Προς το περιεχόμενο

W10 - αδικαιολογητη καθυστερηση


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Λοιπον, σε ενα μηχανημα με w10 με 4gb και εναν crucial bx500 500gb και πολλα major updates, εχουμε τα εξης θεματα.

Καποιες φορες, πριν το logo με τον κυκλο να γυρναει, πεται bsod με κωδικο 0xc0000225 και λεει δεν ξεκινησε σωστα η συσκευη. Το παραξενο τωρα. Μπορει να κανω επανεκκινηση και να μπει στο λειτουργικο επιποπου. Μπορει να ξανακανω επανεκκινηση και να το ξαναπεταξει.

Δευτερο προβλημα, για περιπου 10 λεπτα, μενει στην εικονα που γυρναει ο κυκλος.

Παμε τωρα. Εξωτερικη συσκευη επανω δεν ειναι καμια! Εξετασα τον ssd με hard disk sentinel. Εχω κανει sfc scannow και chkdsk και ολα καθαρα. Στα προγραμματα εκκινησης ειναι ενεργοποιημενα μονο το java και ο εκτυπωτης. Στο bios εχει προτεραιοτητα ο σκληρος.

Τι αλλο να κοιταξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Γεια σας.

Λοιπον, σε ενα μηχανημα με w10 με 4gb και εναν crucial bx500 500gb και πολλα major updates, εχουμε τα εξης θεματα.

Καποιες φορες, πριν το logo με τον κυκλο να γυρναει, πεται bsod με κωδικο 0xc0000225 και λεει δεν ξεκινησε σωστα η συσκευη. Το παραξενο τωρα. Μπορει να κανω επανεκκινηση και να μπει στο λειτουργικο επιποπου. Μπορει να ξανακανω επανεκκινηση και να το ξαναπεταξει.

Δευτερο προβλημα, για περιπου 10 λεπτα, μενει στην εικονα που γυρναει ο κυκλος.

Παμε τωρα. Εξωτερικη συσκευη επανω δεν ειναι καμια! Εξετασα τον ssd με hard disk sentinel. Εχω κανει sfc scannow και chkdsk και ολα καθαρα. Στα προγραμματα εκκινησης ειναι ενεργοποιημενα μονο το java και ο εκτυπωτης. Στο bios εχει προτεραιοτητα ο σκληρος.

Τι αλλο να κοιταξω; 

Specs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex-V είπε

Δεν τα εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη δυστυχως. Ειναι ενα hp refurbished.

Ε λογικά κάποιο με i3/5 2ης 3ης γενιάς θα είναι 

Λογικά με ένα φορμάτ θα στρώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ε λογικά κάποιο με i3/5 2ης 3ης γενιάς θα είναι 

Λογικά με ένα φορμάτ θα στρώσει

Με i3 ειναι. Δεν μας παιρνει για format. Ειναι κεντρικος υπολογιστης λογιστηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex-V είπε

Με i3 ειναι. Δεν μας παιρνει για format. Ειναι κεντρικος υπολογιστης λογιστηριου.

Άσχημα τότε τα πράγματα πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο , το φορμάτ είναι η εύκολη λύση. Έγινε μήπως κάτι τελευταία (πχ συνδέθηκε κάτι , κατέβηκε κάτι , διαγράφηκε κάτι;) και μήπως το πείραξε το λάπτοπ ; restore μπορείς να κάνεις; clone τον ssd σε ένα άλλο μήπως και φταίει ο δίσκος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομιζω να διορθωθει χωρις format. ψυχολογικα των windows μετα απο πολυ καιρο χρησης

η αλλη λυση ειναι αγοραζεις εναν σκληρο ssd μονο για τα windows και κρατας αυτον μονο για τις βασεις δεδομενων, προγραμματα κλπ

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκίνηση του υπολογιστή σας σε ασφαλή λειτουργία στα Windows 10 (microsoft.com)

ξεκίνα από εδώ , αν σε κάνει πάλι 10 λεπτά , τότε η εύκολη λύση και ίσως μοναδική λύση είναι το format. Ξεκινάς να παίρνεις backup σε ώρες εκτός ωραρίου , αν δεν ξέρεις , να απευθυνθείς σε ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικός δίσκο, έχει;

Τον έχεις ελέγξει;

Δοκίμασες να τον αποσυνδέσεις;

Το dvd rom; Αποσύνδεση;

Memtest;

Τροφοδοτικό;

Κάποια συσκευή στο device manager που δεν αναγνωρίζεται;

Να διαγράψεις κάποιο τελευταίο update που συνάδει χρονικά με το πρόβλημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex-V είπε

0xc0000225

to σφάλμα παραπέμπει σε πρόβλημα δίσκου. υποθέτω αφού είναι τόσο σημαντικό το σύστημα, πως παίρνεις backup σε άλλο μέσο.

boot-άρεις με hirens boot, win10 PE κλπ κλπ κ τεστάρεςι καλά το δίσκο

chkdsk c : /r/x

ελέγχεις - αναβαθμίζεις κ το firmware του δίσκου

βάζεις νέο δίσκο, στήνεις τα πάντα και δοκιμάζεις

τέλος, αν όλα παίξουν οκ, θα μπορούσατε να βάλετε κ άλλη ram

+ + +

δεν έχω τίποτ εναντίον των refurbished, αλλά για σημαντικό τμήμα εταιρείας δε θα το συνιστούσα, εκτός αν ήταν Server σωστός με redundant psus, raid συστοιχίες ή επικοινωνία με σωστό Storage κλπ κλπ κλπ , όταν εξαρτάται η εργασία σου από αυτό, τότε φροντίζεις να μη σε κρεμάσει.

μπορείτε να πάρετε κ προσφορές για cloud για να αποφύγετε τον hardware εξοπλισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε ξανα. Λοιπον. Η μνημη ανεβηκε στα 8gb (2 εξτρα ντιμς). Αφαιρεσα το dvd drive και αλλαξα sata καλωδιο. Το bsod ειναι η αληθεια με τον κωδικο δεν μου το ξαναεβγαλε! Ακομη ομως συνεχιζει να κανει 5-7 λεπτα για να μπει στην επιφανεια.

Οχι δεν εχει μηχανικο σκληρο δισκο. Οπως ανεφερα επανω εχει εναν ssd crucial bx500 500gb ο οποιος ειναι σε αριστη κατασταση συμφωνα με πολλα diagnostics (hd sentinel, crystaldiskinfo).

Εκανα sfc scannow, καθαρο. Εκανα chdsk 😄 /f /x σαν διαχειριστης. Διορθωσε λεει καποια corrupted. Συνεχιζει ομως στην εκκινηση να αργει.

Update. Παρατηρησα οτι το bsod μου το πεταει οταν συνδεω το dvd drive

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Restore defaults δοκιμάστηκε στο Bios; (όχι βγάλσιμο μπαταρίας)

(Στη διαχείριση εργασιών μήπως κάποιος πυρήνας είναι κολλημένος στο 100%;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Παρατηρησα οτι το bsod μου το πεταει οταν συνδεω το dvd drive

αν κ δε βλέπω γιατί, δες στο bios να ΜΗΝ είναι στο boot order, ή αν είναι, να είναι σίγουρα μετά τον SSD σου. Αν κ καλύτερα να δοκιμάσεις με άλλο οπτικό.

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...