Προς το περιεχόμενο

Ιδανικο setup για 5600x για χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ λιγοτερο "θορυβο" ;;;


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Δε διαφωνώ μαζί σου απλά πριν κάνω τη συγκεκριμένη αγορά είχα ψάξει για αυτή την ψύκτρα με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Ότι υπάρχουν σαφώς καλύτερες ψυκτρες είναι βέβαιο

φιλε μου δεν διαφωνω μαζι σου οπως εγραψα την εχει φιλος σε 3600 και ειναι ευχαριστημενος αλλα δεν την εχω ικανη να ψυχει τον επεξεργαστη χωρις να δουλευει τερμα και σε ενοχλει και η φασαρια απο τα φαν οταν δουλευουν πολυ, χρυση τομη δεν υπαρχει δυστυχως

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Δε διαφωνώ μαζί σου απλά πριν κάνω τη συγκεκριμένη αγορά είχα ψάξει για αυτή την ψύκτρα με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Ότι υπάρχουν σαφώς καλύτερες ψυκτρες είναι βέβαιο

Τι λάθος μπορεί να έχω κάνει κατά τη γνώμη σου από τη στιγμή που το σύστημα είναι απόλυτα σταθερό και υπό φυσιολογικές συνθήκες εργασίας δουλεύει κανονικά?

Δεν το αποκλείω. Και εγώ αυτό ρωτάω να μάθω.

δεν γνωριζω γιατι δεν το εστησα εγω , το παραμικρο που δεν το εχεις δωσει σημασια μπορει να σου δημιουργει το προβλημα πχ να μη μπηκε σωστα η παστα , να μη παταει σωστα το κουλερ , να εχει καποιο πινακι του σι πι γιου προβλημα , να ειναι καποιο προβλημα του τροφοδοτικου (εδω συνηθως εχουμε να κανουμε με θερμοκρασιες , οταν τα ρευματα ειναι λαθος)

Δεν μπορω να σε πω κατι αλλο , ισως αν παρουσιαζοταν σε μενα ολο αυτο να το ξεστηνα και να το εστηνα ξανα απο την αρχη ενα ενα το καθε κομματι με μια αρχικη δοκιμη εκτος κουτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

δεν γνωριζω γιατι δεν το εστησα εγω , το παραμικρο που δεν το εχεις δωσει σημασια μπορει να σου δημιουργει το προβλημα πχ να μη μπηκε σωστα η παστα , να μη παταει σωστα το κουλερ , να εχει καποιο πινακι του σι πι γιου προβλημα , να ειναι καποιο προβλημα του τροφοδοτικου (εδω συνηθως εχουμε να κανουμε με θερμοκρασιες , οταν τα ρευματα ειναι λαθος)

Δεν μπορω να σε πω κατι αλλο , ισως αν παρουσιαζοταν σε μενα ολο αυτο να το ξεστηνα και να το εστηνα ξανα απο την αρχη ενα ενα το καθε κομματι με μια αρχικη δοκιμη εκτος κουτιου.

Εγω τα δέχομαι όλα αυτά που λες αν και έκανα install το cooler με οδηγίες βήμα βήμα. Υπάρχει περίπτωση κάτι από όλα αυτά να αποτρέπει το μηχάνημα από το να κάνει boot κάθε φορά που κάνω τη παραμικρή αλλαγή στο bios αλλά όταν είναι σε default τιμές να δουλεύει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Εγω τα δέχομαι όλα αυτά που λες αν και έκανα install το cooler με οδηγίες βήμα βήμα. Υπάρχει περίπτωση κάτι από όλα αυτά να αποτρέπει το μηχάνημα από το να κάνει boot κάθε φορά που κάνω τη παραμικρή αλλαγή στο bios αλλά όταν είναι σε default τιμές να δουλεύει κανονικά?

τι αλλαγή & τι εκδοση bios εβαλες. Αν πειράζεις τάσεις συχνότητες ναι . Αν πειράζεις μόνο το curve του ανεμιστήρα δεν δικαιολογεί no boot. Αλλά αν είσαι beta bios όλα είναι πιθανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Εγω τα δέχομαι όλα αυτά που λες αν και έκανα install το cooler με οδηγίες βήμα βήμα. Υπάρχει περίπτωση κάτι από όλα αυτά να αποτρέπει το μηχάνημα από το να κάνει boot κάθε φορά που κάνω τη παραμικρή αλλαγή στο bios αλλά όταν είναι σε default τιμές να δουλεύει κανονικά?

