Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή - Στατιστικών για εμβολιασμούς COVID-19


mountzou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έφτιαξα ένα απλό front-end που παρουσιάζει κάποια δεδομένα εμβολιασμών στην Ελλάδα. [ https://emvolio.greekcovid.com ]

Από βιβλιοθήκες JS χρησιμοποιήσα την chartJS για τα γραφήματα και εδώ είναι και η ερώτησή μου.

Αν το κάνετε inspect σε mobile view θα δείτε πως τα γραφήματα ναι μεν φαίνονται ΟΚ, αλλά κάπως συμπιεσμένα.

Υπάρχει η δυνατότητα με την chartJS να γίνει κάπως πιο φιλικό στον χρήστη το κάθε γράφημα ;

Ότι έχω βρεί σε stackoverflow και στο forum του chartJS δεν έχουν αποτέλεσμα, ή τουλάχιστον δεν έκαναν σε μένα καμία ουσιαστική διαφορά.

Καμία ιδέα ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά θεωρώ πολύ δύσκολη την παρουσίαση δεδομένων σε μικρές οθόνες.

Δεν είμαι καν σίγουρος ότι τα γραφήματα είναι ο καλύτερος τρόπος, ίσως κάποιος πίνακας;

Πάντως με τίποτα δε θα προσπαθούσα να δείξω το ίδιο πλήθος δεδομένων σε μια μεγάλη οθόνη και σε μία μικρή. Θα προσπαθούσα να έχω ξεχωριστά γραφήματα με πιο "συμπυκνωμένα" δεδομένα για τις μικρές οθόνες. Δεν το θεωρώ τεχνκό θέμα responsive/css με λίγα λόγια, αλλά πιο πολύ διαφορετικού UX 

Επεξ/σία από ghostaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Predatorkill είπε

αυτο εδω φανταζομαι το ειδες ε; https://www.chartjs.org/docs/3.2.1/configuration/responsive.html 

 

δεν βοηθαει καθολου;

Όχι, δε κάνει τίποτα. Αυτό είναι για να κάνει το chart responsive, ουσιαστικά να το προσαρμόζει στην οθόνη.

Και πάλι το πειράζω με JavaScript ξανά ανάλογα με το μέγεθος για να παίξω με τις πυκνότητες των labels. Δηλαδή μισή δουλειά κάνει.

55 λεπτά πριν, ghostaki είπε

Γενικά θεωρώ πολύ δύσκολη την παρουσίαση δεδομένων σε μικρές οθόνες.

Δεν είμαι καν σίγουρος ότι τα γραφήματα είναι ο καλύτερος τρόπος, ίσως κάποιος πίνακας;

Πάντως με τίποτα δε θα προσπαθούσα να δείξω το ίδιο πλήθος δεδομένων σε μια μεγάλη οθόνη και σε μία μικρή. Θα προσπαθούσα να έχω ξεχωριστά γραφήματα με πιο "συμπυκνωμένα" δεδομένα για τις μικρές οθόνες. Δεν το θεωρώ τεχνκό θέμα responsive/css με λίγα λόγια, αλλά πιο πολύ διαφορετικού UX 

Ναι, αυτό μου είπαν και μένα εν πολλοίς που ρώτησα, ότι τα charts δεν είναι θέμα προγραμματιστικό, αλλά φαντάστηκα ότι μπορεί να υπάρχει κάτι που μου έχει ξεφύγει στο documentation της chartJS και να αλλάζει το UX σε κινητά. Δηλαδή να πιάνει με καμία JavaScript το chart και να του βάζει κάποιο slider αλλά χωρίς να χαλάει τα περιθώρια δεξιά και αριστερά από το chart !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mountzou είπε

Όχι, δε κάνει τίποτα. Αυτό είναι για να κάνει το chart responsive, ουσιαστικά να το προσαρμόζει στην οθόνη.

Και πάλι το πειράζω με JavaScript ξανά ανάλογα με το μέγεθος για να παίξω με τις πυκνότητες των labels. Δηλαδή μισή δουλειά κάνει.

Ναι, αυτό μου είπαν και μένα εν πολλοίς που ρώτησα, ότι τα charts δεν είναι θέμα προγραμματιστικό, αλλά φαντάστηκα ότι μπορεί να υπάρχει κάτι που μου έχει ξεφύγει στο documentation της chartJS και να αλλάζει το UX σε κινητά. Δηλαδή να πιάνει με καμία JavaScript το chart και να του βάζει κάποιο slider αλλά χωρίς να χαλάει τα περιθώρια δεξιά και αριστερά από το chart !

