Προς το περιεχόμενο

Arch, νοοτροπία και κριτική


RTW4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ειπα οτι δεν θα ξαναποσταρω, να προσθεσω κατι.

Ενας opensource driver για τον xorg ειναι κομματι του xorg, μιας και φτιαχνεται απο τον ιδιο κωδικα με αυτον, οποτε ειναι παντα συμβατος με αυτον. Ενας κλειστος ομως πρεπει να ειναι συμβατος με τον xorg (και με τον εκαστοτε πυρηνα) και για αυτο φροντιζει η εταιρια.
Γιαυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση ο κλειστος της nvidia (ειτε ο τρεχον; ειτε οποιοσδηποτε απο τους legacy) με τους opensource που ειναι για καρτες απο τα 90s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Δηλαδη πες οτι ο 340 driver συνεχιζει να συντηρειται για τα επομενα 10 χρονια. Ειναι αυτο δικαιολογια για καποιον να μενει με παλια καρτα ?

Πολλοί, όπως πχ ο jim_p, θα μείνουν με την παλιά γιατί τους κάνει τη δουλειά. Πολύς κόσμος έχει την πιο μικρή fanless κάρτα ίσα - ίσα για το "3d" των γραφικών περιβαλλόντων.

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Αλλα δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις απο λειτουργικα/drivers/προγραμματα/διανομες/κλπ , να συνεχιζουν την υποστηριξη του παλιου μας h/w , οταν ξερουμε καλα οτι η τεχνολογια καλπαζει κανονικα και ειδικα οταν μιλαμε για τον χωρο του λινουξ , που στην τελικη δεν πληρωνουμε και κανεναν να κανει την δουλεια αυτη.

Δεν είπα να έχουμε απαιτήσεις από κάποιον. Αυτό που σχολίασα ήταν αυτό που είπες ότι κάποιος μπορεί να άλλαξε κάρτα οπότε για αυτό να μην μπορεί να ανανεώνει το πακέτο του AUR. Αυτό που εννοούσα λοιπόν είναι ότι δεν το κάνει για αυτό αλλά γιατί αναγκάζεται λόγω του κλειστού οδηγού της nvidia. Αν μιλούσαμε για κάτι ανοιχτό (για αυτό και ανέφερα τα δύο παραδείγματα καρτών), τότε σίγουρα θα υπήρχαν κάποιοι που θα παρακολουθούσαν τις αλλαγές στον πυρήνα και θα το ανανέωναν μόνοι τους.

10 ώρες πριν, mphxths είπε

και 2ον δεν θα θελει οι χρηστες να μενουν στο παλιο h/w και να μην αγοραζουν καινουργιες καρτες ;)

Στα λόγια μου έρχεσαι. Ένας από τους λόγους είναι απλά (κατ εμέ ανήθικη) πρακτική ώστε να αναγκάσει χρήστες να πάνε άσκοπα σε νέες κάρτες (να θυμήσω και τις πολλές καταγγελίες ότι κάθε φορά που έβγαινε νέα γενιά καρτών,  η Ν + 1 έκδοση του οδηγού μείωνε τις επιδόσεις στα παιχνίδια στις παλιές γενιές σε σχέση με την Ν έκδοση του οδηγού ώστε να σε αναγκάσει πάλι να πας σε νέα κάρτα).

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Αλλαξες πεδιο. Απο τον home user , πηγες στο σερβερ κομματι. Που ναι , εκει δικαιολογειται η υποστηριξη καποιων παλιων καρτων.  Πες μου ομως , ποσους σερβερς συναντησες με ... voodoo καρτες ? :) Για να δικαιολογειται η υπαρξη (ακομα) driver , σε debian (link) και σε arch (επισημο ρεπο λινκ) . 

Σίγουρα υπάρχουν και home users με παλιές κάρτες απλά επειδή δεν θυμόμουν κάποιο χειροπιαστό παράδειγμα, είπα να αναφέρω servers που ήμουν σίγουρος. Δεν άλλαξα πεδίο απλά επειδή με βολεύει σαν επιχείρημα.

