Προς το περιεχόμενο

Παραίτηση από εργασία για αλλαγή καριέρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

το παρόν topic το ανοίγω απλά για να ακούσω διαφορετικές απόψεις. 

Από μικρός είχα κλίση στην τεχνολογία, μαθηματική σκέψη κλπ. Στόχος μου είναι να ασχοληθώ με Data (analyst, engineer κλπ.). Έχω ένα θεμελιώδες background αλγοριθμικής σκέψης και coding και έχω πάρει κάποια courses τους τελευταίους 6 μήνες Python, SQL και έπεται Tableau (ΟΚ είχα αρκετά διαλείμματα το καλοκαίρι λόγω αδειών, ταξιδιών για γάμους κλπ.). 

Η παρούσα εργασία μου αν και τεχνολογική δεν με καλύπτει από άποψη φιλοδοξιών (όχι τόσο χρηματικά, όσο στο να νιώσω πιο δυνατός και παραγωγικός). Οι αποδοχές μου είναι above average και δουλεύω από το σπίτι (που το λατρεύω), η εταιρία είναι πολύ εντάξει με υπερωρίες και με την συμπεριφορά προς τους υπαλλήλους της. Ωστόσο παραμένει δουλειά και μου "τρώει" χρόνο και ενέργεια και δεν μου δίνει τα εφόδια που χρειάζομαι για να κάνω αυτό που θέλω. Δεν έχω πρόβλημα να πέσει ο μισθός μου για αρχή προκειμένου να κάνω αυτό που μου αρέσει. 

Καταλήγοντας: Σκέφτομαι να παραιτηθώ ώστε να δώσω όλη μου την ενέργεια για να κάνω αυτό που θέλω. Μιας και όσο και αν διαβάζω πολλές φορές πελαγώνω από τον όγκο της Python και νιώθω ότι έχω κάνει μια τρύπα στο νερό, θα ήταν πιο εύκολο αν δεν δούλευα 8ωρα. 

ΥΓ: Έχω χρήματα στην άκρη για να αντέξω την ανεργία αρκετούς μήνες, είμαι παντρεμένος, χωρίς παιδιά προς το παρόν.

ΥΓ2: Φυσικά είμαι ανοιχτός σε δουλειές πάνω στο Data Science (ή έστω διαχείριση βάσεων δεδομένων για αρχή), αν έχει κάποιος κάτι να προτείνει. 

ΥΓ3: Έχω κάνει αίτηση στην Workearly για εκπαίδευση, αν έχετε εμπειρίες να μοιραστείτε θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πεις σε τι θέση είσαι τώρα, με τι ασχολείσαι, και τι/αν έχεις σπουδάσει κάτι; Θα βοηθούσε πιστεύω να δούμε αν υπάρχει προοπτική "γεφύρωσης" των δύο αντικειμένων ή πρόκειται για καθολική αλλαγή που "διαγράφει" την ως τώρα πορεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Καλησπέρα σας, 

το παρόν topic το ανοίγω απλά για να ακούσω διαφορετικές απόψεις. 

Από μικρός είχα κλίση στην τεχνολογία, μαθηματική σκέψη κλπ. Στόχος μου είναι να ασχοληθώ με Data (analyst, engineer κλπ.). Έχω ένα θεμελιώδες background αλγοριθμικής σκέψης και coding και έχω πάρει κάποια courses τους τελευταίους 6 μήνες Python, SQL και έπεται Tableau (ΟΚ είχα αρκετά διαλείμματα το καλοκαίρι λόγω αδειών, ταξιδιών για γάμους κλπ.). 

Η παρούσα εργασία μου αν και τεχνολογική δεν με καλύπτει από άποψη φιλοδοξιών (όχι τόσο χρηματικά, όσο στο να νιώσω πιο δυνατός και παραγωγικός). Οι αποδοχές μου είναι above average και δουλεύω από το σπίτι (που το λατρεύω), η εταιρία είναι πολύ εντάξει με υπερωρίες και με την συμπεριφορά προς τους υπαλλήλους της. Ωστόσο παραμένει δουλειά και μου "τρώει" χρόνο και ενέργεια και δεν μου δίνει τα εφόδια που χρειάζομαι για να κάνω αυτό που θέλω. Δεν έχω πρόβλημα να πέσει ο μισθός μου για αρχή προκειμένου να κάνω αυτό που μου αρέσει. 

Καταλήγοντας: Σκέφτομαι να παραιτηθώ ώστε να δώσω όλη μου την ενέργεια για να κάνω αυτό που θέλω. Μιας και όσο και αν διαβάζω πολλές φορές πελαγώνω από τον όγκο της Python και νιώθω ότι έχω κάνει μια τρύπα στο νερό, θα ήταν πιο εύκολο αν δεν δούλευα 8ωρα. 

