Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop για video editing μέχρι 1500€


Arion_Mandrake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, YellowGr είπε

Καλημερα , με επεισες και πηγα να ακυρωσω το msi για το λενοβο αλλα ηταν αργα οποτε κλαιν θα το κρατησω. btw Το λενοβο για να ερθει στα 1000 ευρω (χωρις φπα) πρεπει να διαλεξεις no os αλλα αν δεις τοτε η οθονη ειναι 120hz . Για να πας στην 166hz version πρεπει να παρεις win 10 και το κοστος παει στα 1140 ευρω περιπου (no idea why they did that).

Τo λενοβο που εκαψε μοβο ηταν Lenovo legion y520 και ηταν η πρωτη γαμινγ σειρα (legion) της λενοβο απο οτι θυμαμαι . 1050 2gb , i5 ,16gb ram στα 900 ευρω. Πολυ μετριο εως κακο μηχανημα απο τη πρωτη μερα.

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε macbook pro (2020 , i5 , 16gb ram) και μπορω να σου πω οτι πραγματικα πεταει  .  Αν δεν ηθελα να χαλαρωσω με κανενα game μετα τη δουλεια θα πηγαινα με κλειστα ματια σε mac με m1 .

Δεν βρισκω καποιο λογο να πας σε 10870 αφου με τα ιδια χρηματα ή +100 ευρω παιρνεις 11800 η 5800 . 

Νομιζω μπορεις να δεις αν ειναι ηδη ενεργοποιημενες ,δες εδω https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ . Αν σε εμφανιζει νομιζω ειναι ενεργοποιημενες.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι στεκει αυτο , βαση ευρωπαικης νομοθεσιας εχουμε 2 χρονια εγγυηση αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

 

Καλώς να σού ρθει το MSI. Μια χαρά θα ειναι.

 

Είχε μείνει ένα κομματι μεχρι χθες: https://www.amazon.es/gp/aw/d/B09DT2SXCS/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

Στα 1000€ χωρις φπα, η καλύτερη τιμη που εχω βρει ως τώρα. Υπάρχει και σε ελληνικά μαγαζιά στα 1400 περίπου με ΦΠΑ, οπότε δεν έχει μεγάλη διαφορά, συν το ότι θα μπορώ να το βάλω στα έξοδά μου. Απο το λινκ για vies που έστειλες νομίζω βλέπεις αν αναγνωρίζεται ως επαγγελματικό το ΑΦΜ σου στην ΕΕ. Αυτό το καταλαβαίνεις ομως και στο amazon business account, που αναγνωρίζει το ΑΦΜ και αφαιρεί αυτόματα το ΦΠΑ στο ταμείο. Για να δεις αν είναι ενεργοποιημένες οι ενδοκοινοτικές τσεκάρεις προσωποποιημένη πληροφόρηση στο taxis, στα στοιχεία επιχείρησης. Δεν ειμαι σιγουρος γιατί κι ο λογιστης μου δεν εχει ξανασχοληθεί, αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω χωρις ενδοκοινοτικές δεν μπορεις να δηλώσεις την αγορά.

Το Aorus 15G με τον 10870, ειναι επισης  η καλυτερη τιμή που εχω βρει. Με 10800 ανεβαίνει στα 1350 χωρις ΦΠΑ. Δεν εχω πρόβλημα με τη μικρή διαφορά, δεν θα την καταλάβω κιόλας, δεν χρησιμοποιώ ακόμα απαιτητικές εφαρμογές, ούτε παίζω σε φουλ ανάλυση. Με ενδιαφέρει περισσότερο ένα καλό σασί με καλή οθόνη, κι απ όσο είδα, (thanks to Dr. Tesla), αυτο είναι απ’ τα καλύτερα στην κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για απαλλαγές από ΦΠΑ είναι ευκαιρία να παίξει το 
https://www.amazon.de/-/en/WideView-300nits-Anti-Glare-Notebook-GeForce/dp/B08THLYWM5/
κάτω από 1100 νομίζω. 
Για 5800Η και 165Hz η τιμή είναι καλή και στα 1350 αν κάποιος μπορεί να ανεχτεί το γερμανικό πληκτρολόγιο. 

