Προς το περιεχόμενο

Η Nintendo διαψεύδει ότι διέθεσε στους προγραμματιστές εργαλεία για ένα 4K Switch


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μην ξεχνάς τη 1080p OLED οθόνη του, την μπαταρία που κρατάει διπλή ώρα από του Switch, τα αποσπώμενα χειριστήρια ώστε σε περίπτωση που πάθει κάτι να μη στέλνεις όλη την κονσόλα πίσω. Άσε που θα παίζουμε επιτέλους 4Κ όταν είναι docked. 

Όταν έχεις χρόνο βάλε μια λίστα από τα εκατοντάδες καλύτερα που λέγαμε πριν να αγοράσουμε και οι υπόλοιποι. 

Κάποια άλλη λέξη μπέρδεψες εκεί με το resilient αλλά ΟΚ. 

Όντως. Και αν κάποιος πιστεύει ότι δεν αξίζει δεν το αγοράζει. 

Το να μπαίνει σε νήματα και να παραπονιέται όμως για την τιμή του σαν 5χρονο που δεν του αγοράζουν οι γονείς του ότι θέλει είναι λίγο αστείο. 

Ή απλά θεωρείς τη δική σου άποψη ως την αντικειμενική που θα έπρεπε και οι υπόλοιποι να έχουν. 

Είπα προσπαθώ.Το να μπαίνεις να  παρουσιάζεις ως τέλεια κάθε τακτική της Χ εταιρίας ή ως τέλειο στοιχείο κατι που επαναλαμβάνεται….900 φορές σε ένα παιχνίδι(ξέρουμε όλοι πιο) νομίζω τείνει προς το μη αντικειμενικό.

Επίσης έχεις μπερδέψει λίγο το μικρόκοσμο ενός νήματος ή είδησης (με φανατικούς οπαδούς) με τον υπόλοιπο…  Το οτι συμφωνούν μεζί σου λοιπόν 2-3 σε αυτό το μικρόκοσμο , σου δίνει λάθος εικόνα.Αν κάνεις μια απλή βόλτα απο το nintendo thread στο sony thread στο ms thread θα δείς πως το δικό σου τέλειο έχει εν τέλη πολλά μελανά σημεία για τους άλλους που αρνείσαι να δείς.

Έχοντας κάθε κονσόλα βλέπω σε όλες πιθανά προβλήματα.Αυτό σημαίνει πως υπάρχει ένα επίπεδο αντικειμενικότητας.Εσύ που τα βλέπεις ολα τέλεια σε μια πρέπει κάποια στιγμή ή να ξυπνήσεις ή να συμμετέχεις και σε άλλες ειδήσεις/νήματα πέραν της Nintendo.

Το να μπείς σε είδηση/νήμα nintendo , να πείς κάτι καλό για nintendo και να πάρεις 2-3 like είναι λίγο ευλογώ τα γένια μου…  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Έχοντας κάθε κονσόλα βλέπω σε όλες πιθανά προβλήματα.Αυτό σημαίνει πως υπάρχει ένα επίπεδο αντικειμενικότητας.Εσύ που τα βλέπεις ολα τέλεια σε μια πρέπει κάποια στιγμή ή να ξυπνήσεις ή να συμμετέχεις και σε άλλες ειδήσεις/νήματα πέραν της Nintendo

Και ο nick έχει όλα τα μηχανήματα, και εγώ έχω όλα τα μηχανήματα. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς απλά επικεντρωνομαστε σε αυτό που προσφέρει η κάθε εταιρεία και όχι σε αυτό που δεν προσφέρει και που δεν έχει και νόημα να ασχοληθείς άλλωστε.

Όσο νόημα έχει εσύ να μιλάς ότι η εταιρεία δεν έχει 4Κ και δεν έχει "σωστή" τιμολογιακή πολιτική άλλο τόσο νόημα έχει και από την πλευρά μου να κράζω την Sony/ms που δεν αξιώθηκαν να έχουν ένα all inclusive μηχάνημα που να μπορώ να ταξιδεύω και να το βάζω στην τσέπη μου όποτε θέλω ή να το κουμπώνω στην τηλεόραση όποτε θέλω ενώ ταυτόχρονα με "αναγκάζει" να αγοράσω και έξτρα 4Κ TV για να πάρω εν τέλη αυτό που πλήρωσα. 

