/compare-antivirus#pc

Άλλο παράδειγμα είναι το bitdefender που δεν δίνει προστασία για ransomware στην free έκδοση.  Βέβαια έχει το windows defender, αλλά δεν λειτουργεί ! Ακόμη το bitdefender δεν σε προστατεύει από ευπάθειες δικτύου. Το avast δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ούτε στις paid εκδώσεις
https://www.worthwagon.com/bitdefender-free-vs-paid/

Ο οικιακός χρήστης είναι μακράν χειρότερος απ τον υπάλληλο της εταιρίας. Στην εταιρία φοβάσαι την απόλυση οπότε είσαι και λίγο επιφυλακτικός στο τι θα πατήσεις, που θα μπεις και τι προγράμματα θα εγκαταστήσεις.
Στο PC του σπιτιού σου θα πατήσεις τα link που λένε "Επιμήκυνση δαυλού 6 ίντσες" και "Γιαγιάδες που ζεματάνε και θέλουν επειγόντως βοήθεια στην γειτονιά σου" . Θα κατεβάσεις και εκείνο το πρόγραμμα που θα σου βγάζει δωρεάν κάθε μήνα χρήματα και το άλλο CiaVaccine.doc.exe που περιέχει όλα τα μυστικά που μας κρύβουν για τα εμβόλια.
Βέβαια θα μου πεις ότι όλα αυτά τα πατάνε οι χαζοί. Εεεε οι έξυπνοι την πατάνε απ το phishing του οποίου η προστασία απ' τα free antivirus δεν είναι και αυτονόητη

Δεν τα λέω όλα αυτά για να κατακρίνω ότι τα antivirus softwares  θέλουν χρήματα. Ίσα ίσα. Η δουλειά που κάνουν δεν είναι απλή ούτε στις μέρες μας μπορεί να γίνει από κάποιον χομπίστα όπως και παλαιότερα.

Δεν φάσκω ούτε αντιφάσκω. Η λέξη "αρέσει" ήταν λάθος του διορθωτή επειδή έγραφα από κινητό, συμβαίνουν συχνά τέτοια.

Πάμε στα υπόλοιπα, προσωπικά το avast το θεωρούσα ως τα χειρότερα από τα free antivirus. Είχα χρησιμοποιήσει πολλά χρόνια το Avira antivir, ειδικά αν βάλεις στο high την ανιχνευτική ικανότητα των heuristics σου πετάει αρκετές φορές μηνύματα εντοπισμού. Προσωπικά το σούταρα μετά από πολλές αποχωρήσεις και επιστροφές στο ίδιο λόγω κρασαρίσματος και κολλημάτων που έκανε ενώ παρουσίαζε και σφάλματα αναβαθμίσεων.

Bit defender free, το είχα για ένα μικρό χρονικό διάστημα, παρουσίασε κάποια σφάλματα και ασυμβατότητα με τα windows, κόλλαγε ο explorer και το λογισμικό, μετά όλοι οι browsers δεν είχαν αποθηκεύσει διάφορες σελίδες και είχε διαγραφεί όλο το ιστορικό χωρίς να το ορίσω εγώ αυτό, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαι κατά το σερφάρισμα, τελικώς το σούταρα.

Με kaspersky seucirity cloud όλα βαίνουν καλώς, έχει εργαλείο που εντοπίζει διάφορες ευπάθειες και τις διορθώνεις.

Phising για μένα το θεωρώ άχρηστο, προσέχω πριν πάω να πατήσω κάτι και δεν σερφάρω όπου να ναι. Εξάλλου από οτι θυμάμαι, τόσο το avira όσο και το kaspersky έχουν εργαλείο που αν πας να συνδεθείς σε επικίνδυνη ιστοσελίδα που ενέχει ρίσκο στην μπλοκάρουν, βέβαια σε μερικές περιπτώσεις μπλοκάρουν και σελίδες χωρίς λόγο απλά γιατί έτσι ορίζουν τα updates που έλαβαν.

Spyware, malware, adaware, rootkit κτλ, υπάρχουν διάφορα εργαλεία και λογισμικά, όλα αυτά σε καλύπτουν για οικιακή χρήση και σίγουρα και σε επαγγελματική, εγώ αν συνυπολογίσω πως παλιά είχα τον υπολογιστή ανοιχτό 10-12/24 κάθε μέρα και τώρα 6-8/24 από 1 με 3 ημέρες την εβδομάδα μέσο όρο και δεν σερφάρω όπου να ναι, όλα τα υπόλοιπα από το κιινητό, κινδυνεύω λιγότερο.

Τώρα αν βαριέται ο άλλος να ψάξει να βρει free εργαλεία, στατιστικά και συγκριτικά της αποτελεσματικότητας του κάθε τι ή σε εταιρείες κτλ οκ, ας προτιμήσουν πληρωμένες λύσεις, ειδικά αν έχουμε τίποτα server environemnt κτλ ε δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Έχω φίλο μου που λέει τις ίδιες απόψεις για τα free, αυτός δεν γνωρίζει να σερφάρει με ασφάλεια, προτίμησε να πληρώσει bitdefender και δεν ξέρει να μπει να ελέγξει τις ρυθμίσεις και να κάνει παραμετροποίηση, αν του πεις για firewall κινέζικα του φαίνονται, ε τότε πάλι θα κολλήσεις ρε φίλε δεν σε σώζει το ότι έκατσες και πλήρωσες, ίδια δυνατότητα real time protection έχουνε αυτές οι εκδόσεις, τα επιπλέον εργαλεία και το όλα σε ένα είναι που κάνουν την διαφορά μεταξύ free και ολοκληρωμένου security suite.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν φάσκω ούτε αντιφάσκω. Η λέξη "αρέσει" ήταν λάθος του διορθωτή επειδή έγραφα από κινητό, συμβαίνουν συχνά τέτοια.

