Προς το περιεχόμενο

Η αναζήτηση της Google θα υποστηρίζει επίσημα dark mode σε desktop


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψψψψψψψψςςς  τεχνολογία... 

Innovation at its finest!

αυτό το dark mode το ακούω τουλάχιστον 4 χρόνια απο Android εως Windows. ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ.

ΈΛΕΟΣ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει εμφανιστεί πολύ καιρό τώρα,φυσικά και είναι προτιμότερο από το άσπρο όπως πάντα,πολύ πιο ξεκούραστο.Αυτό το πράγμα όμως με την κάθε εταιρία να βγάζει ανακοινώσεις και άλλα τραγελαφικά για μία επιλογή που θα πάρει σε ένα προγραμματιστή περίπου 30 δευτερόλεπτα είναι αξεπέραστο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MDefender είπε

Μου έχει εμφανιστεί πολύ καιρό τώρα,φυσικά και είναι προτιμότερο από το άσπρο όπως πάντα,πολύ πιο ξεκούραστο.Αυτό το πράγμα όμως με την κάθε εταιρία να βγάζει ανακοινώσεις και άλλα τραγελαφικά για μία επιλογή που θα πάρει σε ένα προγραμματιστή περίπου 30 δευτερόλεπτα είναι αξεπέραστο.

 

Δεν είναι ακριβώς 30 δευτερόλεπτα γιατί πρέπει να υπολογιστούν σωστά όλα τα υπόλοιπα χρώματα, και κυρίως οι αποχρώσεις και πώς όλα αυτά θα παίζουν σωστά μαζί τους. 

Το insomnia για παράδειγμα στην αρχή του darkmode του ήταν το κλάμα της αρκούδας, τα μισά δεν τα έβλεπες. Ακόμα και τώρα, σε κάτι copy paste που κάνουν ορισμένοι παίρνει τη μορφοποίηση του κειμένου, πχ το σκούρο χρώμα στα fonts και δεν το βλέπεις. Δεν με ενδιαφέρει το "ναι αλλά αφού η μορφοποίηση είναι μαύρη, προφανώς και θα βγει μαύρο", το ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ, αλλά επίσης γνωρίζω ότι για να διαβάσω τον πίνακα που έκανε ο Hal9000 τις προάλλες, εγώ έβγαλα τα μάτια μου. 

Άρα όχι, δεν είναι 30 δευτερόλεπτα η αλλαγή. 

image.png.737b56e8bcd1ae4b6a28331f1195cc2d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, petasis said:

Μήπως έγινε κάποιο λάθος; Εμένα (με firefox), με ρώτησε μήνες πριν αν θέλω να αλλάξω, και το άλλαξα, ενώ είμαι στον λογαριασμό μου. Αν ξεκινήσω incognito, εμφανίζεται λευκό...

Κανένα, έτσι κι αλλιώς το "beta" ήταν σε τυχαίους λογαριασμούς. Σε λίγες βδομάδες όπως λέει στο άρθρο θα ανοίξει σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Κανένα, έτσι κι αλλιώς το "beta" ήταν σε τυχαίους λογαριασμούς. Σε λίγες βδομάδες όπως λέει στο άρθρο θα ανοίξει σε όλους.

Α, beta tester ήμουν; Ούτε που το κατάλαβα... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως διαβάζω, παιζει να είμαι ο μοναδικός που δε γουστάρω το dark mode (γενικά). 😛

Νιώθω πως διαβάζω πιο ξεκούραστα σε ανοιχτόχρωμο background, το αντίθετο με κουράζει.

Πάντως βρε παιδιά, αυτό το «παράγοντας ουάου» σκοτεινό φόντο εγώ το έφτιαχνα κάποτε με user style στον Opera browser, 15 χρόνια πριν και μάλιστα ό,τι χρώμα ήθελα (και όχι μόνο το φόντο, τα πάντα, τέλος πάντων). Έπαιξα με αυτό, το βαρέθηκα και ύστερα από τόσα χρόνια βλέπω να παρουσιάζεται ως λειτουργία τύπου «ανακαλύψαμε την Αμερική». Δηλαδή αν βγάλουν και κανά χρωματάκι ακόμα, πχ ένα φυστικί βρε παιδάκι μου, θα είναι είδηση πάλι; Θεωρώ πως αυτά έπρεπε να γίνονται πιο αθόρυβα και μάλιστα να έχουν γίνει χρόοονια πριν, άργησαν πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...