Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τεστ (rapid)


nojom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρομαι στα τεστ για τον γνωστό ιο.

Απ ότι ξέρω εκτός τα κλασσικά με τη μπατονέτα, υπάρχουν και σάλιου. Παρόλο αυτά οι περισσότεροι (σχεδόν όλοι βασικά) κάνουν με τη μπατονέτα. Ποιος ο λόγος; Είναι λιγότερα αξιόπιστα; Μπορώ να ζητήσω τεστ σαλιου; Είναι ακριβότερα και δε τα κάνουν;

Ρωτάω εδώ μήπως και ξέρει κανείς γιατί αν ρωτήσω σε κάποιο κέντρο, αμφιβάλλω ότι θα πάρω αληθινή απάντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uk πάντως οι οδηγίες από NHS είναι να πάρεις δείγμα και από τις αμυγδαλές και από τα ρουθούνια.

Όταν έκανα τεστ Θεσσαλονίκη για να μπω uk μου πήραν μόνο από τα ρουθούνια και μου φάνηκε λειψό.. 🤭

Φαίνεται οι οδηγίες για να πάρεις δείγμα είναι διαφορετικές από χώρα σε χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η δελτα βγαζει ακυρα τα selfie test, οποτε πανε και αυτά

Τα self test τα ανεβάζουμε στο gov.gr. Τα selfie test τα ανεβάζουμε στο instagram;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zanskou είπε

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε διαγνωστικό κέντρο θα σου πουν ψέματα και στο ινσομνια την αλήθεια ειναι πραγματικά απορίας άξιο. 

 

προφανώς ζεις σε άλλο κόσμο αν πιστεύεις ότι σαν πελάτης παίρνεις αληθινές απαντήσεις πάντα.

Το ξέρω προσωπικά και από δική μου δουλειά και τώρα και παλαιότερα. Το τι παραμύθι έχει πέσει για να ριξουν τα € τους εκεί που θέλαμε...

Σε ερωτήσεις ας πούμε του στυλ... γιατί δε φέρνετε αυτό το προϊόν, η απάντηση ήταν, επειδή δε πουλάει ή  επειδή χαλάει και μας τα επιστρέφουν. Η πραγματικότητα ήταν, επειδή δεν βγάζουμε αρκετό κέρδος.

Χώρια του ότι στον χώρο της υγείας έχω προσωπική εμπειρία με καραγκιόζη γιατρό μεγάλου νοσοκομείου που προσπάθησε να πλασάρει σκευάσματα επειδή έπαιρνε προμήθεια. Όπου έπεσε και καταγγελία όταν ενημερώθηκα τι παίζει.

Το ότι κάποιος κάνει μια ερώτηση εδώ δε σημαίνει ότι θα υιοθετήσει την όποια απάντηση ενός τυχαίου. Καλό είναι να ακούγονται διάφορες γνώμες και απόψεις. Εννοείται ότι θα ρωτήσω και σε διαγνωστικό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.....Όπως ανέφερε στη συνέχεια, η ευαισθησία αυτών των τεστ ανέρχεται περίπου στο 70% με 75% σε αντίθεση με τη ρινοφαρυγγική μέθοδο που ανέρχεται περίπου στο 92% με 95>>

<<...Το ιικό φορτίο στα δείγματα από του στόματος υγρού είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ χαμηλότερο από τα δείγματα ρινικού υγρού ΝS)" λένε οι οδηγίες>>

Τα σάλιου είναι σχεδόν μισοτιμης από τα αλλα

Επεξ/σία από kage
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kage είπε

.....Όπως ανέφερε στη συνέχεια, η ευαισθησία αυτών των τεστ ανέρχεται περίπου στο 70% με 75% σε αντίθεση με τη ρινοφαρυγγική μέθοδο που ανέρχεται περίπου στο 92% με 95>>

<<...Το ιικό φορτίο στα δείγματα από του στόματος υγρού είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ χαμηλότερο από τα δείγματα ρινικού υγρού ΝS)" λένε οι οδηγίες>>

Τα σάλιου είναι σχεδόν μισοτιμης από τα αλλα

Ποιό είδος test είναι το 1ο και ποιό το 2ο;Self test και Rapid test;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ποιό είδος test είναι το 1ο και ποιό το 2ο;Self test και Rapid test;

Αυτά που φτυνεις για δείγμα και αυτά που παίρνεις το δείγμα με την μπατονέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...