Προς το περιεχόμενο

Δυνατό PC (προς το SFF) για εργασία και gaming περί τα 1500~1600 euro;


booZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε!

Βλέπω ότι για να φτιάξω μια αξιοπρεπή σύνθεση για προγραμματισμό, editing και gaming, με ένα 8-core CPU και μια 3060/3060ti θα χρειαστεί να ξεπεράσω τα 1600 (το σύνολο της σύνθεσης του συνημμένου ξεκινάει από τα 1800 περίπου), ενώ π.χ. ένα σχεδόν αντίστοιχα δυνατό αξιοπρεπές laptop (πχ. Lenovo Legion 5 με Ryzen7/3060) θα είναι ίσως και φθηνότερο από αυτό, με μικρότερο form factor και μια οθόνη bonus. Οθόνη και λοιπά περιφερειακά υπάρχουν.

 1115588876_Screenshot2021-10-03205303.png.b8584df3dc1b6b575e39418f2cd061e9.png

Μπορεί να βελτιωθεί δραστικά η παραπάνω σύνθεση; Αν όχι, αξίζει να φτιάξει κάνεις desktop αυτή την εποχή ή ένα laptop είναι ίσως καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή δεδομένων των συνθηκών;

Επεξ/σία από booZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να προτιμήσει κανείς το desktop έναντι του λάπτοπ και το αντίθετο.

Εφόσον η φορητότητα δεν είναι κύριο μέλημα δεν νομίζω πως υπάρχει άμεση σύγκριση ανάμεσα στα δύο.

Ακόμη και η 3060 mobile  έναντι στην κανονική δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις.

Παράθεσε τα specs του legion επακριβώς.

Νομίζω ψάχνοντας στις προσφορές φτιάχνεις καλύτερο desktop εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να πραγματοποιήσεις εσύ την σύνθεση. Μια 3060 την βρίσκεις στα 600 ευρώ αν έχεις τον νου σου και παρακολουθείς την αγορά... Με τα υπόλοιπα 1000 κάνεις παπάδες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop που ανέφερα είναι το: Lenovo Legion 5 15ACH6H (Ryzen 7-5800H/16GB/1TB/GeForce RTX 3060/FHD 120Hz) ~1500 euro. Ναι, η φορητότητα δεν είναι ζητούμενο, απλά bonus -δηλαδή ως desktop replacement θα χρησιμοποιούσα κυρίως ένα laptop.

Εντύπωση μου είχε κάνει ο φίλος μας από το YouTube που βρήκε τις διαφορές σχετικά μικρές από την desktop έκδοση (για το παραπάνω laptop): 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά μικρές... καλά το είπες. Άλλοι χρυσοπληρώνουν εξοπλισμό για να έχουν αυτές τις "σχετικά μικρές" διαφορές. 

Πέραν της διαφοράς στην κάρτα γραφικών...:

Αναβαθμισιμότητα;

Επεκτασιμότητα;

Επισκευασιμότητα;

Θερμοκρασίες;

32 vs 16gb ram;

Προφανώς το mobility και η οθόνη είναι "bonus" αλλά χάνεις άλλα πράγματα. Δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος, κρύβει μια αλήθεια οτι με τις κάρτες γραφικών στο σημερινό επίπεδο τιμών υπάρχουν τίμιες εναλλακτικές είτε σε λάπτοπ είτε σε branded gaming builds, απλά σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ στο όριο και νομίζω δεν ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου είμαι σχετικά με τις διαφορές και σίγουρα δε θα κοίταζα σε laptop σε άλλη περίπτωση, απλά η διαθεσιμότητα και το VFM σε desktop GPUs είναι στα τάρταρα, π.χ. 3060 στα 600 που παίζει; Υπάρχει κάποια αντίστοιχη σύνθεση που μπορεί να φτιαχτεί πριν το τέλος Οκτώβρη;

Στο φορητό τα extra 16GB είναι κόστος της τάξης ~70 euro, μικρή διαφορά στο συνολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου λάπτοπ και gaming δεν πάνε μαζί. Η ψύξη που έχει ένα desktop με καλό airflow είναι απλησίαστη ακόμα και για τα ακριβότερα λάπτοπ.Υπερτερεί σε όλα πλην της φορητότητας. Χάλασε πχ η μητρική, βάζεις μια άλλη. Στο λάπτοπ άντε βρες μητρική για αντικατάσταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν παίζει 3060 στα 600. Οι κάρτες δυστυχώς θέλουν κυνήγι... την προηγούμενη εβδομάδα βρήκα 3060 στα 570, κάποιοι πρόλαβαν και τσίμπησαν σε αυτή την τιμή.

Πιθανή σύνθεση απο kavatza...

kavatza.PNG.17aa658acf63993d569ba7bc1c0045ae.PNG

Από τα 1500 μένουν ακόμη 660 για κάρτα.

Προφανώς δεν έχεις φορητότητα και οθόνη αλλά...  είναι θέμα καθαρά προοπτικής.

Σκέψου οτι το παραπάνω build είναι με κομμάτια διαλεγμένο και απο ένα μαγαζί. Αν κάνεις εσύ συναρμολόγηση άνετα βρίσκεις πιο οικονομικά κομμάτια.

Προσωπικά  Αν είχα να διαλέξω για gaming δεν θα κοιτούσα το λάπτοπ αλλά αυτό περιλαμβάνει και υποκειμενικά κριτήρια.  Αν βρεις και καλή κάρτα θα μπορούσες να δεις και 5800x που εκεί ανεβαίνεις εντελώς άλλο επίπεδο.

Τέσπα. Οτι και να διαλέξεις, ελπίζω να είναι το καλύτερο δυνατό για σένα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φορητα ειναι καλα αν σου φερουν χρημα, αλλα προφανως ειναι πολυ πιο στρεσαρισμενα απο τα επιτραπεζια.

μπορει να εχουν ιδιες επιδοσεις, αλλα οταν το ενα δουλευει με φορτιστη 150 βατ κ το αλλο με 750 βατ, 

οσο εισαι στην εγγυηση εισαι οκ. μετα δεν ξερεις ποσο θα κρατησει. αλλιως ολα θα τα εφτιαχναν με καταναλωσεις 250 βατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, peiraiask είπε

τα φορητα ειναι καλα αν σου φερουν χρημα, αλλα προφανως ειναι πολυ πιο στρεσαρισμενα απο τα επιτραπεζια.

μπορει να εχουν ιδιες επιδοσεις, αλλα οταν το ενα δουλευει με φορτιστη 150 βατ κ το αλλο με 750 βατ, 

οσο εισαι στην εγγυηση εισαι οκ. μετα δεν ξερεις ποσο θα κρατησει. αλλιως ολα θα τα εφτιαχναν με καταναλωσεις 250 βατ

Θα εκπλαγείς αν δεις πόσα από τα 750w που λες ότι χρειάζεται ένα desktop τελικά χρειάζονται, ακόμα και σε φόρτο... Έπειτα η σύγκριση μεταξύ desktop - laptop cpus & gpus είναι άστοχη, αλλά tdp, άλλα thermals, άλλες ανάγκες (πολύ μικρότερες φυσικά στα laptops) σε τροφοδοσία...

Επεξ/σία από kostis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...