Προς το περιεχόμενο

3070 ti χαμηλη χρηση gpu


LeonV12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να ανέβεις ανάλυση στα multi player δεν αφαιρεί την ανάγκη για καλύτερο cpu. Ας πούμε στα 1080p είσαι στα ~100fps (που είναι ένα αρκετά για online). Όταν πας σε 1440p θα προσαρμόσεις τα settings για 100fps πάλι (ή και παραπάνω αν πάρεις και καλύτερη κάρτα) αφού δεν σε νοιάζουν τα visuals αλλά τα fps. Οπότε ο φόρτος στο cpu ίδιος θα παραμείνει, πάλι δηλαδή θα πρέπει να στείλει 100fps. Αν δεν μπορεί σε 1080p δεν θα μπορεί και σε 1440p. Ναι θα αυξηθεί το φορτίο στην gpu (λόγω του μεγαλύτερου φόρτου για κάθε frame αφού είμαστε πλέον σε μεγαλύτερη ανάλυση) αλλά το θέμα είναι να αυξηθούν και τα fps.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 12:10 ΜΜ, lera386 είπε

Το warzone δεν εχει καλο optimization γενικα, οσο χαμηλωνεις αναλυση και settings, τοσο λιγοτερο gpu usage θα εχεις γιατι στην ουσια επιβαρυνεις το cpu. Συμβουλη δικια μου, η' ανεβασε το render resolution πανω απο 100,{in game} η' αναβαθμισε σε εναν 5600x να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τριτη επιλογη αν και δεν θα την εκανα μονο για ενα παιχνιδι, αναβαθμιση μονιτορ σε 2κ,144hz για καλυτερη αξιοποιηση της gpu

Έκανα τα τελευταία που είπες και λειτουργεί άψογα. Απλά η cpu δεν άντεχε και μπουκαλιαζε την κάρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα με τον  υπολογιστή της περιγραφής (μικρότερο επεξεργαστή απο τον δικό σου). Είναι θέμα του παιχνιδιου! και οχι bottleneck! εγώ είχα το ίδιο θέμα με το Microsoft Flight Simulator! αλλά μετά το μεγάλο update που έβγαλαν το καλοκαίρι λύθηκε! επίσης σε άλλα παιχνίδια δεν είχα θέμα πχ Forza 5 έχω 80 FPS όλα τέρμα με 99% GPU usage και παίζω σε 3440x1440... είχα ανοίξει και εγώ παρόμοιο θέμα τότε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2021 στις 11:15 ΠΜ, LeonV12 είπε

Ααα κατάλαβα άρα έκανα πατάτα και αγόρασα κάρτα τέρας με cpu της πλάκας. Ωραία.... 

Οταν εγώ εγραφα ότι δεν συνδιασεις τετοιες καρτες με 3600 με εκραζε ολο το φόρουμ και ήμουν τρολλ παντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

Οταν εγώ εγραφα ότι δεν συνδιασεις τετοιες καρτες με 3600 με εκραζε ολο το φόρουμ και ήμουν τρολλ παντως. 

Και γω τον θεωρούσα έναν αξιοπρεπή επεξεργαστή για μια καλή κάρτα. Αλλά οι ampere τελικά παρά είναι δυνατές. Και τώρα στο battlefield 2042 το ίδιο συμβαίνει λόγω κακού optimization δυσκολεύεται πολυ και η κάρτα είναι στο 85-92% με τον 5600x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...