Προς το περιεχόμενο

Arch, νοοτροπία και κριτική


RTW4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περβερος (εγω) τρεχει debian drivers σε Αrch based διανομες (εχω 2 διαφορετικες).
Κανουν λιγο μανταρα τα folder trees του "Arch"... αλλα hey! δουλευουν.

1 αρχαιο πλκτρλγ και ενα αρχαιο πολυμηχανημα λέιζερ.
12+ χρονων συσκευες. Απο το 2008 το πολυμηχ.
Δουλευουν αψογα.

Το πλκτρλγ .... να το πεταξω.
Το πολυμηχανημα δεν το πεταω. Δουλευει σαν καινουργειο. Τελεια εκτυπωση (ασπρομαυρη). Και το σκαννερ του δουλευει.
Σε windows XP και 7 δε δουλευει το σκανερ 🤪
Σε λινουξ συγχρονα, δουλευει 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Περβερος (εγω) τρεχει debian drivers σε Αrch based διανομες (εχω 2 διαφορετικες).
Κανουν λιγο μανταρα τα folder trees του "Arch"... αλλα hey! δουλευουν.

Οταν λες debian drivers , εννοεις driver σε deb μορφη ? Γιατι το deb φορματ ουσιαστικα ειναι ενα ειδος packaging που περιλαμβανει το εκτελεσιμο στους φακελους που πρεπει να μπει σε μια debian-(based) διανομη καθως και καποια control files. Αν βγαλεις απο το deb , το εκτελεσιμο και με καποιον τροπο το βαλεις σε καποιο αλλο packaging format , ωστε να αναγνωριζεται απο τον package manager της διανομης και να πεταει το εκτελεσιμο στους σωστους φακελους ... θα δουλεψει...
Γινεται κατα κορον κατι τετοιο , ειδικα στο Archlinux , στα πακετα που υπαρχουν στο AUR , που κυκλοφορουν σε deb.

Oσο για την παραθεση του "αρχαιου" hardware... Eγω ποτε δεν ειπα οτι ακριτα πρεπει να παιρνουμε συγχρονο hardware ετσι απλα για να ειμαστε συγχρονοι. Εδω και κατι χρονια πρεσβευω την αποψη οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε το βελτιστο hardware για την δουλεια που θελουμε. Αν αυτο ειναι καποιο μηχανημα 20ετιας...ας ειναι αυτο.
Για αυτο και καποια στιγμη επαψα να ασχολουμαι με desktops και το γυρισα σε laptops. Στο desktop εμπαινα στο τρυπακι να αναβαθμιζω συνεχως , χωρις ουσιαστικο λογο και δεν μπορουσα να αυτοσυγκρατηθω :) Τωρα το γυρισα σε laptop , οπότε η αναβαθμιση ειναι συγκεκριμενη και περιορισμενης εκτασης και η αγορα νεου , σημαντικο κονδυλι που κανει την αποφαση της αγορας νεου μηχανηματος να ειναι σοβαρη υποθεση.

Επισης σκεφτομαι την αγορα ενος δευτερου refurbished λαπτοπ που θα ειναι αποκλειστικα για δουλειες γραφειου και θα τρεχει λινουξ. Αν βρω τα λεφτα :)

Αν ομως το παλιο ή/και συγχρονο hardware δεν κανει την δουλεια μας ή την κανει με δυσκολιες , εν μερει ή οχι ικανοποιητικα , τοτε το αλλαζουμε. Δεν απαιτουμε απο τον υπολοιπο κοσμο να αλλαξει για να ερθει στα μετρα μας. Καπου λιγη κοινη λογικη δηλ. 

Ξερω οτι ο κοσμος της πληροφορικης ειναι ακριβο χομπυ , αλλα καποιος που εχει hardware 15ετιας , μπορει να αναβαθμισει/αγορασει νεο μηχανημα desktop ή laptop με ελαχιστα λεφτα..

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Συμφωνω απολυτα.
Σε ολες τις παραγραφους σου.

