Προς το περιεχόμενο

Αγορά b-SUV μεταχειρισμένο ή καινούριο - συμβουλές


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα,

το τελευταίο διάστημα ψάχνω για αυτοκίνητο SUV, δεν έχω κάνει test-drive ακόμα κάποιο, είχα καταλήξει σε Suzuki Vitara το οποίο το παίρνω 19.500 περίπου το GL+ καινούριο με το mild hybrid σύστημα, βενζίνη ουσιαστικά. (έχω οδηγήσει ένα vitara 2016 αν θυμάμαι καλά diesel και μου άρεσε πολύ η εμπειρία)

Θέλω σε κανούριο να πάω να δω απο κοντά, μόλις βρω χρόνο και το fiat 500x cross.

Το θέμα τώρα είναι οτι σε μεταχειρισμένο προέκυψε ένα Peugeot 3008 μοντέλο 2018, diesel 1600 με 100 άλογα (BlueHDI 100 S&S Business 1.6) 65.000χλμ με 21.500€ και ένα Skoda Karoq TSI Ambition 150hp βενζίνη μοντέλο 2018, 42.000χλμ  με 19.500 €

Εμφανισιακά ερωτεύτηκα το 3008 και η μόνη μου ένσταση είναι για τα μόλις 100 άλογα, το έχει κανείς να μου πει αν τραβάει ή σέρνεται ?? καλά, έχω άλλη μια ένσταση τι ζημιές βγάζει στα ηλεκτρονικά του κλπ, ενώ με το Vitara θα είμαι ήσυχος πιστεύω.

όποιος έχει αυτό το μοντέλο του 2018 (γιατί μετά βλέπω βγαίνει μονο σε εκδόσεις με 130 άλογα) ή αν έχει τύχει να το οδηγήσει θα με βοηθούσε πολύ!

μία φορά θα πάρω αμάξι, θα το κρατήσω μια ζωή, οπότε γι αυτό δε βιάζομαι.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εδώ διαβάζω οτι πάει σχετικά καλά ο κινητήρας ροπιάζει απο χαμηλά

https://traction.gr/dokimi-peugeot-2008-1-5-bluehdi-100-ps-video/   (250Nm στις 1750 στροφές)

άλλο μοντέλο ίδιος κινητήρας..

      Αν σέρνεται το Peugeot με τα 100 άλογα και πέρα από οτιδήποτε άλλο , στεγνό ζυγίζει 1290 κιλά , συν δύο άτομα από 75 μέσο όρο , πάμε στα 1290 συν 150 ίσον 1440 συν καύσιμα και κάποιο τυπικό φορτίο αποσκευών μάλλον ξεπερναμε για λίγο τον ενάμιση τόνο .

    Η αναλογία κιλών ανά ίππο έχει φτάσει αισίως τα 15 κιλά .

   Φυσικά το βάρος έχει να κάνει με πολλά πράγματα , αφού θέλουμε ηλεκτρικούς αναδιπλούμενους καθρέφτες , κλιματισμό , ηλεκτρικά παράθυρα μπρος πίσω κλπ κι' όλα αυτά ζυγίζουν .

   Δεν θα περιμέναμε λοιπόν από ένα παρόμοιο σύνολο να βάζει φωτιά στην άσφαλτο , αλλά να κινείται αξιοπρεπώς , τηρουμένων των αναλογιών και ρυθμίζοντας ανάλογα τον τρόπο οδήγησης .

  Τι θα πει λοιπόν σέρνεται ? 

   

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gleft είπε

προσωπική άποψη καθαρά, αλλά θα πρότεινα είτε κανονικό αυτοκίνητο, είτε κάποιο τζιπ. Τα SUV είναι πολύ κακή κατηγορία οχήματος, και σαν συμπεριφορά και σαν οικονομία και σαν ασφάλεια, αλλά you do you που λένε.

+1

πρόσφατα με Tuscon ο αδερφός μου τρόμαξε σε επαναφορά απο προσπέραση (μπήκε esp) μιας και έφυγε το πίσω μέρος αρκετά

Ήταν συνηθισμένος με κούρσα. Γενικά σούπερ ικανοποιημένος , αλλά κατάλαβε οτι δε μπορεί να κάνει ίδιους ελιγμούς

 

18 ώρες πριν, Silenzio είπε

απο περιέργεια τι υβριδικό είναι αυτό ? ρωτάω γιατί γράφει βενζίνη.. το θέμα είναι απο εμφάνιση δε βλέπεται..

σε όλα τα καθαρά υβριδικά (μτχ) το πρώτο που ρωτάς είναι το κόστος μπαταρίας και σύνολο εγγύησης ετών και χιλιομέτρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...