Προς το περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος σε εργατικές πολυκατοικίες στην Αθήνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πωλούνται σε χαμηλή τιμή διότι οι εργολάβοι που έφτιαξαν τις πολυκατοικιες είχανε ήδη αρκετές και σοβαρές κακοτεχνίες σε αυτά τα κτίρια με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα στους ενοικους που τα πήρανε. Προφανώς τα πουλανε για να μείνουν αλλού καλύτερα εφόσον έβαλαν κάποιο κομποδεμα στην άκρη η να πάνε να μείνουν στο ενοίκιο. 

Έχεις μπει σε καμία τέτοια να "κόψεις" ποιότητα κατασκευής ; 

Εγώ πάντως που έχω μπει σε εργατικές πολυκατοικές χτισμένες επί χούντας, σε πληροφορώ ότι ποιοτικά σαν κατασκευές είναι σαφώς ανώτερες των ιδιωτικών έργων εκείνης της εποχής

H διαφορά είναι ότι ένα 3οροφο του 50 μπορεί να ψευτοσουλουπωθεί από τους 2-3 ιδιοκτήτες, ενώ μια αντίστοιχη εργατική πολυκατοικία λόγω του υπερβολικά μεγάλου αριθμού ιδιοκτητών, οι οποίο προφανώς και οικονομικά δεν είναι και στο επάνω ράφι, άρα δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να ανοίξουν δουλειές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Πρακτικά, έως και σήμερα, αγοράζεις σπίτι και ενώ έχει εκπονηθεί μελέτη ΚΕΝΑΚ, όλως περιέργως, το καλοκαίρι βράζεις και τον χειμώνα πουντιάζεις.. Οπότε, περικοπές στην εκτέλεση του οικοδομικού έργου συχνά πυκνά θα συναντήσει κανείς, για αυτό και χρειάζεται προσοχή. 

Τίποτα δεν βρωμαει. Σκέψου το εξής απλό :

Απλώς είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο > 25ετιας, ασυντήρητο και ελαφρώς παρατημένο (και με με ό, τι άλλο αυτό συνεπάγεται). 

Φθηνο, ζεστό το χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι και χωρίς οικοδομικής φύσεως προβλήματα, πρέπει να ψάξεις ποοολυ για να βρεις. 

Δηλαδή υπάρχουν κτίρια ακόμα και με ΚΕΝΑΚ που δεν έχουν σωστή μόνωση σύμφωνα με το πρότυπο; Νόμιζα ότι αυτά ελέγχονται αν έχουν τηρηθεί σωστα κατά την ανέγερση και ολοκλήρωση του κτιρίου από τον ελεγκτή δόμησης, εκτός αν κάνω λάθος. 

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Έχεις μπει σε καμία τέτοια να "κόψεις" ποιότητα κατασκευής ; 

Εγώ πάντως που έχω μπει σε εργατικές πολυκατοικές χτισμένες επί χούντας, σε πληροφορώ ότι ποιοτικά σαν κατασκευές είναι σαφώς ανώτερες των ιδιωτικών έργων εκείνης της εποχής

H διαφορά είναι ότι ένα 3οροφο του 50 μπορεί να ψευτοσουλουπωθεί από τους 2-3 ιδιοκτήτες, ενώ μια αντίστοιχη εργατική πολυκατοικία λόγω του υπερβολικά μεγάλου αριθμού ιδιοκτητών, οι οποίο προφανώς και οικονομικά δεν είναι και στο επάνω ράφι, άρα δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να ανοίξουν δουλειές 

 

Δεν έχω μπει. Εχω ακουσει αρκετές φορές στα καναλια όταν έκαναν παρουσίαση τέτοιων θεμάτων με εργατικες πολυκατοικιες ότι οι ενοικοι διαμαρτυρονταν για σοβαρά προβλήματα κακοτεχνίες και υγρασιες, ήταν κάτι διαμερίσματα που κληρώθηκαν και τα πήραν εργάτες που εργάστηκαν στα ολυμπιακά έργα και όχι μόνο. Για τα ιδιωτικά κτίρια πολυκατοικιες του 60-70 στην Αθήνα έχω ακούσει ότι ήταν κακής ποιότητας κατασκευής λόγω της μαζικής κατασκευής για να έρθουν να αγοράσουν άτομα από επαρχία. Πάντως σεβαστή η γνώμη σου, εγώ λέω τι έχω ακούσει και διαβάσει, παλιά συχναζα αρκετά στο Michanikos gr και διάβαζα πολλές απόψεις για διάφορα θέματα και συζητήσεις, τώρα οχι τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο τα παλιά παρατημένα γκέτο και άλλο τα τωρινά μέσω ΟΕΚ - εργατική Εστία κτλ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/752432-δωρεάν-κατοικίες-μέσω-οαεδ/page/2/

Αν είναι κάτι σαν τα παραπάνω ενδιαφέρομαι 😛

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δηλαδή υπάρχουν κτίρια ακόμα και με ΚΕΝΑΚ που δεν έχουν σωστή μόνωση σύμφωνα με το πρότυπο; Νόμιζα ότι αυτά ελέγχονται αν έχουν τηρηθεί σωστα κατά την ανέγερση και ολοκλήρωση του κτιρίου από τον ελεγκτή δόμησης, εκτός αν κάνω λάθος. 

