Προς το περιεχόμενο

Στρατ. θητεία μέσα στις σπουδές


JohnTaramas22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα αν γίνεται να διακόψω την αναβολή που είχα πάρει από τη στρατολογία ελέω σπουδών, για να εκπληρώσω την θητεία μου τώρα στα κοντά, και μετά την λήξη της θητείας στις ε.δ. να συνεχίσω κανονικά τα υπολειπόμενα έτη της ακαδημαικης μου σχολής.Αν προβλέπεται κάτι τέτοιο, αν θα το δεχτούν από το ΑΕΙ, αν θα υπάρχουν άδειες για τις 2 εξεταστικές που θα "χάσω", τι δικαιολογητικά χρειάζονται, αν είναι συνηθισμένο, κλπ. Οποιαδηποτε πληροφορία καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι μπορεις να διακοψεις την αναβολη.

Το ΑΕΙ δε το ενδιαφερει.Μπορεις να παρεις φοιτητικες αδειες για να δινεις στις εξεταστικες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα δεν ασχολούμαι καθόλου για το ΑΕΙ, παρά μονο με την γραφειοκρατία της στρατολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnTaramas22 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα δεν ασχολούμαι καθόλου για το ΑΕΙ, παρά μονο με την γραφειοκρατία της στρατολογιας.

Ακριβως.Εγω μπηκα στρατο με το που τελειωσε η αναβολη αλλα ημουν ακομα φοιτητης.

Επαιρνα τις φοιτητικες μου αδειες κανονικα και εδινα μαθηματα.

Το μονο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να κοψεις την αναβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JohnTaramas22 είπε

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα αν γίνεται να διακόψω την αναβολή που είχα πάρει από τη στρατολογία ελέω σπουδών, για να εκπληρώσω την θητεία μου τώρα στα κοντά, και μετά την λήξη της θητείας στις ε.δ. να συνεχίσω κανονικά τα υπολειπόμενα έτη της ακαδημαικης μου σχολής.Αν προβλέπεται κάτι τέτοιο, αν θα το δεχτούν από το ΑΕΙ, αν θα υπάρχουν άδειες για τις 2 εξεταστικές που θα "χάσω", τι δικαιολογητικά χρειάζονται, αν είναι συνηθισμένο, κλπ. Οποιαδηποτε πληροφορία καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ!

Αν θυμάμαι καλά πλέον υπάρχει ελάχιστο όριο φοίτησης.

Δε γνωρίζω σε ποια σχολή είσαι αλλά keep in mind οτι επειδή η θητεία είναι 1 έτος, ίσως χρειαστεί να κάνεις διακοπή σπουδών αν ''κάψεις'' τελείως 2 εξάμηνα.

Επεξ/σία από -Dimitris-
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Αν θυμάμαι καλά πλέον υπάρχει ελάχιστο όριο φοίτησης.

Δε γνωρίζω σε ποια σχολή είσαι αλλά keep in mind οτι επειδή η θητεία είναι 1 έτος, ίσως χρειαστεί να κάνεις διακοπή σπουδών αν ''κάψεις'' τελείως 2 εξάμηνα.

εχεις μηνυμα δημητρη! ελπιζω να σου ηρθε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 10:23 ΠΜ, Dantε είπε

Eπαιρνα τις φοιτητικες μου αδειες κανονικα και εδινα μαθηματα.

Οι φοιτητικές άδειες αφορούν την εξεταστική και τις μέρες που δίνεις μάθημα ή μπορείς να πάρεις και άδεια για να διαβάσεις ας πούμε, πως γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, PilotGuy είπε

Οι φοιτητικές άδειες αφορούν την εξεταστική και τις μέρες που δίνεις μάθημα ή μπορείς να πάρεις και άδεια για να διαβάσεις ας πούμε, πως γίνεται;

Μονο τη μερα που δινεις.Παιρνεις βεβαιωση και απο το καθηγητη οτι εξεταζοσουν εκεινη τη μερα.

Καλα μπορεις να πας και σε μαθημα που δε χρωστας και να παρεις βεβαιωση ισα ισα για να παρεις την αδεια.Το ειχα κανει ,αφου ειχα εξηγησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν βλέπεις πιο "σοβαρά" την σχολή σου, μπορείς να κάνεις παύση σπουδών (η οποία γίνεται μέχρι ένα έτος αν δεν απατώμαι) και μπορείς να κάνεις την στρατιωτική σου θητεία στο μεταξύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Theo1903 είπε

Επίσης, αν βλέπεις πιο "σοβαρά" την σχολή σου, μπορείς να κάνεις παύση σπουδών (η οποία γίνεται μέχρι ένα έτος αν δεν απατώμαι) και μπορείς να κάνεις την στρατιωτική σου θητεία στο μεταξύ...

Αν δεν κάνω παύση σπουδών και σωρευτούν χαμένα μαθήματα/εργαστήρια που αναπληρώνονται χρονικά με τα του τότε τρέχοντος έτους δεν θα με χαλάσει πιστεύω αλλά αυτό ειναι ακόμα κάτι π το ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αφήνεις να κάνεις την στρατιωτική σου θητεία όταν θα έχεις 1-2 μαθήματα για πτυχίο, να μην χάσεις και την επαφή με την Σχολή σου?

Επεξ/σία από pi314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2021 στις 10:31 ΠΜ, PilotGuy είπε

Οι φοιτητικές άδειες αφορούν την εξεταστική και τις μέρες που δίνεις μάθημα ή μπορείς να πάρεις και άδεια για να διαβάσεις ας πούμε, πως γίνεται;

H φοιτητική άδεια δεν αποτελεί κάτι το υποχρεωτικό, είναι στην διακριτική ευχέρεια του διοικητή. Νομίζω βασικά ότι σίγουρα δεν αποτελεί τον κανόνα, μάλλον εξαίρεση. Άμα έχεις υπολειπόμενες μέρες άδειας, είναι πολύ πιθανό να σου πούνε πάρε απλά την άδεια σου. Άμα δεν έχεις, ίσως να είναι πιο διαλλακτικοί, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορείς να βασιστείς. Αυτό που θα μπορούσες να κανείς, είναι να βάλεις αναρρωτική στην δεύτερη εξεταστική σου. Το πως θα το καταφέρεις αυτό, το αφήνω σαν άσκηση για τον αναγνώστη. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέπεται να μαζέψεις όλες σου τις άδειες ώστε να σου τις χορηγήσουν στην "φοιτητική" και να τις πάρεις σερί την εξεταστική περίοδο; Ώστε να υπάρχει κάποιο αξιοπρεπές περιθώριο διαβάσματος για κάποια έστω λίγα μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...