@YellowGr
Για το Υ520-530 ίσως είναι ένα από τα χειρότερα που πέρασαν ποτέ, κακό εσωτερικό design. Ωστόσο η ζημιά σε ηλεκτρονικό μπορεί να γίνει την πρώτη μέρα ή στον 6ο χρόνο το ίδιο απρόοπτα. Δεν είναι κάτι προβλέψιμο. 
Το μόνο που μπορείς να προβλέψεις είναι πως ένα καλύτερο VRM design - DC pins - daughter board θα κρατήσει καλύτερα στο χρόνο σε σχέση με ένα κακό. 
Έχω δει λάπτοπ να γονατίζουν και να τρώνε 90αρια για μήνες και να αντέχουν. Ενώ κάποια να καίγονται από Microsoft office στον 1 χρόνο.
Το μεγαλύτερο παράδειγμα σε αυτό το κουφό fail rate είναι το τροφοδοτικό του πύργου μου, που έφαγε degrade και δεν άντεχε το transient, μετά από 3 χρόνια έως 35-40% load. 

Το Aero 15 πήγε 1299$ σε ιστορικό χαμηλό πριν μερικές μέρες. Ενώ το Aorus τσίμπησε 30$ ακόμα κάτω. 

Δεν έχει νόημα να ψάχνει κάποιος 10750H-10870H, σε 6 μήνες θα μιλάμε για Alder lake mobile και θα είναι 50-60% πίσω αυτοί οι επεξεργαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Για απαλλαγές από ΦΠΑ είναι ευκαιρία να παίξει το 
https://www.amazon.de/-/en/WideView-300nits-Anti-Glare-Notebook-GeForce/dp/B08THLYWM5/
κάτω από 1100 νομίζω. 
Για 5800Η και 165Hz η τιμή είναι καλή και στα 1350 αν κάποιος μπορεί να ανεχτεί το γερμανικό πληκτρολόγιο. 

@YellowGr
Για το Υ520-530 ίσως είναι ένα από τα χειρότερα που πέρασαν ποτέ, κακό εσωτερικό design. Ωστόσο η ζημιά σε ηλεκτρονικό μπορεί να γίνει την πρώτη μέρα ή στον 6ο χρόνο το ίδιο απρόοπτα. Δεν είναι κάτι προβλέψιμο. 
Το μόνο που μπορείς να προβλέψεις είναι πως ένα καλύτερο VRM design - DC pins - daughter board θα κρατήσει καλύτερα στο χρόνο σε σχέση με ένα κακό. 
Έχω δει λάπτοπ να γονατίζουν και να τρώνε 90αρια για μήνες και να αντέχουν. Ενώ κάποια να καίγονται από Microsoft office στον 1 χρόνο.
Το μεγαλύτερο παράδειγμα σε αυτό το κουφό fail rate είναι το τροφοδοτικό του πύργου μου, που έφαγε degrade και δεν άντεχε το transient, μετά από 3 χρόνια έως 35-40% load. 

Το Aero 15 πήγε 1299$ σε ιστορικό χαμηλό πριν μερικές μέρες. Ενώ το Aorus τσίμπησε 30$ ακόμα κάτω. 

Δεν έχει νόημα να ψάχνει κάποιος 10750H-10870H, σε 6 μήνες θα μιλάμε για Alder lake mobile και θα είναι 50-60% πίσω αυτοί οι επεξεργαστές. 

Επισεις να προσθεσω δεν μπορω να κατανοησω ολα τα κλειδωματα που κανει η λενοβο σε επιπεδα bios .

Τι μαρκα ηταν το τροφοδοτικο ? Εγω χρησιμοποιω corsair μια δεκαετια τωρα και δεν ειχα ποτε θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2021 στις 4:17 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Για απαλλαγές από ΦΠΑ είναι ευκαιρία να παίξει το 
https://www.amazon.de/-/en/WideView-300nits-Anti-Glare-Notebook-GeForce/dp/B08THLYWM5/
κάτω από 1100 νομίζω. 
Για 5800Η και 165Hz η τιμή είναι καλή και στα 1350 αν κάποιος μπορεί να ανεχτεί το γερμανικό πληκτρολόγιο. 

@YellowGr
Για το Υ520-530 ίσως είναι ένα από τα χειρότερα που πέρασαν ποτέ, κακό εσωτερικό design. Ωστόσο η ζημιά σε ηλεκτρονικό μπορεί να γίνει την πρώτη μέρα ή στον 6ο χρόνο το ίδιο απρόοπτα. Δεν είναι κάτι προβλέψιμο. 
Το μόνο που μπορείς να προβλέψεις είναι πως ένα καλύτερο VRM design - DC pins - daughter board θα κρατήσει καλύτερα στο χρόνο σε σχέση με ένα κακό. 
Έχω δει λάπτοπ να γονατίζουν και να τρώνε 90αρια για μήνες και να αντέχουν. Ενώ κάποια να καίγονται από Microsoft office στον 1 χρόνο.
Το μεγαλύτερο παράδειγμα σε αυτό το κουφό fail rate είναι το τροφοδοτικό του πύργου μου, που έφαγε degrade και δεν άντεχε το transient, μετά από 3 χρόνια έως 35-40% load. 

