Προς το περιεχόμενο

Η Τράπεζα Πειραιώς γίνεται η τρίτη συστημική τράπεζα που υποστηρίζει το Apple Pay


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, elteo είπε

Το ίδιο γίνεται και με το Α wallet. Γιατί να βάλω μεσάζοντα πέρα από την τράπεζά μου?

Γιατι το gpay ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το alphawallet και πιο αξιόπιστο.   Εχει τύχει τουλαχιστον 2 φορες μετα απο αναβάθμιση  να μην λειτουργει  το alphawallet και να κρεμασει πολυ κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, eslesl είπε

 

Πολύ τυχερος είσαι μάλλον γιατι εμένα προσωπικά η winbank με κρεμασε παρα πολλες φορες. Έχει τύχει να αναγκαστώ να αφησω τα πράγματα στο σουπερ μάρκετ, επειδη δεν την έπαιρνε. Επίσης μία άλλη φορά δεν περνούσε η winbank και μου ήρθε μηνυμα για αλλαγή κωδικών. Και άντε ολόκληρη διαδικασία απο την αρχή και τηλέφωνα στα κεντρικά. Ε μετά από αυτό δεν την ξαναχρησιμοποιησα ποτε ξανά.

Δεν είναι θέμα τύχης. Είναι θέμα χρήσης. 

Δεν μου λες με ποια συσκευή ταλαιπωρήθηκες τόσο όμως. 

Το δεν σου την έπαιρνε είναι αόριστο. 

Επίσης η αλλαγή κωδικών αν έχεις φροντίσει εσύ να το κάνεις νωρίτερα ποτέ δεν θα είχες πρόβλημα. Τέλος τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ και πλέον δεν χρειάζεται επικοινωνία μαζί τους για αλλαγή κωδικών.

Είπαμε τα android είναι τα καλύτερα αλλά θέλουν και καλό χρήστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tsarouc είπε

Κλειδωμένη και σβηστή οθόνη. Πλησιάζω στο POS και ανοίγει η εφαρμογή.

Τι είπες τώρα ρε μάστορα;

Μπορούσα τόσο καιρό να το πηγαίνω έτσι; Αυτά από τα ***Pay ή από τα app των τραπεζών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Το iPhone 11 χρησιμοποιώ εδώ και 1,5 χρόνο, έχει κάποια σημασία; Θα διαφωνήσω μαζί σου για την άποψη που έχεις περί android και brands συσκευών διότι δεν έχει να κάνει με specs και με καλό ή κακό, όλα τα τηλέφωνα ανεξαρτήτως κόστους είναι και με το παραπάνω ικανά να τρέξουν ένα app για e-banking.

Αυτό που λες είναι άτοπο, άλλο παράδειγμα να συγκρίνεις ορισμένες προδιαγραφές με βάση τις ανάγκες σου σε μια κάμερα, οθόνη, επεξεργαστή, λογισμικό κλπ και άλλο να μου λες πως ένα τηλέφωνο είναι σάπιο με κίνδυνο να μην μπορείς να τρέξεις μια εφαρμογή banking.

Το είπα και σε προηγούμενη απάντηση σε άλλο θέμα με την ΑΑΔΕ, όταν προωθείς το e-banking και ενημερώνεις διαρκώς τους πελάτες για τις ολοένα και περισσότερες δυνατότητες που παρέχει η τράπεζα εξ αποστάσεως, οφείλεις ως τράπεζα να είσαι σωστή.

Οι λόγοι που σου ανέφερα είναι σοβαροί. Έχω όλα μου τα POS στην Πειραιώς, ταυτόχρονο η φάση αναγκάζει όλο και περισσότερο τους καταναλωτές σε ηλεκτρονικές συναλλαγές, παρέχει προμήθειες ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και δίνει τα χρήματα με μορφή πιστωτικού εάν είναι εργάσιμη... και πολλές φορές έχω μείνει με το κινητό στο χέρι να βρίζω που ή δεν θα με βάζει η εφαρμογή ή που θα με βάζει και θα μου πετάει το "προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη". Προφανώς και είναι απαράδεκτοι και προφανώς δεν επιθυμώ να χρησιμοποιώ τα app της ακόμα και να είχε μια ξεχωριστή μόνο για PAY.

