Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενοι δισκοι


vforvaggelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Εχω κατι δισκους τους οποιους θελω να πουλησω αλλα επειδη δεν ασχολουμαι με το αθλημα, δεν γνωριζω τι αξια εχουν.

Υπαρχει καποιο site η κατι που θα μπορουσα να μαθω η καποιο μαγαζι που δνε θα φοβαμαι μην αγοραζει κατι αξιας 50 ευρω με 5 ευρω πχ;

(επισυναπτω μικρο δειγμα)

image.png.c0ec8c718fdbcb22e6b71e69644f1da4.png

image.png.b1906c229ba57be13b8eeea42cbb9372.png

 

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Μοναστηρακι απο οτι εχω ακουσει πουλανε μεταχειρισμενους δισκους 10-15ευρω οποτε η τιμη που θα σου τα αγορασουν θα ειναι πολυ χαμηλη ,προσωπικα εχω αγορασει πολλους δισκους σε παλαιοπωλειο στην Αθηνας 5 ευρω τα τρια κομματια,γνωμη μου ειναι μην τους πουλησεις γιατι δεν θα παρεις τα λεφτα που αξιζουν,παρε ενα φθηνο φορητο πικ απ και ακουγε τους να τους ευχαριστηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Υπαρχει καποιο site η κατι που θα μπορουσα να μαθω η καποιο μαγαζι που δνε θα φοβαμαι μην αγοραζει κατι αξιας 50 ευρω με 5 ευρω πχ;

Στο Discogs, στο marketplace section. Σου βγάζει όλες τις εκδόσεις κάθε δίσκου και πόσο πουλιέται ανάλογα την κατάσταση

Επεξ/σία από Nabuko
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, czarjuly είπε

Στο Μοναστηρακι απο οτι εχω ακουσει πουλανε μεταχειρισμενους δισκους 10-15ευρω οποτε η τιμη που θα σου τα αγορασουν θα ειναι πολυ χαμηλη ,προσωπικα εχω αγορασει πολλους δισκους σε παλαιοπωλειο στην Αθηνας 5 ευρω τα τρια κομματια,γνωμη μου ειναι μην τους πουλησεις γιατι δεν θα παρεις τα λεφτα που αξιζουν,παρε ενα φθηνο φορητο πικ απ και ακουγε τους να τους ευχαριστηθεις

Δεν ειναι ουτε στα ακουσματα μου ουτε ειμαι του αθληματος οποτε απλα θα φανε σκονη αδικα ενω δεν θα με χαλαγε να εβγαζα ενα καποιο κερδος. Αν καποιοι απο αυτους δεν τους βρισκεις ευκολα κλπ ε δεν θα λαβουν και την αναλογη αξια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαγαζι θα τους παρει φτηνα για να βγαλει κερδος.Για να παρεις την (οποια) αξια εχει ενας δισκος πρεπει να τον πουλησεις σε ιδιωτη που τον θελει.Η κατασταση εχει μεγαλη σημασια.Σε γενικες γραμμες ενα φθαρμενο LP-οπως αυτο το Motorhead-δεν εχει ουσιαστικα αξια εκτος αν ειναι κατι πολυ σπανιο/περιζήτητο.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

. Αν καποιοι απο αυτους δεν τους βρισκεις ευκολα κλπ ε δεν θα λαβουν και την αναλογη αξια;

Δεν ειναι ακριβως ετσι υπαρχουν δισκοι που χωρις να ειναι δυσευρετοι πιανουν καλες τιμες γιατι εχουν μεγαλη ζητηση-απο την αλλη υπαρχουν παρα πολλοι δισκοι που ενω ειναι σπανιοι δεν εχουν αξια γιατι κανεις,η σχεδον κανεις,δεν τους θελει.Η σχεση προσφορας/ζητησης ειναι που μετραει.

Μετραει και το ειδος.Πχ δισκοι που παιζοντουσαν πολυ σε παρτυ/clubs οπως funk,12ιντσα Dance,Italo κλπ ειναι κατα κανονα πολυ δυσκολο να βρεθουν σε αψογη κατασταση με αποτελεσμα υψηλες τιμες για οσους ειναι "σαν καινουργοι"

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γενικότερα, μαγαζιά/δισκάδικα στην με μεταχειρισμένα online και μη να προτείνετε; Στην Ελλάδα κυρίως, γιατί τα μεταφορικά για δίσκους για παραγγελίες από εξωτερικά δεν είναι αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...