Προς το περιεχόμενο

Αριθμητικη προοδος σε συλλογη εικονων jpeg.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, προσπαθω να βαλω αριθμους σε μια συλλογη εικονων αλλα οχι στο ονομα, μεσα στην εικονα. Π.χ. εχω 100 εικονες και θελω πανω δεξια να ειναι αριθμημενες απο το 1 εως το 100. Υπαρχει καποιο προγραμμα να το κανει αυτοματοποιημενα αυτο?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να το κάνεις και με το free "Irfanview" αλλά πρέπει πρώτα να τις κάνεις batch rename&copy ονομάζοντάς τις απ' το 1-100 για να βάλεις μετά το Irfanview να κάνει "batch insert text" με βάση το όνομα του αρχείου. Αν οι φωτογραφίες σου έχουν για όνομα ήδη μια σειρά αριθμών θα είναι εύκολο να τις επαναφέρεις στην αρχική τους ονομασία. Αν έχουν όμως τυχαία ονόματα δεν θα σε βολέψει.

Σου παραθέτω δύο ενδεικτικά screenshots σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, όπως επίσης και ένα ini file για να φορτώσεις αυτόματα τις ρυθμίσεις (load settings) που έχω στο 2ο screenshot.Rename.jpg.4d81cca766d6894406ef33fd5b3fd1f1.jpg

Overlay.jpg.b0cf5ce55f15350137976fe05fd54d9d.jpg

Overlay file name.ini

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. Αυτό κάνει η επιλογή Add overlay text. Στην ουσία είναι κάτι σαν watrmark.

Κι εγώ προτείνω το irfan καθώς είμαι χρόνια χρήστης του και έχω κάνει την συγκεκριμένη διαδικασία (καθώς και αρκετές από τις batch λειτουργίες του) αρκετές φορές.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...