Όπως βλέπεις οι ανούσιες κουβέντες παραμένουν ανούσιες όσες παραμέτρους και αν εισάγουμε στην κουβέντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Chocobo said:

Είπα προσπαθώ.Το να μπαίνεις να  παρουσιάζεις ως τέλεια κάθε τακτική της Χ εταιρίας ή ως τέλειο στοιχείο κατι που επαναλαμβάνεται….900 φορές σε ένα παιχνίδι(ξέρουμε όλοι πιο) νομίζω τείνει προς το μη αντικειμενικό.

Επίσης έχεις μπερδέψει λίγο το μικρόκοσμο ενός νήματος ή είδησης (με φανατικούς οπαδούς) με τον υπόλοιπο…  Το οτι συμφωνούν μεζί σου λοιπόν 2-3 σε αυτό το μικρόκοσμο , σου δίνει λάθος εικόνα.Αν κάνεις μια απλή βόλτα απο το nintendo thread στο sony thread στο ms thread θα δείς πως το δικό σου τέλειο έχει εν τέλη πολλά μελανά σημεία για τους άλλους που αρνείσαι να δείς.

Έχοντας κάθε κονσόλα βλέπω σε όλες πιθανά προβλήματα.Αυτό σημαίνει πως υπάρχει ένα επίπεδο αντικειμενικότητας.Εσύ που τα βλέπεις ολα τέλεια σε μια πρέπει κάποια στιγμή ή να ξυπνήσεις ή να συμμετέχεις και σε άλλες ειδήσεις/νήματα πέραν της Nintendo.

Το να μπείς σε είδηση/νήμα nintendo , να πείς κάτι καλό για nintendo και να πάρεις 2-3 like είναι λίγο ευλογώ τα γένια μου…  

Ξεκάθαρη προσπάθεια αντικειμενικοτητας το να προσπαθείς να μειώσεις ένα παιχνίδι από ένα προαιρετικό στοιχείο που είναι εκεί για τους completionists. :lol:

Δεν ξέρω για ποιον μιλάς αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα τέλειο καθώς δεν υπάρχει αυτό. Απλά ξέρω τι αγοράζω και δεν μπαίνω μετά σε διάφορα θέματα να μυξοκλαίω. Ειδικά σε θέματα που δεν με ενδιαφέρουν. 

Επίσης αν διάβαζες τα θέματα που λες θα έβλεπες πως αντίστοιχα απαντώ και εκεί ενώ αν διάβαζες όλο το section θα έβλεπες πως πολύ πιο συχνά προτείνω σε κάποιον να αγοράσει Xbox ή PS παρά switch. Ειδικά Xbox που πλέον με το game pass είναι από τις καλύτερες επιλογές για μεγάλο μέρος gamers που δεν θέλουν να παίξουν κάτι πολύ συγκεκριμένο ή να δίνουν πολλά λεφτά. 

Τώρα το ποιος είναι σε μικρόκοσμο και βάζει ταμπέλες σε όποιον διαφωνεί μαζί του θα αφήσω άλλους να το κρίνουν. 

Να σε ενημερώσω πως εκτός από PS5 και Series X, λόγω χρημάτων κυρίως αλλά και επειδή είμαι περίεργος και θέλω να ψωνίσω από ράφι, έχω όλα τα υπόλοιπα καθώς και PC ενώ έχω ήδη παραγγείλει το Steam Deck. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Και ο nick έχει όλα τα μηχανήματα, και εγώ έχω όλα τα μηχανήματα. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς απλά επικεντρωνομαστε σε αυτό που προσφέρει η κάθε εταιρεία και όχι σε αυτό που δεν προσφέρει και που δεν έχει και νόημα να ασχοληθείς άλλωστε.

Όσο νόημα έχει εσύ να μιλάς ότι η εταιρεία δεν έχει 4Κ και δεν έχει "σωστή" τιμολογιακή πολιτική άλλο τόσο νόημα έχει και από την πλευρά μου να κράζω την Sony/ms που δεν αξιώθηκαν να έχουν ένα all inclusive μηχάνημα που να μπορώ να ταξιδεύω και να το βάζω στην τσέπη μου όποτε θέλω ή να το κουμπώνω στην τηλεόραση όποτε θέλω ενώ ταυτόχρονα με "αναγκάζει" να αγοράσω και έξτρα 4Κ TV για να πάρω εν τέλη αυτό που πλήρωσα. 

