Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει στους developers εφαρμογών ανάγνωσης να αποφύγουν την προμήθεια 30%


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ξεχνάς ότι το iOS είναι καθαρά της Apple και δεν δίνεται αλλού. Με λίγα λόγια, η Apple έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ θέλει και να αφήσει όποιους θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν θέμα, αν δεν σου αρέσει η νοοτροπία, μην αγοράζεις iPhone. Γιατί πρέπει να το χαλάνε γι αυτούς που αγοράζουν και το ευχαριστιούνται; Ο Ανταγωνισμός λοιπόν του app store, είναι το play store, είναι να πας σε άλλη εταιρία.

Το android είναι open source και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Μάλλον δεν θες να καταλάβεις. ΚΑΜΙΑ εταιρία, πουθενά στον κόσμο, δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Είναι υποχρεωμένη να συμμορφωθεί με ότι καπνίσει στην κυβέρνηση κάθε χώρας που θέλει να δραστηριοποιηθεί. Και αυτό είναι για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, KostasKri said:

Ξεχνάς ότι το iOS είναι καθαρά της Apple και δεν δίνεται αλλού. Με λίγα λόγια, η Apple έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ θέλει και να αφήσει όποιους θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν θέμα, αν δεν σου αρέσει η νοοτροπία, μην αγοράζεις iPhone. Γιατί πρέπει να το χαλάνε γι αυτούς που αγοράζουν και το ευχαριστιούνται; Ο Ανταγωνισμός λοιπόν του app store, είναι το play store, είναι να πας σε άλλη εταιρία.

Το android είναι open source και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

νομίζω το έχουμε πει πολλές φορές και κουράζουμε. "κάνω ότι θέλω" δεν υπάρχει σε μια δημοκρατία. είσαι μέρος μια κοινωνίας και υπάρχουν νόμοι. "κάνε ότι θες" στην εταιρία σου. Βάλε "χαράτσι" 150% στον εαυτό σου/στα δικοιτικά μέλη της εταιρίας σου. Από την στιγμή που σου δίνεται πρόσβαση στον έξω κόσμο, δεν υπάρχει "κάνω ότι θέλω".

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, petasis είπε

Μάλλον δεν θες να καταλάβεις. ΚΑΜΙΑ εταιρία, πουθενά στον κόσμο, δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Είναι υποχρεωμένη να συμμορφωθεί με ότι καπνίσει στην κυβέρνηση κάθε χώρας που θέλει να δραστηριοποιηθεί. Και αυτό είναι για αρχή.

 

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

νομίζω το έχουμε πει πολλές φορές και κουράζουμε. "κάνω ότι θέλω" δεν υπάρχει σε μια δημοκρατία. είσαι μέρος μια κοινωνίας και υπάρχουν νόμοι. "κάνε ότι θες" στην εταιρία σου. Από την στιγμή που σου δίνεται πρόσβαση στον έξω κόσμο, δεν υπάρχει "κάνω ότι θέλω".

Συμφωνώ σε αυτό που λέτε. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η κυβέρνηση έχει πάντα δίκιο. Επίσης να σας θυμίσω ότι το όλο ξεκίνησε από την Epic, έναν ακόμα κολοσό που απλά θέλει να αυξήσει τα ήδη πολλά κέρδη της, γιατί έχουν την νοοτροπία να φάμε και από το μαγαζί του διπλανού.

Και πιστεύω ότι αν είχατε φτιάξει κι εσείς κάτι δικό σας και σας επέβαλε η κυβέρνηση να το "ανοίξετε" δεν θα ήσασταν τόσο χαλαροί.

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, KostasKri said:

 

Συμφωνώ σε αυτό που λέτε. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η κυβέρνηση έχει πάντα δίκιο.

Και πιστεύω ότι αν είχατε φτιάξει κι εσείς κάτι δικό σας και σας επέβαλε η κυβέρνηση να το "ανοίξετε" δεν θα ήσασταν τόσο χαλαροί.

Προφανώς. Το γάλα φτάνει τα 1,40 από 1 ευρώ που είχε πριν 6-7 χρόνια. Και είναι είδος πρώτης ανάγκης όπου εκεί είναι πιο αυστηροί οι νόμοι. Αυτό δεν δικαιολογεί όμως την Χ εταιρία που έχει το "μονοπώλιο" με την Υ υπηρεσία και επιβάλει "χαράτσι" όσο θέλει.

