Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη διαφοροποίηση τιμής υγραέριο


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς γίνεται σε κάποια πρατήρια να έχει 0.93 και σε άλλα 0.7? 

Ναι οκ, ποιότητα και ποιότητα, παίζει ρόλο και η τοποθεσία (πχ Κηφισιάς είναι όλα πανάκριβα) αλλά και πάλι, δεν καταλαβαίνω.

Θεωρώ πως δεν είναι κάτι που νοθεύεται. Και όσο αναφορά τη ποιότητα, τι; Λιγότερο αποδοτικό θα είναι, άντε να ανέβει η κατανάλωση 0.5 λίτρο;

Δεν καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Πώς γίνεται σε κάποια πρατήρια να έχει 0.93 και σε άλλα 0.7? 

Ναι οκ, ποιότητα και ποιότητα, παίζει ρόλο και η τοποθεσία (πχ Κηφισιάς είναι όλα πανάκριβα) αλλά και πάλι, δεν καταλαβαίνω.

Θεωρώ πως δεν είναι κάτι που νοθεύεται. Και όσο αναφορά τη ποιότητα, τι; Λιγότερο αποδοτικό θα είναι, άντε να ανέβει η κατανάλωση 0.5 λίτρο;

Δεν καταλαβαίνω. 

Αφού κάποιοι το πληρώνουν 0,85 και 0,90 νομίζοντας ότι   βάζουν καλύτερο καύσιμο πολύ καλά και όμορφα κάνουν οι πρατηριούχοι.

Τα περί ποιότητας για μένα είναι παραμύθια . Έίμαι  στον 8ο χρόνο με υγραέριο πάντα έβαζα από το πιο φθηνό πρατήριο (μία φορά έβαλα ακριβό σε ένα shel και η πλάκα είναι ότι έκανα και λιγότερα χιλιόμετρα)😁 ήδη έχω πιάσει 201.000 χιλιόμετρα με υγραέριο και 329.000 στο κοντέρ χωρίς να έχω ανοίξει μοτέρ με τις ίδιες φυσικά βαλβίδες. Παλιά έκανα και αρκετά χιλιόμετρα να βρω φθηνό πρατήριο τώρα είμαι τυχερός γιατί στο Γέρακα έχουμε από τις πιο φθηνές τιμές , πολύ τίμιο κατά τη γνώμη μου καύσιμο γιατί λόγω εμπειρίας έχω τη γνώση να καταλάβω αν κάτι δεν πάει καλά σε ποιότητα ή χιλιόμετρα.

Έλα Γέρακα από Κηφησίας ούτε 10 λεπτά είσαι , θυμάμαι παλιά που εδώ πουλούσαν 85-90 λεπτά πήγαινα Αθήνα να βάλω με 70 .

Είμασταν στα 70 λεπτά και προχτές πήγαμε  μόλις στα 73. 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω που έχει φθηνά

Άμα διαστήματα, και ανάλογα το δρομολόγιο, τα έχω δοκιμάσει όλα λίγο πολύ.

Ωστόσο επιμένω ότι κάτι πάει λάθος. Θυμάμαι πριν μήνες είχα διαβάσει ένα άρθρο και με έκανε να μπω να δω τιμές διυλιστηρίου. Αν πχ το διυλιστήριο το έδινε 0.65 μπορούσα να το βρω 0.65 σε κάποιο από τα φθηνά πρατήρια. Πώς γίνεται;

Επίσης, ξέρω οτι μπορώ να κάνω άνετα! 400χλμ+ με γεμάτη μπουκάλα. Έτσι οπότε είναι στα 400 "ψάχνω" πρατήριο. Προχθές ενώ είχα κάνει 370, σε μια επιτάχυνση, Βαρέσε για άδειο. Είχα βάλει σε ένα φθηνό ~0.72 στο Χαλάνδρι, όπου έβαζα παλιά εκεί.

