Προς το περιεχόμενο

Τρόπος να ανοίγω mini pc με τηλεκοντρόλ? (να κλείνει γίνεται)


oldnew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα mini pc (intel 6 πυρήνες /12 threat, 16ram). Ουσιαστικά έχει hardware από λαπτοπ γι αυτό το ρωτάω εδώ. Είναι συνδεμένο στην tv. Μπορώ να το κλείνω από μακριά ητε με ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, ητε με ασύρματο τηλεκοντρόλ. Και τα 2 έχουν τα κλασικά usb που βάζεις στο mini pc, δεν είναι bluetooth. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να το ανοίξω όταν το κλείσω, κανένα απ τα 2 δε δουλεύει τότε. 

Άλλαξα τις ρυθμίσεις ενέργειας ώστε αντί να κάνει shutdown όταν πατάς το κουμπί, να κάνει sleep. Όντως και το τηλεκοντρόλ μετά από αυτό, το βάζει σε sleep και όχι shutdown. Και πάλι όμως δεν ανοίγει. Πρέπει να πάω στο mini pc να πατήσω το μοναδικό κουμπί που έχει ώστε να ανοίξει πάλι. 

Έψαξα στο bios για επιλογή wake on lan,  μήπως μπορέσω μέσω ίντερνετ να το "ξυπνήσω", δε βρήκα κάποια επιλογή. Συνδέεται στο ίντερνετ μέσω WiFi όμως, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. 

Υπάρχει κάποια λύση να κάνω αυτό που θέλω? Τόσο δύσκολο είναι να ανοίγεις / κλείνεις ένα pc σήμερα? Μετά τι τα βγάζουν αυτά τα mini pc που συνήθως για τετοια χρήση προορίζονται.. 

Ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία πρίζα που να ανοίγει/ κλείνει με τηλεκοντρόλ ή μέσω smartphone και με την επιλογή στο Bios για Restore on AC Power Loss θα βόλευε;

*Ουσιαστικά σβήνει η πρίζα και μόλις ξαναανάψει, ανάβει και το PC.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Μία πρίζα που να ανοίγει/ κλείνει με τηλεκοντρόλ ή μέσω smartphone και με την επιλογή στο Bios για Power on after power loss θα βόλευε;

*Ουσιαστικά σβήνει η πρίζα και μόλις ξαναανάψει, ανάβει και το PC.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ειναι μια λύση αν δουλεύει. Δεν έχω καταφέρει να βρω στο bios τέτοια επιλογή. Το bios γράφει American megatrends. Θα το ψάξω όμως αν υπάρχει τέτοια επιλογή. Δε θα ήταν η καλύτερη λύση πιστεύω όμως. Για να το κλείσω, θα έκλεινα την πρίζα ασύρματα χωρίς να κλείσω το pc καθόλου? Δε θα ήταν καλό για το hardware του pc.  Αν πρώτα έκανα shutdown και μετά έκλεινα την πρίζα, πιθανόν να μην ανοιγει όταν ξανα άνοιγα την πρίζα (επειδή είχα πριν κάνει shutdown? Δεν είμαι σίγουρος βασικά τι θα γίνονταν θέλει πειραματισμό). 

3 ώρες πριν, dalain είπε

θα σε βολευε κατι τετοιο;

Δε γίνεται γιατί είναι mini pc, δεν έχει τέτοια θήρα. Νομίζω είναι ακριβώς αυτο:

https://www.aliexpress.com/item/1005001349447801.html?algo_pvid=9aba2f0c-946b-40bd-876d-e85607deaecb&algo_exp_id=9aba2f0c-946b-40bd-876d-e85607deaecb-35

