Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Asus rog xiii hero


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ICE-T είπε

φωστήρα παντογνώστη με ίσως τίποτα δεν δούλεψε εκτός αν μπήκες για να προσβάλεις όλους τους υπόλοιπους ,αν γνωρίζεις λοιπόν καθοδήγησε τον  step by step  τον άνθρωπο γιατί εμείς οι θνητοί, 2 3080 παρέα στην μητρική δεν έχουμε παίξει προς το παρών και λογικό είναι να να μην γνωρίζουμε.

Φίλε μου φυσικά και δουλεύουν δύο 3080 σε X570, δουλεύουν και 4 3080 σε Threadripper, δε βλέπω το λόγο να μη δουλεύουν δύο ή ακόμα και 3 σε Z590 (8-4-4 setup). Το πρόβλημα με το B2 είναι το CSM. Αν το κάνει disable θα δουλέψει.

Αν εννοείς να δουλεύουν σε SLI, αυτό δε θα δουλέψει, δεν έχουν nvlink οι 3080. Αλλά σαν δύο κάρτες μια χαρά δουλεύουν (πχ για Blender)

Το CSM στη μητρική του topic starter είναι στο μενού boot

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παιδια οι γνωσεις των περισσοτερων σας γυρω απο το θεμα ειναι πολυ υψηλοτερου επιπεδου σε σχεση με τις δικες μου, γι αυτο και ανατρεχω στο forum εδω προκειμενου να λυσω ενα προβλημα αν γινεται.. αν γνωριζα θα το ελυνα μονος μου..

Να το ξεκαθαρισουμε αυτο.

Για να μη μπερδευομαστε με sli κτλ, δε θελω τις 2 καρτες να τις εχω πανω στο pc για games, επεγεργαστικη δυναμη, benchmark κτλ.

Ο λογος ειναι οτι στο mining rig μου (το οποιο δεν εχω στησει εγω, το λεω αυτο για να προλαβω καποιον που μπορει να μου πει περι τεxνικων θεματων στο ενα και στο αλλο ) δεν υπαρχει αλλος χωρος για μια επιπλεον καρτα. οποτε ειπα να την τρεξω απο το gaming- γενικη χρηση pc. δλδ η χρηση της δευτερης καρτας ειναι καθαρα για λογους mining παρεα με την πρωτη οταν δε χρησιμοποιειται το pc για καποια αλλη λειτουργια. 

Παντως χωρις να γνωριζω πολλα θαρρω οτι ειναι καποιο θεμα ρυθμισης στο bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λέει ο @malakudiείναι: Μπαίνετε στο Bios πατώντας το ανάλογο πλήκτρο (Delete ή F2), στην σελίδα που θα ανοίξει πατάτε ''F7 Advanced mode'' (ή κάτι τέτοιο) και στην επόμενη καρτέλα πηγαίνετε στην επιλογή ''Boot''=>''CSM(Compatibility support module)''=>''Launch CSM'' και από ''Enabled'' το κάνετε ''Disabled''. Πατάτε ''F10''=>''Save'' και ''Εnter''.  Βάζετε τις κάρτες και αν δουλέψει, δούλεψε...

*Τα κουμπιά και οι επιλογές είναι κατά προσέγγιση.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...