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Ενταξει , το debian ειναι debian... το arch ? Θα χει ο maintainer καμμια voodoo καρτα σε κανα χρεποπισι και καθεται και υποστηριζει ακομα τον driver... Θα μου πεις , ενοχλει κανεναν ? Οχι , αλλα τζαμπα κοπος...

Θα επρεπε ολες οι διανομες καποια στιγμη να ξεφορτωθουν drivers/προγραμματα/libs/whatever , παρωχημενης τεχνολογιας και να εστιασουν τις προσπαθειες τους να λυσουν πιο σοβαρα θεματα ....

Γιατί είσαι απόλυτος; Δικός του κόπος, δική του επιλογή. Γιατί "θα έπρεπε" να αλλάξει κάτι όταν θα ξεβολέψει κάποιους και δεν θα κερδίσεις τίποτα εσύ; Αυτό σχολίασα πριν για την νοοτροπία "πάρε καινούριο hw".

7 ώρες πριν, Soulrain είπε

Αν υπάρχουν πόροι (ανθρώπινοι και άλλοι) που περισσεύουν και μπορούν να διατεθούν σε αυτήν, κανένα κακό. Αν δεν υπάρχουν όμως, το κακό που έχει είναι ότι αποτελεί τεχνικά «ακριβή» δραστηριότητα που εμποδίζει την εξέλιξη. Δεν ξέρω πόσος κόπος είναι για την Nvidia. Δεν είμαστε σε νήμα για την Nvidia όμως και θεωρώ λανθασμένη τη νοοτροπία να περιμένουμε από εθελοντές προγραμματιστές να συντηρούν οποιοδήποτε λογισμικό μέχρι όσο βολεύει εμάς και να φωνάζουμε όταν δε γίνεται. Ακόμα και αυτοί οι «άλλοι» που λες, θα πρέπει να αφιερώσουν εργατοώρες, και πάλι χωρίς κανέναν κόπο για εκείνους που τελικά θα ωφεληθούν.

Λες το ίδιο επιχείρημα με τον mphxths. Δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να "περιμένουμε" ή να "απαιτούμε" από άλλους να κάνουν την δουλειά μας. Είπα ότι αν η nvidia δεν έβαζε εμπόδια, θα βρίσκονταν αυτοί οι εθελοντές που θα το έκαναν γιατί θα ήθελαν, για το δικό τους καλό γιατί θα είχαν οι ίδιοι κάρτες που δεν θα ήθελαν να αλλάξουν.

Όταν είχα την nvidia κάρτα (460 νομίζω ήταν), επειδή έτρεχα τον τελευταίο πυρήνα για το btrfs (πολλές φορές ακόμη και το τελευταίο -git  στιγμιότυπο επειδή είχε fixes), κοιτούσα τι άλλαξε στα interfaces του πυρήνα από την μία έκδοση στην άλλη και το έκανα graft στον κώδικα της nvidia ώστε να γίνεται compile. Δεν μπορώ να το αποδείξω, αλλά πολλές φορές το patch που κυκλοφορούσε στο διαδίκτυο και ενσωμάτωναν οι διανομές, ήταν το δικό μου.

Δεν είπα ποτέ ότι απαιτείται από κάποιον να ξοδέψει ώρες για κάποιους άλλους. Αυτό που είπα είναι ότι αν δεν βάζεις εμπόδια, πάντα υπάρχει κάποιος που θέλει να το κάνει.

7 ώρες πριν, Soulrain είπε

Έχε υπόψη σου επίσης ότι ο πυρήνας περιέχει μπόλικη υποστήριξη για παρωχημένο (ως και πεπαλαιωμένο) υλικό χωρίς να καταβάλλεται κόπος στη συντήρησή του -απλά τυγχάνει να εξακολουθεί να δουλεύει- και ανά τα χρόνια γίνεται ξεσκαρτάρισμα. Αν δε με απατά η μνήμη μου, έγινε και πριν 2-3 χρόνια κάτι ανάλογο.

Καταλαβαίνω πώς το λες αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς. Δεν έχει περάσει μία έκδοση του πυρήνα που να μην αλλάξει κάτι στα (εσωτερικά) interfaces του. Συναρτήσεις αλλάζουν όνομα, από εκεί που έπαιρναν 3 ορίσματα, τώρα παίρνουν 4 ή 2, κτλ. Συνέχεια χρειάζεται συντήρηση. Πολλές φορές φυσικά η αλλαγή είναι εύκολο να γίνει με αυτοματοποιημένο τρόπο αλλά όχι πάντα. Υπάρχει ένας κάποιος κόπος αλλά παρόλα αυτά γίνεται γιατί θεωρούν ότι είναι καλό να υποστηρίζεται το υλικό.

