Προς το περιεχόμενο

Η αναζήτηση της Google θα υποστηρίζει επίσημα dark mode σε desktop


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διάθεση της σκοτεινής λειτουργίας αναμένεται να γίνει μέσα στις επόμενες εβδομάδες

Μετά από αρκετό καιρό αναμονής και φημών, η Google θα ενεργοποιήσει επίσημα τη σκοτεινή λειτουργία στην αναζήτηση για desktop. Σύμφωνα με τη σχετική σελίδα υποστήριξης, η αλλαγή θα γίνεται από τις Ρυθμίσεις > Ρυθμίζεις Αναζήτησης > Εμφάνιση. Από εκεί, θα μπορείτε να επιλέξετε το λευκό θέμα, σκοτεινό ή την προεπιλογή συστήματος, που ακολουθεί τις ρυθμίσεις του συστήματος. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει η επιλογή Εμφάνιση, δεν είναι λάθος, καθώς η διάθεση θα γίνει μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Η Google αρκετό καιρό τώρα ετοίμαζε το λανσάρισμα της σκοτεινής λειτουργίας, με το The Verge να είχε πρόσβαση σε τυχαία άτομα του προσωπικού του από τον Φεβρουάριο. Και τώρα, η εταιρεία προχώρησε στην επίσημη ανακοίνωση.

Η ιστοσελίδα 9to5Google επίσης αναφέρει πως κάποιοι χρήστες έχουν την επιλογή να αλλάξουν την εμφάνιση μέσω ενός μικρού εικονιδίου ήλιου, ενώ άλλοι χρήστες μπορούν να αλλάξουν εμφάνιση από την mobile web εκδοχή. Για την ώρα, καμία από αυτές τις αλλαγές δεν αναφέρονται στην ανακοίνωση της Google.

Φυσικά υπάρχουν και browser plug-ins που έκαναν την ίδια δουλειά, όπως και άλλες μηχανές αναζήτησης υποστηρίζουν τη σκοτεινή λειτουργία αρκετό καιρό τώρα. Επίσης αρκετές εφαρμογές της Google για Android και iOS υποστηρίζουν σκοτεινή λειτουργία αρκετό καιρό τώρα.

Παρόλα αυτά, η ανακοίνωση κάνει τη διαδικασία πιο εύκολη, για όσους δεν ήθελαν να εγκαταστήσουν κάποιο plug-in ή να αλλάξουν μηχανή αναζήτησης, αποκλειστικά και μόνο για πρόσβαση στη σκοτεινή λειτουργία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το εμφάνισε όταν έκανα μια αναζήτηση προχθές και το ενεργοποίησα. Τα γράμματα για μένα θα έπρεπε να παραμείνουν χρωματιστά αλλά μια χαρά είναι και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά το έχουμε εδώ και 14 χρόνια εμείς. Έχει καεί το VGA και τα βγάζει αρνητικά τα χρώματα.   

Επεξ/σία από busellatos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου το είχε εμφανίσει πριν λίγους μήνες χωρίς να είμαι logged in στο account μου, ξενέρωσα...

Μόνο το Instagram (desktop) μένει να βάλει dark theme...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άργησαν απελπιστικά να το κάνουν, και είναι πραγματικά να απορεί κανείς γιατί έγινε αυτό.

Σε μένα πάντως είχε εμφανιστεί εδώ και μερικές βδομάδες και το χρησιμοποίησα άμεσα.

 

 

Επεξ/σία από explorerT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Μου το είχε εμφανίσει πριν λίγους μήνες χωρίς να είμαι logged in στο account μου, ξενέρωσα...

Μόνο το Instagram (desktop) μένει να βάλει dark theme...

Το λες για αρνητικό; Μακάρι να γίνουν όλα μαύρα, είναι πολύ πιο ξεκούραστο. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή, πού είναι το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, BadBoy said:

Το λες για αρνητικό; Μακάρι να γίνουν όλα μαύρα, είναι πολύ πιο ξεκούραστο. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή, πού είναι το θέμα;

Ξενέρωσα που δεν εμφανιζοταν όταν ήμουν logged και βγήκε όταν δεν ήμουν. :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ξενέρωσα που δεν εμφανιζοταν όταν ήμουν logged και βγήκε όταν δεν ήμουν. :(

Το ίδιο δυστυχώς.. ξενερωσα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, BadBoy said:

Το λες για αρνητικό; Μακάρι να γίνουν όλα μαύρα, είναι πολύ πιο ξεκούραστο. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή, πού είναι το θέμα;

Κάποιες σελίδες δεν είναι για dark theme. Όπως και το ανάποδο. Φανταστείτε spotify/netflix σε white 🤣

Google search μόνο white...

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Ξενέρωσα που δεν εμφανιζοταν όταν ήμουν logged και βγήκε όταν δεν ήμουν. :(

Μήπως έγινε κάποιο λάθος; Εμένα (με firefox), με ρώτησε μήνες πριν αν θέλω να αλλάξω, και το άλλαξα, ενώ είμαι στον λογαριασμό μου. Αν ξεκινήσω incognito, εμφανίζεται λευκό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...