Προς το περιεχόμενο

Το Twitter επιδεικνύει νέα εργαλεία για τον περιορισμό και το φιλτράρισμα των τοξικών απαντήσεων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Miaou7 είπε

Φυσικα και πρεπει να καταπολεμηθουν ολοι οι τοξικοι ρατσιστοφασιστομισογυνιδες, να φιμωθουν, να φτιαχουν στρατοπεδα συγκεντρωσης και να εξοριστουν η να εκτελουνται στις πλατειες οσοι δεν συμμορφωνονται με τις νορμες της εποχης...

Oh wait καποιοι το δοκιμασαν παλιοτερα.....

Ή να μάθουν να μην είναι τοξικοί. Να μάθουν να μην μισούν τα πάντα επειδή έτσι. Και αν δεν μπορούν να το μάθουν, να περιθωριοποιηθούν ΚΑΙ στα socials όπως και στην πραγματική ζωή. Έχεις σκεφτεί γιατί τα socials έχουν τόσο πολλούς τοξικούς ανθρώπους; Είναι αυτοί που τους βλέπεις γύρω σου και τους αποφεύγεις γιατί βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Που ό,τι και να πουν κανείς δεν τους δίνει σημασία. Ε όλοι αυτοί βρήκαν φωνή στα socials.

Αυτή είναι τοξική σκέψη, σαν αυτή που έκανες. Όλοι κάνουμε κάποιες στιγμές για χίλιους δύο λόγους. Σκοπός είναι όταν το καταλαβαίνουμε να σταματάμε και να μην φτάνουμε σε σημείο να απολαμβάνουμε την καταστροφή του άλλου.

Οκ διαφωνούμε με κάποιον, βριστήκαμε, αλλάξαμε απειλητικά ποστς, τέλος. Δηλαδή τί πρέπει μετά, να τον δούμε σε βίντεο να κλαίει για να νιώσουμε καλά ή ακόμα χειρότερα να αυτοκτονήσει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, atrigane είπε

Ή να μάθουν να μην είναι τοξικοί. Να μάθουν να μην μισούν τα πάντα επειδή έτσι. Και αν δεν μπορούν να το μάθουν, να περιθωριοποιηθούν ΚΑΙ στα socials όπως και στην πραγματική ζωή. Έχεις σκεφτεί γιατί τα socials έχουν τόσο πολλούς τοξικούς ανθρώπους; Είναι αυτοί που τους βλέπεις γύρω σου και τους αποφεύγεις γιατί βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Που ό,τι και να πουν κανείς δεν τους δίνει σημασία. Ε όλοι αυτοί βρήκαν φωνή στα socials.

Αυτή είναι τοξική σκέψη, σαν αυτή που έκανες. Όλοι κάνουμε κάποιες στιγμές για χίλιους δύο λόγους. Σκοπός είναι όταν το καταλαβαίνουμε να σταματάμε και να μην φτάνουμε σε σημείο να απολαμβάνουμε την καταστροφή του άλλου.

Οκ διαφωνούμε με κάποιον, βριστήκαμε, αλλάξαμε απειλητικά ποστς, τέλος. Δηλαδή τί πρέπει μετά, να τον δούμε σε βίντεο να κλαίει για να νιώσουμε καλά ή ακόμα χειρότερα να αυτοκτονήσει; 

Σιγα τα ωά μωρέ. 

Έβρισες κάποιον, τον είπες μλκα και ότι μαμιέται και τον έστειλες στον ψυχίατρο δλδ. 

"...να μάθουν να μη μισούν τα πάντα...."

Κυκλοφορείς στον έξω κόσμο; Ή περιμένεις πρώτα την νομοθέτηση της τιμωρίας όσως σε στραβοκοιτάξουν;  Αν ο κόσμος δεν ήταν τοξικός από γεννήσεως, δεν θα υπάρχαν και νόμοι για να επιφέρουν μια κάποια ισορροπία και δικαιοσύνη. 

Προσωπικά στο gaming είμαι τοξικός όσο δεν πάει. Ιδίως στους Πολωνούς (ω! τι έκπληξης). Γιατί; Διότι είναι άσχετοι. Και διότι έτσι μου αρέσει. Στο WoT, τρώω chat ban κάθε 15ήμερο. (δλδ συνέχεια...). Αλλά θα σου πω ένα μυστικό. Είμαι κοινωνικότατος έξω και δεν προλαβαίνω τους καφέδες, τα τσίπουρα, και τις συγκεντρώσεις με παρέες.  Επίσης είμαι και πολύ γελαστός και έξω καρδιά. Σε όλους εκτός από τους δολοφόνους οδηγούς και τους ευθυνόφοβους στην εργασία μου. Αυτά για τα ...σχόλια που αράδιασες, περι ανθρώπων που τους βλέπεις έξω και  θέλεις τα τους αποφεύγεις και ότι το είπε η Μαρίκα η καφετζού ότι "μεγάλο δρόμο θα διαβώ".