Χαρισα 2 λαπτοπ παλια σε δικους μου, κι εμεινα μονο με 2 σταθ.
Αν ζητησω αναβαθμιση, θα παρω σετ μεταχ (motherb, CPU, RAM) με 150-200 ευρω 2-ετιας, 3-ετιας max.
Ετσι εκανα τελευταια φορα.
To ιδιο θα ξανακανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 12/9/2021 στις 2:19 ΠΜ, mphxths είπε

@Soulrain Ασχολουμαστε με φιλοσοφικα θεματα , αλλα δεν πειραζει κουβεντα να γινεται.

Οχι δεν πειθει. Οταν με το -U εγκαθιστας ενα πακετο που δεν υπαρχει προηγουμενως στο συστημα , δεν βλεπω ουτε το "remove" , ουτε το "then-add" που υπονοει ο ποιητης. Ουτε καν το --upgrade , μιας και το upgrade υπονοει οτι το πακετο υπαρχει και το ενημερωνει. Ειναι υποπεριπτωση , αλλα οχι η μοναδικη. Οπως ειπα , το πακετο καλλιστα μπορει να μην υπαρχει. Αρα οχι , κατ'εμε δεν ειναι δοκιμη χρηση του γραμματος -U.
 

Οχι δεν πειθει και εξηγουμαι. Με το -S εγκαθιστουμε πακετα απο τα ρεπος. Στην περιπτωση που ειναι ηδη εγκατεστημενο μιλαμε για upgrade ή στην χειροτερη reinstall. Αν δεν ειναι εγκατεστημενο το πακετο , μιλαμε για ξερο install. Δεν βλεπω πως ειναι δοκιμος ο ορος sync. Ειναι τραβηγμενη εννοια...
Οπως και το -y που κανει "--refresh" τα package databases... δηλ... -y , --refresh ... σε ποια γλωσσα , ποιανου πλανητη και ειδους ?
 

Να σου πω εγω τι σημαινει "oρφανα πακετα". Αρχικα σημαινει το αυτονοητο. Εξαρτησεις που εμειναν και δεν τις χρειαζεται κανενα πακετο. Γιατι κανενας package manager δεν αυτοματοποιει την αφαιρεση τους ακομα δεν εχω καταλαβει. Ακομα και με το apt , το μονο που σου λεει ειναι , οτι τα ταδε πακετα δεν χρειαζονται πια , διωχτα με apt autoremove. Απλα εκεινη την ωρα καταλαβαινεις οτι ειναι εξαρτησεις που εμειναν απο τα πακετα που αφαιρεσες πριν λιγη ωρα. Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι την ωρα που αφαιρεις τα πακετα , να ανιχνευει αν οι εξαρτησεις που μενουν ειναι ορφανες ή οχι και να σου λεει αν θες να τις αφαιρεσεις ή οχι εκεινη την στιγμη. Τεσπα σε δουλεια να βρισκομαστε...
Υπαρχει και μια αλλη κατηγορια πακετων που ουσιαστικα καποια στιγμη θεωρουνται ορφανα. Για παραδειγμα κατεβαζω το source ενος πακετου για να το κανω compile με το χερι. Οχι αναγκαστικα να το εγκαταστησω , γιατι κλασικα ειναι μαλακια να το κανω εξω απο τον package manager , απλα για να δοκιμασω το πακετο. Το πακετο λοιπον για το compile θελει 3-4-5-10 πακετα εγκατεστημενα , τα οποια τα εγκαθιστω με το χερι. Αρα για το arch θεωρουνται explicitly installed . Κανω το compile , κανω τις δοκιμες μου , σβηνω το source , τελειωσα. Τα πακετα που εγκατεστησα δεν τα θελω πια . Ποια ειναι ? Ξεχασα :) Το συστημα δεν τα θεωρει ομως ορφανα... Αντε βρες τα ... ξερω bash history και λοιπα. Αλλα απο το συστημα ξεφευγουν...