Το Aero 15 πήγε 1299$ σε ιστορικό χαμηλό πριν μερικές μέρες. Ενώ το Aorus τσίμπησε 30$ ακόμα κάτω. 

Δεν έχει νόημα να ψάχνει κάποιος 10750H-10870H, σε 6 μήνες θα μιλάμε για Alder lake mobile και θα είναι 50-60% πίσω αυτοί οι επεξεργαστές. 

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B097NG9YXR/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

Aero 15 στα 1399€ απο Ισπανικό Amazon, στα 1156€ χωρις ΦΠΑ. Έψαχνα macbook pro κ περίμενα black friday μπας και πέσει λιγο, αλλά μου φαινεται φοβερή προσφορά.

edit: Shipping in 1 to 2 months. Σκληρό

Επεξ/σία από Arion_Mandrake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Επειδή έχει περάσει 10μηνο και χρειάζεται μια επικαιροποίηση, επαναφέρω το θέμα. Θα ήθελα ένα λάπτοπ όπως το περιγράφει ο νηματοθέτης με μια μόνο διαφορά: να έχει όσο γίνεται καλύτερη οθόνη μιας και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω εξωτερικό μόνιτορ. Δεν υπάρχει ο περιορισμός για αγορά μόνο από Ελλάδα και επίσης υπάρχει το περιθώριο να ανέβουμε λίγο στην τιμή (200-300€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kliduhos είπε

Επειδή έχει περάσει 10μηνο και χρειάζεται μια επικαιροποίηση, επαναφέρω το θέμα. Θα ήθελα ένα λάπτοπ όπως το περιγράφει ο νηματοθέτης με μια μόνο διαφορά: να έχει όσο γίνεται καλύτερη οθόνη μιας και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω εξωτερικό μόνιτορ. Δεν υπάρχει ο περιορισμός για αγορά μόνο από Ελλάδα και επίσης υπάρχει το περιθώριο να ανέβουμε λίγο στην τιμή (200-300€).

12700H με τις 165Hz 1440p . 
δες τα μοντελα από Msi αν και να ξερεις ως παίζει στα 2000 η κατηγορία αυτή.
https://www.skroutz.gr/s/35916365/MSI-Vector-GP66-12UGS-15-6-UHD-165Hz-i7-12700H-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-3070-Ti-W11-Home-Core-Black-US-Keyboard.html

Βέβαια με 3070Ti , 32gb ddr5 και 1Tb pcie4 φουσκώνει την τιμή.
Μετά πας 1200-1300€ για 3060. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να καταφέρεις να βρεις Aero 15 - 16 και τα αντίστοιχα 1800 από αμερική πλέον. Έχει αλλάξει η κατάσταση με την ισοτιμία € - $ και δεν είναι ευνοική.

Επεξ/σία από Dr.Tesla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν έπεφτα σε 3060 ποια θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα πρόταση.

Η αλήθεια είναι πως τα 2000+ είναι εκτός αρχικού στόχου αν και τίποτα δεν αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή είναι σε μία μέτρια κατάσταση η διαθεσιμότητα. Κάθε λάπτοπ με τερματισμένη 3060 στα Watt σου κάνει. 
Έχεις κάποια συγκεκριμένη χρήση στο μυαλό σου για να κοιτάξω πάνω κάτι τι υπάρχει άμεσα. 

Υπάρχουν πχ κομμάτια με 11800H και 3060 με 2k οθόνη που σε gaming δεν θα καταλάβεις τη διαφορά στο CPU. 
MSI GP66 Leopard 11UE 

Αν το χρειάζεσαι για δουλειά με CPU θα πρέπει να μεταφερθείς σε 12700H που δεν έχουμε αρκετά κομμάτια Ελλάδα.
Αντίστοιχα αν χρειάζεσαι όσο το δυνατόν περισσότερη μπαταρία σε light χρήση θα πρέπει να πάς προς 6800H, που είναι σχεδόν άφαντος στις καλές εκδόσεις.

24 λεπτά πριν, kliduhos είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν έπεφτα σε 3060 ποια θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα πρόταση.

Η αλήθεια είναι πως τα 2000+ είναι εκτός αρχικού στόχου αν και τίποτα δεν αποκλείεται.

