Προς το περιεχόμενο

Liquid Freezer II 240 σε παλιό COSMOS S


cos_dr2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum

Έχω ένα παλιό COSMOS S που με βολεύει και αγόρασα μια Liquid Freezer ii 240 με σκοπό να την βάλω στην top θέση.

 Βιάστηκα μάλλον λίγο και τώρα βλέπω με την πρώτη ματιά πως μπορεί να μην χωράει να κουμπωθεί το ψυγείο της με τους ανεμιστήρες της στο πάνω μέρος,

 να το εμποδίζει η μητρική μου στο σημείο των VRM, που είναι η X570 Gaming Edge Wifi.

Και είπα να ανοίξω ένα θέμα, τι λέτε, να το επιχειρήσω, έχει κανένας εμπειρία από το κουτί, ξέρει κάτι ή τσάμπα θα παιδευτώ?

 Έχω ψύκτρα την Arctic 34 Esports Duo και είπα να πάρω μια υδρόψυξη ΑΙΟ έτσι για το χαβαλέ.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

Καλησπέρα στο forum

Έχω ένα παλιό COSMOS S που με βολεύει και αγόρασα μια Liquid Freezer ii 240 με σκοπό να την βάλω στην top θέση.

 Βιάστηκα μάλλον λίγο και τώρα βλέπω με την πρώτη ματιά πως μπορεί να μην χωράει να κουμπωθεί το ψυγείο της με τους ανεμιστήρες της στο πάνω μέρος,

 να το εμποδίζει η μητρική μου στο σημείο των VRM, που είναι η X570 Gaming Edge Wifi.

Και είπα να ανοίξω ένα θέμα, τι λέτε, να το επιχειρήσω, έχει κανένας εμπειρία από το κουτί, ξέρει κάτι ή τσάμπα θα παιδευτώ?

 Έχω ψύκτρα την Arctic 34 Esports Duo και είπα να πάρω μια υδρόψυξη ΑΙΟ έτσι για το χαβαλέ.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Αφου αγορασες την 240 γιατι δεν αγοραζεις τωρα και ενα κουτι να τη χωραει;

Παρε ενα φθηνο σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αφου αγορασες την 240 γιατι δεν αγοραζεις τωρα και ενα κουτι να τη χωραει;

Παρε ενα φθηνο σχετικα

Aς ξεκινήσουμε με το  cosmοs το συγκεκριμένο που μου αρέσει ακόμα, δεν έχω προσπαθήσει ακόμα, είπα να το βάλω το post μήπως κάποιος ξέρει τη συγκεκριμένη και κυρίως το κουτί κανας παλιός και μου πεί καμια λύση έστω και όχι στο top μέρος των ανεμιστήρων.

 

 Ευχαριστώ πάντως.

 Το μήκος της πάνω το χωράει και περισσέυει. 😀Έχει το μέγεθος δυο ανεμιστήρων 120 που ήδη έχω κουμπωμένους πάνω.

 Για το πάχος ανησυχώ και που ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει καμια πατέντα στο μυαλό του έτοιμη.

 Τώρα δεν ξέρω βέβαια και για τις τρύπες πάνω σε σχέση με τις τρύπες για ανεμιστήρες του κουτιού, μπορεί να την πατήσω και εκεί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

Aς ξεκινήσουμε με το  cosmοs το συγκεκριμένο που μου αρέσει ακόμα, δεν έχω προσπαθήσει ακόμα, είπα να το βάλω το post μήπως κάποιος ξέρει τη συγκεκριμένη και κυρίως το κουτί κανας παλιός και μου πεί καμια λύση έστω και όχι στο top μέρος των ανεμιστήρων.

 

 Ευχαριστώ πάντως.

 Το μήκος της πάνω το χωράει και περισσέυει. 😀Έχει το μέγεθος δυο ανεμιστήρων 120 που ήδη έχω κουμπωμένους πάνω.

 Για το πάχος ανησυχώ και που ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει καμια πατέντα στο μυαλό του έτοιμη.

 Τώρα δεν ξέρω βέβαια και για τις τρύπες πάνω σε σχέση με τις τρύπες για ανεμιστήρες του κουτιού, μπορεί να την πατήσω και εκεί.

