Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop για video editing μέχρι 1500€


Arion_Mandrake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, stamos17 είπε

Περισσότερο για να υπάρχει δυνατό μηχάνημα παρά τόσο για gaming. Θα είναι συνδεδεμένο πάνω σε 2 2κ οθόνες κυρίως για δουλειά γραφείου και βίντεο. Και με απασχολεί η ψήξη του. 

Είναι σημαντικό να δεις πως θα σετάρεις τις οθόνες. 
Γενικά αυτά που κοιτάς Legion 5, G15 5515 έχουν HDMI 2.1 και USBC to DP1.4. 
Μπορείς να έχεις 2 καλώδια για τις οθόνες κανονικά, όμως αν μεταφέρεσαι θα πρέπει να δεις για dock. 

To Legion 5 παραμένει το καλύτερο στην αγορά του mid range, αλλά το G15 έχει μικρές διαφορές. Σαν ποιότητα και υποστήριξη είναι ίδια, και εξυπηρετούνται από την ίδια εταιρία στην Ελλάδα. Ωστόσο ο λόγος που αποφεύγω να προτείνω το G15 είναι η ανάποδογυρισμένη motherboard. Δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα σε repaste και καθάρισμα, ακόμα και σε έμπειρους στη διαδικασία.
https://www.youtube.com/watch?v=kRjyxh9AG1w

Μιας και έχεις αρκετό φόρτωμα σε I/O έχεις σκεφτεί μήπως κινηθείς προς Intel και thunderbolt dock? Είσαι μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις που το all in one μπορεί να σε βοηθήσει να γλυτώσεις πολύ κόπο στο βάλε-βγάλε. 
Προφανώς θα κοστίσει αυτή η λύση αλλά η ευκολία ίσως να το αντισταθμίσει.
https://www.amazon.de/-/en/WAVLINK-Thunderbolt-Converter-Supports-Compatible/dp/B083GNHZ4Q/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το πως θα πάει σε 2 οθόνες νομίζω το έχω λύσει με αυτό, που το έχω πάρει ήδη και για κάποιο λόγο η τιμή του έχει ξεφύγει:
https://www.skroutz.gr/s/13973081/Dell-Universal-Dock-D6000.html?from=catspan
 

Το θέμα είναι πιο μηχάνημα να επιλέξω για βασικό Laptop. Κυριώς γιατί είδα ότι το g15 5515 ζεσταίνεται αρκετά. λένε ότι τρέχει Mid θερμοκρασίες στους 80. 

Τι ισχύει για το legion 5 pro?

Ευχαριστώ

Σταμάτης

Επεξ/σία από stamos17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 5:58 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Για αυτό το λόγο ανέφερα το άμεσα. Ιστορικά έχει υπάρξει ξανά αυτή η τιμή. Μπορείς να περιμένεις αν δεν βιάζεσαι. 
Μέχρι τις 10 του μήνα θα σου πρότεινα να το κοιτάς σταθερά μήπως υπάρξει κομμάτι. 
Εναλλακτικά υπάρχει και το 
https://www.amazon.com/GIGABYTE-AORUS-15P-Anti-Glare-KD-72US223SH/dp/B093Z2PSY9/

Για ότι χρειαστείς από το service της lenovo μιλάς με τη CPI στον Ταύρο. Ποτέ δεν έμπλεξα με τα καταστήματα για κάτι τέτοιο. 
 

Σήμερα ξαναβγήκαν 20 κομμάτια στα 1.499$ 
 

https://www.amazon.com/GIGABYTE-AERO-15-OLED-KD-72US623SP/dp/B093Z1FZV7/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=aero+15&qid=1633511274&sr=8-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

γίνεται αγορά μέσω amazon.COM?