Οι περιπτώσεις που ξεσκαρτάρεται κάτι συνήθως είναι α) 15% κάποιος οδηγός για υλικό που δεν χρησιμοποιείται πια ή ήταν χάλια γραμμένος ο κώδικας απλά έπρεπε να υπάρχει, β) 85% κάτι που κρατάει πίσω όλο το σύστημα και αν αφαιρεθεί θα μπορέσει να απλοποιηθεί πολύ ο κώδικας ή να γίνει πολύ πιο ασφαλής. Για παράδειγμα, η έκδοση Ν + 1 του gcc υποστηρίζει την Ψ υποδομή (πχ stack protector ή ποιος ξέρει τι) αλλά ο πυρήνας είναι αναγκασμένος να μπορεί να χτιστεί με την έκδοση Ν λόγω κάποιου οδηγού. Διώχνοντας τον κώδικα, μπορείς να ανεβάσεις την ελάχιστη έκδοση του gcc σε N + 1 και να εκμεταλλευτείς παντού την Ψ υποδομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Πολλοί, όπως πχ ο jim_p, θα μείνουν με την παλιά γιατί τους κάνει τη δουλειά.

Συγγνώμη αλλά και οι άμαξες «έκαναν τη δουλειά» μα πλέον έχουμε αυτοκίνητα και δύσκολα θα βρεις κάποιον να φτιάχνει ή να συντηρεί άμαξες. Το «αφού δουλεύει δεν το πειράζω» έχει όρια, τουλάχιστον στην τεχνολογία.

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Ένας από τους λόγους είναι απλά (κατ εμέ ανήθικη) πρακτική ώστε να αναγκάσει χρήστες να πάνε άσκοπα σε νέες κάρτες (να θυμήσω και τις πολλές καταγγελίες ότι κάθε φορά που έβγαινε νέα γενιά καρτών,  η Ν + 1 έκδοση του οδηγού μείωνε τις επιδόσεις στα παιχνίδια στις παλιές γενιές σε σχέση με την Ν έκδοση του οδηγού ώστε να σε αναγκάσει πάλι να πας σε νέα κάρτα).

Προφανώς συμβαίνει αυτή η ανήθικη πρακτική, όμως ο χρήστης που δίνει τα ωραία του λεφτάκια για να πάρει κάρτα Nvidia επειδή θα έχει καλύτερα FPS στο gaming, CUDA ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θα έπρεπε να καταλαβαίνει ότι με την κίνησή του ενισχύει την εταιρεία αυτή που εφαρμόζει ανήθικες πρακτικές. Δεν έχει λοιπόν κανένα δικαίωμα να παραπονεθεί στο μέλλον, όταν πέσει θύμα αυτών των πρακτικών.

50 λεπτά πριν, imitheos είπε

Λες το ίδιο επιχείρημα με τον mphxths. Δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να "περιμένουμε" ή να "απαιτούμε" από άλλους να κάνουν την δουλειά μας. Είπα ότι αν η nvidia δεν έβαζε εμπόδια, θα βρίσκονταν αυτοί οι εθελοντές που θα το έκαναν γιατί θα ήθελαν, για το δικό τους καλό γιατί θα είχαν οι ίδιοι κάρτες που δεν θα ήθελαν να αλλάξουν.

Δεν το είπες εσύ, το λένε (κάνουν) άλλοι όμως. Στη δική μας περίπτωση, μιλάμε για ένα «πρόβλημα» που προκαλείται από απόφαση μιας εταιρείας αλλά το κάνουμε σε ένα forum για το Linux, σε νήμα για συγκεκριμένη διανομή, και αναφέροντας συστατικά ΕΛ/ΛΑΚ (xorg). Αυτό βλάπτει το ΕΛ/ΛΑΚ, το Linux και τη διανομή, ενώ η Nvidia θα συνεχίσει να βγάζει λεφτά και οι πελάτες της που έχουν παράπονα ενδεχομένως στο μέλλον θα ξαναπάρουν κάρτα Nvidia και θα έχουν άλλα παράπονα, γιατί ξεχνάμε ότι και το πορτοφόλι μας είναι στήριξη προς κάποιους και τις πρακτικές τους.