Άξιος συνεχιστής του Φρόυντ. 

Εγώ πάλι περνάω στο άλλο άκρο και λέω ότι τα social έχουν κατακληστεί από τους δήθεν και τους politically correct. Θεαθήναι και ουσία μηδέν.

"Μη μου τους κύκλους τάραττε!" είπε ο Αρχιμήδης. Το πήρανε κάποιοι και το κάναν λύσσα. Εν αντιθέσι με το Παν Μέτρον Άριστον που δεν το ακούσανε καθόλου.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snips είπε

Κυκλοφορείς στον έξω κόσμο; Ή περιμένεις πρώτα την νομοθέτηση της τιμωρίας όσως σε στραβοκοιτάξουν;  Αν ο κόσμος δεν ήταν τοξικός από γεννήσεως, δεν θα υπάρχαν και νόμοι για να επιφέρουν μια κάποια ισορροπία και δικαιοσύνη. 

Προσωπικά στο gaming είμαι τοξικός όσο δεν πάει. Ιδίως στους Πολωνούς (ω! τι έκπληξης). Γιατί; Διότι είναι άσχετοι. Και διότι έτσι μου αρέσει. Στο WoT, τρώω chat ban κάθε 15ήμερο. (δλδ συνέχεια...). Αλλά θα σου πω ένα μυστικό. Είμαι κοινωνικότατος έξω και δεν προλαβαίνω τους καφέδες, τα τσίπουρα, και τις συγκεντρώσεις με παρέες.  Επίσης είμαι και πολύ γελαστός και έξω καρδιά. Σε όλους εκτός από τους δολοφόνους οδηγούς και τους ευθυνόφοβους στην εργασία μου. Αυτά για τα ...σχόλια που αράδιασες, περι ανθρώπων που τους βλέπεις έξω και  θέλεις τα τους αποφεύγεις και ότι το είπε η Μαρίκα η καφετζού ότι "μεγάλο δρόμο θα διαβώ".

Το να σβήσει κάποιος τα social μπορεί να του μειώνει το πρόβλημα, ή ακόμα και να του το εξαφανίζει τελείως. Ότι δεν βλέπεις, δεν σε ενοχλεί. Προσωπικά η δική μου ψυχολογία βελτιώθηκε πολύ περισσότερο όταν σταμάτισα να διαβάζω site που επιτρέπουν τα σχόλια (protothema, zougla, ακόμα και gazzetta), πολύ απλά γιατί χωρίς να μπορώ καν να το ελέγξω, πήγαινα και τα διάβαζα. Από social μόνο instagram έχω (facebook δεν μπαίνω, παρά μόνο messenger), που και εκεί απλά ακολουθώ 60-70 δικούς μου ανθρώπους και η κατάσταση είναι κάπως ελεγχόμενη. 

Δεν θέλω να πω κάτι για σένα προσωπικά, αλλά ο τοξικός άνθρωπος είναι τοξικός και απλά το εκφράζει εκεί που του καυλώσει να το πω λαϊκά, ή απλά εκεί που τον παίρνει. 

Εσένα σε "παίρνει" στο gaming, τον άλλο στο γήπεδο, και όταν γυρίζει τρώει παντόφλα απ'τη γυναίκα του και κάνει το παγώνι, αλλά στο γήπεδο χριστοπαναγίζει το σύμπαν. Ο άλλος μπορεί να είναι στο insomnia, δεν έχει σημασία. Στο δρόμο στην οδήγηση επίσης. 

Η τοξικότητα έχει εσωτερική πηγή, από κάπου πηγάζει όλο αυτό, και απλά χρειάζεται όλοι μας να δουλέψουμε εσωτερικά προκειμένου απλά να μην είμαστε τοξικοί, γιατί στην τελική πέραν απ'τους ανθρώπους που μας κάνουν πέρα, θα βελτιώσουμε και εμείς οι ίδιοι την ζωή μας. Ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνουμε άμεσα, μας "χαλάει". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, snips είπε

Σιγα τα ωά μωρέ. 

Έβρισες κάποιον, τον είπες μλκα και ότι μαμιέται και τον έστειλες στον ψυχίατρο δλδ. 

