Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος σας υπολογιστής


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πρώτος υπολογιστής μου ήταν ένα laptop, Omnibook XE2 της HP, τον αγοράσαμε το 1999. Τον χρησιμοποιούσα μόνιμα για 3-4 έτη περίπου μέχρι που αγόρασα σταθερό, οπότε αυτόν τον είχα στην θήκη του. Από τότε, ελάχιστες φορές τον άνοιξα, κάποιες φορές όταν έκανε κρύο τους χειμώνες και δεν είχαμε θέρμανση, τον έπαιρνα στο κρεββάτι και έμπαινα από εκεί στο irc. Τελευταία φορά τον είχα βγάλει από την θήκη έτσι στην τύχη να τον ανοίξω, δεν έμπαινε στα windows γιατί είχε τελειώσει η μπαταρία από τα bios και έπρεπε να το ρυθμίσω πρώτα για να εισέλθει. Σήμερα είπα να τον ανοίξω για να δοκιμάσω κάτι που ήθελα να δω αν δουλεύει μια παλιά συσκευή που έχει ασυμβατότητες με νέους υπολογιστές, είναι ένα ethernet to usb adaptor. Διαπίστωσα όμως πως έπαθε κάποια βλάβη ο σκληρός, κάνει δυνατό θόρυβο σαν να έχει bad sector και έχει κολλήσει, μετά από μερικές δοκιμές άναψε-κλείσε είπα οκ πάπαλα ο υπολογιστής. Όχι πως μου είναι χρήσιμος σε κάτι, παντελώς άχρηστος είναι, αλλά τον κρατάω ακόμα ως το πρώτο μου pc.

 

IMG_20210924_194020.jpg

IMG_20210924_194037.jpg

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτο pc που έπιασα στα χέρια μου, σε ηλικία 3 χρονών

amstrad-cpc6128.jpg.fc63f45eacafbd207110e37930d4a002.jpg

Amstrad 6128, με έγχρωμη οθόνη παρακαλώ,η μάνα μου κοκορευόταν που της άνοιγα τις δισκέτες (cat) και της φόρτωνα το fruity frank

Αρχές δεκαετίας 90, ο υπολογιστής παρέμενε ζωντανός στο εξοχικό και κάποια σκ που πηγαίναμε ενώ οι φίλοι μου οχι, έπαιρνα το βιβλίο και αντέγραφα κώδικα(~10000 γραμμές) για να "στήσω" παιχνίδι τύπου arkanoid

Δεν θυμάμαι πιο είναι το πρώτο pc που αγόρασα με δικά μου λεφτά. Λόγω μεγαλύτερων αδελφών έχω πιάσει σίγουρα στα χέρια μου από MMX 166...

 

(@nvel απλά χάνεις την ουσία, προφανώς και καμμία από τις δύο φωτό δεν είναι από προσωπικό αρχείο, fixed)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν ακούσω κάποιον να ανοίξει ένα ZX Spectrum (1984), ενα Olivetti PC (IBM compatible) και να δουλεύουν, δεν μου λέει τιποτα.

Πρώτος υπολογιστής σαν φοιτητής το 1989 ενα Hyundai PC με πράσινη οθόνη και CPU 8088 αν θυμάμαι καλά. Μεγάλες στιγμές, έβγαλα τη σχολή με αυτόν.

Επεξ/σία από tasanton
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό την εμπειρία την έζησα όχι με έναν αλλά πολλούς υπολογιστές. 
Ο αγαπητός πατέρας μου , κλειδοκράτορας του δήμου της περιοχής μου , μου έδωσε τη λύση. 
Όταν κοιμόταν το μεσημέρι έπαιρνα κρυφά το κλειδί , μπούκαρα στο δημαρχείο και αλώνιζα με όλα τα pc .. μέχρι να φτάσει απόγευμα και να επανέλθει η υπηρεσία. ένοιωθα σαν να είμαι μόνος σε ουφάδικο. Αυτό από τα υπέρχοχα χρόνια του δημοτικού ώς και το γυμνάσιο και παρόλη τη πλάκα της υπόθεσης μου έδωσαν αρκετές γνώσεις. 
Πρώτος υπολογιστής φοιτητής το 2002...Nothing special to remember !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μπαμπάς μας είπε μια μέρα ότι θα μας πάρει υπολογιστή. Δεν καταλάβαμε τι ακριβώς εννοεί, το φανταζόμασταν σαν μεγάλο κομπιουτεράκι (γιατί είπε θα σας παρω κομπιουτερ). Μας πήρε έναν windows 98 με εκτυπωτή και σκανερ. Είχαμε φωνάξει μια γειτόνισα να μας δείξει πως λειτουργεί το ποντίκι. Επειδή τον θεωρούσα παιχνίδι σαν αυτά του ps2, εκεί που έλεγε "τερματισμός"  νόμιζα ότι θα δεις το "τέλος". Ο αδερφός μου όταν άκουγε τον εκτυπωτή έκλαιγε και πήγαινε τρέχοντας να χωθεί στο κρεβάτι μου. Δεν θυμάμαι πόσο ήμασταν, θυμάμαι ότι οριακά μίλαγε. Μετά μου πήραν ένα της λαρα κροφτ και ειχα ενθουσιαστεί.. και μετα απο μερικα χρονια ήρθε το παιχνίδι θρυλλος για μενα το χαρυ ποτερ και καιγομουν. Επίισης έπαιζα φιδάκι με τον μπαμπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πρώτος μου υπολογιστής

 

8088 10MHz 

640KB ram

2 floppy των 360ΚΒ

No hard drive αρχικά. Πρώτο update. 40ΜΒ HDD(Επιστήμη ολόκληρη να κάνεις format τότε...)