Από όσο ξέρω το προπάνιο είναι πιο αποδοτικό και κάνει καύση με λιγότερα κατάλοιπα. Ωστόσο είναι και πιο ακριβό από ότι το βουτάνιο.

Με βάση υπολογισμούς που έκανα, 1 λίτρο υγραέριο από το διυλιστήριο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ και χωρίς τους ειδικούς φόρους στα καύσιμα (που ανάθεμα πόσο είναι) κάνει 0.62€/λίτρο. Μόνο με 24% ΦΠΑ πάει στα 0.77€/λίτρο.

Ωστόσο εμείς το βρίσκουμε με 0.72...

!! Από την άλλη το φυσικό αέριο δεν έχει ανέβει ούτε 1 λεπτό!! Για να καταλάβουμε πόσο ελεγχόμενη είναι η τιμή του!!

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

!! Από την άλλη το φυσικό αέριο δεν έχει ανέβει ούτε 1 λεπτό!! Για να καταλάβουμε πόσο ελεγχόμενη είναι η τιμή του

Μας μάτιασες 😂

Τις τελευταίες ημέρες έχει τσιμπήσει λίγο(το cng) ~0.05€/kg ανάλογα βέβαια και τη περιοχή 

Όσο για το lpg τώρα που χειμωνιάζει αλλάζει λίγο το μείγμα, τουλάχιστον έτσι μου έλεγαν όταν είχα lpg όχημα. Με τις τιμές δε βγάζεις άκρη, Θεσσαλονίκη που ήταν η έδρα τους έβαζα (σε έκτακτες περιπτώσεις) ακριβότερα απ την Βέροια που ήταν 70χλμ μακρύτερα και είχε μεταφορικά κτλ κτλ... 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 8:08 ΠΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

Ξέρω που έχει φθηνά

Άμα διαστήματα, και ανάλογα το δρομολόγιο, τα έχω δοκιμάσει όλα λίγο πολύ.

Ωστόσο επιμένω ότι κάτι πάει λάθος. Θυμάμαι πριν μήνες είχα διαβάσει ένα άρθρο και με έκανε να μπω να δω τιμές διυλιστηρίου. Αν πχ το διυλιστήριο το έδινε 0.65 μπορούσα να το βρω 0.65 σε κάποιο από τα φθηνά πρατήρια. Πώς γίνεται;

Επίσης, ξέρω οτι μπορώ να κάνω άνετα! 400χλμ+ με γεμάτη μπουκάλα. Έτσι οπότε είναι στα 400 "ψάχνω" πρατήριο. Προχθές ενώ είχα κάνει 370, σε μια επιτάχυνση, Βαρέσε για άδειο. Είχα βάλει σε ένα φθηνό ~0.72 στο Χαλάνδρι, όπου έβαζα παλιά εκεί.

Από όσο ξέρω το προπάνιο είναι πιο αποδοτικό και κάνει καύση με λιγότερα κατάλοιπα. Ωστόσο είναι και πιο ακριβό από ότι το βουτάνιο.

Με βάση υπολογισμούς που έκανα, 1 λίτρο υγραέριο από το διυλιστήριο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ και χωρίς τους ειδικούς φόρους στα καύσιμα (που ανάθεμα πόσο είναι) κάνει 0.62€/λίτρο. Μόνο με 24% ΦΠΑ πάει στα 0.77€/λίτρο.

Ωστόσο εμείς το βρίσκουμε με 0.72...

!! Από την άλλη το φυσικό αέριο δεν έχει ανέβει ούτε 1 λεπτό!! Για να καταλάβουμε πόσο ελεγχόμενη είναι η τιμή του!!

Κάποιος, κάτι; Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Κάποιος, κάτι; Καμιά ιδέα;

Δεν θα μπορούσε να σε έχει κλέψει στην αντλία στο γέμισμα; Εξάλλου τα λαμπάκια της ένδειξης είναι τελείως αναξιόπιστα. 

