Προς το περιεχόμενο

Κροταλισμα στην ροπή->Skoda Fabia RS


Alexandros Christofis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, Skoda Fabia Rs 116hp/1.4 Βενζίνη λοιπόν, εδω και αρκετο καιρό οταν παταω πενταλ γκαζιού και ειναι στις χαμηλες στροφές χτυπανε μεταλλα (ας το ονομάσω κροτάλισμα). Δλδ στις χαμηλές της 1ης σχέσης, της 2ης κ.ο.κ.! οταν πιασει ροπή και ανοιξουν οι στροφές δεν ακουγεται τπτ!! Ειχα παει σε συνεργειο και απλα μου εβαλε ενα συμπλήρωμα οκτανίων αλλα τπτ... αλλος μου ειπε να μην αφηνω την σταθμη βενζίνης κατω απο τα μισα! τι λετε??? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά βαράει πειράκια.. λέγεται και κρουστική συμπεριφορά καυσίμου. Η είναι χάλια το καύσιμο που βάζεις η μπορεί κάποιο θέμα με τη προανάφλεξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αστο να παει ρεζερβα και κατεβασε το καυσιμο  οσο ποιο πολυ αντέχεις ετσι ωστε να μεινει οσο το δυνατον λιγότερο  απο το παλιο.Μετα βαλε  40  ευρω 100 αρα απο ενα εταιρικό.Αν εξακολουθει υπαρχει προβλημα.Μπορει να εχει προβλημα ο αισθητήριας  για τα πειρακια.Λαμπακι γενικα αναβει ?

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Αστο να παει ρεζερβα και κατεβασε το καυσιμο  οσο ποιο πολυ αντέχεις ετσι ωστε να μεινει οσο το δυνατον λιγότερο  απο το παλιο.Μετα βαλε  40  ευρω 100 αρα απο ενα εταιρικό.Αν εξακολουθει υπαρχει προβλημα.Μπορει να εχει προβλημα ο αισθητήριας  για τα πειρακια.Λαμπακι γενικα αναβει ?

ναι μπολικα λαμπακια! σε καποιες συγκεκριμένες κινησεις οπως πχ σταθερή πορεια με 3η και ξαφνικό γκαζωμα αναβει το EPC και η Μηχανή, μετα απο 10 δευτερολεπτα σβηνει το EPC και μενει η μηχανή για ενα μικρό χρονικο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χλμ έχεις αδερφέ;

Πάντως αν είναι άμεσου ψεκασμού που φαντάζομαι ότι είναι και αν τα χλμ σου είναι αρκετά, πολύ πιθανόν να βαράει πειράκια απο την συσσώρευση καρβουνίλας(το γνωστό πρόβλημα με τους άμεσους ψεκασμούς)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να μπει διαγνωση πρωτα απο ολα.Και απο λαμδα μπορει αλλα ετσι και αλλιως φροντισε να καταναλώσεις οσο ποιο πολυ καυσιμο μπορείς απο το παλιο και να βάλεις καινούργιο μπας και.....

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Alexandros Christofis είπε

Καλησπέρα σε όλους, Skoda Fabia Rs 116hp/1.4 Βενζίνη λοιπόν, εδω και αρκετο καιρό οταν παταω πενταλ γκαζιού και ειναι στις χαμηλες στροφές χτυπανε μεταλλα (ας το ονομάσω κροτάλισμα). Δλδ στις χαμηλές της 1ης σχέσης, της 2ης κ.ο.κ.! οταν πιασει ροπή και ανοιξουν οι στροφές δεν ακουγεται τπτ!! Ειχα παει σε συνεργειο και απλα μου εβαλε ενα συμπλήρωμα οκτανίων αλλα τπτ... αλλος μου ειπε να μην αφηνω την σταθμη βενζίνης κατω απο τα μισα! τι λετε??? Ευχαριστώ

ξεκινα με διαγνωστικο και εαν μπορείς να δεις live data . Ίσως με vagcom έχεις περισσότερες επιλογές.

Μπουζί φοράει τα σωστά ; πόσα χιλιόμετρα τα έχεις ? θα κοίταζα και τήν ανάφλεξη πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, piiii είπε

Πόσα χλμ έχεις αδερφέ;

Πάντως αν είναι άμεσου ψεκασμού που φαντάζομαι ότι είναι και αν τα χλμ σου είναι αρκετά, πολύ πιθανόν να βαράει πειράκια απο την συσσώρευση καρβουνίλας(το γνωστό πρόβλημα με τους άμεσους ψεκασμούς)

 

175.000χλμ

57 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Πρεπει να μπει διαγνωση πρωτα απο ολα.Και απο λαμδα μπορει αλλα ετσι και αλλιως φροντισε να καταναλώσεις οσο ποιο πολυ καυσιμο μπορείς απο το παλιο και να βάλεις καινούργιο μπας και.....