Ακόμα και αν υπήρχαν εθελοντές, όπως λες, αυτό δε θα το έκανε και λογική κίνηση, ούτε είναι βέβαιο ότι ο πυρήνας θα ενσωμάτωνε υποστήριξη «για πάντα». Φαντάσου τα ήδη εκατομμύρια γραμμών κώδικα να αύξαναν εκθετικά για κάθε παρωχημένη κάρτα γραφικών ή οποιοδήποτε άλλο λογισμικό έκρινε οποιοσδήποτε ότι καλό είναι να συνεχίσει να συντηρείται μετά από Χ χρόνια.

59 λεπτά πριν, imitheos είπε

Συνέχεια χρειάζεται συντήρηση. Πολλές φορές φυσικά η αλλαγή είναι εύκολο να γίνει με αυτοματοποιημένο τρόπο αλλά όχι πάντα. Υπάρχει ένας κάποιος κόπος αλλά παρόλα αυτά γίνεται γιατί θεωρούν ότι είναι καλό να υποστηρίζεται το υλικό.

Όχι πάντα. Κάποια υποστήριξη υπάρχει απλά γιατί δε βρίσκεται ένας προγραμματιστής με εξειδίκευση στο συγκεκριμένο interface ώστε να την αφαιρέσει και έχει ξεχαστεί. Θα πιαστώ όμως από την αποστροφή του λόγου σου παρακάτω:

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Για παράδειγμα, η έκδοση Ν + 1 του gcc υποστηρίζει την Ψ υποδομή (πχ stack protector ή ποιος ξέρει τι) αλλά ο πυρήνας είναι αναγκασμένος να μπορεί να χτιστεί με την έκδοση Ν λόγω κάποιου οδηγού. Διώχνοντας τον κώδικα, μπορείς να ανεβάσεις την ελάχιστη έκδοση του gcc σε N + 1 και να εκμεταλλευτείς παντού την Ψ υποδομή.

Αυτή είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση όπου η συντήρηση εμποδίζει την εξέλιξη και θα μπορούσε κάλλιστα να συμβαίνει και στο θέμα που συζητάμε. Ακόμα και αν επρόκειτο για πλήρως ελεύθερο κώδικα και έλεγε ένας προγραμματιστής «σταματάω την υποστήριξη στον driver Χ για να εξελίξω τον Χ + 1», πάλι θα βρισκονταν χρήστες του driver Χ που θα έκαναν παράπονα. Έχει συμβεί στο παρελθόν και θα ξανασυμβεί.

Πάρε παράδειγμα από την περίπτωση του xorg, μιας και μιλάμε για γραφικά. Αναπτύσσεται για δεκαετίες, πλέον έχει περάσει σε φάση ελάχιστης συντήρησης (εκτός από μια-δυο πατατιές που έκαναν πρόσφατα, χωρίς να υπάρχει λόγος), κάποιοι από τους πρώην προγραμματιστές του είναι οι ίδιοι που αναπτύσσουν τον Wayland και έχουν εξηγήσει με λεπτομέρειες γιατί δε μπορεί να συνεχιστεί η ανάπτυξη του xorg και ποια προβλήματα υπάρχουν. Και όμως, όταν μετά από (αρκετά, θεωρώ) χρόνια θα έρθει εκείνη η στιγμή που θα πουν «τέλος ο xorg, από σήμερα αποκλειστικά Wayland», πάλι θα υπάρχει κόσμος που θα φωνάζει και που θα θεωρεί λογικό να συντηρηθεί μια εν πολλοίς νεκρή τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν είπα να έχουμε απαιτήσεις από κάποιον.