 

Ναι, και αν προσθεσεις κ δευτερο αντικείμενο, ακόμα και στικάκι, μειώνονται τα εξοδα τελωνείου σχεδόν στο μισό.3B9EE2EF-143E-4550-9C33-894EFE394886.jpeg.232889ff73bc37a83e42af5be2816442.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 12:26 ΠΜ, Dr.Tesla είπε

To Legion 5 παραμένει το καλύτερο στην αγορά του mid range, αλλά το G15 έχει μικρές διαφορές. Σαν ποιότητα και υποστήριξη είναι ίδια, και εξυπηρετούνται από την ίδια εταιρία στην Ελλάδα. Ωστόσο ο λόγος που αποφεύγω να προτείνω το G15 είναι η ανάποδογυρισμένη motherboard. Δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα σε repaste και καθάρισμα, ακόμα και σε έμπειρους στη διαδικασία.
https://www.youtube.com/watch?v=kRjyxh9AG1w


 

 

Έχεις να κάνεις κάποιο comparison μεταξύ των 2. Είμαι έτοιμος να οπλίσω για το G15 αλλά με απασχολεί αρκετά που λένε ότι ψήνεται.

Το Legion5 και αυτό ζεσταίνεται το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stamos17 είπε

Έχεις να κάνεις κάποιο comparison μεταξύ των 2. Είμαι έτοιμος να οπλίσω για το G15 αλλά με απασχολεί αρκετά που λένε ότι ψήνεται.

Το Legion5 και αυτό ζεσταίνεται το ίδιο;

Απλά και μόνο το Inverted motherboard είναι απαγορευτικό για εμένα. 
Τα g15 / G5 55XX γενικότερα έχουν κάποια σταθερά θέματα μέσα στα χρόνια. Η οθόνη είναι μέτρια. Που σημαίνει πως στα 1500ευρώ λάπτοπ είναι κακή. 
Η ψύξη είναι ικανοποιητική. Αλλά η κατασκευή μέτρια προς καλή. 

Δυστυχώς όσο οι υπόλοιποι χρονιά με τη χρονιά στρώνουν τα μικρά λάθη, η Dell τα διατηρεί. Τα προβλήματα των Dell είναι ίδια τα τελευταία 4 χρόνια σε αυτή την κατηγορία. 

Ο λόγος που το Legion 5 ακούγεται τόσο πολύ είναι πως κάθε χρονιά βελτιώνεται και λίγο. Που σημαίνει πως η απόσταση από τον ανταγωνισμό μεγαλώνει υπέρ του. Φέτος ξεκίνησαν να χτυπάνε και σε τιμές γιατί δεν προλαβαίνουν ούτε το στοκ. 

Για τις θερμοκρασίες ότι και να κάνεις οι Ryzen είναι χτισμένοι γύρω από το Thermal limit. Θα ανέβουν στους 80-90 ανάλογα το τι κάνεις και θα παίζουν γύρω από αυτό. Όσο βλέπουν περιθώριο στη θερμοκρασία τόσο θα ανεβάζουν το ρεύμα, ακόμα και όταν δεν έχει νόημα γιατί είναι στο μέγιστο του Boost clock. Αν θες το μαζεύεις με ρυθμίσεις στο RyzenController. 
Στους Intel έχεις περιθώριο να κάνεις Undervolt και να πέσεις σε θερμοκρασία, γιατί λειτουργούν πρωτίστως με PowerLimit throttle πριν προλάβουν το Thermal. Τερματισμένοι ίδιες θερμοκρασίες έχουν. Στο ενδιάμεσο έχει πλεονέκτημα ο 11400H/11800H σε θερμοκρασίες, αλλά οι 5600H/5800H έχουν αρκετά μικρότερη κατανάλωση. 

Legion 5 Pro είναι μία έκδοση καλύτερο από το 5 λόγω οθόνης. 

Legion 5 - 5 Pro είναι σταθερά πρώτα και μετά έχεις HP Victus 16 / Omen 15 / G15 5515 / Helios 300 είναι τα αμέσως επόμενα χωρίς κάποια ιδιαίτερη σειρά μεταξύ τους. 
Τα μόνα που βγάζουν τα Legion εκτός είναι προσφορές από μοντέλα υψηλότερης κατηγορίας. 
Από εκεί και πέρα είναι ζήτημα προσωπικής προτίμησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Απλά και μόνο το Inverted motherboard είναι απαγορευτικό για εμένα. 
Τα g15 / G5 55XX γενικότερα έχουν κάποια σταθερά θέματα μέσα στα χρόνια. Η οθόνη είναι μέτρια. Που σημαίνει πως στα 1500ευρώ λάπτοπ είναι κακή. 
Η ψύξη είναι ικανοποιητική. Αλλά η κατασκευή μέτρια προς καλή. 