Αυτο το σκηνικο μου εχει συμβει πολλες φορες δοκιμαζοντας κατι compiles σε debian , και ανακαλυψα κατι παραμετρους στο apt που τα "πιανει" και αυτα τα πακετα.
Συμπερασματικα , το -Qdt μπορει να βγαζει νοημα , αλλα το --orphans θα εβγαζε περισσοτερο , αν καλυπτε και την περιπτωση που περιεγραψα.

Τεσπα , το κουρασαμε , οι παραμετροι ειναι αυτοι που ειναι ... οσο νοημα και αν βγαζουν ή οχι. Προσωπικα οπως προανεφερα παντα περναω το pamac στις arch εγκαταστασεις μιας και υποστηριζει repos,aur,flatpaks,snaps και ειναι αρκετα ευχρηστο και συγκεντρωνει ολα τα formats... Ναι ειμαι φλωρος , δεν εγκαθιστω πακετα απο το τερματικο με τον pacman :) 

ΥΓ : Να κανω μια διορθωση , αυτο που ανεφερα για το debian και οτι ανακαλυψα παραμετρους στο apt που πιανουν τα ορφανα πακετα. Τελικα τωρα που τσεκαρα την debian εγκατασταση μου , ειναι το πακετο "deborphan" που κανει την δουλεια που περιγραφω. 
 

deborphan --guess-all

Βγαζει την λιστα με τα ορφανα πακετα και αν θελησουμε αφου τα τσεκαρουμε να τα σβησουμε , αρκει ενα :
 

deborphan --guess-all | xargs sudo apt remove -y

Πολυ πιθανο με την πρωτη φορα να μην τα ανιχνευσει ολα , οποτε επαναλαμβανουμε την διαδικασια μεχρι η 1η εντολη να μην βγαζει καποιο πακετο. Εχω χρησιμοποιησει αυτην την εντολη πολλες φορες και ποτε δεν λαθεψε στα πακετα που "ανιχνευσε" ως ορφανα...
Ετσι για την ιστορια τα αναφερω ολα αυτα...

https://archlinux.org/pacman/pacman.8.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Eχεις αναγκη τα ποστς και ξεθαβεις θεματα αβερτα ? Χωρις να γραφεις κατι που να προωθει εποικοδομητικα το ηδη πεθαμενο θεμα που ανασταινεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Eχεις αναγκη τα ποστς και ξεθαβεις θεματα αβερτα ? Χωρις να γραφεις κατι που να προωθει εποικοδομητικα το ηδη πεθαμενο θεμα που ανασταινεις...

Το να παραθέτω επίσημη πηγή για το πως και γιατί παίρνει κάθε λειτουργία του pacman το σύμβολο/χαρακτήρα της ειναι κάτι που προωθεί εποικοδομητικά την κουβέντα θα μπορούσα να τα γράψω αντι να στείλω το link αλλά γιατί να ξοδεύω χρόνο αφού ήδη υπάρχει εμπεριστατωμένη πηγή; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Το να παραθέτω επίσημη πηγή για το πως και γιατί παίρνει κάθε λειτουργία του pacman το σύμβολο/χαρακτήρα της ειναι κάτι που προωθεί εποικοδομητικά την κουβέντα θα μπορούσα να τα γράψω αντι να στείλω το link αλλά γιατί να ξοδεύω χρόνο αφού ήδη υπάρχει εμπεριστατωμένη πηγή; 

Κανεις δεν αμφισβητησε το πως παιρνει την καθε λειτουργια του το pacman. Αν διαβασες καλα το ποστ μου , εξεφρασα την αποψη οτι οι παραμετροι που χρησιμοποιει για τις βασικες του λειτουργιες , τουλαχιστον ονομαστικα δεν συναδουν με την λειτουργια που επιτελουν. Αυτα δεν εγραψα ? Για ριξε μια ματια ακομα. 

Αφου συμφωνησουμε λοιπον οτι οντως εγραψα αυτο που μολις περιεγραψα , πες μου πως προωθει εποικοδομητικα την κουβεντα η παραθεση του manual του pacman ?