"...να μάθουν να μη μισούν τα πάντα...."

Κυκλοφορείς στον έξω κόσμο; Ή περιμένεις πρώτα την νομοθέτηση της τιμωρίας όσως σε στραβοκοιτάξουν;  Αν ο κόσμος δεν ήταν τοξικός από γεννήσεως, δεν θα υπάρχαν και νόμοι για να επιφέρουν μια κάποια ισορροπία και δικαιοσύνη. 

Προσωπικά στο gaming είμαι τοξικός όσο δεν πάει. Ιδίως στους Πολωνούς (ω! τι έκπληξης). Γιατί; Διότι είναι άσχετοι. Και διότι έτσι μου αρέσει. Στο WoT, τρώω chat ban κάθε 15ήμερο. (δλδ συνέχεια...). Αλλά θα σου πω ένα μυστικό. Είμαι κοινωνικότατος έξω και δεν προλαβαίνω τους καφέδες, τα τσίπουρα, και τις συγκεντρώσεις με παρέες.  Επίσης είμαι και πολύ γελαστός και έξω καρδιά. Σε όλους εκτός από τους δολοφόνους οδηγούς και τους ευθυνόφοβους στην εργασία μου. Αυτά για τα ...σχόλια που αράδιασες, περι ανθρώπων που τους βλέπεις έξω και  θέλεις τα τους αποφεύγεις και ότι το είπε η Μαρίκα η καφετζού ότι "μεγάλο δρόμο θα διαβώ".

Άξιος συνεχιστής του Φρόυντ. 

Εγώ πάλι περνάω στο άλλο άκρο και λέω ότι τα social έχουν κατακληστεί από τους δήθεν και τους politically correct. Θεαθήναι και ουσία μηδέν.

"Μη μου τους κύκλους τάραττε!" είπε ο Αρχιμήδης. Το πήρανε κάποιοι και το κάναν λύσσα. Εν αντιθέσι με το Παν Μέτρον Άριστον που δεν το ακούσανε καθόλου.

Nice..... :D συμφωνώ και εγώ :) 
Σιγά-σιγά θα βαφτίσουν την ειρωνία σε "τοξικότητα" ... και το χιούμορ σε "τοξικότητα"... (!)
Και μάλιστα την σάτιρα , θα την βαφτίσουν 100% "Τοξικότητα".
Με αποτέλεσμα, να μην έχουμε με τίποτα να γελάσουμε στον ελεύθερο χρόνο μας.


 


 

Επεξ/σία από SaiNT_84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, UnderZer0 είπε

Μηπως θα επρεπε να κανουμε κατι να εξαλειψουμε την πηγη της τοξικότητας;

Βιομηχανία μηνύσεων, όπως έκαναν στελέχη της προηγούμενης κυβέρνησης και συνεχίζουν να κάνουν ορφανά της, φτηνές απομιμήσεις παλιότερων πασόκων παρουσιαστών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2021 στις 3:18 ΜΜ, atrigane είπε

Ή να μάθουν να μην είναι τοξικοί. Να μάθουν να μην μισούν τα πάντα επειδή έτσι. Και αν δεν μπορούν να το μάθουν, να περιθωριοποιηθούν ΚΑΙ στα socials όπως και στην πραγματική ζωή. Έχεις σκεφτεί γιατί τα socials έχουν τόσο πολλούς τοξικούς ανθρώπους; Είναι αυτοί που τους βλέπεις γύρω σου και τους αποφεύγεις γιατί βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Που ό,τι και να πουν κανείς δεν τους δίνει σημασία. Ε όλοι αυτοί βρήκαν φωνή στα socials.

Αυτή είναι τοξική σκέψη, σαν αυτή που έκανες. Όλοι κάνουμε κάποιες στιγμές για χίλιους δύο λόγους. Σκοπός είναι όταν το καταλαβαίνουμε να σταματάμε και να μην φτάνουμε σε σημείο να απολαμβάνουμε την καταστροφή του άλλου.

Οκ διαφωνούμε με κάποιον, βριστήκαμε, αλλάξαμε απειλητικά ποστς, τέλος. Δηλαδή τί πρέπει μετά, να τον δούμε σε βίντεο να κλαίει για να νιώσουμε καλά ή ακόμα χειρότερα να αυτοκτονήσει; 

Μάλλον δεν έπιασες την ειρωνία του Miaou7.