Ε λοιπον το θεμα μας ειναι οι απαιτησεις του τζιμη. Υποθετω και πολλων που χρησιμοποιουν αυτον τον driver. Απο εκει ξεκινησε ολη αυτη η κουβεντα. Γιατι δεν γινεται compile με τον νεο κερνελ , γιατι η ταδε διανομη δεν τον συντηρει στο ρεπο της , για ποσο ακομα θα τον συντηρουν στο AUR και κλαμα και γκρινια και μανουρα. 
Αντι να αναφερει ο τζιμης τι ελεγα για το AUR και τον legacy στα πμ μας , ας αναφερει ποσες ωρες εχω φαει να παιζω με τον legacy και να τον κανω compile , πραγματα που ουσιαστικα κανουν στο πακετο στο AUR , και απλα ο τζιμης δεν ψηνεται να παει σε arch , που θα εχει μια υποτυπωδη λυση στο προβλημα αυτο. 
Εχω dedicated debian vm , μονο για τον τζιμη. 
 

6 ώρες πριν, imitheos είπε

Αυτό που σχολίασα ήταν αυτό που είπες ότι κάποιος μπορεί να άλλαξε κάρτα οπότε για αυτό να μην μπορεί να ανανεώνει το πακέτο του AUR. Αυτό που εννοούσα λοιπόν είναι ότι δεν το κάνει για αυτό αλλά γιατί αναγκάζεται λόγω του κλειστού οδηγού της nvidia. Αν μιλούσαμε για κάτι ανοιχτό (για αυτό και ανέφερα τα δύο παραδείγματα καρτών), τότε σίγουρα θα υπήρχαν κάποιοι που θα παρακολουθούσαν τις αλλαγές στον πυρήνα και θα το ανανέωναν μόνοι τους.

Πες οτι "ανοιξε" ο driver. Χωρις το h/w στα χερια τους πιστευεις οτι η συντηρηση του driver θα ειναι δυνατη ? Αντε για να μην ειμαι τοσο αρνητικος , θα ειναι η συντηρηση του driver ... σωστη ? Θελω να καταληξω , οτι σωστο αυτο που λες εσυ αλλα και αυτο που λεω και εγω εχει μια βαση . Χωρις h/w να τεσταρεις αυτο που φτιαχνεις , δεν κανεις σωστη δουλεια.
 

6 ώρες πριν, imitheos είπε

Σίγουρα υπάρχουν και home users με παλιές κάρτες

Υπαρχουν , αλλα δεν πρεπει να εχουν απαιτησεις απο ενα συγχρονο λειτουργικο , οποιο και αν ειναι αυτο , να υποστηριζει το h/w τους. Και αν σκεφτεις να ξαναγραψεις "Δεν ειπα να εχουμε απαιτησεις απο καποιον" ... δες πανω πανω τι εγραψα.
 

6 ώρες πριν, imitheos είπε

Γιατί είσαι απόλυτος; Δικός του κόπος, δική του επιλογή

Προφανως δικος του κοπος και επιλογη. Αν επελεγε ομως να στρεψει την προσοχη του και τον χρονο του και την ενεργεια του σε κατι πιο εποικοδομητικο , δεν θα ηταν σε αυτην την κατασταση το λινουξ στον τομεα του desktop...
Mην λεω τα ιδια και τα ιδια. Ο χωρος του λινουξ "βρωμαει" απο 10000αδες προτζεκτς που τα μισα ειναι ακυρης φυσης , και τα αλλα μισα ειναι on-man-job , που μετα απο καποιο διαστημα παρατιουνται. Και εν μεσω ολων αυτων , συντηρουνται και παρωχημενες τεχνολογιες και h/w. Μην αναρωτιομαστε γιατι οι διανομες εχουν ακομα παιδικα προβληματα.
 