ΥΓ: Έχω χρήματα στην άκρη για να αντέξω την ανεργία αρκετούς μήνες, είμαι παντρεμένος, χωρίς παιδιά προς το παρόν.

ΥΓ2: Φυσικά είμαι ανοιχτός σε δουλειές πάνω στο Data Science (ή έστω διαχείριση βάσεων δεδομένων για αρχή), αν έχει κάποιος κάτι να προτείνει. 

ΥΓ3: Έχω κάνει αίτηση στην Workearly για εκπαίδευση, αν έχετε εμπειρίες να μοιραστείτε θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Δασκαλε εσυ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Μπορείς να μας πεις σε τι θέση είσαι τώρα, με τι ασχολείσαι, και τι/αν έχεις σπουδάσει κάτι; Θα βοηθούσε πιστεύω να δούμε αν υπάρχει προοπτική "γεφύρωσης" των δύο αντικειμένων ή πρόκειται για καθολική αλλαγή που "διαγράφει" την ως τώρα πορεία σου.

Έχω τελειώσει οικονομικών επιστημών, έχω μεταπτυχιακό στα social information systems (σχεδόν καθόλου κώδικας ωστόσο), ασχολούμαι σε μια εταιρία που δραστηριοποιείται στον τομέα τον τραπεζών (κυρίως). Επί των πλείστων κάνω troubleshooting σε εμπόρους που χρησιμοποιούν τεχνολογικά προϊόντα προϊόντασυνεργαζόμενες τράπεζες, ενώ έχω ασχοληθεί και με την ασφάλεια των συναλλαγών.  

1 λεπτό πριν, MaNePi είπε

Δασκαλε εσυ??? 

Αν αναφέρεσαι στον Μακιαβέλλι, ο ίδιος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Έχω ένα θεμελιώδες background αλγοριθμικής σκέψης και coding και έχω πάρει κάποια courses τους τελευταίους 6 μήνες Python, SQL και έπεται Tableau (ΟΚ είχα αρκετά διαλείμματα το καλοκαίρι λόγω αδειών, ταξιδιών για γάμους κλπ.). 

το "κόλπο" εδώ είναι να μην το αφήνεις ποτέ για πάνω από 3 μέρες... γιατί μετά τα ξεχνάς και πάλι από την αρχή.

Επίσης αφού ολοκληρώσεις τα courses, πρέπει να βρεις δικά σου project να στήσεις. Δεν χρειάζεται να είναι πρωτότυπα, δες κάτι που σου αρέσει και πες θα το κάνω και εγώ. Γενικά για να σε προσλάβει κάποιος, θα πρέπει να έχεις να του δείξεις projects δικά σου, για να ξέρει τι μπορείς να κάνεις.

Πάρε λίγη έμπνευση...

 

Υ.Γ. κάνε όμως και μια έρευνα αγοράς... άλλο Ελλάδα, άλλο Αμερική! Αν και γενικά για developers ζητούνε και αρκετούς remote.

Υ.Γ. 2. θα πρότεινα να μην παραιτηθείς ακόμα από τη δουλειά σου. Απλά αφιέρωνε 1-2 ώρες κάθε βράδυ σε coding.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω έναν προβληματισμό? 

Ακόμα και αυτό που σε ενθουσιάζει, αν γίνει η κύρια δουλειά σου, η οποία θα σε υποχρεώνει να το κάνεις, τότε και αυτό θα καταντήσει κάτι που θα σου τρώει χρόνο και ενέργεια.

Το θέτω έτσι γιατί και εγώ είμαι ένας απο τους τυχερούς που έκανα το hobby μου επάγγελμα, και τώρα μολις τελειώσει η δουλειά, ο υπολογιστής κλείνει και δεν θέλω να τον ξαναδώ.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Έχω τελειώσει οικονομικών επιστημών, έχω μεταπτυχιακό στα social information systems (σχεδόν καθόλου κώδικας ωστόσο), ασχολούμαι σε μια εταιρία που δραστηριοποιείται στον τομέα τον τραπεζών (κυρίως). Επί των πλείστων κάνω troubleshooting σε εμπόρους που χρησιμοποιούν τεχνολογικά προϊόντα προϊόντασυνεργαζόμενες τράπεζες, ενώ έχω ασχοληθεί και με την ασφάλεια των συναλλαγών.  

Αν αναφέρεσαι στον Μακιαβέλλι, ο ίδιος !