Δυστυχώς όσο οι υπόλοιποι χρονιά με τη χρονιά στρώνουν τα μικρά λάθη, η Dell τα διατηρεί. Τα προβλήματα των Dell είναι ίδια τα τελευταία 4 χρόνια σε αυτή την κατηγορία. 

Ο λόγος που το Legion 5 ακούγεται τόσο πολύ είναι πως κάθε χρονιά βελτιώνεται και λίγο. Που σημαίνει πως η απόσταση από τον ανταγωνισμό μεγαλώνει υπέρ του. Φέτος ξεκίνησαν να χτυπάνε και σε τιμές γιατί δεν προλαβαίνουν ούτε το στοκ. 

Για τις θερμοκρασίες ότι και να κάνεις οι Ryzen είναι χτισμένοι γύρω από το Thermal limit. Θα ανέβουν στους 80-90 ανάλογα το τι κάνεις και θα παίζουν γύρω από αυτό. Όσο βλέπουν περιθώριο στη θερμοκρασία τόσο θα ανεβάζουν το ρεύμα, ακόμα και όταν δεν έχει νόημα γιατί είναι στο μέγιστο του Boost clock. Αν θες το μαζεύεις με ρυθμίσεις στο RyzenController. 
Στους Intel έχεις περιθώριο να κάνεις Undervolt και να πέσεις σε θερμοκρασία, γιατί λειτουργούν πρωτίστως με PowerLimit throttle πριν προλάβουν το Thermal. Τερματισμένοι ίδιες θερμοκρασίες έχουν. Στο ενδιάμεσο έχει πλεονέκτημα ο 11400H/11800H σε θερμοκρασίες, αλλά οι 5600H/5800H έχουν αρκετά μικρότερη κατανάλωση. 

Legion 5 Pro είναι μία έκδοση καλύτερο από το 5 λόγω οθόνης. 

Legion 5 - 5 Pro είναι σταθερά πρώτα και μετά έχεις HP Victus 16 / Omen 15 / G15 5515 / Helios 300 είναι τα αμέσως επόμενα χωρίς κάποια ιδιαίτερη σειρά μεταξύ τους. 
Τα μόνα που βγάζουν τα Legion εκτός είναι προσφορές από μοντέλα υψηλότερης κατηγορίας. 
Από εκεί και πέρα είναι ζήτημα προσωπικής προτίμησης. 

Πρώτον ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο και τον χρόνο σου.
Από ότι καταλαβαίνω είασι ξεκάθαρα με το legion 5 και θα πήγαινες εκεί. Θα το ψάξω και θα επανέλθω. Προσωπικά είμαι προκατηλειμένος με τα κινέζικα προιόντα και τα αποφεύγω. Το ίδιο και στα κινητά.

Στα laptop και στα σταθερά έχω εμπειρία για τα dell ως ότι είναι αλώβητα. Αυτή την εικόνα μέχρι τώρα από προσωπική χρήση.

Γενικά υπάρχει η εκτίμηση για τη lenovo σαν εταιρία από άποψη ποιότητας;

 

Ευχαριστώ.
 

Επεξ/σία από stamos17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stamos17 Για προσωπική μου αγορά ΔΕΝ θα επέλεγα το legion, εκτός αν η τιμή του ήταν τέτοια που μου άρεσε. Δεν είμαι ευχαριστημένος με 1500 που παίζει αυτό το διάστημα, θα ήθελα να το δω στα 1300.
Εξαιτίας των αναγκών που έχω, μία καλή προσφορά σε Gigabyte Aero 15 / Aorus 15G θα ταίριαζε πολύ καλύτερα. Όπως αυτό που πρότεινα στους άλλους παραπάνω. 
Ωστόσο δεν υπάρχει περίπτωση να κοιτάξω λάπτοπ με Inverted motherboard όταν κάθε 9-12 μήνες το ανοίγω για repaste. Θα μου δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα. Το ίδιο και πολλά Asus που εμφανιστήκαν με το ίδιο στήσιμο.