Τελος για αυτο που αναφερεται συνεχως , να ανοιξει η nvidia τον driver. Περα απο το προφανες , οτι δεν θελει να μενει ο χρηστης σε παλιες καρτες αλλα να τον "αναγκαζει" να αγοραζει καινουργιες , υπαρχει οπως ειπα και θεμα "βιομηχανικης κατασκοπειας". Δεν προκειται να ανοιξει το οτιδηποτε που χρησιμοποιειται ακομα και σημερα σε μικρο ή μεγαλο βαθμο.
Και εγω ονειρευομαι εναν κοσμο με ολο τον κωδικα ανοιχτο , αλλα ας προσγειωθουμε στην πραγματικοτητα. Πραγματικοτητα που λεει οτι εταιριες σαν την nvidia , κρατανε επτασφραγιστο μυστικο τετοιους κωδικες , γιατι απο αυτον βγαζουν λεφτα , για να συντηρουνται και να κανουν R&D , για να εχουμε εμεις (ως καταναλωτες) τις νεες καρτες , νεες τεχνολογιες κλπ. Αν αρχισει η nvidia να δουλευει για την ψυχη της μανας της , εκλεισε την επομενη μερα.
Ολα ειναι κυκλος. Δεν μπορουμε να "απαιτουμε" τεχνολογικες εξελιξεις , χωρις εμμεσως να πληρωνουμε για αυτες...

Αν οι καρτες μπουν σε μουσειο και οι drivers τους δεν εχουν καμμια σχεση με των τωρινων καρτων , ισως και να ανοιξει τον κωδικα. Η microsoft ανοιγε κωδικα απο windows αφου ειχε παρελθει 25+ετια...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μην ξανακανω update στο συγκεκριμενο μηχανημα

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι? Εκανες ηδη και δεν δουλευει κατι, οποτε εκανες roll back?

Επισης, δεν ξερω αν διαβασες το wiki του arch, αλλα λεει πως ο nouveau μπορει να παιξει με vaapi (σε μενα δεν επαιζε με vaapi τιποτα) αν εχει το σωστο fw για την καρτα. Και στο aur υπαρχει συγκεκριμενο πακετο που κατεβαζει αυτο το fw.

Η αληθεια ειναι οτι ημουν πολυ νευριασμενος τοτε που διαπιστωνα μια μια τις ελλειψεις του που δεν το δοκιμασα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jim_p είπε

Γιατι? Εκανες ηδη και δεν δουλευει κατι, οποτε εκανες roll back?

οχι, για να μη συγχυστω και μου ανεβει η πιεση

ειναι file server κυριως μηχανημα, κατεβαστηρι και απο πανω, κατα το δοκουν, τρεχει μονο Χ και kodi

μια φορα ειχα βαλει nouveau και τα 1080p video λαγκαρανε

το Zotac Zbox ID41 Plus ειναι

03:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218 [ION] (rev a2)

δουλευει αψογα με τον nvidia-340xx, μεχρι στιγμης

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

το Zotac Zbox ID41 Plus ειναι

πφφφφ. Το 2011 βγήκε και το έχεις ακόμη; Θες να παίζει και 1080p κιόλας. Πάρε ένα καινούριο να παίζουν όλα τζάμι. Κάτι τύποι σαν εσένα και τον jim_p κρατάνε πίσω την ανάπτυξη.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kk.png.016bc51a7bac6cab9f986ac9cc507a55.png

Δεν το παταω, μην με πιεζετε, δεν μπορω την πιεση

48 λεπτά πριν, jim_p είπε

Γιατι? Εκανες ηδη και δεν δουλευει κατι, οποτε εκανες roll back?

Ακυρο, ναι, μια φορα η php απο 7 σε 8 αν θυμαμαι καλα μου τα π*δηξε ολα, ακομα hold την εχω

Εριξα αρκετες ωραιες ευχες στους devs εκεινη τη μερα

48 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επισης, δεν ξερω αν διαβασες το wiki του arch, αλλα λεει πως ο nouveau μπορει να παιξει με vaapi (σε μενα δεν επαιζε με vaapi τιποτα) αν εχει το σωστο fw για την καρτα. Και στο aur υπαρχει συγκεκριμενο πακετο που κατεβαζει αυτο το fw.

Επειδη ειμαι καποιας ηλικιας πια, και δεν μπορω να πολυ-διαβαζω και να στηνω πλεον, δεν εχω ουτε την υπομονη ουτε την ορεξη, μπορεις να κανεις ενα γρηγορο τσεκ αν υποστηριζει αυτη την καρτα?

https://nouveau.freedesktop.org/FeatureMatrix.html

Αποτι βλεπω (NV50 περιλαμβανει την καρτα μου) παιζει video decoding με EXTFW

Ισως το δοκιμασω

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 8:15 ΜΜ, jim_p είπε

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, βαρεθηκα. Οποιος θεωρει λογικο το "στο aur χτιζονται τα παντα, ασχετως συμβατοτητας, αρκει να υπαρχει ενδιαφερον" ειναι αξιος της μοιρας του.
Δεν θα καθομαι να εξηγω καθε βδομαδα τα ιδια και να διαβαζω κατεβατα με δικαιολογιες και γαργαρες. Οποιος κατανοει τα βασικα, καταλαβαινει πως το aur, γιατι απο αυτο και τους καλοθελητες του ξεκινησε η συζητηση, δεν ειναι η λυση στο συγκεκριμενο προβλημα.

