Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Speedport Entry 2i για χρήση ως Access Point


Τέρης Α.
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Τέρης Α.,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγη ιστορία: Πριν 2 χρόνια αναβαθμίσαμε σε 50άρα ευρυζωνική και στη θέση που βρίσκεται το ρούτερ (Speedport Entry 2i) το σήμα φτάνει μετά βίας έξω από το δωμάτιό μου και στα υπόλοιπα δωμάτια, με αποτέλεσμα να γίνονται συχνά αποσυνδέσεις. Ένα εξάμηνο αργότερα, η κατάσταση δεν παλευόταν, βάλαμε και συνδρομητική και το on demand έμενε αναξιοποίητο, οπότε αγόρασα καλώδιο UTP Cat6 20Μ και συνέδεσα στην άλλη άκρη το προηγούμενο ρούτερ (ZXHN H108NS) και έλυσα το πρόβλημα (υπήρχε κάποιες φορές ένα θέμα με τα smartphones, αλλά κατά τα άλλα δούλευε άψογα). Το καλοκαίρι που μας πέρασε με τις φωτιές, από τις αυξομειώσεις τάσης μάλλον χάλασε. Πιο συγκεκριμένα, λίγες μέρες μετά άλλαξε όνομα (δεν είχε το default που γράφει το αυτοκόλλητο και ξεκλείδωσε). Κάνω reset και το ξαναρυθμίζω. Κρατάνε οι ρυθμίσεις λίγες μέρες και ξανά τα ίδια. Παίρνω το τροφοδοτικό και το ελέγχω και έδινε ~300mA αντί για 1Α. Ανοίγω και το ρούτερ και βλέπω μέσα τέσσερις φουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς. Αυτό μου έλυσε τις απορίες.

Το κυρίως θέμα: Έχοντας στην άκρη ένα ακόμα Speedport Entry 2i σκέφτομαι να κάνω εκείνο Access point. Το συνδέω, κάνω τις ρυθμίσεις (δεν είμαι και σχετικός) και δεν δουλεύει το WiFi (μόνο γι' αυτό το θέλω). Θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε σχετικά με τις ρυθμίσεις καθώς και από ποια μπάντα να εκπέμπει (στη πλακέτα του είδα έχει κεραίες για 2,4 και 5GHz). Αν το ρυθμίσω στα 5GHz θα το βλέπει η κεραία του λάπτοπ (11 ετών); 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Τέρης Α. said:

Λίγη ιστορία: Πριν 2 χρόνια αναβαθμίσαμε σε 50άρα ευρυζωνική και στη θέση που βρίσκεται το ρούτερ (Speedport Entry 2i) το σήμα φτάνει μετά βίας έξω από το δωμάτιό μου και στα υπόλοιπα δωμάτια, με αποτέλεσμα να γίνονται συχνά αποσυνδέσεις. Ένα εξάμηνο αργότερα, η κατάσταση δεν παλευόταν, βάλαμε και συνδρομητική και το on demand έμενε αναξιοποίητο, οπότε αγόρασα καλώδιο UTP Cat6 20Μ και συνέδεσα στην άλλη άκρη το προηγούμενο ρούτερ (ZXHN H108NS) και έλυσα το πρόβλημα (υπήρχε κάποιες φορές ένα θέμα με τα smartphones, αλλά κατά τα άλλα δούλευε άψογα). Το καλοκαίρι που μας πέρασε με τις φωτιές, από τις αυξομειώσεις τάσης μάλλον χάλασε. Πιο συγκεκριμένα, λίγες μέρες μετά άλλαξε όνομα (δεν είχε το default που γράφει το αυτοκόλλητο και ξεκλείδωσε). Κάνω reset και το ξαναρυθμίζω. Κρατάνε οι ρυθμίσεις λίγες μέρες και ξανά τα ίδια. Παίρνω το τροφοδοτικό και το ελέγχω και έδινε ~300mA αντί για 1Α. Ανοίγω και το ρούτερ και βλέπω μέσα τέσσερις φουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς. Αυτό μου έλυσε τις απορίες.

