Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή dns σε Zte zxhn h267a Vodafone ρούτερ


free@last

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβάθμιση της γραμμής σε 50ρα κι ενώ τις πρώτες ημέρες το ρούτερ  δεχόταν την αλλαγή dns με προγράμματα όπως το DNSJumper και μπορούσα να έχω πρόσβαση σε ιστοσελίδες όπως π.χ. torrent trackers (που έχουν μπλοκαριστεί από τους παρόχους) πλέον αυτό δεν μπορώ να το καταφέρω.

Έχετε κάποια ιδέα ρε παιδιά;

Δεν είμαι εξοικειωμένος με τις χειροκινητες ρυθμίσεις μέσω της σελίδας του ρούτερ, οπότε δείξτε λίγο κατανόηση..

ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT20 η εκδοση του firmware αν διαβαζω σωστά

Επεξ/σία από free@last
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτέλα Local Network> (αριστερά) LAN>DHCP Server, γυρίζεις σε "off" το "ISP DNS" και στα πεδία που ανοίγουν βάζεις primary και secondary αυτούς που επιθυμείς.

Μετά εκτελείς flushdns στον υπολογιστή για να χρησιμοποιήσει αυτούς τους servers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πούμε πιο σωστά ότι πέτυχα να αλλάξω τις ρυθμίσεις DNS και μπορώ πλέον να εισέλθω σε μπλοκαρισμένες ιστοσελίδες.

Το πρόβλημα πλέον είναι ότι αν και μπορώ να κατεβάσω ένα αρχείο τορρεντ,και να το φορτώσω στον client του uTorrent ,αυτό είναι "κόκκινο" (μη ενεργό)Σε ξένες ανάλογες σελίδες όμως,ότι κι αν κατεβάσω ,''τρέχει΄΄ και  είναι ενεργό κανονικά.

Περίεργα πράγματα.

Επεξ/σία από free@last
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2021 στις 3:06 ΜΜ, free@last είπε

Ας πούμε πιο σωστά ότι πέτυχα να αλλάξω τις ρυθμίσεις DNS και μπορώ πλέον να εισέλθω σε μπλοκαρισμένες ιστοσελίδες.

Το πρόβλημα πλέον είναι ότι αν και μπορώ να κατεβάσω ένα αρχείο τορρεντ,και να το φορτώσω στον client του uTorrent ,αυτό είναι "κόκκινο" (μη ενεργό)Σε ξένες ανάλογες σελίδες όμως,ότι κι αν κατεβάσω ,''τρέχει΄΄ και  είναι ενεργό κανονικά.

Περίεργα πράγματα.

Αδερφε, εχουν καθολου seeds αυτα που προσπαθεις να κατεβασεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα μια ερωτηση εχω το router 267a της vodafone αλλαξα της dns 1.1.1.1 αλλα ειδα στον pc μου μου βγαζει και το dns 192.168.2.1 πως μπορω να απενεργοποιησω το dns 192.168.2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής παίρνει τα στοιχεία διευθύνσεων από τον DHCP του Router, ο οποίος έχει τον ρόλο του DNS για το εσωτερικό δίκτυο (LAN) , αλλά προς τα έξω (WAN) βγαίνει μέσω του Cloudflare που του έχεις ορίσει. Μια χαρά είναι τα πράγματα. Κανε έναν έλεγχο εδώ ή εδώ για να δεις ποιον πραγματικά χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολους ! αναβαθμισα την γραμμη σε 50αρα , η vodafone μου εφερε το ρουτερ  ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT21.

Δεν ειμαι σιγουρος πως θα ενεργοποιησω το cloudflare DNS , εκανα μια προσπαθεια αλλα στο https://1.1.1.1/help μου γραφει οτι

δεν ειναι ενεργοποιημενο. Μπορει καποιος να μου πει τι κανω λαθος ? το cloudflare dns ειναι η καλυτερη ρυθμιση που μπορει να

κανει καποιος σε ενα ρουτερ ? πρεπει να κανω update το firmware του ρουτερ μου ? Ευχαριστω.

capture_03282022_155145.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2022 στις 3:56 ΜΜ, NeaPolis είπε

Καλησπερα σε ολους ! αναβαθμισα την γραμμη σε 50αρα , η vodafone μου εφερε το ρουτερ  ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT21.

