Προς το περιεχόμενο

iMac 2021 για δικηγορικό γραφείο;


zipo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά iMac του 2021 για δικηγορικό γραφείο. Η χρήση που κάνουμε είναι πολύ συγκεκριμένη:

1) Δουλεύουμε το Microsoft Office και δε θέλουμε να το αλλάξουμε. Δουλεύει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στον iMac; Δηλαδή οι μπάρες του προγράμματος είναι ίδιες; Οι δυνατότητες διαμόρφωσης του εγγράφου είναι ίδιες; Τα αρχεία του Offfice και η μορφή τους θα αναπαράγονται με τον ίδιο τρόπο και στις Windows συσκευές; Η εξαγωγή σε pdf που χρησιμοποιούμε δουλεύει με τον ίδιο εύκολο τρόπο;

2) Google Chrome για Browser. Φαντάζομαι πως ο συγχρονισμός με τις άλλες συσκευές (σελιδοδείκτες, ρυθμίσεις κλπ.) θα είναι εντάξει, σωστά;

3) Χρησιμοποιούμε πολύ το Onedrive. Ανοίγουμε τα αρχεία από το φάκελο του Onedrive. Μετά την επεξεργασία πατάμε απλά αποθήκευση και μπορούμε να ανοίξουμε από το σπίτι από το  φάκελο του Onedrive και να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε στο γραφείο. Θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό με τον iMac με τον ίδιο απλό και εύκολο τρόπο ή χρειάζονται επιπλέον κινήσεις (π.χ. αποθήκευση στο Mac, επεξεργασία και μετά ξανά ανέβασμα στο Onedrive);

4) Έχει κάνει κανείς χρήση σε δικηγορικό γραφείο ίσως για να μου πει αν θα μας λείψει κάτι που κάνουμε ως τώρα;

 

Σημείωση: υπάρχει εξοικείωση με την τεχνολογία, δεν είμαστε άσχετοι και υπάρχει δυνατότητα μάθησης ενός νέου λογισμικού. Αρκεί να μη μας κάνει πιο περίπλοκα πράγματα που κάναμε ως τώρα με ευκολία, λόγω χρόνου που μπορεί να μην υπάρχει κατά τις στιγμές φόρτου εργασίας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν παιρνεις απλως ενα αλλο καλο pc. Πρεπει να ειναι Mac ντε και καλα?

Θελω να πω, πως εκανες μεχρι τωρα την δουλεια σου, απλα συνεχιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zipo μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά που ανέφερες μια χαρά και στο iMac.

Απλά μην πάρεις σε καμία περίπτωση κάτω από 512GB SSD.

Επεξ/σία από onelonelystar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zipo είπε

Καλημέρα, 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά iMac του 2021 για δικηγορικό γραφείο. Η χρήση που κάνουμε είναι πολύ συγκεκριμένη:

1) Δουλεύουμε το Microsoft Office και δε θέλουμε να το αλλάξουμε. Δουλεύει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στον iMac; Δηλαδή οι μπάρες του προγράμματος είναι ίδιες; Οι δυνατότητες διαμόρφωσης του εγγράφου είναι ίδιες; Τα αρχεία του Offfice και η μορφή τους θα αναπαράγονται με τον ίδιο τρόπο και στις Windows συσκευές; Η εξαγωγή σε pdf που χρησιμοποιούμε δουλεύει με τον ίδιο εύκολο τρόπο;

2) Google Chrome για Browser. Φαντάζομαι πως ο συγχρονισμός με τις άλλες συσκευές (σελιδοδείκτες, ρυθμίσεις κλπ.) θα είναι εντάξει, σωστά;

3) Χρησιμοποιούμε πολύ το Onedrive. Ανοίγουμε τα αρχεία από το φάκελο του Onedrive. Μετά την επεξεργασία πατάμε απλά αποθήκευση και μπορούμε να ανοίξουμε από το σπίτι από το  φάκελο του Onedrive και να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε στο γραφείο. Θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό με τον iMac με τον ίδιο απλό και εύκολο τρόπο ή χρειάζονται επιπλέον κινήσεις (π.χ. αποθήκευση στο Mac, επεξεργασία και μετά ξανά ανέβασμα στο Onedrive);

4) Έχει κάνει κανείς χρήση σε δικηγορικό γραφείο ίσως για να μου πει αν θα μας λείψει κάτι που κάνουμε ως τώρα;

 

Σημείωση: υπάρχει εξοικείωση με την τεχνολογία, δεν είμαστε άσχετοι και υπάρχει δυνατότητα μάθησης ενός νέου λογισμικού. Αρκεί να μη μας κάνει πιο περίπλοκα πράγματα που κάναμε ως τώρα με ευκολία, λόγω χρόνου που μπορεί να μην υπάρχει κατά τις στιγμές φόρτου εργασίας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Σωστή προσέγγιση πάρε ένα imac με επεξεργαστή Μ1 όχι Intel.