Το πρόβλημα δεν είναι η λέξη "αρέσει" έκανα bold 2 προτάσσεις που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους

 

36 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πάμε στα υπόλοιπα, προσωπικά το avast το θεωρούσα ως τα χειρότερα από τα free antivirus....

Bit defender free, το είχα για ένα μικρό χρονικό διάστημα, παρουσίασε κάποια σφάλματα...

Πότε περίπου τα χρησιμοποίησες όλα αυτά. Το bitdefender δεν έχει καμία σχέση με εποχές 2010 για παράδειγμα. Βέβαια δεν έχω άποψη για το free. Σε όσα PC το έχω βάλει είναι γιατί πετάει τα λιγότερα pop up σπαστικά μηνύματα σε σχέση με άλλα.

 

40 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Phising για μένα το θεωρώ άχρηστο, προσέχω πριν πάω να πατήσω κάτι και δεν σερφάρω όπου να ναι.

Όλοι αυτό λένε μέχρι να την πατήσουν ;) Στις παρακάτω για παράδειγμα την έχουν πατήσεις πολλοί ... γνώστες του αντικειμένου
https://www.thesslstore.com/blog/the-dirty-dozen-the-12-most-costly-phishing-attack-examples/

 

43 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Με kaspersky seucirity cloud όλα βαίνουν καλώς, έχει εργαλείο που εντοπίζει διάφορες ευπάθειες και τις διορθώνεις.

Phising για μένα το θεωρώ άχρηστο, προσέχω πριν πάω να πατήσω κάτι και δεν σερφάρω όπου να ναι. Εξάλλου από οτι θυμάμαι, τόσο το avira όσο και το kaspersky έχουν εργαλείο που αν πας να συνδεθείς σε επικίνδυνη ιστοσελίδα που ενέχει ρίσκο στην μπλοκάρουν, βέβαια σε μερικές περιπτώσεις μπλοκάρουν και σελίδες χωρίς λόγο απλά γιατί έτσι ορίζουν τα updates που έλαβαν.

Εσύ δεν θυμάσαι καλά. Το kaspersky αδυνατεί να αναφέρει στο συγκριτικών τιμών.... Δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο για παράδειγμα 
https://www.kaspersky.com/free-cloud-antivirus

Στο Avira πάλι τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα, αλλά στο λέει  τουλάχιστον στην μάπα ότι το advanced protection θα το πάρεις αφού πέσει ο παράς
https://www.avira.com/
https://support.avira.com/hc/en-us/articles/360000118898-How-does-virus-detection-differ-between-Avira-Free-Antivirus-and-Avira-Antivirus-Pro-

 

49 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Spyware, malware, adaware, rootkit κτλ, υπάρχουν διάφορα εργαλεία και λογισμικά, όλα αυτά σε καλύπτουν για οικιακή χρήση και σίγουρα και σε επαγγελματική,

....

Τώρα αν βαριέται ο άλλος να ψάξει να βρει free εργαλεία, στατιστικά και συγκριτικά της αποτελεσματικότητας του κάθε τι ή σε εταιρείες κτλ οκ, ας προτιμήσουν πληρωμένες λύσεις, ειδικά αν έχουμε τίποτα server environemnt κτλ ε δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Θα κάνει κάποιος πειράματα με τον κάθε τυχάρπαστο που βγαίνει εκεί έξω και βγάζει ένα πρόγραμμα x προστασίας και δεν θα πληρώσεις κάποιο λογισμικό που είναι 20 χρόνια στο χώρο και προσφέρει αποτελεσματική και ολοκληρωμένη προστασία και μπορεί να κοστίζει λιγότερο από 5€ τα 3 χρόνια σε κάθε συσκευή. Έχω αγοράσει στα 89€ για παράδειγμα το bitdefender 3 χρόνια για 10 συσκευές.
5€ είναι 1 ώρα δουλειά. Η δοκιμή που προτείνεις αν δεν την βρεις κάπου έτοιμη και να την εμπιστευτείς τυφλά καταλαβαίνεις ότι είναι τέρμα αντιπαραγωγική. 

Αν θέλεις δώσε μας συγκεκριμένα παραδείγματα για την το τι κάνεις αυτή την στιγμή για την προστασία του υπολογιστή σου και να γλυτώσεις κάποιον που δεν έχει αυτά τα 5€ να τα δώσει.

 

 

 

17 λεπτά πριν, theoklis είπε

Παιδιά όντως το Norton πλέον είναι τόσο καλό όσο λέτε? Του έχει φύγει η ρετσινια? Σε σχέση πχ με το bitdefender? 

Και εγώ μ αυτά που ακούω ψήνομαι να το αγοράσω και να το βάλω στα μισά PC μου. Ωστόσο αμφιβάλω αν κάποιος από εδώ μέσα έχει χρησιμοποιήσει και τα 2 τον τελευταίο χρόνο για αρκετό διάστημα έτσι ώστε να μπορεί να έχει μία αντικειμενική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Όλα τα antivirus δεν έχουν κάποιου είδους executable και δεν καταναλώνουν πόρους; Αλλιώς δεν είναι antivirus, είναι διακοσμητικό εικονίδιο στο tray.

πόρους εννοείται όλα καταναλώνουν . Η αποδοτικότητα του defender είναι το πρόβλημα (για τους πόρους που χρησιμοποιεί)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...