Στα μάτια μου δεν υπάρχουν καλές εταιρίες, αλλά καλά μοντέλα. Τα βρίσκεις και καλύπτεις καλύτερα τις ανάγκες σου. 
Αν σου κάτσει κακό κομμάτι και βγάλει πρόβλημα, είναι εξίσου πιθανό σε όποια εταιρία και να είσαι. Έτσι κι αλλιώς όλες τα ίδια εργοστάσια και προμηθευτές χρησιμοποιούν. 
Ποιοτικά στην κατασκευή είναι αρκετά κοντά τα legion 5 και τα G15, ανάλογα το γούστο κάποιο θα σου αρέσει περισσότερο. Σχεδιαστικά τα Legion είναι καλύτερα γιατί εσωτερικά και λειτουργικά είναι πιο προσεγμένα. Οι διαφορές φαίνονται αν μπεις στο κανάλι του Jarrod και δεις τα αναλυτικά review τους. 
Στην Ελλάδα συγκεκριμένα έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο Service με τη Dell. Έχουν πλέον το ίδιο μοντέλο υπηρεσιών, με τη Dell να είναι μακράν καλύτερη σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση. 

Δες τα ξανά και επιλέγεις, σημαντικό είναι να σου αρέσεις αυτό που αγοράζεις, όχι απαραίτητα να είναι το καλύτερο στην κατηγορία. 

@Arion_Mandrake Το Aorus 15 ξεκίνησε να κατεβαίνει και αυτό. με 1400$ ίσως να αξίζει να το δεις. 
https://www.amazon.com/GIGABYTE-AORUS-15P-Anti-Glare-KD-72US223SH/dp/B093Z2PSY9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έβαλε στα λίγο πάνω από 1300 το eshop
 

https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-legion-5-pro-16-wqxga-amd-ryzen-7-5800h-16gb-512gb-ssd-rtx3050-4gb-win-10-p-PER.917331

Επεξ/σία από stamos17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2021 στις 12:01 ΜΜ, Dr.Tesla είπε



@Arion_Mandrake Το Aorus 15 ξεκίνησε να κατεβαίνει και αυτό. με 1400$ ίσως να αξίζει να το δεις. 
https://www.amazon.com/GIGABYTE-AORUS-15P-Anti-Glare-KD-72US223SH/dp/B093Z2PSY9/

Αποφάσισα να αναζητήσω καλή προσφορά του Legion 5 15.6“ με την 3060 και την 165hz οθόνη

Είδε καποια reviews, και παρ ότι το aero μου αρέσει πολυ, το legion 5 υπερτερεί σε σημεία. Φαίνεται να έχει καλύτερο σύστημα ψύξης, είναι πολυ ευκολο να του κανεις upgrade σε RAM και ssd, και έχεις μεσω του Lenovo Vantage διάφορες επιλογές, gaming mode, quiet mode κλπ, κ μπορεις να επιλέξεις ποια κάρτα γραφικων θα βλέπει ως primary.

Το aero πηδάει κάποιες φορές από τη μια κάρτα στην άλλη, ακόμα και πάνω σε απαιτητικές εργασίες, οπότε μπορεί να λαγκάρει ανά διαστήματα.

Δε νομίζω ότι θα καταλάβαινα άμεση διαφορά στη χρήση, αλλά μου φαίνεται καλύτερο να υπάρχουν αυτές οι επιλογές, και αν χρειαστώ καποια στιγμή καλυτερη οθόνη θα πάρω εξωτερική.

Επίσης η Lenovo έχει και το πλεονέκτημα του σέρβις. Όπως ανέφερες, υπάρχει η CPI, που ενδέχεται να εξυπηρετεί ακόμα και για αγορά απο εξωτερικό. Δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο για την gigabyte.