 

Από πάνω έχει κενό στην οροφή ; αν ναι βάλε το ψυγείο από κάτω και τους ανεμιστήρες από πάνω να φυσάνε στο ψυγείο και όχι έξω κατάλαβες τι λέω ,οι ανεμιστήρες θα είναι εκτός κουτιού πάνω στην οροφή και το ψυγείο ακριβώς από κάτω εντός κουτιού , με αυτό τον τρόπο θα έχει περισσότερο χώρο το ψυγείο και δεν θα "βρίσκει" στα vrm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Από πάνω έχει κενό στην οροφή ; αν ναι βάλε το ψυγείο από κάτω και τους ανεμιστήρες από πάνω να φυσάνε στο ψυγείο και όχι έξω κατάλαβες τι λέω ,οι ανεμιστήρες θα είναι εκτός κουτιού πάνω στην οροφή και το ψυγείο ακριβώς από κάτω εντός κουτιού , με αυτό τον τρόπο θα έχει περισσότερο χώρο το ψυγείο και δεν θα "βρίσκει" στα vrm.

Λοιπόν, το πάνω μέρος δεν έχει κενά, έχει μια ενδιάμεση σχάρα με συγεγριμενες τρύπες για 12αρηδες ή 14αρηδες. 

 Μέτρησα τώρα την απόσταση από τη μητρική και τη σχάρα και λογικά χωράει το ψυγείο με τους ανεμιστήρες αφήνοντας μισό περίπου εκατοστό από τη μητρική. 

 Θα το επιχειρήσω να το κουμπώσω αλλά το πρόβλημα είναι πως οι τρύπες του ψυγείου θα πιάσουν μόνο οι μισές, δηλαδή θα στηρίζεται η μισή επιφάνεια σε 4 βίδες και την βλέπω κομματάκι βαριά. Εκτός και αν πέσω στις στρογγυλές γρυλλιες της σχάρας και κουμπώσω έστω δύο βίδες παραπάνω με κάνα παξιμαδακι. 

Αυτο βλέπω μόνο σαν λύση και με προϋπόθεση όντως να χωρέσει στο κενό πάνω 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από cos_dr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει, μια και δεν έχω ακριβώς τα ίδια πράγματα, αλλά θεωρώ πως είμαστε κοντά. Κουτί έχω το original Cosmos (RC1000) που όμως σε διαστάσεις και στο μεγαλύτερο κομμάτι του εσωτερικού χώρου είναι ίδιο με το δικό σου (RC1100 νομίζω). Τουλάχιστον το πάνω κομμάτι εσωτερικά από τις φωτογραφίες φαίνεται ίδιο. Τώρα, υδρόψυξη έχω την Η100i pro και μητρική την Z390 gaming pro carbon ac. Έχω βάλει την υδρόψυξη στο πάνω μέρος χωρίς πατέντα και το κενό είναι αυτό:

Spoiler

iUnu27e.jpg

2Wl0UKT.jpg

Συγγνώμη για την ποιότητα, αλλά δεν έχω κάποια καλύτερη κάμερα πρόχειρη αυτή τη στιγμή. Πάντως υπάρχει αρκετό κενό, δεν πιστεύω να βρίσκει. Αν θέλεις μπορώ να μετρήσω ακριβώς πόσο είναι το κενό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BadBoy φίλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 Εγώ μετράω λίγο λιγότερο περιθώριο έτσι όπως το έχω όρθιο, ίσως η arctic να έχει λίγο μεγαλύτερο ψυγείο, αλλά μου δίνεις κουράγιο.

 Πρέπει να χωράει και η δική μου.

 Με το βίδωμα? Είναι ίδιο και εσένα πάνω και έπιασες από τα κενά τις άλλες βιδούλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

Aς ξεκινήσουμε με το  cosmοs το συγκεκριμένο που μου αρέσει ακόμα, δεν έχω προσπαθήσει ακόμα, είπα να το βάλω το post μήπως κάποιος ξέρει τη συγκεκριμένη και κυρίως το κουτί κανας παλιός και μου πεί καμια λύση έστω και όχι στο top μέρος των ανεμιστήρων.

 

 Ευχαριστώ πάντως.

 Το μήκος της πάνω το χωράει και περισσέυει. 😀Έχει το μέγεθος δυο ανεμιστήρων 120 που ήδη έχω κουμπωμένους πάνω.