Τα πράγματα θα γινότανε απλούστατα, αν στο ασύρματο τηλεκοντρόλ που έχω (με βυσμα usb που μπαίνει στο pc), άνοιγε κιόλας το pc, εκτός από το να το κλείνει μόνο που δουλεύει με κουμπί shutdown που έχει πάνω το τηλεκοντρόλ.  Ειδικά από sleep mode. Το πρόβλημα πιστεύω είναι ότι το usb που είναι πάνω στο pc, δεν παίρνει ρεύμα όταν το pc είναι σε sleep mode (ώστε να δούλευει το τηλεκοντρόλ). Ίσως αν καταφέρω να δίνει ρεύμα το usb σε sleep mode, να ανοίγει κιόλας από το κουμπί του τηλεκοντρόλ, τουλάχιστον σε sleep mode. Περισσότερο αυτό ψάχνω να κάνω τώρα, να δίνει ρεύμα το usb σε sleep mode, για να δω αν πετύχει. Αν βγάλω άκρη θα το ποσταρω εδώ, γιατί πιστεύω και άλλοι το ψάχνουν αυτό.. 

Αλλα οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλό δεχόμενη. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, oldnew είπε

Θα το ψάξω όμως αν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Δε θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται. Όταν ανοίξω πάλι το δικό μου θα δω.

8 λεπτά πριν, oldnew είπε

Αν πρώτα έκανα shutdown και μετά έκλεινα την πρίζα, πιθανόν να μην ανοιγει όταν ξανα άνοιγα την πρίζα

Εγώ το δικό μου έτσι το ανοιγοκλείνω (από το πολύπριζο του γραφείου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εγώ το δικό μου έτσι το ανοιγοκλείνω (από το πολύπριζο του γραφείου).

Πρώτα κάνεις shutdown μέσα απ τα Windows και μετά το κλείνεις απ την πρίζα, ή όπως είσαι μέσα στα Windows κλείνεις την πρίζα κατευθείαν? Άμα το κανεις με το 2ο τρόπο και δεν έχει πάθει τίποτα να το έχω στο μυαλό μου ως επιλογή :)

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, oldnew είπε

Πρώτα κάνεις shutdown μέσα απ τα Windows και μετά το κλείνεις απ την πρίζα, ή όπως είσαι μέσα στα Windows κλείνεις την πρίζα κατευθείαν? Άμα το κανεις με το 2ο τρόπο και δεν έχει πάθει τίποτα να το έχω στο μυαλό μου ως επιλογή :)

Ευχαριστώ! 

Πρέπει να κοιτάξεις πάλι ποιό προσεκτικά μέσα στο BIOS του μηχανήματος σου.
Πιθανότατα να υπάρχει επιλογή να ανάβει αυτόματα, από μόνο του, σύμφωνα με ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα που ορίζεις εσύ ποιες μέρες και ποιά ώρα θες να ανάβει.

Διαφορετικά, υπάρχει πάντα η τελευταία λύση να το έχεις μόνιμα αναμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oldnew είπε

Πρώτα κάνεις shutdown μέσα απ τα Windows και μετά το κλείνεις απ την πρίζα

Αυτό κάνω

Είναι το κυρίως PC μου. Αν το κλείσω απότομα μπορεί να διακόψω κάποια διεργασία του λειτουργικού και μετά... Μπορεί κάποια εφαρμογή να μη λειτουργεί μέχρι να μην μπορώ να μπω στο λειτουργικό.

*Ποιο λειτουργικό έχει το mini PC;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, oldnew είπε

Εχω ενα mini pc (intel 6 πυρήνες /12 threat, 16ram). Ουσιαστικά έχει hardware από λαπτοπ γι αυτό το ρωτάω εδώ. Είναι συνδεμένο στην tv. Μπορώ να το κλείνω από μακριά ητε με ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, ητε με ασύρματο τηλεκοντρόλ. Και τα 2 έχουν τα κλασικά usb που βάζεις στο mini pc, δεν είναι bluetooth. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να το ανοίξω όταν το κλείσω, κανένα απ τα 2 δε δουλεύει τότε. 