Αν έχεις οθόνη μπορείς να πάρει mac mini πάλι με επεξεργαστή Μ1. Σχεδόν στα μισά χρήματα του iMac. Προϋπόθεση να έχεις πληκτρολόγιο ποντίκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CaratNaturelle είπε

Και γιατι δεν παιρνεις απλως ενα αλλο καλο pc. Πρεπει να ειναι Mac ντε και καλα?

Θελω να πω, πως εκανες μεχρι τωρα την δουλεια σου, απλα συνεχιζεις.

Έχω ένα πολύ καλό pc, τελείως καινούριο, που το χρησιμοποιώ για όσα χρειάζομαι (επεξεργασία εικόνας και βίντεο, ταινίες, αποθηκευτικό χώρο μεγάλου μεγέθους αρχείων κλπ.).

Τον iMac τον σκέφτομαι λόγω  έλλειψης χώρου για κεντρική μονάδα, λόγω του ότι δε θέλω να φαίνεται στο χώρο κεντρική μονάδα  και λόγω design στο γραφείο.

Όντας heavy user στο pc που έχω ήδη εκτός γραφείου, ξέρω πως δεν έχω ανάγκη αυτή τη χρήση για το γραφείο. Μέχρι τώρα τη δουλειά μου την έκανα σε laptop windows και εξετάζω την πιθανή αντικατάσταση του laptop από iMac. Όχι την αντικατάσταση κάποιου desktop PC από iMac.

 

Τέλος, η χρήση iPhone πιστεύω -σε συνδυασμό με το iMac- να με βοηθήσει να μεταφέρω ένα "κομμάτι" του γραφείου στο δρόμο, κάτι πολύ χρήσιμο για εμένα.

1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

πάρε ένα pc με windows, δεν έχει νόημα η αγορά που σκέφτεσαι να κάνεις 

Προφανώς, για να το εξετάζω, έχει  νόημα για τους λόγους που γράφω παραπάνω. Αυτό που θέλω είναι να μάθω την απάντηση στα ερωτήματα που απαρίθμησα. 

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

@zipo μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά που ανέφερες μια χαρά και στο iMac.

Απλά μην πάρεις σε καμία περίπτωση κάτω από 512GB SSD.

Πολύ ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω το εξής: αν έχει 256GB και τα 8Gb στην κάρτα γραφικών δεν είναι προτιμότερο? Αν χρειαστώ χώρο, που δεν το νομίζω μιας και δε δουλεύουμε με αρχεία βίντεο κλπ., δε θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με έναν εξωτερικό σκληρό? To ρωτάω γιατί το μοντέλο που κοιτάω (που νομίζω είναι το κάπως καλύτερο από τα δύο) φεύγει λίγο από τα λεφτά που θέλω να δώσω αν πάω στα 500GB. Για να πάω στα 500GB  θα πρέπει να πάρω το κατώτερο από τα δύο μοντέλα νομίζω. Θέλω να φτάνει μέχρι τα 1800 περίπου. Όχι τα 2000 (για λογιστικούς λόγους, αλλιώς προφανώς η διαφορά είναι μικρή).

 

Το θέμα της ευκολίας χρήσης του Onedrive είναι πολύ βασικό για εμένα και πιθανό deal-breaker. Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία χρήσης με ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zipo είπε

Να ρωτήσω το εξής: αν έχει 256GB και τα 8Gb στην κάρτα γραφικών δεν είναι προτιμότερο?

απλά στα 256 θα έχεις πάντα το νου σου μη γεμίσει ο σκληρός... τα 50GB φεύγουν ήδη από το λογισμικό και system files..

