Προς το περιεχόμενο

νέο σύστημα


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα έναν 5820k σε Asus x99 deluxe  η μητρικη παρεδωσε πνευμα οποτε παω για αλλαγη μητρικης και επεξεργαστης 

σκέφτομαι αυτά εδώ τα parts

https://www.skroutz.gr/s/28237524/Gigabyte-Z590-Aorus-Elite-AX-rev-1-0-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html#specshttps://www.skroutz.gr/s/27739213/Intel-Core-i7-11700K-3-6GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-1200-σε-Κουτί.html#specs

θα κρατήσω από το καμένο συστημα

μνήμες g skill quad channel 4x4 giga 3200

psu thermaltake 850 watt tough power 

gpu asus 970gtx

case corsair 450 d

ssd Samsung EVO 850 και 3 hdd 

είμαι εντάξει? το προχωράω?
κυρία χρήση δουλειές γραφείου καμία ταινιουλα με τον προβολέα που συνδέω επάνω και κανένα παιχνδιδακι όχι. κάτι ιδιαιτερο
τη βασική μου δουλειά την κάνω σε υπολογιστή apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Runner25 είπε

είχα έναν 5820k σε Asus x99 deluxe  η μητρικη παρεδωσε πνευμα οποτε παω για αλλαγη μητρικης και επεξεργαστης 

σκέφτομαι αυτά εδώ τα parts

https://www.skroutz.gr/s/28237524/Gigabyte-Z590-Aorus-Elite-AX-rev-1-0-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html#specshttps://www.skroutz.gr/s/27739213/Intel-Core-i7-11700K-3-6GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-1200-σε-Κουτί.html#specs

θα κρατήσω από το καμένο συστημα

μνήμες g skill quad channel 4x4 giga 3200

psu thermaltake 850 watt tough power 

gpu asus 970gtx

case corsair 450 d

ssd Samsung EVO 850 και 3 hdd 

είμαι εντάξει? το προχωράω?
κυρία χρήση δουλειές γραφείου καμία ταινιουλα με τον προβολέα που συνδέω επάνω και κανένα παιχνδιδακι όχι. κάτι ιδιαιτερο
τη βασική μου δουλειά την κάνω σε υπολογιστή apple

Τσεκαρε πρώτα το τροφοδοτικό σου αν δουλεύει και μετά προχωρά αν και είναι υπέρ αρκετά αυτά που θες να αγοράσεις για την χρήση που θα του κάνεις 

(Πάρε και έναν nvme 500gb που είναι ποιο γρήγορος από τους sata που έχεις )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Nik1239 said:

Τσεκαρε πρώτα το τροφοδοτικό σου αν δουλεύει και μετά προχωρά αν και είναι υπέρ αρκετά αυτά που θες να αγοράσεις για την χρήση που θα του κάνεις 

(Πάρε και έναν nvme 500gb που είναι ποιο γρήγορος από τους sata που έχεις )

θα πάει πρώτα στο μάστορα το παλιό να σιγουρέψουμε τι φταίει και μετά θα γίνει η νέα αγορα
για nvme ίσως βάλω αργότερα, η αγορά νέου υπολογιστή είναι έκτακτο έξοδο δεν το περιμενα

ευχαριστώ πολύ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Runner25 είπε

θα πάει πρώτα στο μάστορα το παλιό να σιγουρέψουμε τι φταίει και μετά θα γίνει η νέα αγορα
για nvme ίσως βάλω αργότερα, η αγορά νέου υπολογιστή είναι έκτακτο έξοδο δεν το περιμενα

ευχαριστώ πολύ 

Κοίτα για ένα απλό ryzen 5 με απλή μητρική με τέσσερα θύρες για μνήμες αν θες κάτι απλώς να κάνεις την δουλειά σου και να παίζει άνετα και δεν σε νοιάζουν νέες γενιές ddr5 , pcie 4 κλπ ή κάτι αντίστοιχο με έναν i5 10400f/11400

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Nik νομίζω τα είπε όλα. Μεγάλη υπερβολή να δώσεις τόσα λεφτά για pc που το έχεις για σκότωμα ώρας και κανά παιχνίδι.

