Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπαταρίας σε lenovo tab4 8 plus , αναζήτηση τεχνικού/μαγαζιού ή εργαλείων για αλλαγή


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας , πρόσφατα το ταμπλετ μου αφού το είχα ξεχάσει μέσα στο αυτοκίνητο και το χτυπούσε ο ήλιος φούσκωσε η μπαταρία του και όσο το αφήνω ανοιχτό φουσκώνει περισσότερο. 

Ψάχνω λοιπόν ή τεχνικό/μαγαζί για να μου αλλάξει την μπαταρία με καινούργια γνήσια ή εργαλεία για να πάρω εγώ την μπαταρία και να την αλλάξω μόνος μου. 

Σημείωση ότι δεν έχει πλαστικό καπάκι από πίσω αλλά είναι η έκδοση με το τζάμι και είναι κολλημένο και για αυτό λέω ότι θέλω εργαλεία για να βγάλω το τζάμι να αλλάξω μπαταρία και να το ξανακολλησω

Δεν με νοιάζει ποσο θα κοστίσουν τα εργαλεία μιας και θα μου μείνουν και θα μπορω να τα ξαναχρησιμοποιήσω αν χρειαστεί , γενικά είμαι πιο πολύ υπέρ αυτής τις επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πόσο έχει το kit + κόστος μπαταρίας και δες αν σε συμφέρει σε σχέση με αντικατάσταση μπαταρίας σε κάποιο σέρβις. Το κιτ θα σου μείνει αλλά πόσες φορές σκοπεύεις να αλλάξεις μπαταρία ώστε να κάνεις απόσβεση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

 Στο ποιο; Μένω Ηράκλειο Κρήτης service lenovo νομίζω δεν έχει εδώ.

Στο Ηράκλειο υπάρχει η  Computer LAB Solutions με καλές κριτικές.

Λ. Κνωσού & Φιλελλήνων 39

(τέως Μπεντεβή 1)

τηλέφωνο: 281 036 0119

11 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Κοίτα πόσο έχει το kit + κόστος μπαταρίας και δες αν σε συμφέρει σε σχέση με αντικατάσταση μπαταρίας σε κάποιο σέρβις. Το κιτ θα σου μείνει αλλά πόσες φορές σκοπεύεις να αλλάξεις μπαταρία ώστε να κάνεις απόσβεση? 

Η μπαταρία κάνει 20- 25€.

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Κοίτα πόσο έχει το kit + κόστος μπαταρίας και δες αν σε συμφέρει σε σχέση με αντικατάσταση μπαταρίας σε κάποιο σέρβις. Το κιτ θα σου μείνει αλλά πόσες φορές σκοπεύεις να αλλάξεις μπαταρία ώστε να κάνεις απόσβεση? 

Το κιτ μπορώ να το κρατήσω για μελλοντική χρήση κλπ θα κάνω απόσβεση σίγουρα, η μπαταρία έχει ένα 20αρικο από ότι είδα στο Σκρουτζ

12 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Στο Ηράκλειο υπάρχει η  Computer LAB Solutions με καλές κριτικές.

Λ. Κνωσού & Φιλελλήνων 39

(τέως Μπεντεβή 1)

τηλέφωνο: 281 036 0119

Η μπαταρία κάνει 20- 25€.

Το ξέρω το μαγαζί αλλά μια φορά που είχα πάει ένα λάπτοπ για φορμάτ δεν έκαναν τίποτα και δεν τους πολύ εμπιστεύομαι , θα πάω να ζητήσω προσφορά και σε περίπτωση που μου πουν ότι δεν βρισκουν ανταλλακτικό (όπως μου είπαν στο irepair που ρώτησα ) θα πάρω τα εργαλεία να το φτιάξω μόνος μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Το κιτ μπορώ να το κρατήσω για μελλοντική χρήση κλπ θα κάνω απόσβεση σίγουρα, η μπαταρία έχει ένα 20αρικο από ότι είδα στο Σκρουτζ

Το ξέρω το μαγαζί αλλά μια φορά που είχα πάει ένα λάπτοπ για φορμάτ δεν έκαναν τίποτα και δεν τους πολύ εμπιστεύομαι , θα πάω να ζητήσω προσφορά και σε περίπτωση που μου πουν ότι δεν βρισκουν ανταλλακτικό (όπως μου είπαν στο irepair που ρώτησα ) θα πάρω τα εργαλεία να το φτιάξω μόνος μου 

Ναι ρωτα για να έχεις μία ιδέα.