αλλιώς μπορείς να κάνεις και αυτό

47 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν έχεις οθόνη μπορείς να πάρει mac mini πάλι με επεξεργαστή Μ1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, zipo είπε

 

.... και λόγω design στο γραφείο.

 

Αφου ισχυει αυτο τοτε δεν υπαρχει αλλος δρομος. (εγω προσωπικα σε νιωθω, το οτι ειναι ομορφα ειναι λογος για να τα αγορασεις)

Ειναι το πιο δυνατο κριτηριο για εσενα προφανως.

Εκτος και αν δεις τις αλλες προτασεις των All in one pc.

Κατι τετοιο π.χ 

 

 

 

all in one.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

απλά στα 256 θα έχεις πάντα το νου σου μη γεμίσει ο σκληρός... τα 50GB φεύγουν ήδη από το λογισμικό και system files..

αλλιώς μπορείς να κάνεις και αυτό

 

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα του software είναι το μόνο που με προβληματίζει νομίζω. Τα υπόλοιπα φαίνεται πως μπορούν να δουλέψουν για τη χρήση που θέλω.

10 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Αφου ισχυει αυτο τοτε δεν υπαρχει αλλος δρομος. (εγω προσωπικα σε νιωθω, το οτι ειναι ομορφα ειναι λογος για να τα αγορασεις)

Ειναι το πιο δυνατο κριτηριο για εσενα προφανως.

Εκτος και αν δεις τις αλλες προτασεις των All in one pc.

Κατι τετοιο π.χ 

 

 

 

all in one.png

Ναι, θα τα δω και αυτά (κάτι σε πιο φτηνό βέβαια για να είμαι στα λεφτά που πρέπει). Απλά σκέφτηκα το Apple σαν την πιο δοκιμασμένη AIO λύση.

 

Όσον αφορά την εμφάνιση, στα δικηγορικά γραφεία συνήθως έχουμε μέτωπο προς τον πελάτη. Οπότε θα βλέπει την οθόνη από πίσω που αυτή φαίνεται πολύ όμορφη και χωρίς καλώδια. Αν δούλευα με μέτωπο προς τοίχο θα ήταν πιο απλό.

5 λεπτά πριν, zipo είπε

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα του software είναι το μόνο που με προβληματίζει νομίζω. Τα υπόλοιπα φαίνεται πως μπορούν να δουλέψουν για τη χρήση που θέλω.

Ναι, θα τα δω και αυτά (κάτι σε πιο φτηνό βέβαια για να είμαι στα λεφτά που πρέπει). Απλά σκέφτηκα το Apple σαν την πιο δοκιμασμένη AIO λύση.

 

Όσον αφορά την εμφάνιση, στα δικηγορικά γραφεία συνήθως έχουμε μέτωπο προς τον πελάτη. Οπότε θα βλέπει την οθόνη από πίσω που αυτή φαίνεται πολύ όμορφη και χωρίς καλώδια. Αν δούλευα με μέτωπο προς τοίχο θα ήταν πιο απλό.

Κάτι ακόμη. Το πληκτρολόγιο είναι βολικό για πληκτρολόγηση εγγράφων; Γιατί βλέπω πως είναι σχετικά μικρό. Αν και το λαπτοπ μου δεν έχει μεγαλύτερο, αν και έχει και numpad.

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, zipo είπε

Το πληκτρολόγιο είναι βολικό για πληκτρολόγηση εγγράφων; Γιατί βλέπω πως είναι σχετικά μικρό.

όταν θα κάνεις την παραγγελία μπορείς να επιλέξεις το full size keyboard που έχει και το numpad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 12:19 ΜΜ, zipo είπε

Κάτι ακόμη. Το πληκτρολόγιο είναι βολικό για πληκτρολόγηση εγγράφων; Γιατί βλέπω πως είναι σχετικά μικρό. Αν και το λαπτοπ μου δεν έχει μεγαλύτερο, αν και έχει και numpad.

Επεξ/σία Τετάρτη στις 12:25 μμ απ

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ βολικό.