Και το Legion 5 Pro φαίνεται αξιόλογο, αλλά θέλω κάτι που να μπορώ και να το κουβαλάω πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες καλές τιμές σε προαναφερόμενα μοντέλα από ισπανικό αμαζον και μια σημείωση για το ΦΠΑ που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φορουμ, αλλά εγώ εμαθα πρόσφατα😅

Για αγορές από ευρωπαϊκά μαγαζια, αν έχετε εταιρικό ΦΠΑ, μπορείτε να φτιάξετε ένα business account στο Amazon και σε άλλα ευρωπαϊκά καταστήματα, καταχωρώντας το ΑΦΜ σας με το πρόθεμα EL (πχ το ΑΦΜ: 123456789 γίνεται EL123456789). Έτσι μπορείτε να κάνετε αγορές κατευθείαν με αφαίρεση του ΦΠΑ, κι αν έχετε ανοιχτές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, να καταχωρήσετε την αγορά ως έξοδο της επιχείρησης.

 

Lenovo Legion 5, 15.6" fhd 165hz, Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, 512GB SSD, RTX 3060 6GB, No OS

1200€ - 991,7 χωρις ΦΠΑ

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B09DT2SXCS/ref=ox_sc_act_image_3?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

Gigabyte Aorus 15G, 15.6" FHD 240Hz, i7-10870H, 16GB RAM, 512GB SSD, RTX3060 6GB, Win 10

1390€ - 1148 χωρις ΦΠΑ

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B08WF32TNL/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

Gigabyte AERO 15 OLED KC, 15.6" UHD 4K, i7 10870H, 16GB RAM, 512GB SSD, RTX3060 6GB, Win 10 Pro

1688€ - 1378 χωρις ΦΠΑ

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B08WF33WGR/ref=ox_sc_act_image_2?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2021 στις 3:54 ΜΜ, Arion_Mandrake είπε

Κάποιες καλές τιμές σε προαναφερόμενα μοντέλα από ισπανικό αμαζον και μια σημείωση για το ΦΠΑ που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φορουμ, αλλά εγώ εμαθα πρόσφατα😅

Για αγορές από ευρωπαϊκά μαγαζια, αν έχετε εταιρικό ΦΠΑ, μπορείτε να φτιάξετε ένα business account στο Amazon και σε άλλα ευρωπαϊκά καταστήματα, καταχωρώντας το ΑΦΜ σας με το πρόθεμα EL (πχ το ΑΦΜ: 123456789 γίνεται EL123456789). Έτσι μπορείτε να κάνετε αγορές κατευθείαν με αφαίρεση του ΦΠΑ, κι αν έχετε ανοιχτές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, να καταχωρήσετε την αγορά ως έξοδο της επιχείρησης.

 

Lenovo Legion 5, 15.6" fhd 165hz, Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, 512GB SSD, RTX 3060 6GB, No OS

1200€ - 991,7 χωρις ΦΠΑ

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B09DT2SXCS/ref=ox_sc_act_image_3?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

Gigabyte Aorus 15G, 15.6" FHD 240Hz, i7-10870H, 16GB RAM, 512GB SSD, RTX3060 6GB, Win 10

1390€ - 1148 χωρις ΦΠΑ

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B08WF32TNL/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

Gigabyte AERO 15 OLED KC, 15.6" UHD 4K, i7 10870H, 16GB RAM, 512GB SSD, RTX3060 6GB, Win 10 Pro

1688€ - 1378 χωρις ΦΠΑ

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B08WF33WGR/ref=ox_sc_act_image_2?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

 

Εγω παραγγειλα μολις απο αμαζον σπαιν με εταιρικο (κανεις σετ απ εταιρικο ακκ βαζεις αφμ και αμεσως σου βγαζει το φπα ).

Πηρα το MSI KATANA 1500 eyro ( 1200 kati xoris fpa).  11800 , 3070 8gb 144hz 1920x1080 ,16gb 3200mhz . Η μονη μαλακια ειναι οτι το gpu ειναι 85w και το τροφοδοτικο ειναι μονο 180w που για τετοιο μηχανημα ειναι λιγα. 

Το λενοβο ειναι σολδ αουτ αλλα πιστευω η 3060 6gb στα 135w που ειναι παταει την 3070gb 8gb , αν και βεβαια δεν ξαναπαω σε λενοβο μιας και παιρνω λαπτοπ επειδη το λενοβο μου εκαψε μοβο στα 2.5 χρονια .

 

Τι αποψη εχεις ?

Επεξ/σία από YellowGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, YellowGr είπε

Εγω παραγγειλα μολις απο αμαζον σπαιν με εταιρικο (κανεις σετ απ εταιρικο ακκ βαζεις αφμ και αμεσως σου βγαζει το φπα ).