Παλεύαμε για το χώρο τότε. Επόμενο software update (Stacker για όσους θυμούνται).

Hercules κάρτα γραφικών μαζί με μία κάρτα(hardware emulator) που την γύριζε σε CGA

Μονόχρωμο monitor.

Επεξ/σία από piiii
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 1ος μου υπολογιστής ήταν ένας 486DX με CPU της Cyrix στα 33MHz και 8MB RAM κάπου στο 1993, για τις ανάγκες της τότε σχολής. Κάποια στιγμή πρόσθεσα CD-player και κάρτα ήχου οπότε και απέκτησε multimedia χαρακτηριστικά. Έβγαλα και τη cpu (τότε δεν είχαν ψύχτρες και ανεμιστήρες τα κουτιά), την ξανάβαλα χωρίς να δω το σημαδάκι στη γωνία και όταν άνοιξα το σύστημα η cpu έσκασε / έσπασε σε δυο κομμάτια. Θυμάμαι γύρισα τη μισή Πάτρα μέχρι να καταφέρω να βρω 5volt cpu μεταχειρισμένη προφανώς, οπότε και αναβαθμίστηκα στα 50MHz με 486DX της intel αυτή τη φορά… Η μητρική παραδόξως δεν είχε πάθει τίποτα παρά το μπουμ! Ηρωικές εποχές!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Αυτό την εμπειρία την έζησα όχι με έναν αλλά πολλούς υπολογιστές. 
Ο αγαπητός πατέρας μου , κλειδοκράτορας του δήμου της περιοχής μου , μου έδωσε τη λύση. 
Όταν κοιμόταν το μεσημέρι έπαιρνα κρυφά το κλειδί , μπούκαρα στο δημαρχείο και αλώνιζα με όλα τα pc .. μέχρι να φτάσει απόγευμα και να επανέλθει η υπηρεσία. ένοιωθα σαν να είμαι μόνος σε ουφάδικο. Αυτό από τα υπέρχοχα χρόνια του δημοτικού ώς και το γυμνάσιο και παρόλη τη πλάκα της υπόθεσης μου έδωσαν αρκετές γνώσεις. 
Πρώτος υπολογιστής φοιτητής το 2002...Nothing special to remember !

Ειχες τέτοια ευκαιρία να μπαίνεις σε δημόσιες υπηρεσίες και να πειράζεις τα PC που είχαν τότε; Μάλλον πρέπει να ήσουν ο μοναδικός στην ιστορία του ελληνικού κράτους που είχες τέτοια ευκαιρία ως παιδί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ειχες τέτοια ευκαιρία να μπαίνεις σε δημόσιες υπηρεσίες και να πειράζεις τα PC που είχαν τότε; Μάλλον πρέπει να ήσουν ο μοναδικός στην ιστορία του ελληνικού κράτους που είχες τέτοια ευκαιρία ως παιδί. 

ο μοναδικός μπορεί να μην ήμουν , αλλά για εμένα ήταν μοναδικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios_2809 είπε

ο μοναδικός μπορεί να μην ήμουν , αλλά για εμένα ήταν μοναδικά ;)

Ναι, ίσως και να ήμουν υπερβολικός, αλλά αν το καλοσκεφτείς είναι πολύ σπάνιο έως αδύνατον να παρουσιαστεί τέτοια ευκαιρία σε παιδί. Φαντάσου ότι αυτό απαγορεύεται, κι αν γίνει αντιληπτό μετά δεν νομίζω η συνέπεια για τον υπάλληλο να ήταν μόνο μια παρατήρηση. Αλλά σαφώς ήσουν τυχερός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος μου υπολογιστής ένας ZX-spectrum με 48Κ RAM μαζί με μια πράσινη οθόνη νομίζω 12", μπορεί και λιγότερο. Θυμάμαι 23000 δραχμές ο spectrum και άλλα τόσα η οθόνη. Τα καλοκαίρια στο χωριό σε μια ασπρόμαυρη τηλεόραση επίσης 12" την έβγαζα. Αποθήκευση σε κασέτα με ένα κοινό κασετόφωνο. 3 χρόνια τον έψηνα τον πατέρα μου να μου πάρει υπολογιστή, αλλά τους θεωρούσε ακριβά παιχνίδια.

Ο δεύτερος, μετά από 2 χρόνια, Amstrad 6128 με πράσινη επίσης οθόνη και δισκέτα. Τρομερή αναβάθμιση.

Το πρώτο μου pc άλλα 2 χρόνια μετά. 80286 στα 12Mhz με 1 ΜΒ μνήμη, μονόχρωμη οθόνη (ευτυχώς ασπρόμαυρη αυτή τη φορά) και σκληρό δίσκο 30 ΜΒ. Εκείνο το πληκτρολόγιο ακόμα το θυμάμαι, τεράστιο, ασήκωτο, made in Germany και αθάνατο. Μετά από 15 χρόνια δεν άντεξα άλλο το μέγεθός του και το έστειλα. Άπειρες ώρες χρήσης και κιχ δεν έβγαλε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος μου υπολογιστής (commodore 64) ήταν περίπου το 1985 ή 86 (Γυμνάσιο πήγαινα)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Commodore64.jpg/280px-Commodore64.jpg

 

Αργότερα πήρε ο αδερφός μου έναν spectrum+

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ca/ZX_Spectrum%2B.jpg/220px-ZX_Spectrum%2B.jpg

Πέρασε από τα χέρια μου ένας amstrad 6128 με πράσινη οθόνη.

File:Amstrad CPC-6128 (monochrome and colour) - Retrosystems 2010.jpg

Το 1ο pc που αγόρασα ήταν για την διπλωματική ένας 486 με δύο floppy (3.5 & 5 1/4) στη δεκαετία του 90.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...