Καντο οπως τα πιο πολλα sites με charts, οταν εμφανιζονται σε μικρες οθονες να μπορουν να το κανουν slide με το δαχτυλο προς ολες τις κατευθυνσεις. (Αν και φανταζομαι οτι αυτο εννοεις).

 

παντως μην τρελενεσαι, εδω ολοκληρη google και σου βγαινει η πιστη να δεις τα γραφηματα των servers στο κινητο…

 

στη θεση σου θα εψαχνα το Dependency Graph του chart.js στο github, θα κοιτουσα dependants repos με πολλα αστερια, ισως αυτοι να εχουν βρει καποια λυση οποτε τσεκαρεις τον κωδικα τους.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, καλησπέρα και πάλι.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αξιόπιστο API για τα κρούσματα στην Ελλάδα ;

Διότι όλα τα APIs, ακόμα και τα certified τύπου Πανεπιστημίων του εξωτερικού, δείχνουν απόκλιση στα δεδομένα.

Στο gov.gr δε βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
23 ώρες πριν, imblish είπε

εντομεταξυ πως γινεται το ποσοστο με τουλαχιστον μια δοση να ειναι μικροτερο απο τους πληρως εμβολιασμενους;

η εγω δεν καταλαβαινω;

Για τους εμβολιασμούς υπάρχει API που τα δίνει από το GOVGR.

Οι εμβολιασμένοι με 1 δόση [Μερικώς εμβολιασμένους] < Πλήρως εμβολιασμένους.

457851191_2021-10-148_45_52.png.fc57a48fb0f63c0f2c4d62f9df4a6656.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mountzou είπε

Για τους εμβολιασμούς υπάρχει API που τα δίνει από το GOVGR.

Οι εμβολιασμένοι με 1 δόση [Μερικώς εμβολιασμένους] < Πλήρως εμβολιασμένους.

457851191_2021-10-148_45_52.png.fc57a48fb0f63c0f2c4d62f9df4a6656.png

παλι η εικονα που δειχνεις ακριβως το αντιθετο;

6519965 > 6274643

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω οτι το 6.5 εκατομυρια ειναι μεγαλυτερο και οχι μικροτερο απο το 6.2 εκατομυρια. 

τα νουμερα σου λογικα ειναι αναποδα στα ποσοστα.

δεν γινεται αυτοι με τουλαχιστον μια δοση να ειναι λιγοτεροι.

επισης στα ποσοστα σου ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΑΝΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ πρεπει να ειναι ποσοστα εμβολιασμενων και οχι ανεμβολιαστων που το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, imblish είπε

λεω οτι το 6.5 εκατομυρια ειναι μεγαλυτερο και οχι μικροτερο απο το 6.2 εκατομυρια. 

τα νουμερα σου λογικα ειναι αναποδα στα ποσοστα.

δεν γινεται αυτοι με τουλαχιστον μια δοση να ειναι λιγοτεροι.

επισης στα ποσοστα σου ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΑΝΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ πρεπει να ειναι ποσοστα εμβολιασμενων και οχι ανεμβολιαστων που το εχεις.

 

Στιγμιότυπο 2021-10-15, 10.29.11 πμ.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό είναι

- 10 άτομα πάνε να κάνουν τη 1η δόση.

- 8 άτομα πάνω να κάνουν και τη 2η δόση. 2 άτομα δε πάνε λόγω νόσησης ή δε θέλουν ή άλλαξαν γνώμη.

ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ = 10 = ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΔΟΣΗ

ΠΛΗΡΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ = 8 = ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΔΟΣΕΙΣ

10 > 8 => ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ > ΠΛΗΡΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εμβολιασμένοι με 1 δόση [Μερικώς εμβολιασμένους] < Πλήρως εμβολιασμένους.

10 > 8 => ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ > ΠΛΗΡΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ

 

τι ισχυει απο τα 2 τα εχεις μπερδεψει.

2 ώρες πριν, mountzou είπε

Απλό είναι

- 10 άτομα πάνε να κάνουν τη 1η δόση.

- 8 άτομα πάνω να κάνουν και τη 2η δόση. 2 άτομα δε πάνε λόγω νόσησης ή δε θέλουν ή άλλαξαν γνώμη.

ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ = 10 = ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΔΟΣΗ

ΠΛΗΡΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ = 8 = ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΔΟΣΕΙΣ

10 > 8 => ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ > ΠΛΗΡΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ

αρα με την δικη σου λογικη δεν μπορει να ειναι 59% οι πληρως εμβολιασμενοι και 57% οι τουλαχιστον με μια δοση.. ειναι αναποδα τα ποσοστα σου αυτο προσπαθω να σου εξηγησω αλλα μαλλον δεν θες να καταλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...