Τώρα για τις τιμές που λες, και έτσι όπως τα παρουσιάζεις, πραγματικά δεν έχω εξήγηση γιατί συμβαίνει.

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, atrigane είπε

Δεν θα μπορούσε να σε έχει κλέψει στην αντλία στο γέμισμα;

Με έκλεψαν εμένα σε πρατήριο στα Τρίκαλα που ειχε το φτηνότερο υγραέριο, όπου η δεξαμενή γέμιζε με 37, 5 litra δοκιμασμένο σε πολλές αντλίες... 

Και πάω στον απατεώνα χωρίς καθόλου καύσιμο και με γεμισε με 43 litra!!!!!! 

Θαύμα Χριστιανοί 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Με έκλεψαν εμένα σε πρατήριο στα Τρίκαλα που ειχε το φτηνότερο υγραέριο, όπου η δεξαμενή γέμιζε με 37, 5 litra δοκιμασμένο σε πολλές αντλίες... 

Και πάω στον απατεώνα χωρίς καθόλου καύσιμο και με γεμισε με 43 litra!!!!!! 

Θαύμα Χριστιανοί 

Και εμένα σε γνωστό πρατήριο στη Θεσσαλονίκη, πίσω από τα κτελ Μακεδονία.. 100% και 110% γεμίσματα έκανε και σε συναδέλφους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για χρόνια υγραέριο και μου συνέβαινε και εμένα συχνά. Και να μην ξεχνάμε ότι η δεξαμενή δεν γεμίζει ποτέ εντελώς, η δικιά μου είχε 80%πληρότητα στα 43 λίτρα, άρα 37,5 και έχει και αέρα δεν είναι εντελώς κενή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Με έκλεψαν εμένα σε πρατήριο στα Τρίκαλα που ειχε το φτηνότερο υγραέριο, όπου η δεξαμενή γέμιζε με 37, 5 litra δοκιμασμένο σε πολλές αντλίες... 

Και πάω στον απατεώνα χωρίς καθόλου καύσιμο και με γεμισε με 43 litra!!!!!! 

Θαύμα Χριστιανοί 

Έτσι και σε μένα, του λέω, "να σου πω, πάνω απο 36 και κάτι λίτρα δεν έχει πάρει ποτέ, τι έγινε εδώ τώρα;" ε να μου λέει παίζουν ρόλο οι θερμοκρασίες. "Καλά-καλά" λέω, "κατάλαβα." Ε δεν με ξαναείδε. Τι να κάνω να κάτσω να τσακωθώ για μερικά λεπτά.

7 λεπτά πριν, ARRASS είπε

Είχα για χρόνια υγραέριο και μου συνέβαινε και εμένα συχνά. Και να μην ξεχνάμε ότι η δεξαμενή δεν γεμίζει ποτέ εντελώς, η δικιά μου είχε 80%πληρότητα στα 43 λίτρα, άρα 37,5 και έχει και αέρα δεν είναι εντελώς κενή. 

 

Φέτος το καλοκαίρι, ντάλα μεσημέρι με 43 βαθμούς, μου σταμάτησε στα 32λίτρα. Ξέρω ότι είναι για ασφάλεια αλλά δεν έχει ξαναγεμίσει τόσο χαμηλά και να πω την αλήθεια ένιωσα μια ανασφάλεια για έκρηξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες

Το αν κλέβουν ή όχι δεν ξέρω. Ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσουμε εμείς είναι αν γεμίσει η δεξαμενή μας με παραπάνω λίτρα. Να ξέρετε έχει σημασία και η πίεση της αντλίας. Σε άλλο πρατήριο από άδειο μπορεί να βάλει πχ 30 λίτρα και σε άλλο 35. Χωρίς να κλέβει κάποιος από τους δύο. Απλά αυτός με τα 35 έχει παραπάνω bar πίεση. Έχω πάει σε πρατήριο ενώ είχα κάνει 100χλμ και δε μπορούσε να μου βάλει ούτε 1 λίτρο.