Δεν ειμαι σιγουρος πως θα ενεργοποιησω το cloudflare DNS , εκανα μια προσπαθεια αλλα στο https://1.1.1.1/help μου γραφει οτι

δεν ειναι ενεργοποιημενο. Μπορει καποιος να μου πει τι κανω λαθος ? το cloudflare dns ειναι η καλυτερη ρυθμιση που μπορει να

κανει καποιος σε ενα ρουτερ ? πρεπει να κανω update το firmware του ρουτερ μου ? Ευχαριστω.

capture_03282022_155145.jpg

θα μπεις με αλλους κωδικους αντι για admin admin θα βαλεις σαν user το κωδικο root kai sto Password θα βαλεις το

2?w{(h:^6gr7yA)M5.μολις μπεις θα πας στη καρτελα local network meta apo aristera στη καρτελα lan - DHCP Server και θα βαλεις εκει τουσ dns που θελεις μετα πατας apply μετα παλι local network καρτελα DNS -DNS και βαζεις και εκει τους dns που θελεις και πατας apply.

μετα πας στη καρτελα  Management & Diagnosis κατω αριστερα IPv6 Switch και το κλεινεις και πατας παλι apply

κανε επανακινηση το ρουτερ για να παρει τις ρυθμισεις

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, michalis412 είπε

θα μπεις με αλλους κωδικους αντι για admin admin θα βαλεις σαν user το κωδικο root kai sto Password θα βαλεις το

2?w{(h:^6gr7yA)M5.μολις μπεις θα πας στη καρτελα local network meta apo aristera στη καρτελα lan - DHCP Server και θα βαλεις εκει τουσ dns που θελεις μετα πατας apply μετα παλι local network καρτελα DNS -DNS και βαζεις και εκει τους dns που θελεις και πατας apply.

μετα πας στη καρτελα  Management & Diagnosis κατω αριστερα IPv6 Switch και το κλεινεις και πατας παλι apply

κανε επανακινηση το ρουτερ για να παρει τις ρυθμισεις

Ευχαριστω Μιχαλη , κατι αλλο , ποιους DNS προτιματε ? 

Cisco OpenDNS: 208.67.222.222 and 208.67.220.220;

Cloudflare 1.1.1.1: 1.1.1.1 and 1.0.0.1;

Google Public DNS: 8.8.8.8 and 8.8.4.4; 

Quad9: 9.9.9.9 and 149.112.112.112.

Μπορω να εχω ταυτοχρονα ενεργοποιημενα και το IPv4 και το IPv6 και εαν ναι πως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NeaPolis είπε

Ευχαριστω Μιχαλη , κατι αλλο , ποιους DNS προτιματε ? 

Cisco OpenDNS: 208.67.222.222 and 208.67.220.220;

Cloudflare 1.1.1.1: 1.1.1.1 and 1.0.0.1;

Google Public DNS: 8.8.8.8 and 8.8.4.4; 

Quad9: 9.9.9.9 and 149.112.112.112.

Μπορω να εχω ταυτοχρονα ενεργοποιημενα και το IPv4 και το IPv6 και εαν ναι πως ?

εγω προτιμω της cloudflare.

για να εχεις και ipv4 kai ipv6 δεν κλεινεις το IPv6 Switch και στη καρτελα local network-lan πας ipv6 - DHCPv6 Server-DNS Delegate Type απο auto to βαζεις manual και βαζεις εκει τα dns tis cloudflare gia ipv6. αν και νομιζω οτι η βονταφον δεν δινει ipv6

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...
Στις 29/3/2022 στις 4:38 ΜΜ, michalis412 είπε

θα μπεις με αλλους κωδικους αντι για admin admin θα βαλεις σαν user το κωδικο root kai sto Password θα βαλεις το

2?w{(h:^6gr7yA)M5.μολις μπεις θα πας στη καρτελα local network meta apo aristera στη καρτελα lan - DHCP Server και θα βαλεις εκει τουσ dns που θελεις μετα πατας apply μετα παλι local network καρτελα DNS -DNS και βαζεις και εκει τους dns που θελεις και πατας apply.

μετα πας στη καρτελα  Management & Diagnosis κατω αριστερα IPv6 Switch και το κλεινεις και πατας παλι apply

κανε επανακινηση το ρουτερ για να παρει τις ρυθμισεις

Καλημέρα. Μήπως ξέρεις και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις για το H300s της Vodafone? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...