Προς το περιεχόμενο

Ψυκτρα για laptop & Βασεις


triplex1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη δεν εχω δει καποιο αναλογο θεμα για το συγκεκριμενο ειδος , ειπα ν'ανοιξω το θεμα και να σας δειξω μια ''προχειρη'' κατασκευη (στην πορεια ισως το σουλουπωσω λιγο αν και δεν μ'ενδιαφερει τοσο η εμφανιση οσο η αποδοση) για τους περισσοτερους που υποφερετε απο θερμοκρασιες με τους φορητους υπολογιστες σας.

Τι χρησιμοποιησα , 2 σανιδακια , 1 προστατευτικη σχαρα απο σομπα υγραεριου , 1 τροφοδοτικο 12v 1.5A , 1 ρυθμιστη στροφων μοτερ 12v , ενα διακοπτακι (εβαλα απο τροφοδοτικο) και ενα βεντιλατερ απο ψυγειο νερου αυτοκινητου (ναι καλα διαβασατε και ακουσατε , τρεξτε και ξηλωστε απο το αμαξι του μπαμπα σας το βεντιλατερ του ψυγειου , αν ειστε τυχεροι και εχει δυο παρτε το ενα για να μη το καταλαβει :-D)

Το αποτελεσμα εκπληκτικο αν και η κατασκευη δεν τελειωσε (εγινε με προχειροτητα , το ξαναλεω) σε cinebench 15 δεν εφτασε τους 70 ο i5 2540m.

IMG_20210911_141820.jpg.23a07973f5710e3307a94265080f5edb.jpg

IMG_20210911_141848.jpg.dea00885386fc2b1ba3b2001dc2e7704.jpg

 

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Το πες και τό 'κανες τελικά!

αφου εφτασε με DHL Ελλαδα ο i7 2720QM βρε φιλαρακι , ετσι θα τον αφησω;

Θελει λιγο να σηκωσω και να κλεισω τα κενα εμπρος πισω γιατι παγωσε το δωματιο μολις ανεβαζα στροφες , εχει και συνεχεια το θεμα ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά φοβερή απόδοση πρέπει να έχει αλλά βεντιλατέρ από αυτοκίνητο;

Όταν ανοίγεις στροφές σκέφτηκα οτι θα απογειωθεί :D

Θέλει αρκετό σουλούπωμα αλλά είναι πολύ καλή πατέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Πραγματικά φοβερή απόδοση πρέπει να έχει αλλά βεντιλατέρ από αυτοκίνητο;

Όταν ανοίγεις στροφές σκέφτηκα οτι θα απογειωθεί :D

Θέλει αρκετό σουλούπωμα αλλά είναι πολύ καλή πατέντα

Θα το φτιαξω κασελακι να κατσει μεσα , υπ'οψιν δεν το ανοιξα τερμα λιγο μετα το μισο ηταν , μπορει να απογειωθει το λαπτοπ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Τώρα γιατί εμένα το όλο εγχείρημα μου θυμίζει το δικό μου;...

 

Τερη το ολο θεμα ειναι να πετυχει μια πατεντα στο θεμα αποδοσης , οι λεπτομερειες εμφανισης μετα καλυπτονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια βελτίωση. Όσο περνούσε η ώρα το νερό κατέληξε να φτάσει 60 βαθμούς.

Για να δούμε πως θα πάει ο i7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια βελτίωση. Όσο περνούσε η ώρα το νερό κατέληξε να φτάσει 60 βαθμούς.

Για να δούμε πως θα πάει ο i7!

Μη μπερδευεις νερο με αερα στα PC , δωρο να με κανουν aio δεν θα την παρω , θα πω αλλαξτε την με αεροψυκτρα :D

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Για να δούμε πως θα πάει ο i7!

καπου πετυχα ενα cpu-z bench με τον συγκεκριμενο που τον αναφερει στον καθε πυρηνα 2992 και τελειωσε με 85 βαθμουςνομιζω ηταν dell το λαπτοπ , αμα το βρω θα στο δειξω

https://valid.x86.fr/62bct9

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω και την δική μου πατέντα;

Επειδή δυσκολευόμουν να βρω βάση για λάπτοπ 18" αποφάσισα να "φτιάξω" την δική μου.