Το κυρίως θέμα: Έχοντας στην άκρη ένα ακόμα Speedport Entry 2i σκέφτομαι να κάνω εκείνο Access point. Το συνδέω, κάνω τις ρυθμίσεις (δεν είμαι και σχετικός) και δεν δουλεύει το WiFi (μόνο γι' αυτό το θέλω). Θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε σχετικά με τις ρυθμίσεις καθώς και από ποια μπάντα να εκπέμπει (στη πλακέτα του είδα έχει κεραίες για 2,4 και 5GHz). Αν το ρυθμίσω στα 5GHz θα το βλέπει η κεραία του λάπτοπ (11 ετών); 

@poulinosαν έχεις λίγο χρόνο!...

μπορεις να αφησεις και τα 2 bands. το πρωτο speedport ειναι πχ 192.168.1.1 .το δευτερο θα μπει 192.168.1.200 με κλειστο Dhcp. ιδιο ssid θα βαλεις με το αλλο Modem router για να ειναι ιδια. πρωτα καντο ενα Hard reset. το αν το λαπτοπ βλεπει 5ghz ειτε θα το δεις στην πραξη ειτε θα βρεις το μοντελο και θα δεις τι υποστηριζει.για 11 ετων ειναι λιγο δυσκολο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2021 στις 1:43 ΜΜ, poulinos είπε

μπορεις να αφησεις και τα 2 bands

Το άνοιξα πάλι και παρατήρησα ότι μόνο 2,4GHz έχει. Το Speedport plus έχει και 5GHz.

Αν κατάλαβα καλά έτσι έπρεπε να τα ρυθμίσω;

Σε στοκ ρυθμίσεις και τα δύο:

Spoiler

1191405060_(162).png.3fec2491fe21683f57ee70d526809ccc.png

Η ρύθμιση που έκανα στο βασικό:

Spoiler

1552854613_(163).png.6266525de928d7b76517675b6d8c7952.png

Η ρύθμιση που έκανα στο Access point:

Spoiler

1839632163_(164).png.37e800da202bbf265784c4d8d54bda29.png

Spoiler

  1134247078_(18).png.981df3978e2b0369b6407535bcc18e01.png

Όλα δουλεύουν κανονικά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και κατάφερα να ρυθμίσω αυτό, είπα να κάνω δοκιμή και σε άλλα ρούτερ, όμως παρ' όλο που έβαλα τις ίδιες ρυθμίσεις είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα για AP:

Spoiler

1185866962_(19).png.a68e1680be0c6828384e1863f4f063b6.png

Σ' αυτό ενώ δέχεται κανονικά τις ρυθμίσεις, δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω WiFi.

Spoiler

380627290_(21).png.4c6563dd513fa36ee9bda83f0a983f8a.png

Σ' αυτό μόλις αλλάξω την IP στο reboot δεν δίνει IP, μόνο 0.0.0.0, οπότε πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ:

Spoiler

22.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, 192.168.1.3 βάζω.

Αναβάθμισα και το firmware του 2ου να έχει το ίδιο με το πρώτο, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τρίτο που λες ότι δεν δίνει ip, τι εννοείς; Δε θα δώσει το ap τις ip αλλά το βασικό router.

Τα καλώδια είναι σωστά; Δεν πιστεύω να συνδέεις το lan στην μωβ υποδοχή (stb);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δε θα δώσει το ap τις ip αλλά το βασικό router.

Μάλλον εγώ κάνω τη πατάτα ( ; ). Συνδέω το ρούτερ μόνο του, μπαίνω στο ''πίνακα ελέγχου'' του ρούτερ και κάνω τις ρυθμίσεις. Αυτό το κάνω γιατί και τα δύο έχουν την ίδια IP (μήπως να δώσω στο κεντρικό IP π.χ. 192.168.1.10;)

Αν όλα πάνε καλά (όπως στο πρώτο) το συνδέω στο βασικό και αφού ξεκινήσουν και τα δύο τους κάνω επανεκκίνηση (για να σιγουρευτώ ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα). 

