Προς το περιεχόμενο

Φορολογία δημοσίου υπαλλήλου από Revolut


jimm3k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Ειμαι στρατιωτικός και έχω μια απορια .Θα συμμετέχω στο project φίλων μου όπου θα κάνουμε mine κάποιο κρυπτονομισμα, τα λεφτά μετά την μετατροπή τους από κρυπτονομισματα μου είπαν ότι πανε Revolut . Εγώ ως δημόσιος υπάλληλος πρέπει να τα δηλώσω ως εισόδημα όταν τα βάλω στην τράπεζα ;φαίνονται κάπου; δεν έχω καθόλου δυνατότητα να ασχοληθώ;σίγουρα δεν απευθύνομαι σε λογιστές ωστόσο η βοήθεια σας θα μου ήταν χρήσιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πραγματικά δύσκολο ερώτημα καθώς δεν αποκτάς υπεραξία από πώληση, αλλά παράγεις ο ίδιος το προϊόν με αξία. 

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο νομικά. Είναι σαν να εξορύξεις χρυσό. 

Γνώμη μου είναι μη δηλώσεις κάτι μιας και δεν νομίζω να υπάρχει κάποια πρόβλεψη. 

Αν αγόραζες και πουλαγες τότε ναι έχει προβλεφθεί και πρέπει να δηλώσεις την υπεραξία για να φορολογηθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1807 είπε

Αυτό είναι πραγματικά δύσκολο ερώτημα καθώς δεν αποκτάς υπεραξία από πώληση, αλλά παράγεις ο ίδιος το προϊόν με αξία. 

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο νομικά. Είναι σαν να εξορύξεις χρυσό. 

Γνώμη μου είναι μη δηλώσεις κάτι μιας και δεν νομίζω να υπάρχει κάποια πρόβλεψη. 

Αν αγόραζες και πουλαγες τότε ναι έχει προβλεφθεί και πρέπει να δηλώσεις την υπεραξία για να φορολογηθεί. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην συμπεριλάβω καθόλου τραπεζικό λογαριασμό;Πχ μπορώ μέσω Revolut  απλά να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ όταν θελω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimm3k είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην συμπεριλάβω καθόλου τραπεζικό λογαριασμό;Πχ μπορώ μέσω Revolut  απλά να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ όταν θελω ;

Μπορείς να κάνεις ανάληψη από Revolut μέχρι 200€ χωρίς προμήθεια στο δωρεάν πρόγραμμα, αλλά θα σε χρεώσει 2,5-3€ το ελληνικό ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jimm3k είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην συμπεριλάβω καθόλου τραπεζικό λογαριασμό;Πχ μπορώ μέσω Revolut  απλά να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ όταν θελω ;

Δεν είναι τόσο απλό καθώς πια η Revolut ζητάει το ΑΦΜ σου οπότε ακόμη και ανάληψη να τα κάνεις αυτό μπορεί να φαίνονται απλά και μόνο που μπήκαν στη Revolut σαν να μπήκαν σε οποιοδήποτε άλλο λογαριασμο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, than2031995 είπε

Δεν είναι τόσο απλό καθώς πια η Revolut ζητάει το ΑΦΜ σου οπότε ακόμη και ανάληψη να τα κάνεις αυτό μπορεί να φαίνονται απλά και μόνο που μπήκαν στη Revolut σαν να μπήκαν σε οποιοδήποτε άλλο λογαριασμο πιστεύω.

Υπάρχει κάποια εναλλακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, jimm3k είπε

Υπάρχει κάποια εναλλακτική;

Να πληρώνεις κατευθείαν με Bitcoin από το wallet σου. Αλλιώς σε οποιαδήποτε τράπεζα αν πάνε θα φαίνονται είτε αυτόματα είτε με έλεγχο και το θέμα είναι άντε να βγάλεις άκρη με την ΑΑΔΕ.

Οπότε είτε απλά τα βάζεις στη ρεβολουτ και μετά ανάληψη από ΑΤΜ και ελπίζεις για το καλύτερο είτε ξοδεύεις κατευθείαν σε Bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, george1807 είπε

Να πληρώνεις κατευθείαν με Bitcoin από το wallet σου. Αλλιώς σε οποιαδήποτε τράπεζα αν πάνε θα φαίνονται είτε αυτόματα είτε με έλεγχο και το θέμα είναι άντε να βγάλεις άκρη με την ΑΑΔΕ.

Οπότε είτε απλά τα βάζεις στη ρεβολουτ και μετά ανάληψη από ΑΤΜ και ελπίζεις για το καλύτερο είτε ξοδεύεις κατευθείαν σε Bitcoin.

Θα μπορουσα να παρω κάρτα binance χωρίς να συνδέσω την εφαρμογή με την κάρτα μου και χωρίς να μπλέξω Revolut που μου ζητάει ΑΦΜ και να κάνω αναλήψεις από κοινά ΑΤΜ μέσω αυτής της κάρτας; έτσι και αλλιώς θα χρησιμοποιώ binance για την αλλαγή του κρυπτο είτε σε bitcoin  είτε σε ευρώ.Προτινω αυτήν την εναλλακτική καθώς δεν ξέρω κατά ποσο μπορω να χρησιμοποιω bitcoin  για διάφορες αγορές.Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός , οι απαντήσεις σας με βοηθάνε πολυ. 

Επεξ/σία από jimm3k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...