 Για το πάχος ανησυχώ και που ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει καμια πατέντα στο μυαλό του έτοιμη.

 Τώρα δεν ξέρω βέβαια και για τις τρύπες πάνω σε σχέση με τις τρύπες για ανεμιστήρες του κουτιού, μπορεί να την πατήσω και εκεί.

 

Αν χρειαστεις πατεντα θα κανεις τρυπες προς το πλαινο παραθυρο για να τη βαλεις και οχι τερμα στην πλατη , για να μη νρει στη μητρικη σου το λεω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BadBoy είπε

Ναι είναι ίδιο και έχω περάσει από τη γρίλια τις βίδες στη μία πλευρά, γιατί όντως δεν ευθυγραμμίζει.

ε τότε θα μπει.

 Θα το επιχειρήσω μία από αυτές τις μέρες που θα έχω χρόνο και άμα τα καταφέρω θα βάλω φωτό. Γενικά έχω καταφέρει και έχω κάνει και εν γένει καλό cable management και θα την βρω πολύ 😀άμα μπει και άνετα η υδρόψυξη. Όπως είπα ήμουν ευχαριστημένος με την ψήκτρα που είχα γιατί ούτως η άλλως τον 3600Χ έχω προς το παρόν αλλά ήθελα να δοκιμάσω με υδρόψυξη, μου είχε μπει στο μυαλό έτσι για την πόρωση😀

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!!

 

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αν χρειαστεις πατεντα θα κανεις τρυπες προς το πλαινο παραθυρο για να τη βαλεις και οχι τερμα στην πλατη , για να μη νρει στη μητρικη σου το λεω αυτο

Έχω μελετήσει βιντεάκια για το πλαϊνο αλλά θα μου κλείσει το view και φαίνεται ωραίο έτσι όπως το έχω κάνει.

 Θα δοκιμάσω με top αφού έδειξε και ο φίλος @BadBoy πως γίνεται και βλέπουμε.

 Μάλλον θα γίνει η δουλειά.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

ε τότε θα μπει.

 Θα το επιχειρήσω μία από αυτές τις μέρες που θα έχω χρόνο και άμα τα καταφέρω θα βάλω φωτό. Γενικά έχω καταφέρει και έχω κάνει και εν γένει καλό cable management και θα την βρω πολύ 😀άμα μπει και άνετα η υδρόψυξη. Όπως είπα ήμουν ευχαριστημένος με την ψήκτρα που είχα γιατί ούτως η άλλως τον 3600Χ έχω προς το παρόν αλλά ήθελα να δοκιμάσω με υδρόψυξη, μου είχε μπει στο μυαλό έτσι για την πόρωση😀

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!!

 

Έχω μελετήσει βιντεάκια για το πλαϊνο αλλά θα μου κλείσει το view και φαίνεται ωραίο έτσι όπως το έχω κάνει.

 Θα δοκιμάσω με top αφού έδειξε και ο φίλος @BadBoy πως γίνεται και βλέπουμε.

 Μάλλον θα γίνει η δουλειά.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

αν δεν κατσει σε ολες το ψυγειο , σ'αυτες που θα μεινουν περνα ται-ραπς μικρα μαυρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, triplex1 είπε

αν δεν κατσει σε ολες το ψυγειο , σ'αυτες που θα μεινουν περνα ται-ραπς μικρα μαυρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Και σε αυτό δεν μου πήγε καθόλου το μυαλό.

 Με τέτοια μπορώ να τη δέσω και κάθετα που λέει ο λόγος σε άλλο σημείο.

 Και έχω μπόλικα μεγέθη. Thanks! Πολύ καλό!!!

 Θα δοκιμάσω με τις βίδες πρώτα και βλέπουμε. Λογικά θα πιάσει αφού το έκανε και ο άλλος φίλος με τις βίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, triplex1 είπε

Αν χρειαστεις πατεντα θα κανεις τρυπες προς το πλαινο παραθυρο για να τη βαλεις και οχι τερμα στην πλατη , για να μη νρει στη μητρικη σου το λεω αυτο

και αυτό σωστό, κατάλαβα.

 Δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ, μέσα στο ΣΚ θα ξέρω😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

και αυτό σωστό, κατάλαβα.

 Δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ, μέσα στο ΣΚ θα ξέρω😀

Part1

Part2

Part3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...