Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για τοποθέτηση ψύκτρας και ανεμιστήρων


phph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

δεν κάνω overclocking αλλά νομίζω ότι εδώ κολλάει περισσότερο η ερώτησή μου.

Άλλαξα κουτί και πήρα αυτό. Επίσης έχω και αυτή την ψύκτρα από πέρυσι αν και την τοποθετώ τώρα για πρώτη φορά σε σύστημα. Από το παλιό κουτί θα πάρω και 2 ανεμιστήρες, της Noctua επίσης, αυτόν και αυτόν. Στην φώτο φαίνεται πως έχω τοποθετήσει την ψύκτρα και τους χώρους για ανεμιστήρες. Το κουτί είχε ήδη έναν ανεμιστήρα τοποθετημένο πίσω ο οποίος φαίνεται. Τους άλλους που έχω δεν τους έχω βάλει ακόμη.

Ερωτήσεις:

α) Πρώτη φορά βάζω ψύκτρα με ανεμιστήρα στο πλάι. Όλες οι άλλες που έχω τοποθετήσει, είχαν τον ανεμιστήρα από επάνω και φύσαγε προς την ψύκτρα και την cpu. Σ' αυτή εδώ όμως ο ανεμιστήρας είναι στο πλάι και ρουφάει τον αέρα. Δηλαδή όπως την έχω βάλει φυσάει προς την κάρτα γραφικών. Μάλλον μου φαίνεται λάθος η τοποθέτηση αυτή. Το θέμα είναι πώς να την βάλω; Να βγάζει τον αέρα προς τα πίσω (προς τον ανεμιστήρα του κουτιού δηλαδή) ή προς τα επάνω;

β) Πού να τοποθετήσω τους 2 ανεμιστήρες που έχω; Έναν μπροστά κι έναν επάνω ή και τους 2 μπροστά; Αν βάλω επάνω πού ακριβώς; Μάλλον πάνω από τη cpu έ; Μπροστά όμως σε ποιά ή ποιές από τις 3 θέσεις;

Ευχαριστώ.

 

Κουτί.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γύρισε την ψύκτρα σου 90° (αντίθετα με τη φορά του ρολογιού) και σιγουρέψουν πως ο ανεμιστήρας της φυσάει προς την ψύκτρα. Να υπάρχει μια συνεχόμενη ροη απο δεξιά προς αριστερά || ←πίσω ανεμιστήρας←ψύκτρα←ανεμιστήρας ψύκτρας.

Βάλε και τους 2 εξτρά ανεμιστήρες μπροστά για να παρέχεις φρέσκο αέρα σε μνήμες/cpu/gpu.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 μπροστα, βαλτον σε κατάλληλη θεση, ώστε να φυσαει προς m.2 ssd και gpu

1 πανω περιπου εκει που ειναι η ψυκτρα

σαφως ειναι καλυτερα να παρεις και εξτρα ανεμιστηρα , π.χ. για 2 μπροστα, 1 (ή 2) πανω και 1 (αυτον που εχει το κουτι) πισω

εγω το εχω 2, 1, 1 γιατι εχω κάνει πατεντα και στο μισο πανω εχω βαλει ssd

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε φορας hardware  intel τοτε η ψυκτρα σου ειναι λαθος βαλμενη , αν ναι τοτε ο ανεμιστηρας της ψυκτρας θα φυσαει τον αερα προς τα επανω και βαζεις και ακομη εναν ολοιδιο , απ'οτι βλεπω ειναι Noctua αναποδα στην ψυκτρα δηλ και αυτος να φυσαει επανω , στο εμπρος πανελ θελεις τουλαχιστο ακομη 2 ανεμιστηρες , εκει μπορεις να βαλεις 2 κομματια της Arctic

 

με 1350 στροφες για να μην εχεις και φασαρια , οι μπροστινοι απο επανω προς τα κατω και να φυσανε μεσα στο κουτι σου.

Επεξ/σία από triplex1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Γύρισε την ψύκτρα σου 90° (αντίθετα με τη φορά του ρολογιού) και σιγουρέψουν πως ο ανεμιστήρας της φυσάει προς την ψύκτρα. Να υπάρχει μια συνεχόμενη ροη απο δεξιά προς αριστερά || ←πίσω ανεμιστήρας←ψύκτρα←ανεμιστήρας ψύκτρας.