Μπορείς να κάνεις και το άλλο, τους λες ότι θα πάρεις εσύ την μπαταρία και ρώτα μόνο πόσο θα πάρουν για να στην βάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Ναι ρωτα για να έχεις μία ιδέα.

Μπορείς να κάνεις και το άλλο, τους λες ότι θα πάρεις εσύ την μπαταρία και ρώτα μόνο πόσο θα πάρουν για να στην βάλουν.

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα πετύχω γνήσια μπαταρία στο Σκρουτζ και ψιλό φοβάμαι μην πάρω καμιά μούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nik1239 είπε

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα πετύχω γνήσια μπαταρία στο Σκρουτζ και ψιλό φοβάμαι μην πάρω καμιά μούρα.

Από ότι είδα έχει 4850mAh.

Κατά 99% πρέπει να είναι αυτή εδώ  https://modchip.gr/product/μπαταρία-lenovo-tab4-8-tb-8504n-tab4-8-plus/?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclBtJDZ1OCssMXp5b3VFTU9oLlo=

https://www.media-ram.gr/smartphone-tablet-parts-greece/batteries-greece/universal/γνήσιο-original-lenovo-tab4-8-tb-8504n-tab4-8-plus-factory-year-2020-μπαταρία-battery-4850mah-li-pol-bulk-grade-aaa/?ref=bestprice.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 12:04 ΜΜ, GATE123 είπε

λοιπον , πηγα στο μαγαζι αυτο και μου ειπαν οτι δεν εχουν ανταλλακτικο και δεν μπορουν να την αλλαξουν 

επομενη λυση ειναι να παρω εγω την μπαταρια και να το παω καπου απλως να μου την αλλαξουν 

το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι η μπαταρια που ανεβασες κανει ( και εγω αυτην ειχα δει απο την αρχη )

το μοντελο ειναι tb-8704f και οσες μπαταριες εχω δει δεν λενε οτι κανουν σε αυτο αν και η μπαταρια στο κουτι του ταμπλετ γραφει οτι ειναι η L16D1P34

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πήγαινε σε αλυσίδα τότε. κωτσόβολο, γερμανό κλπ, ότι έχεις στην περιοχή σου κ αναλαμβάνει ή στείλε το στην Infoquest στην Αθήνα για service, αφού το πουλάει το you, το φέρνει κ το υποστηρίζει service

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

πήγαινε σε αλυσίδα τότε. κωτσόβολο, γερμανό κλπ, ότι έχεις στην περιοχή σου κ αναλαμβάνει ή στείλε το στην Infoquest στην Αθήνα για service, αφού το πουλάει το you, το φέρνει κ το υποστηρίζει service

Κωτσόβολος μου είπε να πάρω τηλέφωνο κεντρικά και να το στείλω Αθήνα παρόλο που δεν έχει εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

λοιπον , πηγα στο μαγαζι αυτο και μου ειπαν οτι δεν εχουν ανταλλακτικο και δεν μπορουν να την αλλαξουν 

επομενη λυση ειναι να παρω εγω την μπαταρια και να το παω καπου απλως να μου την αλλαξουν 

το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι η μπαταρια που ανεβασες κανει ( και εγω αυτην ειχα δει απο την αρχη )

το μοντελο ειναι tb-8704f και οσες μπαταριες εχω δει δεν λενε οτι κανουν σε αυτο αν και η μπαταρια στο κουτι του ταμπλετ γραφει οτι ειναι η L16D1P34

Εδώ σου έχω την γνήσια με βίντεο που λέει ότι είναι η L16D1P34

https://www.laptop-parts-shop.com/tab-4-8-plus-tb8704f-385v-187wh-battery-for-lenovo-laptop-p-377419.html

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Εδώ σου έχω την γνήσια με βίντεο που λέει ότι είναι η L16D1P34

https://www.laptop-parts-shop.com/tab-4-8-plus-tb8704f-385v-187wh-battery-for-lenovo-laptop-p-377419.html

το καταστημα ειναι εξωτερικο σωστα ? αν ειναι βρισκω και απο ελλαδα με τον συγκεκριμενο pn απλα δεν ξερω αν εχει καποια διαφορα με τα αλλα μοντελα που εχει βγει αυτο το ταμπλετ 

 

7 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_tab4_8_plus_hmm_en_v1.0_201706.pdf

 

LOL η ίδια η Lenovo σελ24 στο manual λέει χρήση πιστολάκι !!!!

 

 

δεν λεει πως το ξαναβαζεις μετα το καπακι αλλιως αν ελεγε το ανοιγω και τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...