Πηρα το MSI KATANA 1500 eyro ( 1200 kati xoris fpa).  11800 , 3070 8gb 144hz 1920x1080 ,16gb 3200mhz . Η μονη μαλακια ειναι οτι το gpu ειναι 85w και το τροφοδοτικο ειναι μονο 180w που για τετοιο μηχανημα ειναι λιγα. 

Το λενοβο ειναι σολδ αουτ αλλα πιστευω η 3060 6gb στα 135w που ειναι παταει την 3070gb 8gb , αν και βεβαια δεν ξαναπαω σε λενοβο μιας και παιρνω λαπτοπ επειδη το λενοβο μου εκαψε μοβο στα 2.5 χρονια .

 

Τι αποψη εχεις ?

Είδα νωρίτερα και το ποστ σου στο νήμα για αγορά λαπτοπ και το τσέκαρα, είδα χαρακτηριστικά και reviews και μου φάνηκε πολύ αξιόλογο γι’ αυτό το μπάτζετ και περίπου αντίστοιχων δυνατοτήτων με τα προαναφερόμενα μοντέλα.  Έχω κολλήσει όμως στα κομμάτια που έχει προτείνει ο Dr. Tesla, οπότε δεν θα πήγαινα σε MSI. Ιδανικά θέλω το Legion 5 που αναφέρω και πιο πάνω, ελπίζω να προλαβω ενα τελευταιο κομμάτι στο amazon.es στα 1000 χωρις ΦΠΑ περιπου. Με κερδιζει στα σημεία, εχει λιγο καλυτερη οθόνη, ψύξη, και ενδεχομενως καλύτερη υποστήριξη σε περιπτωση αναγκης σέρβις. Το δικό σου lenovo έφυγε ανεπιστρεπτί; Τι μοντελο ηταν;

Επόμενη επιλογή θα ηταν ενα macbook pro M1. Θα θυσιάσω πολλά πράγματα, τις ευκολίες των windows συν gaming, δυνατοτητες αναβάθμισης, μεγάλη οθόνη, θύρες κλπ. Κάνει παπάδες όμως για τη δουλειά που θα το χρειαστώ, και εχω ηδη iphone κ ipad, οπότε ειναι μεγαλο προσον η μεταξυ τους συνδεσιμότητα, η φορητότητα, και οι αντίστοιχες επιδόσεις στο ιδιο μπάτζετ, χωρίς θόρυβο και χωρίς υψηλές θερμοκρασίες, 

Επόμενη επιλογή είναι μια καλή τιμή στο aorus 15G από το γερμανικό computeruniverse.net στα 1000 περίπου χωρις ΦΠΑ. Πολύ καλη οθόνη,  i7-10870h, rtx 3060, 16 gb RAM, 512 SSD, και ωραίο μηχανικό πληκτρολόγιο.

https://www.computeruniverse.net/en/p/90833848

Ενας αλλος λογος που δεν εχω αγοράσει ακομα κατι ειναι οτι προσπαθώ να ανοιξω τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές στην ατομικη επιχειρηση, ωστε αν αγορασω κατι απ έξω να μπορω να το δηλώσω ως έξοδο. Αλλα η εφορία αργει πολυ, οπότε θα πρέπει να καταλήξω κάπου συντομα.

Αυτό που πρόσεξα σε Ελληνικά και ξενα site και δεν έχω καταλαβει ακόμα τι παιζει είναι με την εγγύηση. Βλεπω οτι για πελατες λιανικης ειναι δυο χρονια, για τιμολόγιο όμως ένας χρόνος. Και οτι αν θες επέκταση εγγύησης πχ απο amazon.es πρεπει να εισαι Ισπανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arion_Mandrake είπε