Σκέψου πχ. αγοράζεις όλες τις ντομάτες στην λαϊκή αγορά και τις πουλάς 5 ευρώ... γιατί... έτσι θέλεις. λες να περάσει αυτό;

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Τα ίδια ισχύουν και για Google
eFood δεν χρησιμοποιώ. Από τι έχω δει όμως οι τιμές είναι οριακά πιο πάνω (από τι στο μαγαζί) κι άρα το 20% balancarei κάπου στα 17%??? πάλι πολύ το θεωρώ. αλλά είναι αρκετά κοντά στο "ιδανικό για μένα" 15%.
Δεν ξέρω πως πάει το σκρουτζ. Αν είναι 10% επί των επιβεβαιωμένων πωλήσεων τότε νομίζω είναι καλά, αφού σου προσφέρει τεράστιο πελατολόγιο.
Paypal προμήθεια σε τι; ότι αγορά έχω κάνει δεν έχω προσέξει προμήθεια. Αν μιλας για transfer είναι πολύ.

μίρλα? γκρίνια? μια εταιρία (γενικά μιλάω) ζητάει το 30% και εμείς γκρινιάζουμε?...

Όσο για το τελευταίο, αυτό ακριβώς κάνω. Αν δεν γουστάρω κάτι δεν το χρησιμοποιώ.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το ε-φουντ και το σκρουτζ δεν σου απαγορεύουν να πουλάς και μόνος σου.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω μου προσφέρει το "στορ", από το να ψάξω στην μηχανή αναζήτησης για μια εφαρμογή, και να πάω στην σελίδα του κατασκευαστή και να την βάλω.

Κάπου έχετε υπερτιμήσει το τι σας λένε ότι σας παρέχουν τα "στορ". Αντίθετα, στο ανδροιντ μου σπάει τα νεύρα που αφαιρεί εφαρμογές πίσω από την πλάτη μου, και βλέπεις ένα κενό, και δεν θυμάσαι καν τι εφαρμογή ήταν στην τρύπα. Σαν γραβιέρα είναι οι οθόνες. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, polaki είπε

...καπιταλιστικά. 

Στο τελος χτυπησες εκει που επρεπε.

Την εχουνε δει πολλοι και καλα τσε γκεβαρα και καστρο.

Σου λεει αμα το παιξω αριστερος θα κανω ντορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Προφανώς. Το γάλα φτάνει τα 1,40 από 1 ευρώ που είχε πριν 6-7 χρόνια. Και είναι είδος πρώτης ανάγκης όπου εκεί είναι πιο αυστηροί οι νόμοι. Αυτό δεν δικαιολογεί όμως την Χ εταιρία που έχει το "μονοπώλιο" με την Υ υπηρεσία και επιβάλει "χαράτσι" όσο θέλει.

Σκέψου πχ. αγοράζεις όλες τις ντομάτες στην λαϊκή αγορά και τις πουλάς 5 ευρώ... γιατί... έτσι θέλεις. λες να περάσει αυτό;

Η Apple δεν είναι μονοπώλειο. Από την άλλη πλευρά είναι το android. Σου λέει αν δεν θες app store για να αγοράσεις την εφαρμογή σου, πήγαινε στο δίπλα μαγαζί της google, Samsung, Χiaomi, Huawei. Όλοι έχουν το μαγαζί τους. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KostasKri είπε

 

Συμφωνώ σε αυτό που λέτε. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η κυβέρνηση έχει πάντα δίκιο. Επίσης να σας θυμίσω ότι το όλο ξεκίνησε από την Epic, έναν ακόμα κολοσό που απλά θέλει να αυξήσει τα ήδη πολλά κέρδη της, γιατί έχουν την νοοτροπία να φάμε και από το μαγαζί του διπλανού.

Και πιστεύω ότι αν είχατε φτιάξει κι εσείς κάτι δικό σας και σας επέβαλε η κυβέρνηση να το "ανοίξετε" δεν θα ήσασταν τόσο χαλαροί.