Κόστος και υλοποίηση μόλις 10 ευρώ(χωρίς ανεμιστήρες - βάψιμο). Το μόνο που χρειάστηκε να υπολογίσω τις διαστάσεις.

Έδωσα το σχέδιο και μου "γύρισαν" διάτρητη λαμαρίνα (νομίζω 1mm).

Την καθάρισα, την έβαψα με μαύρο σπρέι  και έβαλα λάστιχο προστατευτικό - διακοσμητικό.

Επάνω βίδωσα 2 ανεμιστήρες 120mm, τους οποίους διακλάδωσα επάνω σε ένα usb και τους τροφοδοτώ από το λάπτοπ. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και step up converter 5v/12v αλλά βρήκα τις στροφές ικανοποιητικές οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Στα θετικά τις κατασκευής οτι μπορείς να επιλέξεις ακριβώς που θα πάνε οι ανεμιστήρες ανάλογα με τους αεραγωγούς ή τα σημεία που θερμαίνεται το λάπτοπ. Στα αρνητικά οτι δεν μαζεύεται σε διαστάσεις, είναι μονοκόμματη κατασκευή.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, triplex1 είπε

Επειδη δεν εχω δει καποιο αναλογο θεμα για το συγκεκριμενο ειδος , ειπα ν'ανοιξω το θεμα και να σας δειξω μια ''προχειρη'' κατασκευη (στην πορεια ισως το σουλουπωσω λιγο αν και δεν μ'ενδιαφερει τοσο η εμφανιση οσο η αποδοση) για τους περισσοτερους που υποφερετε απο θερμοκρασιες με τους φορητους υπολογιστες σας.

Τι χρησιμοποιησα , 2 σανιδακια , 1 προστατευτικη σχαρα απο σομπα υγραεριου , 1 τροφοδοτικο 12v 1.5A , 1 ρυθμιστη στροφων μοτερ 12v , ενα διακοπτακι (εβαλα απο τροφοδοτικο) και ενα βεντιλατερ απο ψυγειο νερου αυτοκινητου (ναι καλα διαβασατε και ακουσατε , τρεξτε και ξηλωστε απο το αμαξι του μπαμπα σας το βεντιλατερ του ψυγειου , αν ειστε τυχεροι και εχει δυο παρτε το ενα για να μη το καταλαβει :-D)

Το αποτελεσμα εκπληκτικο αν και η κατασκευη δεν τελειωσε (εγινε με προχειροτητα , το ξαναλεω) σε cinebench 15 δεν εφτασε τους 70 ο i5 2540m.

IMG_20210911_141820.jpg.23a07973f5710e3307a94265080f5edb.jpg

IMG_20210911_141848.jpg.dea00885386fc2b1ba3b2001dc2e7704.jpg

 

Ωραίος ρε μαν

Πολύ φασαρία βέβαια

Άντε και με intercooler και σκαστρα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ωραίος ρε μαν

Πολύ φασαρία βέβαια

Άντε και με intercooler και σκαστρα 😅

Μια χαρα ειναι , για τους ιδιοτροπους δεν κανει , αν και οταν ριχνεις στροφες ισα που ακουγεται .....αλλα κανει δουλεια τρομερη φιλε μου τσιτα τα γκαζια και ολο το boost  του cpu στο φουλ να γουσταρουμε , ειμαι συνεχεια σε σκεψεις για το πως θα το σουλουπωσω για καλυτερη ακομη αποδοση εχουμε δρομο ακομη. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μια χαρα ειναι , για τους ιδιοτροπους δεν κανει , αν και οταν ριχνεις στροφες ισα που ακουγεται .....αλλα κανει δουλεια τρομερη φιλε μου τσιτα τα γκαζια και ολο το boost  του cpu στο φουλ να γουσταρουμε , ειμαι συνεχεια σε σκεψεις για το πως θα το σουλουπωσω για καλυτερη ακομη αποδοση εχουμε δρομο ακομη. 😁

Εγώ είμαι από τους ιδιοτροπους με τον θόρυβο.