Επειδή "βασανίζομαι" εδώ και μήνες με μια αντίστοιχη απόφαση (εργασία με above average μισθό που δε με γεμίζει ωστόσο), εγώ προσωπικά δεν έχω καταφέρει να "τραβήξω τη σκανδάλη".

Το πιο σημαντικό για μια τέτοια κίνηση είναι να βεβαιωθείς ότι όντως σου αρέσει το νέο αντικείμενο που θες να ακολουθήσεις, και δεν πρόκειται για περίπτωση "grass is always greener on the other side". Γιατί άλλο η χομπίστικη ενασχόληση με κώδικα κάνοντας κουλ πραγματάκια, και άλλο επαναλαμβανόμενα τίκετς σε κάτι που πιθανόν να σου είναι αδιάφορο και στην τελική να μη χρειάζεται και καμιά ιδιαίτερα προγραμματιστική δεξιότητα, βρέξει-χιονίσει 8 ώρες τη μέρα.

Το υπόβαθρό σου μια χαρά είναι για Data Science. Το θέμα επίσης είναι το κατά πόσο μπορείς να γυρίσεις "εύκολα" στο αρχικό σου αντικείμενο σε περίπτωση που δε "πιάσει" η μετάβαση, ή που τέλος πάντων τελικά δε σου αρέσει. Αν μπορείς εύκολα να ξαναβρείς δουλειά, στο αρχικό αντικείμενο, με απουσία μηνών/ετών, και έχεις όπως λες λεφτά καβάτζα κάντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Έχω τελειώσει οικονομικών επιστημών, έχω μεταπτυχιακό στα social information systems (σχεδόν καθόλου κώδικας ωστόσο), ασχολούμαι σε μια εταιρία που δραστηριοποιείται στον τομέα τον τραπεζών (κυρίως). Επί των πλείστων κάνω troubleshooting σε εμπόρους που χρησιμοποιούν τεχνολογικά προϊόντα προϊόντασυνεργαζόμενες τράπεζες, ενώ έχω ασχοληθεί και με την ασφάλεια των συναλλαγών.  

Αν αναφέρεσαι στον Μακιαβέλλι, ο ίδιος !

Τι ανάγκη έχεις την δουλειά?? Βγάζεις τόσα από το στοίχημα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με βάση αυτό που είπες ότι είσαι με υπόβαθρο οικονομικών επιστημών, και έχοντας δουλέψει ως data analyst (επίσης με σπουδές οικονομικών), να σου πώ απλά ότι αυτά τα skills (Programming - R, Python, Matlab, SQL, Stata κ αλλα οπως Tableau) είναι πάρα πολύ χρήσιμα στον κλάδο αλλά εγώ το καθαρό data analyst το είδα ως κάτι που γίνεται εξαιρετικά γρήγορα, εξαιρετικά βαρετό. Το θέμα είναι να έχεις το υπόβαθρο να ασχοληθείς με τα data κι εσύ ο ίδιος και να παράγεις κάτι αξιόλογο από αυτά (Ως οικονομολόγος, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα). Τουλάχιστον στον δικό μου χώρο αυτό που είδα είναι oi data analysts να βομβαρδίζονται με data requests και database developments και να μην έχουν δευτερόλεπτο να ασχοληθούν με την ουσία των data και την αξιοποίηση αυτών σε επόμενα στάδια. Οπότε απλά έκαναν το βαρετό κομμάτι της δουλειάς για πολλούς οι οποίοι έπαιρναν το αποτέλεσμα αυτό και έκαναν έρευνα/assessments κλπ. 

Επίσης αυτό που είπαν και οι απο πάνω. Άλλο χόμπι άλλο δουλειά. Πολλά πράγματα είναι όμορφα όταν κάνεις ό,τι θέλεις όποτε το θέλεις χωρίς άγχος, πίεση και expectations. 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι κάπου που πληρώνεσαι καλά, με καλό περιβάλλον και με τηλεργασία που λατρεύεις. έχεις δηλαδή έναν εργοδότη που σου παρέχει όσα θες απλά δε σου κάνει το κλικ στο τι θα ήθελες εσύ να ασχοληθείς.

είναι τόσο σπάνιο αυτό που έχεις σε σχέση με το χαμό που γίνεται έξω, που το επόμενο επίπεδο είναι η ουτοπία (τουλάχιστον στις περισσότερες χώρες).

ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση να συμβεί αυτό που θες, είναι να βάλεις στην άκρη τόσα χρήματα για να επενδύσεις σε κάτι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δικό σου που θα το δουλεύεις με τους δικούς σου όρους.