Ωστόσο άλλο είναι το θέμα για το οποίο αναφέρομαι!

Η διαφοροποίηση τιμής από πρατήριο σε πρατήριο.

Πώς κάποια πρατήρια πωλούν φθηνότερα από τιμή διυλιστηρίου;

Γιατί σε κάποια έχει φτάσει 0.95€ (δεν εννοώ πάνω στην εθνική οδό κτλ)

 

Εσείς τι μάρκα προτιμάτε; Πετρογκαζ; coral gas shell ? Avin? Αν ναι από "μαμά" πρατήριο; Αν ναι ΕΡΜΗΣ? ΜΥΡΤΕΑ?

Ανεξάρτητα φθηνά της ΕΚΟ? Silkoil?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Εσείς τι μάρκα προτιμάτε; Πετρογκαζ; coral gas shell ? Avin? Αν ναι από "μαμά" πρατήριο; Αν ναι ΕΡΜΗΣ? ΜΥΡΤΕΑ?

Ανεξάρτητα φθηνά της ΕΚΟ? Silkoil?

Προσωπικά ΕΚΟ, εδω επαρχία. Έχει καλή βενζίνη και του εμπιστεύομαι και το υγραέριο. Αν κάνω καλά ή όχι δεν ξέρω. Είναι αλήθεια ότι φθείρονται γρηρορότερα τα μπεκ με κακής ποιότητας υγραέριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Μάγκες

Το αν κλέβουν ή όχι δεν ξέρω. Ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσουμε εμείς είναι αν γεμίσει η δεξαμενή μας με παραπάνω λίτρα. Να ξέρετε έχει σημασία και η πίεση της αντλίας. Σε άλλο πρατήριο από άδειο μπορεί να βάλει πχ 30 λίτρα και σε άλλο 35. Χωρίς να κλέβει κάποιος από τους δύο. Απλά αυτός με τα 35 έχει παραπάνω bar πίεση. Έχω πάει σε πρατήριο ενώ είχα κάνει 100χλμ και δε μπορούσε να μου βάλει ούτε 1 λίτρο.

Ωστόσο άλλο είναι το θέμα για το οποίο αναφέρομαι!

Η διαφοροποίηση τιμής από πρατήριο σε πρατήριο.

Πώς κάποια πρατήρια πωλούν φθηνότερα από τιμή διυλιστηρίου;

Γιατί σε κάποια έχει φτάσει 0.95€ (δεν εννοώ πάνω στην εθνική οδό κτλ)

 

Εσείς τι μάρκα προτιμάτε; Πετρογκαζ; coral gas shell ? Avin? Αν ναι από "μαμά" πρατήριο; Αν ναι ΕΡΜΗΣ? ΜΥΡΤΕΑ?

Ανεξάρτητα φθηνά της ΕΚΟ? Silkoil?

 

Λόγω εμπειρίας θα συμφωνήσω. Σε άδεια τελείως δεξαμενή έχει σταματήσει σε 36 και άλλη φορά στα 43 (δεξαμενή 48 λίτρων) Εξαρτάται από την πίεση της αντλίας. Για να διαπιστώσουμε αν κάποιος κλέβει πάμε με άδεια δεξαμενή γεμίζουμε και μόλις αδειάσει πάλι τσεκάρουμε χιλιόμετρα. Μόνο έτσι μπορείς να διαπιστώσεις αν κάποιο πρατήριο κλέβει. Σε μισογεμάτη δεξαμενή ποτέ δεν βγαίνει άκρη.