Τελος, ο driver δεν εινια δεκαετιας, μιας και πηρε την τελευταια (minor) ενημερωση του το 2019 (αν δεν κανω λαθος). Το hw για το οποιο προοριζεται εινια 10ετιας και ο opensource driver για αυτο το hw ειναι εντελως της πλακας, γιαυτο η εμμονη μου σε αυτον. Και δεν θα παψει να δουλευει μονο στο arch λογω της ασυμβατοτητας με τον νεο xorg, θα παψει σε ολες τις διανομες καποια στιγμη. Απλα επειδη το arch υιοθετησε τον νεο xorg πρωτο, εκει εσπασε και ο driver πρωτος.
Btw, ο xorg ειχε να δει νεα major εκδοση 3 τωρα χρονια και μεχρι την 1.19 (του 2016) εβγαινε νεα εκδοση καθε χρονο σχεδον.

Ε πάρε καινούριο hardware, τι είναι αυτό τώρα να θες σύγχρονο λογισμικό να υποστηρίζει hw δεκαετίας ή 15ετίας.

Η ζωή προχωρά, ο κόσμος αλλάζει.

Εναλλακτικά, βάλε από το archive του Debian την oldoldstable ξέρω γω, την 9 ή την 8, όλες υπάρχουν, και μείνε με το παρωχημένο hw σου και το παρωχημένο sw σου, που λειτουργούν άριστα μαζί.

Τι είναι αυτά τα παράλογα, sw 2021 σε hw 2005. Να ζητήσουμε τότε και από την MS να βγάλει drivers για τα 11 να υποστηρίζουν μητρικές του 2005. Πως θα της φαινόταν άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου στελνω σε pm το iban μου.

Το point του ποστ μου δεν εινια η παλαιοτητα του hw ή του οποιου driver (πρεπει να) χτιζεται με καποιο τροπο (επειδη ο αντιστοιχος opensource εινια μαπα), αλλα η απομυθοποιηση του "στο aur γινονται τα παντα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Ε πάρε καινούριο hardware, τι είναι αυτό τώρα να θες σύγχρονο λογισμικό να υποστηρίζει hw δεκαετίας ή 15ετίας.

Η ζωή προχωρά, ο κόσμος αλλάζει.

Εναλλακτικά, βάλε από το archive του Debian την oldoldstable ξέρω γω, την 9 ή την 8, όλες υπάρχουν, και μείνε με το παρωχημένο hw σου και το παρωχημένο sw σου, που λειτουργούν άριστα μαζί.

Τι είναι αυτά τα παράλογα, sw 2021 σε hw 2005. Να ζητήσουμε τότε και από την MS να βγάλει drivers για τα 11 να υποστηρίζουν μητρικές του 2005. Πως θα της φαινόταν άραγε;

Το παράδειγμα δεν είναι και τόσο καλό γιατί δεν θα κάνει κόπο για να "βγάλει drivers". Οι οδηγοί  για παλαιό hw υπήρχαν στα παλαιά λειτουργικά οπότε απλά θα τους κάνει ship στο νέο (όπως πχ δεν βάζεις πλέον driver για usb3 ενώ έβαζες στα xp). Ο μόνος λόγος που δεν το κάνει είναι για να σε αναγκάσει να αγοράσεις νέο hw, όπως φάνηκε και από το γεγονός ότι τρέχουνε 11άρια σε ένα συγκεκριμένο P4 cpu επειδή ξέχασαν να τον βάλουν στην blacklist. Δεν υπήρχε κανένας τεχνικός λόγος να αποκλειστούν οι παλαιοί επεξεργαστές ή οι παλαιοί drivers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...