Και ποιο είναι το μέτρο για το τί είναι τοξικό σχόλιο και τί όχι; Πως ακριβώς θα το ρυθμίσω αυτό στο Twitter; Να μη βλέπω τα σχόλια που περιέχουν τη λέξη «σκ@τά», για παράδειγμα;

Μας δίνουν τα εργαλεία να κλειστούμε σε χρυσά κλουβιά. 

Επεξ/σία από jadawin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jadawin είπε

Μάλλον δεν έπιασες την ειρωνία του Miaou7.

Και ποιο είναι το μέτρο για το τί είναι τοξικό σχόλιο και τί όχι; Πως ακριβώς θα το ρυθμίσω αυτό στο Twitter; Να μη βλέπω τα σχόλια που περιέχουν τη λέξη «σκ@τά», για παράδειγμα;

Μας δίνουν τα εργαλεία να κλειστούμε σε χρυσά κλουβιά. 

Μιλάω για εκφράσεις τύπου ψώφα, να πάθεις καρκίνο, τράβα αυτοκτόνησε, να πεθάνει η μάνα σου, τα παιδιά σου, κλπ. τόσο δύσκολο είναι να ξεχωρίσει κάποιος την κακία από τη δολοφονική διάθεση; Εδώ είπαν στο κορίτσι "κράτα μαχαίρι την επόμενη φορά που θα βγεις έξω". Και χίλια δύο άλλα. Όλα καλά δηλαδή; Είμαστε χρόονια τώρα κλεισμένοι σε χρυσά κλουβιά τα οποία σιγά σιγά σκουριάζουν κ όλας.

17 ώρες πριν, SaiNT_84 είπε

Nice..... :D συμφωνώ και εγώ :) 
Σιγά-σιγά θα βαφτίσουν την ειρωνία σε "τοξικότητα" ... και το χιούμορ σε "τοξικότητα"... (!)
Και μάλιστα την σάτιρα , θα την βαφτίσουν 100% "Τοξικότητα".
Με αποτέλεσμα, να μην έχουμε με τίποτα να γελάσουμε στον ελεύθερο χρόνο μας.


 


 

Με "θα" δεν κάνεις κουβέντα. Μόνο υποθέσεις κάνεις.

Έλα να σου πω, θα γελάσεις αν σου πω "γ@μιέται η μάνα σου" επειδή ανέβασες κάτι με το οποίο διαφωνώ; Ή "να πάθεις καρκίνο εσύ και το παιδί σου"; Θα νιώσεις όμορφα δηλαδή, για να καταλάβω. Θα περάσεις ωραία τον ελεύθερό σου χρόνο έτσι;

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atrigane είπε

Μιλάω για εκφράσεις τύπου ψώφα, να πάθεις καρκίνο, τράβα αυτοκτόνησε, να πεθάνει η μάνα σου, τα παιδιά σου, κλπ. τόσο δύσκολο είναι να ξεχωρίσει κάποιος την κακία από τη δολοφονική διάθεση; Εδώ είπαν στο κορίτσι "κράτα μαχαίρι την επόμενη φορά που θα βγεις έξω". Και χίλια δύο άλλα. Όλα καλά δηλαδή; Είμαστε χρόονια τώρα κλεισμένοι σε χρυσά κλουβιά τα οποία σιγά σιγά σκουριάζουν κ όλας.

Με "θα" δεν κάνεις κουβέντα. Μόνο υποθέσεις κάνεις.

Έλα να σου πω, θα γελάσεις αν σου πω "γ@μιέται η μάνα σου" επειδή ανέβασες κάτι με το οποίο διαφωνώ; Ή "να πάθεις καρκίνο εσύ και το παιδί σου"; Θα νιώσεις όμορφα δηλαδή, για να καταλάβω. Θα περάσεις ωραία τον ελεύθερό σου χρόνο έτσι;

Ωραίος , από την μια ακρότητα στην άλλην. Πως φαίνετε ότι δεν κάνεις για αυτήν την δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SaiNT_84 είπε

Ωραίος , από την μια ακρότητα στην άλλην. Πως φαίνετε ότι δεν κάνεις για αυτήν την δουλειά 

Μα αυτό δεν εννοεί το άρθο; Με τη λέξη "τοξικότητα" εκεί πήγε το μυαλό μου. Σε "χοντρές" εκφράσεις, που αν τις πεις στον άλλο κατάμουτρα ο άγριος τσακωμός είναι αναπόφευκτος. Τώρα αν εννοούν λέξεις του τύπου "σκατά" "άντε χέσου" "μαλάκα" κλπ. τότε θα συμφωνήσω και γω. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...