Όπως έγραψαν και παραπάνω, ό,τι χρειάζεσαι θα το κάνεις στον iMac. Με εξωτερικό σκληρό θα κάνεις την δουλειά σου. Ακόμα καλύτερα, με έναν δικτυακό για να μην έχεις παραπάνω καλώδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσεκαρε κι αυτα επισης:
https://www.skroutz.gr/s/27944427/Lenovo-V50a-24IMB-i7-10700T-16GB-512GB-W10.html

image.png.947221e6752e7015462415bd5a8ceaba.png

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/27004157/Lenovo-V50a-24IMB-AIO-Touch-i5-10400T-8GB-256GB-W10.html

image.png.d485139739ea39a579389f394abfa3fa.png

 

 

Το πλεονεκτημα ειναι οτι θα ειναι τελειως οικειο το περιβαλλον και το office, δεν θα χρειαστει καν να μαθετε διαφορετικα keyboard shortcuts.
Επισης εχουν next business day on site εγγυηση, οποτε αν εμφανισουν hardware προβλημα, ερχεται τεχνικος στο χωρο σου και το επισκευαζουν εντος μιας ημερας, οποτε χανεις ελαχιστη δουλεια.



Προσωπικα πιστευω πως για δουλειες γραφειου ειναι προτιμοτερο ενα μηχανημα των ~1000€ που το αλλαζεις μετα απο πχ 5 χρονια απο οτι ενα μηχανημα των ~1500€ που το αλλαζεις μετα απο 8 χρονια.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haHa είπε

Τσεκαρε κι αυτα επισης:
https://www.skroutz.gr/s/27944427/Lenovo-V50a-24IMB-i7-10700T-16GB-512GB-W10.html

image.png.947221e6752e7015462415bd5a8ceaba.png

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/27004157/Lenovo-V50a-24IMB-AIO-Touch-i5-10400T-8GB-256GB-W10.html

image.png.d485139739ea39a579389f394abfa3fa.png

 

 

Το πλεονεκτημα ειναι οτι θα ειναι τελειως οικειο το περιβαλλον και το office, δεν θα χρειαστει καν να μαθετε διαφορετικα keyboard shortcuts.
Επισης εχουν next business day on site εγγυηση, οποτε αν εμφανισουν hardware προβλημα, ερχεται τεχνικος στο χωρο σου και το επισκευαζουν εντος μιας ημερας, οποτε χανεις ελαχιστη δουλεια.



Προσωπικα πιστευω πως για δουλειες γραφειου ειναι προτιμοτερο ενα μηχανημα των ~1000€ που το αλλαζεις μετα απο πχ 5 χρονια απο οτι ενα μηχανημα των ~1500€ που το αλλαζεις μετα απο 8 χρονια.

Πολύ καλά μηχανήματα τα pc που έδειξες  αλλά αν κάθεσαι πολλές ώρες στο γραφείο σε πιάνει το κεφάλι σου από τον θόρυβο των ανεμιστήρων. Έχω εμπειρία από αντίστοιχα συστήματα της hp και το ξέσπασμα που έχουν οι ανεμιστήρες με τις διακυμάνσεις του φορτίου στον επεξεργαστή είναι ενοχλητικό. Θυμίζει έντονα iMac με Intel παλαιότερες γενιάς.

Ο καινούργιος iMac με m1 είναι ότι πιο αθόρυβο κυκλοφορεί σε desktop αυτή την στιγμή μαζί βέβαια με το Mac mini.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, atheatos είπε

Πολύ καλά μηχανήματα τα pc που έδειξες  αλλά αν κάθεσαι πολλές ώρες στο γραφείο σε πιάνει το κεφάλι σου από τον θόρυβο των ανεμιστήρων. Έχω εμπειρία από αντίστοιχα συστήματα της hp και το ξέσπασμα που έχουν οι ανεμιστήρες με τις διακυμάνσεις του φορτίου στον επεξεργαστή είναι ενοχλητικό. Θυμίζει έντονα iMac με Intel παλαιότερες γενιάς.

Ο καινούργιος iMac με m1 είναι ότι πιο αθόρυβο κυκλοφορεί σε desktop αυτή την στιγμή μαζί βέβαια με το Mac mini.

Τα συγκεκριμενα lenovo ειναι πολυ αθορυβα, καμια σχεση με τα iMac Intel. Φυσικα τα iMac M1 ειναι τοπ σε θεμα θορυβου.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν ξέρω τι έκανες τελικά, αλλά αν δεν προχώρησες να σου πω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά σε iMac 2021 και μάλιστα σε χρήση μηχανικού. Σε δικηγορικό γραφείο τα πράγματα είναι πιο απλά.

Δες τι έγραψα σε κάποιο άλλο topic. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...