Έπρεπε να μπει η Alpha με την Eurobank και να πέσει και ατελείωτο κράξιμο για να δουν ότι πράγματι δεν πηγαίνει άλλο. Το αστείο είναι πως όλο το κόστος του apple pay το επιβαρύνονται οι πελάτες με κάποιο τρόπο οπότε γι αυτό και δεν μπορούσα να καταλάβω εξαρχής τους λόγους που δεν μπαίνει, επειδή το κομμάτι της τιμής δεν ήταν σίγουρα ο λόγος.

 

 

 

 

Δεν κατάλαβα... Παίζει σε ios η εφαρμογή της winbank και εκτελεί ανέπαφες συναλλαγές?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δεν είναι θέμα τύχης. Είναι θέμα χρήσης. 

Δεν μου λες με ποια συσκευή ταλαιπωρήθηκες τόσο όμως. 

Το δεν σου την έπαιρνε είναι αόριστο. 

Επίσης η αλλαγή κωδικών αν έχεις φροντίσει εσύ να το κάνεις νωρίτερα ποτέ δεν θα είχες πρόβλημα. Τέλος τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ και πλέον δεν χρειάζεται επικοινωνία μαζί τους για αλλαγή κωδικών.

Είπαμε τα android είναι τα καλύτερα αλλά θέλουν και καλό χρήστη.

 

Γενικότερα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις ανοιχτό το nfc και μετα να πλησιάσεις το pos. Τα wallets δημιουργούνται για OS, όχι για συσκευές, οπότε θεωρώ πως λανθασμένα το πας στη συσκευή.  Τώρα δεν γίνεται να καθυστερεί το winbank wallet και το google pay να παίζει αμέσως και πάντα . Ή το να παίζει τη μία και να μην παίζει την άλλη. 

Το έχω δει και σε φίλους μου κάποιες φορές να προσπαθούν μέχρι να 'πιάσει'.  Παρόμοι προβλήματα και στο alpha wallet μην πω χειρότερα. 

 

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Δεν είναι θέμα τύχης. Είναι θέμα χρήσης. 

Δεν μου λες με ποια συσκευή ταλαιπωρήθηκες τόσο όμως. 

Το δεν σου την έπαιρνε είναι αόριστο. 

Επίσης η αλλαγή κωδικών αν έχεις φροντίσει εσύ να το κάνεις νωρίτερα ποτέ δεν θα είχες πρόβλημα. Τέλος τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ και πλέον δεν χρειάζεται επικοινωνία μαζί τους για αλλαγή κωδικών.

Είπαμε τα android είναι τα καλύτερα αλλά θέλουν και καλό χρήστη.

 

Διακρίνω μια ξερωλίαση; Χιαομι mi 9t pro έχω. Ακολούθησα ακριβώς τα βήματα που έπρεπε. Και δεν είναι ότι δεν αλλάζω εγώ κωδικό αλλά ότι κλειδωσε η εφαρμογή winbank και έπρεπε να κάνω reset τον μεγάλο κωδικό που γίνεται μόνο τηλεφωνικά. Ενω με gpay και ρεβολουτ προς το παρον όλα άμεσα. Τυπου χαιρεσαι να το χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

προσπαθώ να περάσω τη debit card μου κ δεν την δέχεται. any ideas?

manual καταχωρηση την εκανα (iphone X). δε μου την εμφανιζε σε λιστα (οπως Eurobank, Revolut etc.). ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JailbrokenDiesel είπε

manual καταχωρηση την εκανα (iphone X). δε μου την εμφανιζε σε λιστα (οπως Eurobank, Revolut etc.). ολα καλα

αυτό έκανα χθες (iPhone 8 ) αλλά δεν προχωρούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γιατί κινητό vs κάρτα

1. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς κάρτες στο πορτοφόλι

2. Δεν έχεις πρόβλημα με την κάρτα γιατί απομαγνητίστηκε γιατί στράβωσε, γιατί στράβωσε το μηχάνημα κλπ

3. Γιατί είναι ασφαλέστερο με το κινητό, αφού προσωπικά κλείνω πάντα το NFC οταν τελειώσει η συναλλαγή. Έτσι δεν χρειάζεται ειδικό προρτοφόλι για να μην γίνονται ανέπαφες συναλλαγές και πέσεις θύμα απάτης κλπ.