Όπως βλέπεις οι ανούσιες κουβέντες παραμένουν ανούσιες όσες παραμέτρους και αν εισάγουμε στην κουβέντα. 

Που ακριβώς σχολίασα κάτι απο αυτά που αναφέρεις ;

Αν δεν μου βρείς ακριβώς που θα θεωρήσω πως ο Νικ φώναξε τον κολλητό του για βοήθεια….

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ξεκάθαρη προσπάθεια αντικειμενικοτητας το να προσπαθείς να μειώσεις ένα παιχνίδι από ένα προαιρετικό στοιχείο που είναι εκεί για τους completionists. :lol:

Δεν ξέρω για ποιον μιλάς αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα τέλειο καθώς δεν υπάρχει αυτό. Απλά ξέρω τι αγοράζω και δεν μπαίνω μετά σε διάφορα θέματα να μυξοκλαίω. Ειδικά σε θέματα που δεν με ενδιαφέρουν. 

Επίσης αν διάβαζες τα θέματα που λες θα έβλεπες πως αντίστοιχα απαντώ και εκεί ενώ αν διάβαζες όλο το section θα έβλεπες πως πολύ πιο συχνά προτείνω σε κάποιον να αγοράσει Xbox ή PS παρά switch. Ειδικά Xbox που πλέον με το game pass είναι από τις καλύτερες επιλογές για μεγάλο μέρος gamers που δεν θέλουν να παίξουν κάτι πολύ συγκεκριμένο ή να δίνουν πολλά λεφτά. 

Τώρα το ποιος είναι σε μικρόκοσμο και βάζει ταμπέλες σε όποιον διαφωνεί μαζί του θα αφήσω άλλους να το κρίνουν. 

Να σε ενημερώσω πως εκτός από PS5 και Series X, λόγω χρημάτων κυρίως αλλά και επειδή είμαι περίεργος και θέλω να ψωνίσω από ράφι, έχω όλα τα υπόλοιπα καθώς και PC ενώ έχω ήδη παραγγείλει το Steam Deck. 

 

Το θέμα είναι για τη Nintendo και το PR της που λέει ότι δεν παίζει 4K switch.

 Δεν μυξοκλαιμε όταν λέμε ότι παίζει να το βγάλουν σε 2 μήνες , το έχουν ξανακάνει. Είναι αισχροί στο θέμα αρμεγματος ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,  όταν πλασάρουν "καινούριο" switch με αλλαγή οθόνης μετά από 5 χρόνια.

Με βάση αυτά που είναι facts του παρελθόντος και του παρόντος, εκφέρω και μια υποκειμενική άποψη του ότι τα 60αρια για re-re-remakes είναι άρμεγμα.

Δεν μυξοκλαίει κανένας. Νομίζω ότι γίνεσαι αρκετά αμυντικός με την εταιρία - δεν έχει νόημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, chncynic said:

Δεν μυξοκλαιμε όταν λέμε ότι παίζει να το βγάλουν σε 2 μήνες , το έχουν ξανακάνει.

Ρώτησα και πριν. 

Πότε έβγαλαν 2 μήνες μετά από μια έκδοση άλλη πιο δυνατή? 

 

13 minutes ago, chncynic said:

όταν πλασάρουν "καινούριο" switch με αλλαγή οθόνης μετά από 5 χρόνια.

Δεν είναι "καινούριο" αλλά μια ελαφρώς ανανεωμένη έκδοση όπως βγάζουν άλλες εταιρείες τα slim. 

Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να το πάρει όπως δεν άλλαξα και εγώ για παράδειγμα το One με το One S, αντίθετα με το 360 που "αναγκάστηκα" καθώς το πρώτο δεν είχε HDMI και WiFi. 

