Προς το περιεχόμενο

3070 ti χαμηλη χρηση gpu


LeonV12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε οσους το διαβαζουν,

εχοντας τη καρτα αυτη και εναν ryzen 3600 με μνημες 16gb στα 3200 ενω στα sigle player παιχνιδια βαραει 97-99% στο Battlefield V και στο warzone μετα βιας να πιασει τα 70-80. Ενω οσο ειμαι στο μενου και των δυο δουλευει στα 97-99%. Εχω σπασει το κεφαλι μου και ακρη δε βγαζω. Ειδα μια καλυτερη συμπεριφορα οταν εβαλα το overdrive boost απο enable σε auto στα bios. Εκανα καθαρη εγκατασταση στους drivers. Να επισημανω οτι οι θερμοκρασιες στη CPU ειναι στους 70 σταθερα και η χρηση της  στα δυο αυτα παιχνιδια ειναι 75-80%.. Με την 1070 ti που ειχα πριν δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα.

Επεξ/σία από LeonV12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι που σε ενοχλεί στην ουσία;

Γενικά το warzone έχει ένα σωρό θέματα και δεν είναι να το παίρνεις σαν σοβαρό κριτήριο.

Εφόσον έχεις καλή εμπειρία χρήσης στο παιχνίδι αλλά και γενικότερα με την κάρτα, θα σου πρότεινα απλά να προσπεράσεις και να μην σπάζεις το κεφάλι σου χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Καλησπερα σε οσους το διαβαζουν,

εχοντας τη καρτα αυτη και εναν ryzen 3600 με μνημες 16gb στα 3200 ενω στα sigle player παιχνιδια βαραει 97-99% στο Battlefield V και στο warzone μετα βιας να πιασει τα 70-80. Ενω οσο ειμαι στο μενου και των δυο δουλευει στα 97-99%. Εχω σπασει το κεφαλι μου και ακρη δε βγαζω. Ειδα μια καλυτερη συμπεριφορα οταν εβαλα το overdrive boost απο enable σε auto στα bios. Εκανα καθαρη εγκατασταση στους drivers. Να επισημανω οτι οι θερμοκρασιες στη CPU ειναι στους 70 σταθερα και η χρηση της  στα δυο αυτα παιχνιδια ειναι 75-80%.. Με την 1070 ti που ειχα πριν δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα.

Θέμα του παιχνιδιού είναι γενικότερα. Εφόσον δεν εντοπίζονται lag spikes ή frame skipping είσαι οκ. Και γω με το ίδιο usage παίζω. 8700Κ / 3060Τi, το ίδιο και όσο είχα μια 3070. Ισως μπουκαλιάζει και ο επεξεργαστής την κάρτα σ'ένα ποσοστό αν παίζεις 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

μήπως το dlss είναι ενεργοποιημένο και ρίχνει την χρήση της κάρτας?

Όχι μου το έχει κλειδωμενο. Έβαλα σκέψου το Metro exodus σε extreme γραφικά Rtx και hairworks και μου έδινε 150 fps. Στάνταρ φταιει ο επεξεργαστής αλλά δε ξέρω γιατί. Battlefield και warzone ζητάνε cpu πολύ. Κάποιες στιγμές δουλεύει κανονικά μετά πάλι τα ίδια. Ο επεξεργαστής δε κάνει throttling είναι σταθερός στα MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LeonV12 είπε

Όχι μου το έχει κλειδωμενο. Έβαλα σκέψου το Metro exodus σε extreme γραφικά Rtx και hairworks και μου έδινε 150 fps. Στάνταρ φταιει ο επεξεργαστής αλλά δε ξέρω γιατί. Battlefield και warzone ζητάνε cpu πολύ. Κάποιες στιγμές δουλεύει κανονικά μετά πάλι τα ίδια. Ο επεξεργαστής δε κάνει throttling είναι σταθερός στα MHz

Ίσως να φταίει ο επεξεργαστής όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό αν ήταν 2Κ το μόνιτορ θα είχε μεγαλύτερη χρήση η κάρτα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Θέμα του παιχνιδιού είναι γενικότερα. Εφόσον δεν εντοπίζονται lag spikes ή frame skipping είσαι οκ. Και γω με το ίδιο usage παίζω. 8700Κ / 3060Τi, το ίδιο και όσο είχα μια 3070. Ισως μπουκαλιάζει και ο επεξεργαστής την κάρτα σ'ένα ποσοστό αν παίζεις 1080p

Ναι αλλά δε θα πρεπε να φτύνει fps αν απλά δουλεύει χαλαρά? Άμα ρίχνω τις ρυθμίσεις στα γραφικά χειροτερεύει, όσο είναι όλα στο ultra κάτι πάει και έρχεται. Βγάζει λιγότερα απ' ότι η 1070 που είχα.

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Είναι κάτι που σε ενοχλεί στην ουσία;

Γενικά το warzone έχει ένα σωρό θέματα και δεν είναι να το παίρνεις σαν σοβαρό κριτήριο.

Εφόσον έχεις καλή εμπειρία χρήσης στο παιχνίδι αλλά και γενικότερα με την κάρτα, θα σου πρότεινα απλά να προσπεράσεις και να μην σπάζεις το κεφάλι σου χωρίς λόγο.