Λαμδα αλλαξα (τον ακριβό) :) το κανει καιρο τωρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Αλλαξε βενζιναδικο, βρες ενα bp/eko "Καλυψω" ή ενα shell "Μυρτεα/Ερμης"

2.Αλλαξε μπουζι με καινουργια. Θα βαλεις αυτα που λεει το manual του ατυοκινητου. Με αυτα δουλευει και οχι με αυτα που εβαλε ο μαστορας επειδη εχουν ιδιο σπειρωμα.

3.Ο knock sensor δουλευει αν το βαλεις στο διαγνωστικο? ετυχε σε 206 φιλου να δειχνει data αλλα λαθος ομως.. αλλαχτηκε με 23€ γνησιος και ολα καλα

4.Τα συνεργεια που πηγες, συμφωνα με αυτα που ανεφερες παραπανω, δεν μου γεμιζουν το ματι. Σε ποια περιοχη βρισκεσαι μηπως ξερουμε κανενα καλο συνεργειο? 

Επεξ/σία από nick#18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πολλαπλασιαστες η μπουζωκαλωδια?να ξερεις οτι η αγωγιμοτητα τους πεφτει στα μπουζοκαλωδια και θελουν αλλαγη...Στο δικο μου fabia οταν τα αλλαξα το αμακι σκοτωνε...Οταν δοκιμαζα 100αρα παλια δεν ειχα πυρακια....Αλλα ενοειται δεν εβαζα πεταμενα λεφτα..Μετα το γυρισα σε υγραεριο στο οποιο ελατωθηκαν πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδία! Αν και παλιό θέμα ξέρετε συνεργείο καλό για Skoda Fabia 2005; Το τελευταίο διάστημα 4 μηνών έχω δώσει σχεδόν την μισή αξία του αυτοκινήτου στο συνεργείο. Μήνα με το μήνα να κάνουμε αυτό να κάνουμε εκείνο να κάνουμε το άλλο! Δεν είμαι από ανθρώπους που θα κάνω παζάρια αλλά, για ένα βασικό πράγμα που ζήτησα να μου αλλάξει ένα δοχείο στους υαλοκαθαριστήρες όλο το ξεχνάει όλο δεν το έχει ενώ στα αλλά πολλαπλασιαστές, ιμάντες κτλ κτλ μια χαρά τα έχει αλλάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, stefaki91 είπε

Καλησπέρα παιδία! Αν και παλιό θέμα ξέρετε συνεργείο καλό για Skoda Fabia 2005; Το τελευταίο διάστημα 4 μηνών έχω δώσει σχεδόν την μισή αξία του αυτοκινήτου στο συνεργείο. Μήνα με το μήνα να κάνουμε αυτό να κάνουμε εκείνο να κάνουμε το άλλο! Δεν είμαι από ανθρώπους που θα κάνω παζάρια αλλά, για ένα βασικό πράγμα που ζήτησα να μου αλλάξει ένα δοχείο στους υαλοκαθαριστήρες όλο το ξεχνάει όλο δεν το έχει ενώ στα αλλά πολλαπλασιαστές, ιμάντες κτλ κτλ μια χαρά τα έχει αλλάξει. 

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω θέμα εντός Αττικής οπουδήποτε θα με ενδιάφερε να πάω. Είναι αμάξι της δουλειάς, φοράει lovato υγραέριο 4 χρόνια είναι μια χαρά. 

Συνεργείο για ένα απλό πράγμα που δεν μου ζητούσε το καημένο, παρά μόνο ένα πολλαπλασιαστή ήθελε και ξαφνικά κάθε μήνα παρουσίαζε όλο και κάτι!! Κάθε φορά να φεύγει το ενοίκιο, κλασική η ατάκα ότι ναι κάτι θα βγάλει έτσι είναι.. 

Όλα τα αμάξια βγάζουν, δεν ξέρω ρε παιδιά Toyota Yaris που έχουμε κιχ δεν βγάζει το καημένο πάει τα σέρβις του όλα στην ώρα.. 

Με ενδιαφέρει να είναι σωστός ο άνθρωπος, ότι είναι να το φτιάξει τέλος πάντων να μπορώ να ξέρω ότι θα πάω στην δουλειά μου χωρίς άγχος!! 

Κάθε φορά και αυτό εκείνο, μεταχειρισμένο όλες οι αντιπροσωπίες μας κοροϊδεύουν κτλ κτλ κτλ… δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να φτιάξεις ένα πράγμα την εποχή του 2024;; 

Επεξ/σία από stefaki91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...