Άλλαξα τις ρυθμίσεις ενέργειας ώστε αντί να κάνει shutdown όταν πατάς το κουμπί, να κάνει sleep. Όντως και το τηλεκοντρόλ μετά από αυτό, το βάζει σε sleep και όχι shutdown. Και πάλι όμως δεν ανοίγει. Πρέπει να πάω στο mini pc να πατήσω το μοναδικό κουμπί που έχει ώστε να ανοίξει πάλι. 

Έψαξα στο bios για επιλογή wake on lan,  μήπως μπορέσω μέσω ίντερνετ να το "ξυπνήσω", δε βρήκα κάποια επιλογή. Συνδέεται στο ίντερνετ μέσω WiFi όμως, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. 

Υπάρχει κάποια λύση να κάνω αυτό που θέλω? Τόσο δύσκολο είναι να ανοίγεις / κλείνεις ένα pc σήμερα? Μετά τι τα βγάζουν αυτά τα mini pc που συνήθως για τετοια χρήση προορίζονται.. 

Ευχαριστώ, 

Μπορείς και με ένα android κινητό να το μετατρέψεις σε  τηλεκοντρόλ Universal Remote.

Αρκεί να έχει IR Blaster.

Αν δεν έχει μπορείς να το μετατρέψεις σε smartphone IR μέσω ενός μικροσκοπικού πομπού που συνδέεται στην υποδοχή των ακουστικών. 

Κατεβάζεις και μία εφαρμογή (π.χ SURE Universal Remote)και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ποιο λειτουργικό έχει το mini PC;

Windows 10 pro. Αν και εχω ηδη 2 εκδόσεις των Windows και θα μπει και Linux εν καιρο. Με επιλογή σε ποιο λειτουργικό να μπουταρει στην εκκίνηση. Το λειτουργικό δεν είναι πρόβλημα. 

5 ώρες πριν, GATE123 είπε

Μπορείς και με ένα android κινητό να το μετατρέψεις σε  τηλεκοντρόλ Universal Remote.

Αρκεί να έχει IR Blaster.

Αν δεν έχει μπορείς να το μετατρέψεις σε smartphone IR μέσω ενός μικροσκοπικού πομπού που συνδέεται στην υποδοχή των ακουστικών. 

Κατεβάζεις και μία εφαρμογή (π.χ SURE Universal Remote)και είσαι έτοιμος.

Μα εχω ηδη τηλεκοντρόλ που δουλεύει στο pc συν ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Και αυτό που λες με το κινητό μπορώ να το κανω, αλλά δε μου λύνει το πρόβλημα να ανοιξω το pc απο μακριά ητε απο κατάσταση shutdown ητε από sleep.. 

5 ώρες πριν, vste είπε

Κανε ενα Wake on Lan στο PCακι σου και ξυπνα το με το κινητο και καποια εφαρμογη Wake on Lan.

Εδω εισαι: https://www.windowscentral.com/how-enable-and-use-wake-lan-wol-windows-10

Τα έχω ηδη ψάξει στο ίντερνετ. Το bios δεν έχει πουθενά επιλογή wake on lan πάντως που απο ότι διάβασα ητε δεν γίνεται αυτο, ήτε (η καλή περίπτωση) είναι πάντα ενεργοποίημενη η επιλογή. Και αυτό θέλει δουλειά πάντως. Θα το τεστάρω να δω μήπως είμαι στην 2η καλη περίπτωση. Πάντως επιλογή στο bios, δεν.. Εχω φάει κατι ώρες να τα ψάχνω ενα ενα. Εκτός και την ονομάζει τοσο διαφορετικα που δεν το πηρα χαμπάρι.. 