Να στο πω και αλλιώς : αυτό που λες ισχύει, όσο και η σχολαστικότητα που τηρείται στα ΚΤΕΟ. Οπότε...

12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

παλιά συχναζα αρκετά στο Michanikos gr και διάβαζα πολλές απόψεις για διάφορα θέματα και συζητήσεις, τώρα οχι τόσο. 

Αυτό δεν ακούγεται και πολύ καλό. Από τότε που έφυγαν οι πρώτοι πρώτοι (είτε που το έστησαν, είτε που συμμετείχαν) έχει πάρει τον κατήφορο (προσωπική μου γνώμη πάντα). Πρέπει να είχα γραφτεί το 2008 ή το 2009, τότε που δεν επιτρεπόντουσαν ιδιώτες, παρά μόνο μηχανικοί. Τώρα εξ όσων βλέπω, έχει παραγίνει το κακό με αυτούς (τους ιδιώτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Να στο πω και αλλιώς : αυτό που λες ισχύει, όσο και η σχολαστικότητα που τηρείται στα ΚΤΕΟ. Οπότε...

Αυτό δεν ακούγεται και πολύ καλό. Από τότε που έφυγαν οι πρώτοι πρώτοι (είτε που το έστησαν, είτε που συμμετείχαν) έχει πάρει τον κατήφορο (προσωπική μου γνώμη πάντα). Πρέπει να είχα γραφτεί το 2008 ή το 2009, τότε που δεν επιτρεπόντουσαν ιδιώτες, παρά μόνο μηχανικοί. Τώρα εξ όσων βλέπω, έχει παραγίνει το κακό με αυτούς (τους ιδιώτες).

Μάλιστα. 

Στο site εκείνο και εγώ τοτε περιπου γράφτηκα όταν ήμουν φοιτητής ακομα. Οι παλαιοί μεγάλωσαν και απομακρυνθηκαν, οικογένειες υποχρεώσεις κτλ. Θα μου μείνουν οι συζητήσεις και οι τσακωμοι για τα επαγγελματικά δικαιώματα και η μίρλα 3-4 έτη αφού ξεκίνησε ο θεσμός των ΠΕΑ που έπεφταν οι τιμές, και πελάτες έπαιρναν τηλέφωνο τον μηχανικό όταν ήταν καθ' οδόν και του έλεγαν ότι είστε ακριβός βρήκαμε άλλον με 10 ευρώ λιγότερο..... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στο site εκείνο και εγώ τοτε περιπου γράφτηκα όταν ήμουν φοιτητής ακομα. Οι παλαιοί μεγάλωσαν και απομακρυνθηκαν, οικογένειες υποχρεώσεις κτλ.

Μα δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αφενός πλάκωσαν ιδιώτες και αφετέρου μπλέκει ο ένας στα χωράφια του άλλου. Διάβαζα τις προάλλες τις αναρτήσεις ενός κυρίου (ηλεκτρολόγου στο επάγγελμα) που έδινε συμβουλές για ζητήματα στατικής φύσης, πολεοδομικής κ.λπ. Το ίδιο και άλλος ένας κύριος (δικηγόρος στο επάγγελμα, αν δεν κάνω λάθος), με αντίστοιχες αναρτήσεις. Εννοώ ότι από τεχνικό φόρουμ, μετατράπηκε σταδιακά, σε φόρουμ καφενειακών συζητήσεων.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Μα δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αφενός πλάκωσαν ιδιώτες και αφετέρου μπλέκει ο ένας στα χωράφια του άλλου. Διάβαζα τις προάλλες τις αναρτήσεις ενός κυρίου (ηλεκτρολόγου στο επάγγελμα) που έδινε συμβουλές για ζητήματα στατικής φύσης, πολεοδομικής κ.λπ. Το ίδιο και άλλος ένας κύριος (δικηγόρος στο επάγγελμα, αν δεν κάνω λάθος), με αντίστοιχες αναρτήσεις. Εννοώ ότι από τεχνικό φόρουμ, μετατράπηκε σταδιακά, σε φόρουμ καφενειακών συζητήσεων.

Χαχαχα κλασσικά. Μηχανικός λίγο απ' όλα. 

Ξέρω για ποιον λες με τον δικηγόρο. Ενημερώνεται και γνωρίζει καλά την νομοθεσία, θα ειδικεύεται σε πολεοδομικα θέματα από νομικής φύσεως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...