B560 μητρική με 11400 θεωρώ ιδανικό set ώστε να εκμεταλλευτείς και τις μνήμες σου.

Ο 11400 είναι κάπως σε έλλειψη και τσιμπημένος. Την προηγούμενη εβδομάδα τον βρήκα στα 192 (με τα ενσωματωμένα γραφικά). Καλό θα ήταν να μην δώσεις πάνω από 200 για αυτόν τον cpu.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

*Ενημερωτικά ο συγκεκριμένος είναι 2-3 φορές πιο ισχυρός από τον υπάρχοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

είχα έναν 5820k σε Asus x99 deluxe  η μητρικη παρεδωσε πνευμα οποτε παω για αλλαγη μητρικης και επεξεργαστης 

σκέφτομαι αυτά εδώ τα parts

https://www.skroutz.gr/s/28237524/Gigabyte-Z590-Aorus-Elite-AX-rev-1-0-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html#specshttps://www.skroutz.gr/s/27739213/Intel-Core-i7-11700K-3-6GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-1200-σε-Κουτί.html#specs

θα κρατήσω από το καμένο συστημα

μνήμες g skill quad channel 4x4 giga 3200

psu thermaltake 850 watt tough power 

gpu asus 970gtx

case corsair 450 d

ssd Samsung EVO 850 και 3 hdd 

είμαι εντάξει? το προχωράω?
κυρία χρήση δουλειές γραφείου καμία ταινιουλα με τον προβολέα που συνδέω επάνω και κανένα παιχνδιδακι όχι. κάτι ιδιαιτερο
τη βασική μου δουλειά την κάνω σε υπολογιστή apple

Πεταμένα λεφτά είναι για αυτά που γράφεις ότι θες να κάνεις...
Ή αγοράζεις κάτι ποιο απλό ή αγοράζεις πάνω κάτω αυτά που γράφεις και κάνεις τη βασική δουλειά με αυτά και τις επιδερμικές με τον apple υπολογιστή.... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την άποψη να πάρω κάτι καλό για. να μου μείνει αρκετά χρόνια, δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια ίσως βέβαια να είμαι και λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με αυτα τα λεφτα θα μπορουσες να στησεις ενα λιγοτερο εξτριμ Και ενα μικρο για ταινιες με ο,τι υλικα εχεις απο το παλιο

(αγοραζοντας φτηνα ή μεταχειρισμενα καποια παρτ)

Επεξ/σία από peiraiask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ζητήσω ακόμη μια φορά τη βοήθεια των συνδετημονων 

εμένα η ψύκτρα μου είναι αυτή

https://www.e-shop.gr/thermaltake-floe-riing-rgb-240-tt-premium-edition-p-PER.644174

αναφέρει σχεδόν όλα τα socket εκτος απο το 1200 που ειναι ο 11700κ που θελω να παρω

είναι συμβατό η όχι, αν δεν είναι τι κάνουμε?

 

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Runner25 είπε

να ζητήσω ακόμη μια φορά τη βοήθεια των συνδετημονων 

εμένα η ψύκτρα μου είναι αυτή

https://www.e-shop.gr/thermaltake-floe-riing-rgb-240-tt-premium-edition-p-PER.644174

αναφέρει σχεδόν όλα τα socket εκτος απο το 1200 που ειναι ο 11700κ που θελω να παρω

είναι συμβατό η όχι, αν δεν είναι τι κάνουμε?