Όλα τα δοκίμασα με το ίδιο καλώδιο/ θέση/ ρυθμίσεις (τροφοδοτικό) στο κεντρικό ρούτερ και στα ''υποψήφια AP'' συνέδεα το Ethernet στη 2η ή 1η θέση (το 3ο ρούτερ γράφει WAN στη 1η θέση). 

16 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν πιστεύω να συνδέεις το lan στην μωβ υποδοχή (stb);

Στο κεντρικό έχω απενεργοποιήσει τη συνδρομητική και έχω βάλει τον εκτυπωτή :ph34r:, του οποίου η κεφαλή προχθές ''άρπαξε'', οπότε πλέον είναι off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν κάνω τέτοιες δουλειές, συνδέω μόνο το ap στον υπολογιστή μέχρι να το ρυθμίσω (τον έχω με στατική ip στο 192.168.1.ΧΧΧ range) για να μην μπλέκουν δύο dhcp στο ίδιο δίκτυο.

Επίσης προτιμώ να μην έχω το ίδιο ssid στα ip γιατί αν είναι το ίδιο δεν θα ξέρω σε ποιο είμαι συνδεμένος κάθε φορά.

Τέλος, σε αυτό που δεν μπορείς να συνδεθείς με wifi δοκίμασε να του αλλάξεις κανάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα την IP του πρώτου ρούτερ σε 192.168.1.10, σύνδεσα πάνω το 3ο που δεν έδινε IP, έκανα πάλι τις ρυθμίσεις όπως και την προηγούμενη φορά και... παίζει κανονικά! Πόσα ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια να πω!...

Και μια απορία: Πήγα λίγο μετά να συνδεθώ στο κεντρικό και μου βγάζει το παρακάτω (έκανα και επανεκκίνηση):

1603928579_(23).png.450a4de430d52d1767f586335f803601.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράψτε λάθος! Όντως εγώ είμαι ο ''άλλος χρήστης''. Συνδέθηκα με το WiFi 1 και μετά πήγα να συνδεθώ με το WiFi 2 (χωρίς να κάνω αποσύνδεση από τις σελίδες).

1 ώρα πριν, micos000 είπε

προτιμώ να μην έχω το ίδιο ssid

Αυτό είναι το όνομα του ρούτερ που μπορούμε να μετονομάσουμε π.χ. Cosmote-535456 σε π.χ WiFi 2 ή η επιλογή που δίνει μεταξύ διαφόρων SSIDx;

Spoiler

1166813398_(26).png.80c84f2051561a1c34b2a4db8cbb9440.png

1 ώρα πριν, micos000 είπε

δοκίμασε να του αλλάξεις κανάλι

Όλα τα ρούτερ είναι στο κανάλι 11. Μπορώ να τα βάλω σε όποιο θέλω; Χρειάζεται να ξέρω κάτι;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό είναι το όνομα του ρούτερ που μπορούμε να μετονομάσουμε π.χ. Cosmote-535456 σε π.χ WiFi 2 ή η επιλογή που δίνει μεταξύ διαφόρων SSIDx;

Το όνομα του ρούτερ.

Αναφορά σε κείμενο

Όλα τα ρούτερ είναι στο κανάλι 11. Μπορώ να τα βάλω σε όποιο θέλω; Χρειάζεται να ξέρω κάτι;

Όλα στο ίδιο κανάλι;;; Δεν είναι καλό αυτό. Βάλτα σε διαφορετικά κανάλια. Με το παρακάτω μπορείς να ελέγξεις ποια κανάλια είναι ελεύθερα ή λιγότερο populated στα σημεία που θέλεις να πιάνεις το ρούτερ ή το ap σου.

https://play.google.com/store/apps/details?hl=en&id=com.farproc.wifi.analyzer

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα μια παρόμοια εφαρμογή το απόγευμα (θα κατεβάσω κι αυτή αν είναι) για να δω πόσο μακρυά φτάνει το σήμα (το προηγούμενο είχε μεγάλη εμβέλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για να ελέγξεις το σήμα αλλά για να δεις ποια κανάλια είναι σχετικά άδεια στο σημείο που σε ενδιαφέρει ώστε να βάλεις το wifi σου σε κάποιο από αυτά τα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...