Νομίζω και πάλι λάθος το βλέπεις. Δεν ζητά κανείς να μην κοστολογήσει τις υπηρεσίες της, να ζητήσει κάτι εφάπαξ ή με κάποια συνδρομή. Να ζητά ποσοστά από τα έσοδα, και να σου απαγορεύει άλλα κανάλια για να περνάνε όλα τα έσοδα από αυτήν, είναι απλά ανήθικο.

Θα είχα διαφορετική γνώμη, αν η απλ πλήρωνε φόρο με βάση τα έσοδα της (και όχι τα κέρδη).

3 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Η Apple δεν είναι μονοπώλειο. Από την άλλη πλευρά είναι το android. Σου λέει αν δεν θες app store για να αγοράσεις την εφαρμογή σου, πήγαινε στο δίπλα μαγαζί της google, Samsung, Χiaomi, Huawei. Όλοι έχουν το μαγαζί τους. 

Είναι μονοπώλιο. Μονοπώλιο δεν είναι να είναι μόνο ένας, αλλά να έχει τέτοια θέση που να μπορεί να επιβάλει τους δικούς της όρους σε μια αγορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ξεχνάς ότι το iOS είναι καθαρά της Apple και δεν δίνεται αλλού. Με λίγα λόγια, η Apple έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ θέλει και να αφήσει όποιους θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν θέμα, αν δεν σου αρέσει η νοοτροπία, μην αγοράζεις iPhone. Γιατί πρέπει να το χαλάνε γι αυτούς που αγοράζουν και το ευχαριστιούνται; Ο Ανταγωνισμός λοιπόν του app store, είναι το play store, είναι να πας σε άλλη εταιρία.

Το android είναι open source και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι πολυ σοβαρο και καταστρατηγει καθε ελευθερια.Φαντασου να εχει την ιδια αποψη ενα κρατος .....

Εαν ηταν θεμα ασφαλειας νομιζω θα ηταν διαφημιση για την apple ενα χαλια store οπως λενε.
Και αφου ειναι τοσο ομορφο το ios και ασφαλες γιατι δεν το δινει και σε αλλους κατασκευαστες πχ samsung xiaomi και παει λεγοντας να βγαλουν ασφαλεις συσκευες και να κονομαει με το 30% απο το app store εχοντας ακομα περισσοτερους χρηστες ?

Επεξ/σία από special
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petasis είπε

Νομίζω και πάλι λάθος το βλέπεις. Δεν ζητά κανείς να μην κοστολογήσει τις υπηρεσίες της, να ζητήσει κάτι εφάπαξ ή με κάποια συνδρομή. Να ζητά ποσοστά από τα έσοδα, και να σου απαγορεύει άλλα κανάλια για να περνάνε όλα τα έσοδα από αυτήν, είναι απλά ανήθικο.

Θα είχα διαφορετική γνώμη, αν η απλ πλήρωνε φόρο με βάση τα έσοδα της (και όχι τα κέρδη).

Συμφωνώ και πάλι στο να ζητάνε εφάπαξ πληρωμές κάποιες εταιρίες. Η διαφορά όμως σε αυτή την περίπτωση είναι ότι έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος αν μια εφαρμογή κατέβει 100 φορές αντί για 100 χιλιάδες, ή αν πραγματοποιηθούν 100 συναλλαγές αντί για 1 εκατομύριο. Θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι άλλο το κόστος για την Apple στην μία και άλλο στην άλλη περίπτωση. Το να ζητήσει εφάπαξ σημαίνει ότι μπορεί να μπει μέσα σε περίπτωση popular εφαρμογών που για καμία εταιρία δεν είναι θεμιτό. Εν τέλη όμως, ανήθικο ξεανήθικο, από την στιγμή που ο προγραμματιστής δέχεται τους όρους και μπαίνει στον χορό, με ποια λογική λέει μετά ότι δεν είναι δίκαιοι οι όροι; Όπως προείπαν πολλοί, μην πουλάς στο App Store αν θεωρείς ότι δεν αξίζει να δίνεις το ποσοστό αυτό.

