Προς το περιεχόμενο

Renault Clio II 2003


daveathens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλεξούδα περνάει κάτω από τον θερμοστάτη, έχω δει σε κάποια τέτοια clio να χάνει ο θερμοστάτης νερό ή λάδι καθώς το casing είναι πλαστικό και να πέφτει πάνω στην πλεξούδα και να την καίει. Γνωστός ηλεκτρολόγος είχε ένα τέτοιο λυμένο μπροστά μου και έκανε επιδιόρθωση στην πλεξούδα ακριβώς για αυτό το λόγο. Καλό θα ήταν σε όποιον και να πας να έχει λίγο εικόνα από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο / κινητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bkran είπε

Η πλεξούδα περνάει κάτω από τον θερμοστάτη, έχω δει σε κάποια τέτοια clio να χάνει ο θερμοστάτης νερό ή λάδι καθώς το casing είναι πλαστικό και να πέφτει πάνω στην πλεξούδα και να την καίει. Γνωστός ηλεκτρολόγος είχε ένα τέτοιο λυμένο μπροστά μου και έκανε επιδιόρθωση στην πλεξούδα ακριβώς για αυτό το λόγο. Καλό θα ήταν σε όποιον και να πας να έχει λίγο εικόνα από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο / κινητήρα.

Είναι πολύ καλό συνεργείο, οπότε ελπίζω πως θα ξέρουν τι να κάνουν οι μάστορες..

22 λεπτά πριν, paylidis είπε

ρυθμιστη ρελαντι εχεις αλλαξει; εβγαζαν προβλημα τα κλιο...

Εκτός απο την πεταλούδα δεν έχω αλλάξει τίποτα άλλο!

Αν ξέρετε ηλεκτρολόγο που έχει ασχοληθεί με παρόμοια περιστατικά, ενημερώστε διότι εγώ στα τυφλά πάω. Μου είπαν είναι καλός αυτός στον οποίον θα παω αλλά δεν ξερω αν του έχει τύχει παρόμοιο θέμα με κλιό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είπα το πρόβλημα στον ηλεκτρολόγο και του είπα και όλα τα παραπάνω που μου είπατε και μου απάντησε πως εκεί που είναι η παλλαπλή στην πεταλούδα, θέλει αλλαγή στα 2 λάστιχα της εισαγωγής τα οποία τραβάνε αέρα. Τα 2 μεγάλα λάστιχα.

Μου είπε πως μόνο αυτό είναι που δημιουργεί το πρόβλημα🤷🏻‍♂️

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά συγνώμη που ζαλίζω, επανέρχομαι στο θέμα. Άλλαξε ο ηλεκτρολόγος τα 2 λάστιχα της εισαγωγής (τσιμούχες) τα οποία τραβάνε αέρα. Ήταν εντελώς σάπια. Άλλαξε και το εσωτερικό πεντάλ γκαζιού και έβαλε το αυθεντικό απο την αντιπροσωπεία, καινούριο. Το έβαλε στο διαγνωστικό και σβήσανε όλα τα λαμπάκια και το αμάξι ήταν έτοιμο. Το πήγα μια μεγάλη βόλτα την ίδια μέρα και όλα σούπερ. Την αμέσως επόμενη μέρα ενώ οδηγούσα και φτάνω τα 100 χλμ την ώρα, βαράει "κόφτη" και ανάβει πάλι το λαμπάκι της πεταλούδας και η ταχύτητα δεν ανέβαινε πάνω απο 100 χλμ την ώρα και πάνω απο τις 3000 στροφές...

Έχω πελαγώσει άσχημα με τόσα χρήματα που έριξα πάνω στα ανταλλακτικά.

Σκέφτομαι μήπως φταίει που η πεταλούδα είναι ιμιτασιόν; 

Ο μηχανικός μου είπε πάντως και ιμιτασιόν που είναι, κατασκευάζεται λέει στο ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνουν και την αυθεντική και πως η μόνη διαφορά είναι οτι η αυθεντική έχει το σήμα της ρενό.

Μήπως θέλει ξεμπούκωμα το αμάξι; Μήπως θέλει καθάρισμα η νέα πεταλούδα;

Με το που άναψε το λαμπάκι, ελάτωσσα ταχύτητα και έκανα στην άκρη και έσβησα το αμάξι και μετά το ξανά άναψα και το λαμπάκι έσβησε. Ξεκίνησα πάλι να οδηγάω και μετά απο λίγο άναψε πάλι ενώ ημουν σε κίνηση. Φτάνω στο φανάρι και το σβήνω το αμάξι και το ξανα ανάβω αμέσως και πάλι είχε σβήσει το λαμπάκι της πεταλούδας και έτσι έφτασα μετά απο λίγο σπίτι και το πάρκαρα. Τώρα που το λαμπάκι δεν είναι αναμένο, αν του το πάω αύριο του ηλεκτρολόγου και το περάσει στο διαγνωστικό δεν θα δεί κανένα απολύτως πρόβλημα....

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε ότι σου είπαμε. Έχει πρόβλημα είτε η πεταλούδα είτε η πλεξούδα δίνει σφάλμα στο ηλεκτρικό σήμα το βλέπει ο εγκέφαλος και βάζει κόφτη για να μην πάει το αμάξι με τέρμα γκάζι πάνω σε κάνα τοίχο...κοινό πρόβλημα στα clio. Και στο δικό μου διορθώθηκε με επισκευή πεταλούδας αλλά κάλιστα και με ίσες πιθανότητες μπορεί να είναι πλεξούδα.

Τώρα που δεν είναι αναμμένο το λαμπάκι που δηλώνει ηλεκτρικό πρόβλημα σου έχει μείνει αναμμένο το λαμπάκι του κινητήρα...εκεί θα δεις ίσως στο διαγνωστικό την ένδειξη "throttle actuator problem" και ένα κωδικό σφαλματος

Επεξ/σία από SpirtouLisS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τι άλλο να σου πούμε... είναι ΠΛΕΞΟΥΔΑ.... πήγαινε να στη μόνωσουν κ δεν θα ξαναεχεις πρόβλημα.

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε σε αυτόν...

Πήγαινα 2 Renault και πότε δεν έφυγα με λαμπάκι αναμμένο. Έβρισκε πάντα το πρόβλημα κ το έφτιαχνε... πλήρωνα μια φορά κ τέλος....

Ο κύριος Παύλος είναι πολύ έμπειρος και πολύ ευγενικός άνθρωπος.

Μην τραβιέσαι άδικα από εδώ κ από εκεί και χάνεις λεφτά.

https://auto-service-renault.business.site/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...