Μέχρι τότε άσε τους ρομαντισμούς και για μένα ξεχώρισε τη δουλειά από τη ζωή. Η δουλειά είναι για να προσφέρει την οικονομική άνεση για ζωή.

Γέμισε την υπόλοιπη ζωή σου με τη σύντροφό σου και άσε τη δουλεια απλά να παρέχει το οικονομικό.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε στην εργασία σου και παράλληλα κρατά επαφή και ανέπτυξε το αντικείμενο που θες να ασχοληθείς. Όταν είσαι έτοιμος κάνε την μετάβαση. Δεν είναι εποχή για πειραματισμούς και ανεργία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 12:52 ΜΜ, Μακιαβέλλι είπε

Έχω τελειώσει οικονομικών επιστημών, έχω μεταπτυχιακό στα social information systems (σχεδόν καθόλου κώδικας ωστόσο), ασχολούμαι σε μια εταιρία που δραστηριοποιείται στον τομέα τον τραπεζών (κυρίως). Επί των πλείστων κάνω troubleshooting σε εμπόρους που χρησιμοποιούν τεχνολογικά προϊόντα προϊόντασυνεργαζόμενες τράπεζες, ενώ έχω ασχοληθεί και με την ασφάλεια των συναλλαγών.  

Αν αναφέρεσαι στον Μακιαβέλλι, ο ίδιος !

και δηλαδη νομιζεις οτι αν απο support πας σε development θα κανεις οτι θες; Συνηθως ειτε θα διορθωσεις κατι ειτε θα βελτιωσεις. Και στις 2 περιπτωσεις θα ειναι ετοιμα. Υπαρχει ενας product manager που θα σου ζηταει τα παραπανω και μαλιστα ισως με αυστηροτερα deadline

Και στο development αρκετοι δε τη παλευουν γιατι αλλα ηλπιζαν ωστοςο υπαρχει αρκετες φορες το αισθημα της συνεσφορας, της επιτευξης (εκανα κατι και ...δουλευει). Υπαρχουν διαφορες αποδρασεις/κινητρα απο σωστες εταιριες για να βοηθησουν αυτου του ειδους εργαζομενο:

1)Παρεχουν σοβαρο training στο κομματι σου ειτε σου αναθετουν αυτοι ειτε σου προτεινουν εσενα να ψαχνεις και να βρεις κατι που προφανως θα βοηθησει τη παραγωγη

2)μπονους

3)ομαδικες συναντησεις με την ομαδα οπου συνηθως ξεφευγει απο τα επαγγελματικα και συζητας ον λαιν αν και οι αλλοι νιωθουν ετσι

Προσωπικα εγω ποτε δεν ακουγα το περιγυρο που μου ελεγε "κατσε στα αυγα σου", εχεις τη δουλιτσα σου και αλλα τετοια. Ειχα εμπιστοσυνη στον εαυτο μου (διαβαζα, ασχολιομουν μιλαγα με κοσμο του επαγγελματος) και δεν ηθελα να εγκλωβιστω σε ενα τοξικο περιβαλλον αλλωτριωσης.

Θυμαμαι σα σημερα που σε μια φιλικη συζητηση που ειχα με ενα γιατρο μου ειχε πει" η ηρεμη και ομαλη ψυχικη υγεια δεν αναπληρωνεται με κανενου ειδους μισθου και χρηματα"...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 12:52 ΜΜ, Μακιαβέλλι είπε

Έχω τελειώσει οικονομικών επιστημών, έχω μεταπτυχιακό στα social information systems (σχεδόν καθόλου κώδικας ωστόσο), ασχολούμαι σε μια εταιρία που δραστηριοποιείται στον τομέα τον τραπεζών (κυρίως). Επί των πλείστων κάνω troubleshooting σε εμπόρους που χρησιμοποιούν τεχνολογικά προϊόντα προϊόντασυνεργαζόμενες τράπεζες, ενώ έχω ασχοληθεί και με την ασφάλεια των συναλλαγών.  

Έχεις τελειώσει οικονομικά και ξέρεις Python...quant engineering..εκεί είναι το ψωμί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορία, τελικά δεν παραιτήθηκα (σχεδίαζα να παραιτηθώ τον Δεκέμβριο) αλλά στρώθηκα ένα μήνα στο διάβασμα. 

Χθες έκανα την τελευταία μου συνέντευξη για Data Analyst (Business Intelligence συγκεκριμένα) και  με πήρανε! 

Τα λεφτά είναι λιγότερα για αρχή από την προηγούμενη εργασία μου :D , μου υποσχέθηκαν ότι θα γίνουν match τα προηγούμενα στο 6μηνο αν υπάρχει χημεία (για να δούμε...).  

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...