Edit, ξανα κοιτάξα στο bios, wake on lan ή οτιδήποτε στο power options δεν φαίνεται.. Καθε φορα που μπαίνει σε sleep mode το pc, τα usb παύουν να έχουν ρεύμα. Το καταλαβαίνω απο ενα ποντίκι που συνδέω που σβήνει το led. Πήγα στις ρυθμίσεις του λειτουργικού, έκοψα την επιλογή να κόβει το ρεύμα στα usb για οικονομία το λειτουργικό.. Αλλά η επιλογή να μπορεί αυτη η συσκευή (το usb) να ξύπνα το pc, είναι απενεργοποιημενη, δεν γίνεται να την τσεκάρω.. Πιθανόν αυτο να δούλευε. Στο bios ότι εχει επιλογή να μη κανει οικονομία στα usb το εχω ενεργοποίησει.. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απτην μητρική για το WOL.. Σε Asus που το είχα δοκιμάσει εγώ και έπαιζε μια χαρά, νομίζω η επιλογή λεγόταν αλλιώς... βλέπω στο Google κάποιοι λένε ότι είναι το Wake by PCIE/PCI τουλάχιστον για Asus.. πάνε πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι (είναι το 2ο PC της υπογραφής μου που δεν το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό). Απο όσο θυμάμαι μπορείς να το ανοίγεις και remotely αρκεί να κάνεις forward την πόρτα του magic packet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, oldnew είπε

Δεν έχω καταφέρει να βρω στο bios τέτοια επιλογή. Το bios γράφει American megatrends.

Εμένα, στην προπερασμένης 10ετίας μητρική μου το έχει έτσι (η πρώτη επιλογή στη δεύτερη εικόνα=>Power on): 

Screenshot_20210828-045339_Word.jpg.cd561e732d5b85a5ace0e7c38d809278.jpg

Screenshot_20210828-045404_Word.jpg.461d18f4bcb73f936c1f64348a558636.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Εμένα, στην προπερασμένης 10ετίας μητρική μου το έχει έτσι (η πρώτη επιλογή στη δεύτερη εικόνα=>Power on): 

Screenshot_20210828-045339_Word.jpg.cd561e732d5b85a5ace0e7c38d809278.jpg

Screenshot_20210828-045404_Word.jpg.461d18f4bcb73f936c1f64348a558636.jpg

Ευχαριστώ φίλε μου αλλά όπως είπα, δεν υπάρχει πουθενά αυτή η επιλογή. Σε άλλες μητρικές τα ειχα δει και εγώ. Το κουφο είναι ότι έχει 500 επιλογες η μητρική, δεν είναι οτι εχει λίγες. Απλά δεν έχει τα αυτονόητα. Θ έπρεπε να ανεβάσω ένα σωρό φωτο για να καταλάβετε τι εννοώ και δεν έχει και πολύ νόημα πιστεύω. Έφαγα μπορεί και 5 ώρες να Googleαρω ότι δεν ήξερα, να δω τι κάνει, μήπως το γράφει διαφορετικα αλλα κατι παρόμοιο δε βρήκα. Μέχρι επιλογες για τα usb έχει, αλλά και αυτά άσχετα ειναι. Τρόπο να έχεις standby το pc και τα usb να εξακολουθουν να έχουν ρεύμα δεν βρήκα. (μήπως τότε βλέπει τα ασύρματα πληκτρολόγια, ποντίκια, τηλεκοντρόλ κλπ). Αλλαξα και τα πάντα στο λειτουργικό να μη κανει καμια εξηκονομηση ενέργειας. Συγκεκριμένα και για τα usb από οδηγούς που βρήκα στο νετ. Δυστυχώς τίποτα δεν πιάνει. Είναι εντελώς μίνι μητρική, ποιος ξέρει τι κράτησε ο κινεζος και τι όχι.. 

Μαλλον πρέπει να κάνω καμιά πατέντα με ρελε ασύρματο στο Μπούτον που έχει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το mini PC;

35 λεπτά πριν, oldnew είπε

Μαλλον πρέπει να κάνω καμιά πατέντα με ρελε ασύρματο στο Μπούτον που έχει.. 

Έχω κάτι υπ' όψιν μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...