 

Γιατί η κάρτα?  Γιατί το 2021 υπάρχουν ακόμη μαγαζιά που δεν διαθέτουν POS με ανέπαφη λειτουργία. Ναι μου έτυχε και ήμουν χωρίς κάρτα...

Δεύτερον.. Γιατί gpay και όχι standalone εφαρμογή

1. Γιατί έχεις μια εφαρμογή για όλες τις κάρτες και όλες τις κινήσεις συγκεντρωτικά.
2. Γιατί είναι ασφαλέστερο, αφού η κάθε τράπεζα απλά υλοποιεί το gpay api που δουλεύει 1000% και δεν ανακαλύπτει τον τροχό από την αρχή με κίνδυνο κάποιος κάπου να έχει κάνει κάποιο λάθος σε κάποια αλλαγή. 

Πλεονεκτήματα που μετρούνται σε millisecond δεν νομίζω οτι αξίζουν αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, tsakolis said:

Ρε παιδιά εμένα πάντως δεν μου βγαζει την Πειραιώς στο wallet σαν επιλογή. ☹️

iOS δεν έχω. Αλλά μήπως μπορείς να βάλεις την κάρτα manually? Δεν σε νοιάζει να έχει την τράπεζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakolis είπε

Ρε παιδιά εμένα πάντως δεν μου βγαζει την Πειραιώς στο wallet σαν επιλογή. ☹️

Μπορείς να την βάλεις manually, εύκολη διαδικασία. 

Επεξ/σία από HeavySmok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, HeavySmok είπε

Μπορείς να την βάλεις manually, εύκολη διαδικασία. 

 

35 λεπτά πριν, HeavySmok είπε

Μπορείς να την βάλεις manually, εύκολη διαδικασία. 

Α οκ thanks νόμιζα ότι πρέπει να το βγάλει σαν επιλογή όπως πχ η Eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 2:36 ΜΜ, eslesl είπε

Διακρίνω μια ξερωλίαση; Χιαομι mi 9t pro έχω. Ακολούθησα ακριβώς τα βήματα που έπρεπε. Και δεν είναι ότι δεν αλλάζω εγώ κωδικό αλλά ότι κλειδωσε η εφαρμογή winbank και έπρεπε να κάνω reset τον μεγάλο κωδικό που γίνεται μόνο τηλεφωνικά. Ενω με gpay και ρεβολουτ προς το παρον όλα άμεσα. Τυπου χαιρεσαι να το χρησιμοποιείς

Δεν είμαι ξερόλας. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω. Το να σου κλειδώσει η εφαρμογή είναι από λάθος χρήση. Δεν νομίζω να έχει κάποιος το mi 9t pro και να έχει πρόβλημα με την εφαρμογή της Πειραιώς. Αν πάλι το miui στις τελευταίες ενημερώσεις που ακούω πολλές γκρίνιες από τους κατόχους Xiaomi έχει θέματα δεν το γνωρίζω. Εγώ με τις συσκευές που προανέφερα ποιο πάνω δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα.

Στις 22/9/2021 στις 12:58 ΜΜ, vagstef είπε

Γενικότερα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις ανοιχτό το nfc και μετα να πλησιάσεις το pos. Τα wallets δημιουργούνται για OS, όχι για συσκευές, οπότε θεωρώ πως λανθασμένα το πας στη συσκευή.  Τώρα δεν γίνεται να καθυστερεί το winbank wallet και το google pay να παίζει αμέσως και πάντα . Ή το να παίζει τη μία και να μην παίζει την άλλη. 

Το έχω δει και σε φίλους μου κάποιες φορές να προσπαθούν μέχρι να 'πιάσει'.  Παρόμοι προβλήματα και στο alpha wallet μην πω χειρότερα. 

 

Τότε ρε παιδιά πάω πάσο.. Ίσως είμαι εγώ ο τυχερός και δεν έχει να κάνει με την εφαρμογή. Εγώ όπως είπα ποτέ πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...