Υ.Γ. Το προηγούμενο σχόλιο που έκανα απλά είχε μία δόση χιούμορ, δεν υπάρχει δόση ειρωνείας και δεν ήθελα να μειώσω σε καμία περίπτωση την πατέντα , το αναφέρω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και χαίρομαι όταν βλέπω κατασκευές άσχετα με το αποτέλεσμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Να βάλω και την δική μου πατέντα;

Επειδή δυσκολευόμουν να βρω βάση για λάπτοπ 18" αποφάσισα να "φτιάξω" την δική μου.

Κόστος και υλοποίηση μόλις 10 ευρώ(χωρίς ανεμιστήρες - βάψιμο). Το μόνο που χρειάστηκε να υπολογίσω τις διαστάσεις.

Έδωσα το σχέδιο και μου "γύρισαν" διάτρητη λαμαρίνα (νομίζω 1mm).

Την καθάρισα, την έβαψα με μαύρο σπρέι  και έβαλα λάστιχο προστατευτικό - διακοσμητικό.

Επάνω βίδωσα 2 ανεμιστήρες 120mm, τους οποίους διακλάδωσα επάνω σε ένα usb και τους τροφοδοτώ από το λάπτοπ. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και step up converter 5v/12v αλλά βρήκα τις στροφές ικανοποιητικές οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Στα θετικά τις κατασκευής οτι μπορείς να επιλέξεις ακριβώς που θα πάνε οι ανεμιστήρες ανάλογα με τους αεραγωγούς ή τα σημεία που θερμαίνεται το λάπτοπ. Στα αρνητικά οτι δεν μαζεύεται σε διαστάσεις, είναι μονοκόμματη κατασκευή.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

αυτο μα την διατρητη το εχω σκεφτει πριν πολυ καιρο εχω καπου μια αλουμινιου με 4χιλ παχος αλλα δεν θυμαμαι αν με φτανει το κομματι που εχω .....το ψαχνω για κατι αλλο και σιγουρα θα το βρω , δεν ξεφευγει

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ είμαι από τους ιδιοτροπους με τον θόρυβο.

Υ.Γ. Το προηγούμενο σχόλιο που έκανα απλά είχε μία δόση χιούμορ, δεν υπάρχει δόση ειρωνείας και δεν ήθελα να μειώσω σε καμία περίπτωση την πατέντα , το αναφέρω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και χαίρομαι όταν βλέπω κατασκευές άσχετα με το αποτέλεσμα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 5:25 ΜΜ, triplex1 είπε

Επειδη δεν εχω δει καποιο αναλογο θεμα για το συγκεκριμενο ειδος , ειπα ν'ανοιξω το θεμα και να σας δειξω μια ''προχειρη'' κατασκευη (στην πορεια ισως το σουλουπωσω λιγο αν και δεν μ'ενδιαφερει τοσο η εμφανιση οσο η αποδοση) για τους περισσοτερους που υποφερετε απο θερμοκρασιες με τους φορητους υπολογιστες σας.

Τι χρησιμοποιησα , 2 σανιδακια , 1 προστατευτικη σχαρα απο σομπα υγραεριου , 1 τροφοδοτικο 12v 1.5A , 1 ρυθμιστη στροφων μοτερ 12v , ενα διακοπτακι (εβαλα απο τροφοδοτικο) και ενα βεντιλατερ απο ψυγειο νερου αυτοκινητου (ναι καλα διαβασατε και ακουσατε , τρεξτε και ξηλωστε απο το αμαξι του μπαμπα σας το βεντιλατερ του ψυγειου , αν ειστε τυχεροι και εχει δυο παρτε το ενα για να μη το καταλαβει :-D)

Το αποτελεσμα εκπληκτικο αν και η κατασκευη δεν τελειωσε (εγινε με προχειροτητα , το ξαναλεω) σε cinebench 15 δεν εφτασε τους 70 ο i5 2540m.

IMG_20210911_141820.jpg.23a07973f5710e3307a94265080f5edb.jpg

IMG_20210911_141848.jpg.dea00885386fc2b1ba3b2001dc2e7704.jpg

 

Αν το βγάλεις στην αγορά το βλέπω για best seller στο skroutz δεν θα έχει αντίπαλο. Που παραγγέλνω ένα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...