Μην κοιτάτε τιμή διυλιστηρίου. Στην Ελλάδα ζούμε όπου κάποιος με 4-5 δικά του πρατήρια που βάζω εγώ με δικά του βυτία μεταφοράς καυσίμων (προμηθεύει και άλλα ιδιωτικά) πετυχαίνει τιμή πολύ καλύτερη από τον άλλο που έχει νοικιασμένο πρατήριο πολλά έξοδα , χρεωμένο στις τράπεζες πολλές φορές και ελάχιστη κατανάλωση λόγω της υψηλής τιμής που είναι αναγκασμένος να πουλήσει να βγάλει κέρδος.

Μην κοιτάτε μάρκες. Όλοι από την ίδια μάνικα γεμίζουν όσο για την ποιότητα απλά εξαρτάται από την εποχή ποσοστό βουτανίου - προπανίου που βάζουν τα διυλιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Λόγω εμπειρίας θα συμφωνήσω. Σε άδεια τελείως δεξαμενή έχει σταματήσει σε 36 και άλλη φορά στα 43 (δεξαμενή 48 λίτρων) Εξαρτάται από την πίεση της αντλίας. Για να διαπιστώσουμε αν κάποιος κλέβει πάμε με άδεια δεξαμενή γεμίζουμε και μόλις αδειάσει πάλι τσεκάρουμε χιλιόμετρα. Μόνο έτσι μπορείς να διαπιστώσεις αν κάποιο πρατήριο κλέβει. Σε μισογεμάτη δεξαμενή ποτέ δεν βγαίνει άκρη.

Μην κοιτάτε τιμή διυλιστηρίου. Στην Ελλάδα ζούμε όπου κάποιος με 4-5 δικά του πρατήρια που βάζω εγώ με δικά του βυτία μεταφοράς καυσίμων (προμηθεύει και άλλα ιδιωτικά) πετυχαίνει τιμή πολύ καλύτερη από τον άλλο που έχει νοικιασμένο πρατήριο πολλά έξοδα , χρεωμένο στις τράπεζες πολλές φορές και ελάχιστη κατανάλωση λόγω της υψηλής τιμής που είναι αναγκασμένος να πουλήσει να βγάλει κέρδος.

Μην κοιτάτε μάρκες. Όλοι από την ίδια μάνικα γεμίζουν όσο για την ποιότητα απλά εξαρτάται από την εποχή ποσοστό βουτανίου - προπανίου που βάζουν τα διυλιστήρια.

Άλλο το οτι ο ενας χρωσταει στη τραπεζα  ή νοικιάζει το πρατήριο και ο άλλος που έχει 5 πρατήρια δικα του.

Και οι 2 απο το διυληστήριο παίρνουν με λίγο πολύ ίδια τιμη.

Δεν γίνεται το διυληστήριο να το πουλαει 0.65 και ο άλλος να το πουλάει 0.72 με ΦΠΑ, με εξοδα λειτουργίας, με ειδικό φόρο στα καύσιμα, με μεταφορικά για τα καυσιμα + κερδος.

Απλα δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Άλλο το οτι ο ενας χρωσταει στη τραπεζα  ή νοικιάζει το πρατήριο και ο άλλος που έχει 5 πρατήρια δικα του.

Και οι 2 απο το διυληστήριο παίρνουν με λίγο πολύ ίδια τιμη.

Δεν γίνεται το διυληστήριο να το πουλαει 0.65 και ο άλλος να το πουλάει 0.72 με ΦΠΑ, με εξοδα λειτουργίας, με ειδικό φόρο στα καύσιμα, με μεταφορικά για τα καυσιμα + κερδος.

Απλα δεν γίνεται

Αυτό λέω ενδεχομένως κάποιοι δεν παίρνουν στην ίδια τιμή. Στην Ελλάδα το παζάρι υπάρχει. Μας έμεινε από Τουρκοκρατίας. Υπάρχουν δύο διυλιστήρια κάποιοι δεσμεύονται να πάρουν από κάποιο από τα δύο . Το λέω χωρίς να ξέρω κάτι αλλά ενδεχομένως κάποιοι που έχουν επιλογή πετυχαίνουν καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...