Είδα νωρίτερα και το ποστ σου στο νήμα για αγορά λαπτοπ και το τσέκαρα, είδα χαρακτηριστικά και reviews και μου φάνηκε πολύ αξιόλογο γι’ αυτό το μπάτζετ και περίπου αντίστοιχων δυνατοτήτων με τα προαναφερόμενα μοντέλα.  Έχω κολλήσει όμως στα κομμάτια που έχει προτείνει ο Dr. Tesla, οπότε δεν θα πήγαινα σε MSI. Ιδανικά θέλω το Legion 5 που αναφέρω και πιο πάνω, ελπίζω να προλαβω ενα τελευταιο κομμάτι στο amazon.es στα 1000 χωρις ΦΠΑ περιπου. Με κερδιζει στα σημεία, εχει λιγο καλυτερη οθόνη, ψύξη, και ενδεχομενως καλύτερη υποστήριξη σε περιπτωση αναγκης σέρβις. Το δικό σου lenovo έφυγε ανεπιστρεπτί; Τι μοντελο ηταν;

Επόμενη επιλογή θα ηταν ενα macbook pro M1. Θα θυσιάσω πολλά πράγματα, τις ευκολίες των windows συν gaming, δυνατοτητες αναβάθμισης, μεγάλη οθόνη, θύρες κλπ. Κάνει παπάδες όμως για τη δουλειά που θα το χρειαστώ, και εχω ηδη iphone κ ipad, οπότε ειναι μεγαλο προσον η μεταξυ τους συνδεσιμότητα, η φορητότητα, και οι αντίστοιχες επιδόσεις στο ιδιο μπάτζετ, χωρίς θόρυβο και χωρίς υψηλές θερμοκρασίες, 

Επόμενη επιλογή είναι μια καλή τιμή στο aorus 15G από το γερμανικό computeruniverse.net στα 1000 περίπου χωρις ΦΠΑ. Πολύ καλη οθόνη,  i7-10870h, rtx 3060, 16 gb RAM, 512 SSD, και ωραίο μηχανικό πληκτρολόγιο.

https://www.computeruniverse.net/en/p/90833848

Ενας αλλος λογος που δεν εχω αγοράσει ακομα κατι ειναι οτι προσπαθώ να ανοιξω τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές στην ατομικη επιχειρηση, ωστε αν αγορασω κατι απ έξω να μπορω να το δηλώσω ως έξοδο. Αλλα η εφορία αργει πολυ, οπότε θα πρέπει να καταλήξω κάπου συντομα.

Αυτό που πρόσεξα σε Ελληνικά και ξενα site και δεν έχω καταλαβει ακόμα τι παιζει είναι με την εγγύηση. Βλεπω οτι για πελατες λιανικης ειναι δυο χρονια, για τιμολόγιο όμως ένας χρόνος. Και οτι αν θες επέκταση εγγύησης πχ απο amazon.es πρεπει να εισαι Ισπανία. 

Καλημερα , με επεισες και πηγα να ακυρωσω το msi για το λενοβο αλλα ηταν αργα οποτε κλαιν θα το κρατησω. btw Το λενοβο για να ερθει στα 1000 ευρω (χωρις φπα) πρεπει να διαλεξεις no os αλλα αν δεις τοτε η οθονη ειναι 120hz . Για να πας στην 166hz version πρεπει να παρεις win 10 και το κοστος παει στα 1140 ευρω περιπου (no idea why they did that).

Τo λενοβο που εκαψε μοβο ηταν Lenovo legion y520 και ηταν η πρωτη γαμινγ σειρα (legion) της λενοβο απο οτι θυμαμαι . 1050 2gb , i5 ,16gb ram στα 900 ευρω. Πολυ μετριο εως κακο μηχανημα απο τη πρωτη μερα.

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε macbook pro (2020 , i5 , 16gb ram) και μπορω να σου πω οτι πραγματικα πεταει  .  Αν δεν ηθελα να χαλαρωσω με κανενα game μετα τη δουλεια θα πηγαινα με κλειστα ματια σε mac με m1 .

Δεν βρισκω καποιο λογο να πας σε 10870 αφου με τα ιδια χρηματα ή +100 ευρω παιρνεις 11800 η 5800 . 

Νομιζω μπορεις να δεις αν ειναι ηδη ενεργοποιημενες ,δες εδω https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ . Αν σε εμφανιζει νομιζω ειναι ενεργοποιημενες.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι στεκει αυτο , βαση ευρωπαικης νομοθεσιας εχουμε 2 χρονια εγγυηση αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

 

Επεξ/σία από YellowGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...