μπορει το bios που εχεις να παιρνει καποιο update και να διορθωνονται ολα , απομονωσε ολους τους ανεμιστηρες του κουτιου απο την μητρικη , εκτος της ψυκτρας , βγαλε και το πλαινο το παραθυρο να παιρνει αερα και κανε δοκιμη να δουμε τι κανει , αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να καταλαβεις τι φταιει με τα λογια μονο.

Και γω θα ηθελα ισως να ειμαι ο Τζορ Ελ αλλα δεν ειμαι

ΥΓ

μας παρακολουθει ο Τερης και απο στιγμη σε στιγμη θα επεμβει για να δωσει λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το cooler δεν χρειάζεσαι καινούργιο/καλύτερο
Μπορεί να ψύξει πολύ πιο ενεργοβόρους επεξεργαστές το συγκεκριμένο
Δοκίμασες το eco mode;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giantzeron είπε

καρτα rx480 τροφοδοτικο evga supernova 750 g2

Εγω εστιαζω σε ρευματα γι αυτο σε ρωταω νουμερο ενα επιμενω για το cpu & μετα παω στην μητρικη σου

Βρες κανεναν γνωστο σου να εχει το ιδιο cpu και δοκιμασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξερω αν καποιος εχει την συγκεκριμενη mobo αλλα ψαχνοντας βρηκα πολλα posts ( σε ξενα forum ) που αναφερουν οτι το συγκεκριμενο bios ειναι λιγο για "τα μπαζα" και οτι οντως σε αρκετες απλες αλλαγες δεν κανει boot.

Μαλλον δεν εκανα καλη επιλογη στο θεμα motherboard. Ας ελπισω σε ενα καλυτερο bios update ( μελλοντικα )

Επεξ/σία από giantzeron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Δε ξερω αν καποιος εχει την συγκεκριμενη mobo αλλα ψαχνοντας βρηκα πολλα posts ( σε ξενα forum ) που αναφερουν οτι το συγκεκριμενο bios ειναι λιγο για "τα μπαζα" και οτι οντως σε αρκετες απλες αλλαγες δεν κανει boot.

Μαλλον δεν εκανα καλη επιλογη στο θεμα motherboard. Ας ελπισω σε ενα καλυτερο bios update ( μελλοντικα )

Υπομονη φιλε μου εγω το ηξερα πριν απο σενα να σε στεναχωρησω δεν ηθελα , ειναι καλυτερα που το εψαξες μονος σου , στεναχωρια δεν θελει οταν κανουμε καποιες επιλογες στη ζωη μας για οτιδηποτε ειναι αυτο.

Πορευεσαι οπως εισαι αν μπορεις να κανεις κατι ελαχιστο προς το καλυτερο το κανεις , οι εταιρειες γι αυτο βγαζουν τα update , θα σε συμβουλευα να τους κανεις ενα email με το προβλημα σου , μη το αφηνεις ετσι , ωστε να λυθει γρηγοροτερα.........................Ενας απο τους λογους που δεν αγορασα ποτε μου MSI. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει περιπτωση να σχετιζεται ολο αυτο με τα drivers του chip ( που δεν εχω φορτωσει ) και τα οποια βλεπω οτι ανοιγουν ενα μενου ( Ryzen Balanced power plan ) στα power plans ?

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Υπαρχει περιπτωση να σχετιζεται ολο αυτο με τα drivers του chip ( που δεν εχω φορτωσει ) και τα οποια βλεπω οτι ανοιγουν ενα μενου ( Ryzen Balanced power plan ) στα power plans ?

ΟΧΙ το δουλευω χωρις το παραμικρο προβλημα για πολλους μηνε , ξεχασε το

686828092_(90).png.052f5af21ea11e16b7bb942e06b7d129.png

τα drivers ναι αν δε τα εβαλες τα βαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...