Θα μπορούσε να το βγάλει φθηνότερο? Ίσως, δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Έχει νόημα να το κάνει από τη στιγμή που πουλάει? Όχι, και κανένας από εμάς δεν θα το έκανε αν είχε μαγαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Που ακριβώς σχολίασα κάτι απο αυτά που αναφέρεις ;

Αν δεν μου βρείς ακριβώς που θα θεωρήσω πως ο Νικ φώναξε τον κολλητό του για βοήθεια….

Σορρυ φίλε, τον άλλο ήθελα να παραθέσω αλλά το highlight στο κινητό παθαίνει κοκομπλόκο όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι με λεπτομέρεια και μετά βαριόμουν να το διορθώσω. 

Εν πάση περιπτώσει ας πάει αυτό γενικότερα και όχι συγκεκριμένα σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Ρώτησα και πριν. 

Πότε έβγαλαν 2 μήνες μετά από μια έκδοση άλλη πιο δυνατή? 

 

Δεν είναι "καινούριο" αλλά μια ελαφρώς ανανεωμένη έκδοση όπως βγάζουν άλλες εταιρείες τα slim. 

Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να το πάρει όπως δεν άλλαξα και εγώ για παράδειγμα το One με το One S, αντίθετα με το 360 που "αναγκάστηκα" καθώς το πρώτο δεν είχε HDMI και WiFi. 

Θα μπορούσε να το βγάλει φθηνότερο? Ίσως, δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Έχει νόημα να το κάνει από τη στιγμή που πουλάει? Όχι, και κανένας από εμάς δεν θα το έκανε αν είχε μαγαζί. 

Σου ξαναείπα, μιλούσαν για iteration του DS, το DS Lite - το διέψευσαν και κάποιες μέρες μετά το παρουσίασαν.

Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να το κάνει προφανώς αλλα πουλάει τεχνολογία 5ετίας στα ίδια λεφτά και λίγο παραπάνω. Δεν λέω οτι δεν κάνει καλά για τους investors ρε! Καλά κάνει σαν εταιρία που βγάζει λεφτά. Αυτό που λέω είναι οτι πρέπει σαν καταναλωτές να τσινάμε σε μερικά θέματα που βγάζουν μάτια.

Διαφωνούμε στο οτι είναι προκλητικοί με την τιμολόγηση, τα revisions και το πόσο έμπιστο είναι το PR τμήμα τους. Σεβαστό, απόψεις είναι και πάει ο καθένας με το πορτοφόλι του! Προσωπικά ελπίζω να υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός απο το steam, γιατί τουλάχιστον οι casuals θα έχουν μία ακόμα τίμια διέξοδο. Εμείς μάλλον θα την φάμε την φόλα έτσι κι αλλιώς και θα τα αγοράσουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Σορρυ φίλε, τον άλλο ήθελα να παραθέσω αλλά το highlight στο κινητό παθαίνει κοκομπλόκο όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι με λεπτομέρεια και μετά βαριόμουν να το διορθώσω. 

Εν πάση περιπτώσει ας πάει αυτό γενικότερα και όχι συγκεκριμένα σε εσένα.

Όλα καλά :) 

Ας πω και εγώ για τελευταία φορά (άσχετο με το reply σε εσένα) Καμία κονσόλα δεν είναι τέλεια όπως και κανένα game.Αν κάποιος δεν τονίζει μερικά προβλήματα δεν θα αλλάξει τίποτα(φαντάσου αν η κοινότητα πχ συμφωνούσε πως η αρχική έκδοση του cyberpunk ήταν μια χαρά…)

Ο καταναλωτής έχει δύναμη.Η nintendo έχει μια πολύ ευέλικτη  κονσόλα αυτή τη στιγμή (κατά πάσα πιθανότητα οτι καλύτερο έχει κάνει στην ιστορία της και μια κατηγορία μόνο του) Περιθώρια βελτίωσης όμως υπάρχουν.Απο τη φυσική κονσόλα μέχρι store , support , υπηρεσίες αλλά και games.  
 

Δυστυχώς όμως βλέπω άτομα που θα δουν το καλύτερο μόνο οταν τους το δώσει η εταιρία.Με κάποιο revision / upgrade της κονσόλας ή patch game κλπ.Πχ αν έλεγες πριν 2 χρόνια σε nintendo νήμα οτι η οθόνη του switch θέλει βελτίωση σε λιθοβολούσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, chncynic said:

Σου ξαναείπα, μιλούσαν για iteration του DS, το DS Lite - το διέψευσαν και κάποιες μέρες μετά το παρουσίασαν.