Βάλε και τους 2 εξτρά ανεμιστήρες μπροστά για να παρέχεις φρέσκο αέρα σε μνήμες/cpu/gpu.

 

 

Ώπα ρε παιδιά με μπερδέψατε τώρα. Πώς να σιγουρευτώ ότι φυσάει προς την ψύκτρα; Δεν το αποφασίζω εγώ προς τα που θα φυσάει.

 

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Αν δε φορας hardware  intel τοτε η ψυκτρα σου ειναι λαθος βαλμενη , αν ναι τοτε ο ανεμιστηρας της ψυκτρας θα φυσαει τον αερα προς τα επανω και βαζεις και ακομη εναν ολοιδιο , απ'οτι βλεπω ειναι Noctua αναποδα στην ψυκτρα δηλ και αυτος να φυσαει επανω , στο εμπρος πανελ θελεις τουλαχιστο ακομη 2 ανεμιστηρες , εκει μπορεις να βαλεις 2 κομματια της Arctic

 

με 1350 στροφες για να μην εχεις και φασαρια , οι μπροστινοι απο επανω προς τα κατω και να φυσανε μεσα στο κουτι σου.

Τι εννοείς ότι είναι ανάποδα ο ανεμιστήρας; Δηλαδή ότι θα πρέπει η πλευρά που ακουμπάει τώρα στην ψύκτρα να είναι προς τα έξω; Δεν γίνεται αυτό. Την ψύκτρα τώρα την έβγαλα από το κουτί και ήταν έτσι. Ναι μεν αφαίρεσα τον ανεμιστήρα για να τη βιδώσω στη βάση αλλά μετά τον ξαναέβαλα όπως ήταν. Δεν θα μπορούσα να τον βάλω ανάποδα ούτως ή άλλως αν δεν έβγαζα τα ελάσματα που τον συγκρατούν και κάτι τέτοιο δεν έκανα. Έχω και φωτογραφία πως ήταν όταν τον έβγαλα από το κουτί. Αλλά και τις φωτογραφίες από το site του κατασκευαστή αν δω, πάλι σωστά μοιάζει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phph είπε

 

Ώπα ρε παιδιά με μπερδέψατε τώρα. Πώς να σιγουρευτώ ότι φυσάει προς την ψύκτρα; Δεν το αποφασίζω εγώ προς τα που θα φυσάει.

 

Τι εννοείς ότι είναι ανάποδα ο ανεμιστήρας; Δηλαδή ότι θα πρέπει η πλευρά που ακουμπάει τώρα στην ψύκτρα να είναι προς τα έξω; Δεν γίνεται αυτό. Την ψύκτρα τώρα την έβγαλα από το κουτί και ήταν έτσι. Ναι μεν αφαίρεσα τον ανεμιστήρα για να τη βιδώσω στη βάση αλλά μετά τον ξαναέβαλα όπως ήταν. Δεν θα μπορούσα να τον βάλω ανάποδα ούτως ή άλλως αν δεν έβγαζα τα ελάσματα που τον συγκρατούν και κάτι τέτοιο δεν έκανα. Έχω και φωτογραφία πως ήταν όταν τον έβγαλα από το κουτί. Αλλά και τις φωτογραφίες από το site του κατασκευαστή αν δω, πάλι σωστά μοιάζει να είναι.

Καταρχην οταν ξεκινας κατι θα λες τι φορας , κατα πασα πιθανοτητα εχεις ιντελ (οταν θα γινω επαγγελματιας μαγος δεν θα σε ρωτησω) , σε ειπαν πιο πανω τα παιδια οτι ειναι αναποδα  (μονο στην περιπτωση amd  η ψυκτρα σου ειναι αναποδα - ολη οχι ο ανεμιστηρας)αν κοιταξεις τον ανεμιστηρα βλεπεις φτερα ....αν προσθεσεις 2ο απο την αλλη μερια θα πρεπει να βλεπεις τα 4 νευρα του ανεμιστηρα και το αυτοκολλητο .........θα μας κανετε να ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε ορισμενοι.