Την αγόρασα με την προοπτική να μου βγάζει παραπάνω fps. Άσε δε που υπάρχουν στιγμές που ξαφνικά πέφτει από το 70% στο 50% και τρώει σκάλωματα. Μόνο στα multiplayer το κάνει. Έβαλα Tomb Rider, Assassin's Creed Odyssey και Metro exodus και έφτυνε frames σε τέρμα γραφικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Άμα ρίχνω τις ρυθμίσεις στα γραφικά χειροτερεύει, όσο είναι όλα στο ultra κάτι πάει και έρχεται

< αυτό ακριβώς είναι το cpu bottleneck

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Έχω δει ίδια setup στο you tube να τρέχουν μια χαρά. 

https://youtu.be/qVBGtxGcs8c

Αφού ενεργοποιούν το ray tracing λογικό είναι να μεταφέρεται το βάρος στην GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LeonV12 είπε

Βγάζει λιγότερα απ' ότι η 1070 που είχα.

Κάτι παίζει τότε. Ακόμη και cpu bottleneck να υπάρχει, θα έπρεπε να βγάζει τουλάχιστον όσο η 1070 προφανώς, και παραπάνω βασικά. Έκανες ddu τους drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κάτι παίζει τότε. Ακόμη και cpu bottleneck να υπάρχει, θα έπρεπε να βγάζει τουλάχιστον όσο η 1070 προφανώς, και παραπάνω βασικά. Έκανες ddu τους drivers;

Ναι έκανα. Μα ο επεξεργαστής δεν είναι στο 100% για να πεις οκ δε μπορεί να δώσει παραπάνω, φτάνει max 90%. Για κάποιο λόγο κάτι λέει στην κάρτα στοπ ως εδώ. Εκτος και αν το τροφοδοτικό κόβει παροχή όταν ζητάει πολύ ο επεξεργαστής και η κάρτα και αδυνατεί να δώσει παραπάνω λόγω κάποιας βλάβης που μπορεί να έχει. 

Λοιπόν έχω καταλάβει τι φταίει αλλά δε ξέρω τι μπορεί να το φτιάξει. Όταν το pc ζητάει δύναμη από τη CPU και τη gpu δε κοιτάει να τρέξει και τα δύο δυνατά αλλά ρίχνει τη χρήση της gpu σα να θέλει να κάνει οικονομία. Με το που ανεβαίνει η 10-20% παραπανω η CPU αμέσως ρίχνει τη GPU. Βάζω στο power plan ultimate αλλά μετά από κάθε restart το γυρίζει στο balanced. Ψάχνω μπας και βρω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Ναι έκανα. Μα ο επεξεργαστής δεν είναι στο 100% για να πεις οκ δε μπορεί να δώσει παραπάνω, φτάνει max 90%. Για κάποιο λόγο κάτι λέει στην κάρτα στοπ ως εδώ. Εκτος και αν το τροφοδοτικό κόβει παροχή όταν ζητάει πολύ ο επεξεργαστής και η κάρτα και αδυνατεί να δώσει παραπάνω λόγω κάποιας βλάβης που μπορεί να έχει. 

Δε χρειάζεται να είναι στο 100% ο επεξεργαστής για να έχει bottleneck, άλλο πράγμα δηλώνει αυτό και άλλο το πόσο γρήγορος είναι (ipc/clocks). 99% είναι cpu bottleneck. Η 1070 Ti είναι λογικό να δούλευε στο 100% γιατί έχει πολύ λιγότερο να δώσει σε σχεση με την 3070 Ti. Στο βιντεάκι που έβαλες ο τύπος τεστάρει σε 1440p και ultra settings απ'ότι βλέπω, κάνεις κι εσύ το ίδιο?

Επεξ/σία από NoiSy MaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Ναι έκανα. Μα ο επεξεργαστής δεν είναι στο 100% για να πεις οκ δε μπορεί να δώσει παραπάνω, φτάνει max 90%. Για κάποιο λόγο κάτι λέει στην κάρτα στοπ ως εδώ. Εκτος και αν το τροφοδοτικό κόβει παροχή όταν ζητάει πολύ ο επεξεργαστής και η κάρτα και αδυνατεί να δώσει παραπάνω λόγω κάποιας βλάβης που μπορεί να έχει. 

Λοιπόν έχω καταλάβει τι φταίει αλλά δε ξέρω τι μπορεί να το φτιάξει. Όταν το pc ζητάει δύναμη από τη CPU και τη gpu δε κοιτάει να τρέξει και τα δύο δυνατά αλλά ρίχνει τη χρήση της gpu σα να θέλει να κάνει οικονομία. Με το που ανεβαίνει η 10-20% παραπανω η CPU αμέσως ρίχνει τη GPU. Βάζω στο power plan ultimate αλλά μετά από κάθε restart το γυρίζει στο balanced. Ψάχνω μπας και βρω γιατί.

Οι ampere GPU (RTX 3XXX) έχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις για επεξεργαστική ισχύη από την cpu από οτι οι pascal.
Για να λες πως ειναι χειρότερα και από 1070 πιθανολογώ πως παίζεις σε 1080p. Μόνο με αναβάθμιση CPU θα δεις αισθητή διαφορά στα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...