 

ευχαριστώ πολύ 

lga-1200-socket-is-compatible-with-lga-115x-cpu-coolers

1200 έχει ίδιες τρύπες, δεν έχει αλλάξει κάτι, προχωράς άφοβα από θέμα ψύκτρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, nickol-us said:

lga-1200-socket-is-compatible-with-lga-115x-cpu-coolers

1200 έχει ίδιες τρύπες, δεν έχει αλλάξει κάτι, προχωράς άφοβα από θέμα ψύκτρας

καλό αυτό μην δίνω και αλλά λεφτά. στο κάτω κάτω έχει πολύ καλή απόδοση δεν έχω λόγο να την αλλάξω

ίσως να ψύχει και καλύτερα τον 11700κ γιατί ο 5820κ σίγουρα είχε υψηλότερο tdp 

On 20/09/2021 at 19:58, Τέρης Α. said:

*Ενημερωτικά ο συγκεκριμένος είναι 2-3 φορές πιο ισχυρός από τον υπάρχοντα.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-5820K-vs-Intel-Core-i7-11700K/2579vs4107

 εδώ αν κατάλαβα καλά λέει γύρω στα 20 τις 100 ποιο ισχυρός, μακάρι να είναι όπως λες εσύ εγώ πάντως δεν είχα κανένα λόγο τώρα να αλλάξω, δεν θα μπορέσω να πάρω κάτι αντίστοιχο τώρα με τα λεφτά που έχω, εξαλου για τη δουλειά μου ήταν υπεραρκετός 

Επεξ/σία από Runner25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ -και αρκετοί από εδώ μέσα- δεν συμβουλευόμαστε το Userbenchmark, διότι το θεωρούμε αναξιόπιστο. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Passmark για μια πρώτη ιδέα, το YouTube για συγκριτικά απόδοσης σε gaming και τα αποτελέσματα από λοιπά benchmark καθώς και το CPU-World για το τι τεχνολογίες ενσωματώνει ο κάθε επεξεργαστής. 

Λοιπόν! Σύμφωνα με το Passmark έχουμε σαν συνολική απόδοση από μία μείξη τεχνολογιών ένα αποτέλεσμα το οποίο βγάζει τον νέο επεξεργαστή 2,5 φορές ανώτερο. Σύφωνα με την απόδοση του single thread επί τον αριθμό των threads βγαίνει 2,3 φορές ταχύτερος.

Αυτά σε γενικές γραμμές!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Εγώ -και αρκετοί από εδώ μέσα- δεν συμβουλευόμαστε το Userbenchmark, διότι το θεωρούμε αναξιόπιστο. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Passmark για μια πρώτη ιδέα, το YouTube για συγκριτικά απόδοσης σε gaming και τα αποτελέσματα από λοιπά benchmark καθώς και το CPU-World για το τι τεχνολογίες ενσωματώνει ο κάθε επεξεργαστής. 

Λοιπόν! Σύμφωνα με το Passmark έχουμε σαν συνολική απόδοση από μία μείξη τεχνολογιών ένα αποτέλεσμα το οποίο βγάζει τον νέο επεξεργαστή 2,5 φορές ανώτερο. Σύφωνα με την απόδοση του single thread επί τον αριθμό των threads βγαίνει 2,3 φορές ταχύτερος.

Αυτά σε γενικές γραμές!

Nα σημειώσω οτι και το passmark το κοιτάμε με επιφύλαξη. Ιδιαίτερα όταν συγκρίνουμε AMD με INTEL. Γενικά έχει τεστ που ευνοούν τους AMD cpu. Αντίστοιχα κάτι παρόμοιο γίνεται με τον usetbenchmark. Καλύτερα γνώμες από 2-3 site, προσεκτική παρακολούθηση των στοιχείων (single thread, multicore κτλ), παρακολούθηση επιδόσεων σε συγκριτικά (cinebench - gaming benchmarks, ακόμη και απο youtube).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σήμερα είχα ενημέρωση από τον τεχνικό, δοκίμασε τροφοδοτικό και άλλες μνήμες αλλά πάλι δεν έπαιρνε όποτε επιβεβαίωσε και αυτός ότι είναι μητρική που άρπαξε άρα πάμε για αλλαγή 

να υποθέσω ότι με την αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή θα χρειαστώ απαραίτητα φορματ?

σκεφτόμουν να μείνω με την υπαρχουσα εγκατάσταση ( windows 10) για ένα διάστημα και μετά να πήγαινα για τα 11 εφόσον το επιτρέπει το setup μου

Επεξ/σία από Runner25
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...