Είναι άλλο πράγμα αυτό που γράφεις εδώ με αυτό που γράφεις παραπάνω. 

Παραπάνω μας λες ότι 2 μήνες μετά την κυκλοφορία θα βγάλει άλλο όχι ότι 2 μήνες μετά από διάψευση που έγινε 1.5 χρόνο μετά θα βγάλει άλλο. 

Καταλαβαίνεις τη διαφορά ελπίζω σωστά? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. 

Και οι προγραμματιστές έχουν dev kit για 4κ... αλλά και Η Nintendo δε διέθεσε 4K Switch.

Αρα απλά μιλάμε για το επόμενο hardware. Simple as that...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NickTG είπε

Είναι άλλο πράγμα αυτό που γράφεις εδώ με αυτό που γράφεις παραπάνω. 

Παραπάνω μας λες ότι 2 μήνες μετά την κυκλοφορία θα βγάλει άλλο όχι ότι 2 μήνες μετά από διάψευση που έγινε 1.5 χρόνο μετά θα βγάλει άλλο. 

Καταλαβαίνεις τη διαφορά ελπίζω σωστά? 

Βλέπω ότι οι τύποι θα πούνε οτιδήποτε χρειαστεί για να πουλήσουν 2 μπρελόκ ακόμα. Οπότε δεν τους εμπιστεύομαι πουθενά σε αυτά εφόσον έχουν το ίδιο leadership και καμιά αλλαγή πολιτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chncynic said:

Βλέπω ότι οι τύποι θα πούνε οτιδήποτε χρειαστεί για να πουλήσουν 2 μπρελόκ ακόμα. Οπότε δεν τους εμπιστεύομαι πουθενά σε αυτά εφόσον έχουν το ίδιο leadership και καμιά αλλαγή πολιτικής.

Άρα λοιπόν δεν έχουν κάνει αυτό που έλεγες αρχικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, δεν μπορείς να το δεις με τπτ έτσι?

Πραγματικά δηλαδή πρέπει να γίνει ακριβώς το ίδιο ε, να γίνει mid gen iteration, ακριβώς 5 μέρες μετά το ψέμα για να πειστεί κάποιος με εγκέφαλο ότι είναι ψεύτες.

Είναι το ίδιο. Έχουν πει ψέματα επίσημα για να πουλήσουν λίγες μέρες ακομα. Οι άλλοι έχουν το decency να μην σχολιάσουν, να φάνε την μίνι ήττα και να συνεχίσουν τη ζωή τους.

Σταματάω εδώ τη συζήτηση γιατί έχεις αρχίσει να μιλάς για κλίμακα ψέματος της Nintendο και τι είναι και τι δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Αληθεια δεν μπορώ να συμμετάσχω σοβαρά. Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, chncynic είπε

Χαχαχα, δεν μπορείς να το δεις με τπτ έτσι?

Πραγματικά δηλαδή πρέπει να γίνει ακριβώς το ίδιο ε, να γίνει mid gen iteration, ακριβώς 5 μέρες μετά το ψέμα για να πειστεί κάποιος με εγκέφαλο ότι είναι ψεύτες.

Είναι το ίδιο. Έχουν πει ψέματα επίσημα για να πουλήσουν λίγες μέρες ακομα. Οι άλλοι έχουν το decency να μην σχολιάσουν, να φάνε την μίνι ήττα και να συνεχίσουν τη ζωή τους.

Σταματάω εδώ τη συζήτηση γιατί έχεις αρχίσει να μιλάς για κλίμακα ψέματος της Nintendο και τι είναι και τι δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Αληθεια δεν μπορώ να συμμετάσχω σοβαρά. Καλημέρα!

Προσπαθώ να βρω τα “ψεματα” της Nintendo σε αυτά τα σαράντα χρόνια που βγάζει κονσόλες…

Ρωτάω γιατί το ίδιο πράγμα υποστήριξες στην αρχή, υπαναχώρησες με ένα “νομίζω” και τώρα επανέρχεσαι με το ίδιο αξίωμα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...