Πες "παιδια , εχω αναγκη τα ποστς , με ειχαν κλειδωμενο σε ενα μπουντρουμι τους τελευταιους 3 μηνες και τωρα που βγηκα θα ποσταρω διχως αυριο". Ειναι πιο τιμιο.

Κοιταω την κατηγορια "Linux" και εχεις "last post" σε καμμια 10αρια νεκραναστημενα θεματα. Παρε καμμια ανασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Κανεις δεν αμφισβητησε το πως παιρνει την καθε λειτουργια του το pacman. Αν διαβασες καλα το ποστ μου , εξεφρασα την αποψη οτι οι παραμετροι που χρησιμοποιει για τις βασικες του λειτουργιες , τουλαχιστον ονομαστικα δεν συναδουν με την λειτουργια που επιτελουν. Αυτα δεν εγραψα ?

Ναι αυτά έγραψες και στο link φαίνεται γιατί ακριβώς δεν ισχύουν αυτά που έγραψες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι αυτά έγραψες και στο link φαίνεται γιατί ακριβώς δεν ισχύουν αυτά που έγραψες. 

Θες κουβεντα για να ανεβασεις το post count σου. Θα παιξω το παιχνιδι σου.

-y, --refresh

Download a fresh copy of the master package database from the server(s) defined in pacman.conf(5). This should typically be used each time you use --sysupgrade or -u. Passing two --refresh or -y flags will force a refresh of all package databases, even if they appear to be up-to-date.

Περιμενω να μου δειξεις πως φαινεται απο το λινκ , απο το οποιο πηρα το παραπανω αποσπασμα οτι το "-y" ονομαστικα συναδει με το refresh. Ουτε καν υπαρχει το γραμμα στην λεξη refresh!! 

ΥΓ : Ρε μπας και κυνηγας τα "achievements" και τα banner-ακια στο nickname σου ? Χαχαχα σοβαρα τωρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Θες κουβεντα για να ανεβασεις το post count σου. Θα παιξω το παιχνιδι σου.

 

Πες το αυτό 1000 φορές ακόμη μπας και το πιστέψεις έχω 1000 ποστ τα 4 στο linux  που έγραψα για να βοηθήσω κάποιους στο πρόβλημα τους(εκ των οποίων μόνο αυτό ειναι "παλιό" αλλά δεν ήξερα ότι έπρεπε να σου ζητήσω άδεια για να ποστάρω) δεν νομίζω νομίζω να βοηθήσει ιδιαίτερα ούτε στο count ούτε στα achievments 

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

-y, --refresh

Download a fresh copy of the master package database from the server(s) defined in pacman.conf(5). This should typically be used each time you use --sysupgrade or -u. Passing two --refresh or -y flags will force a refresh of all package databases, even if they appear to be up-to-date.

To 90% στο link της λίστας έχει φως φανάρι σχέση το γράμμα με την χρήση του απο εκεί και πέρα βρήκες ένα στο 10% που δεν έχει άμεση σχέση το γράμμα με την χρήση και αυτό γιατί τα γράμματα ειναι μόνο 26 στο αγγλικό αλφάβητο + ότι κάποια ειναι πιασμένα ή πιο κατάλληλα για αλλού πχ εδώ το -r δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί 

 

Παρόλα αυτά δεν ειναι στην τύχη (και αυτό φαίνεται απο το ότι σου λέει συνήθως πάει με το -u και πο το Syy ή Syu καθώς και όταν θες να κάνεις force refresh με -yy ) 

Βγαίνει απο το YES απαντώντας στο prompt αν είσαι σίγουρος να κάνεις upgrade το υπάρχον πακέτο 

Πχ στο apt το apt-get update && apt-get upgrade (αυτό το μακρινάρι γίνεται με -Syu στον pacman) θα σε ρωτήσει αν θες να προχωρήσεις στα upgrades που βρέθηκαν με το update πατώντας Υ για να επιβεβαιώσεις το upgrade 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...