Για το τι πληρώνουν σε φόρους δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά σίγουρα δεν φταίει η apple αν οι κυβερνήσεις έχουν παραθυράκια. Κάθε εταιρία προσπαθεί να μεγιστοποιησει τα κέρδη της και αν μπορεί με κάποιο τρόπο να γλιτώσει φορους, θα το κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, petasis είπε

Είναι μονοπώλιο. Μονοπώλιο δεν είναι να είναι μόνο ένας, αλλά να έχει τέτοια θέση που να μπορεί να επιβάλει τους δικούς της όρους σε μια αγορά.

Καλή απόδειξη σε αυτό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, special είπε

Καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι πολυ σοβαρο και καταστρατηγει καθε ελευθερια.Φαντασου να εχει την ιδια αποψη ενα κρατος .....

Εαν ηταν θεμα ασφαλειας νομιζω θα ηταν διαφημιση για την apple ενα χαλια store οπως λενε.
Και αφου ειναι τοσο ομορφο το ios και ασφαλες γιατι δεν το δινει και σε αλλους κατασκευαστες πχ samsung xiaomi και παει λεγοντας να βγαλουν ασφαλεις συσκευες και να κονομαει με το 30% απο το app store εχοντας ακομα περισσοτερους χρηστες ?

Δεν καταλαβαίνω ποιες ελευθερίες μου καταργεί. Σου πουλάει ένα προιόν έτσι όπως το παράγει. Δηλαδή εγώ αν θέλω ένα ψυγείο που σου βγάζει και φρέντο δίπλα από το βρυσάκι του νερού σημαίνει ότι η Samsung καταπατά τα δικαιώματά μου που δεν το φτιάχνει με τον τρόπο που το θέλω; Επιλέγω τι θέλω να αγοράσω από αυτά που ήδη υπάρχουν.

Με μια άλλη οπτική, η Apple σαν εργοδότης, πληρώνει τους προγραμματιστές της το 70% των εσόδων των εφαρμογών που δουλεύουν. Πραγματικά, μακάρι στην δουλειά μου να μου έδιναν έστω και το 10% από τα έσοδα που έχουν επειδή δουλεύω εδώ που δουλεύω και τους βγάζω ότι τους βγάζω.

Το iOS είναι όμορφο και ασφαλές γιατί η Apple έχει τον έλεγχο και από άποψη software και hardware. Αν αρχίσει να το κάνει license σε άλλες εταιρίες χάνεται η ουσία του iOS. Άποψή μου πάντα..

Επεξ/σία από KostasKri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, special είπε

Καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι πολυ σοβαρο και καταστρατηγει καθε ελευθερια.Φαντασου να εχει την ιδια αποψη ενα κρατος .....

Εαν ηταν θεμα ασφαλειας νομιζω θα ηταν διαφημιση για την apple ενα χαλια store οπως λενε.
Και αφου ειναι τοσο ομορφο το ios και ασφαλες γιατι δεν το δινει και σε αλλους κατασκευαστες πχ samsung xiaomi και παει λεγοντας να βγαλουν ασφαλεις συσκευες και να κονομαει με το 30% απο το app store εχοντας ακομα περισσοτερους χρηστες ?

Θα έβγαζες ποτέ ένα προϊόν και θα έδινες δικαιώματα εκμετάλλευσης και πώλησης σε κάποια άλλη εταιρία? Πες μου πότε το έκανε μια εταιρία αυτό…

ΥΓ για να σε προλάβω, Android & Windows ξεκίνησαν σαν σκέτα λειτουργικά μιας και η Google και η Microsoft δεν ξεκίνησαν σαν hardware εταιρίες…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, polaki είπε

...Αν δεν υπήρχε η Apple να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να αγοράσεις το οτιδήποτε μέσα απ'το μαγαζάκι ΤΗΣ, το 99,999% του κόσμου μαζί και εγώ, ακόμα κρακαρισμένες εφαρμογές θα είχαμε. 

...

Oπως οι PCάδες στους υπολογιστές... Κακοπερνάνε... :) :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω από νομικά θέματα δεν θα σχολιάσω την απόφαση και αν είναι σωστή η όχι. Απλά θα πω ότι έχει να πέσει τρελό scam από links που θα σου βάζουν μέσα στις εφαρμογές για να πληρώσεις! Ελπίζω να υπάρχει τουλάχιστον έλεγχος των links από την Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...