Τα 2000€ δεν είναι κακή τιμή για το συγκεκριμένο, αλλά δεν είναι ένα μηχανημα που θα το πάρεις να κάθεται. Πρέπει να το αξιοποιήσεις στο 1000% για να δικαιολογήσει τα λεφτά του. Τόσο η 3070Ti όσο και τα 32Gb DDR5. 

Υπάρχουν πάντα και κομμάτια κατά παραγγελία για custom laptop από την XMG. 
https://bestware.com/en/ 
Έχουν εξαιρετική ποιότητα μερικά και είναι πιο κοντά στη λογική enthusiast οπως τα desktop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια χρήση θα είναι video editing και από gaming Microsoft Flight Simulator, Verdun WW1. Σαν σταθερό pc θα λειτουργήσει αλλά επειδή μετακινούμαι συνέχεια χρειάζομαι λάπτοπ. Οπότε δεν ενδιαφέρει η διάρκεια της μπαταρίας.

Αν με καλύπτει το leopard να το επιλέξω, που είναι και 600€ κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kliduhos είπε

Σαν σταθερό pc θα λειτουργήσει αλλά επειδή μετακινούμαι συνέχεια χρειάζομαι λάπτοπ.

Ίσως να σε βόλευε SFF PC αλλά δεν ξέρω τι μετακινήσεις είναι... 

Ο 12700H είναι σε κακή διαθεσιμότητα. Λογικά Σεπτέμβρη θα εμφανιστούν τα κομμάτια από τις υπόλοιπες εταιρίες. 
Δεν μου βγαίνει να τα χωρέσω όλα. Χάνεις είτε την 3060 για 3050Ti που θα έχεις θέμα με τα 4gb Vram αν κάνεις 4K edit. 
Είτε σε οθόνη που βγαίνουν μόνο κάποια dell που έχουν την απλή 120Hz 1080p

Υπάρχει μία προσφορά που τρέχει και ίσως συμφέρει. https://bestware.com/en/96-hours
Στήνεις λάπτοπ με desktop CPU 5900X-5950X και 3070. Σίγουρα θα είναι 3+ κιλά τέρας. Μπες μήπως θα σε βόλευε κάτι τέτοιο.
https://bestware.com/en/xmg-apex-15-max.html
image.png.d88cdf4a722eb8b726af99329ed73f29.png

Για κάτι τέτοιο θα πρέπει να είσαι εξοικιωμένος με όλα τα σεταρίσματα που γίνονται σε desktop. Γιατί εδώ οι περιορισμοί θα είναι μεγάλοι και θα πρέπει να κάνεις μαγικά για να πάρεις το μέγιστο. 
ΑΝ μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο θα έχεις παραπάνω απόδοση από τα περισσότερα laptop που μπορούμε να δούμε μέχρι τα 2-2.5K 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SFF αποκλείεται λόγω αεροπορικών μετακινήσεων και το custom laptop λόγω μη εμπειρίας.

Μας μένουν τα vector και leopard. Απ' ότι βλέπω έχουν οθόνη με τα ίδια χαρακτηριστικά και οι διαφορές αφορούν CPU, μνήμη και κάρτα γραφικών.

Αν με καλύπτει η 3060 για 4Κ edit και ο 11800Η  με τα 16gb DDR4 αρκεί, μήπως να καταλήξω στην οικονομικότερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Ποιες χώρες έχεις επιλογή για αγορά από εξωτερικό;

Για ένα εξάμηνο δεν πρόκειται να βγω έξω, οπότε μόνο ότι μπορεί να έρθει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kliduhos είπε

Το SFF αποκλείεται λόγω αεροπορικών μετακινήσεων και το custom laptop λόγω μη εμπειρίας.

Μας μένουν τα vector και leopard. Απ' ότι βλέπω έχουν οθόνη με τα ίδια χαρακτηριστικά και οι διαφορές αφορούν CPU, μνήμη και κάρτα γραφικών.

Αν με καλύπτει η 3060 για 4Κ edit και ο 11800Η  με τα 16gb DDR4 αρκεί, μήπως να καταλήξω στην οικονομικότερη λύση;

Ναι, παρε τον 11800H καλυτερα. Οι 12700Η μπορει να ειναι πιο γρηγοροι αλλα σε 2 λαπτοπ που εχω εγω ειναι κλειδωμενοι στα 35watt και χανουνε πολυ αποδοση σε multicore...

Απο 16000 points που θεωρητικα πιανουν σε Cinebench23, εμενα ειναι στα 11000-12000. Πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το λαπτοπ θα τον αφησει να ανεβασει power limit για να πεις να το παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...