Η απαντηση που εδωσες πιο πανω ειναι τελειως ακυρη , κατσε διαβασε ξανα τι σε ειπα και θα βρεις λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phph είπε

 

Ώπα ρε παιδιά με μπερδέψατε τώρα. Πώς να σιγουρευτώ ότι φυσάει προς την ψύκτρα; Δεν το αποφασίζω εγώ προς τα που θα φυσάει.

Ας πούμε πώς αυτή είναι μια αντιπροσωπευτική εικόνα για την διάταξη που περιγράφω.

7038_99_noctua-nh-u9s-cpu-cooler-review.

Αν δείς στο manual, υπάρχει oriantation Α και B.Δέν βλέπω τον λόγο να επιλέξεις αυτό που έχεις τώρα,αφού δέν σε περιορίζει κάτι (πχ  χώρος για τις μνήμες).

Απο εκεί και πέρα,δέν χάθηκε ο κόσμος ούτε θα πάρει φωτιά το pc.Απλά θα έχεις πληρώσει για κάτι που δέν αποδίδει τα μέγιστα.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Καταρχην οταν ξεκινας κατι θα λες τι φορας , κατα πασα πιθανοτητα εχεις ιντελ (οταν θα γινω επαγγελματιας μαγος δεν θα σε ρωτησω) , σε ειπαν πιο πανω τα παιδια οτι ειναι αναποδα  (μονο στην περιπτωση amd  η ψυκτρα σου ειναι αναποδα - ολη οχι ο ανεμιστηρας)αν κοιταξεις τον ανεμιστηρα βλεπεις φτερα ....αν προσθεσεις 2ο απο την αλλη μερια θα πρεπει να βλεπεις τα 4 νευρα του ανεμιστηρα και το αυτοκολλητο .........θα μας κανετε να ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε ορισμενοι.

Η απαντηση που εδωσες πιο πανω ειναι τελειως ακυρη , κατσε διαβασε ξανα τι σε ειπα και θα βρεις λυση

Νομίζω ότι νευρίασες, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί. Ok sorry, ξέχασα να πω ότι έχω intel, αλλά δε νομίζω ότι τα υπόλοιπα που λέω είναι παράλογα. Ακόμη κι αν είναι, προφανώς είναι λόγω της άγνοιάς μου ή ακόμη χειρότερα της ημιμάθειάς μου.

 Λοιπόν, φωτογράφισα τον ανεμιστήρα. Η πλευρά 1 είναι αυτή που βλέπω και η πλευρά 2 (με το αυτοκόλλητο) είναι αυτή που ακουμπάει στην ψύκτρα. Είναι λάθος;

Πλευρά1.jpg

Πλευρά2.jpg

Επεξ/σία από phph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phph είπε

Νομίζω ότι νευρίασες, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί. Ok sorry, ξέχασα να πω ότι έχω intel, αλλά δε νομίζω ότι τα υπόλοιπα που λέω είναι παράλογα. Ακόμη κι αν είναι, προφανώς είναι λόγω της άγνοιάς μου ή ακόμη χειρότερα της ημιμάθειάς μου.

 Λοιπόν, φωτογράφισα τον ανεμιστήρα. Η πλευρά 1 είναι αυτή που βλέπω και η πλευρά 2 είναι αυτή που ακουμπάει στην ψύκτρα. Είναι λάθος;

Πλευρά1.jpg

Πλευρά2.jpg

παλι συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις φιλε μου , δεν σε ειπα οτι ειναι λαθος ο ανεμιστηρας , λοιπον για να το τελειωνουμε ο ανεμιστηρας οπως εχεις στο 1 βλεπει κατω την gpu σου , ο ιδιος ανεμιστηρας (εφ'οσον παρεις αλλον εναν) μπαινει απο την πανω μερια της ψυκτρας και με βαση τη φωτο 2 κοιταει επανω , το καταλαβες τωρα;

η πλευρα που εχεις στο 2 φυσαει δηλ βγαζει αερα  , αρα αυτος που υπαρχει αυτη τη στιγμη φυσαει την ψυκτρα σου και βαζεις εναν 2ο να την βοηθησει δηλ να ρουφαει απο την επανω μερια τηε ψυκτρας και να βγαζει το ν αερα απο το επανω μερος του κουτιου.

βαζεις και 2 στο εμπρος πανελ να φυσανε μεσα και εισαι οκ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ας πούμε πώς αυτή είναι μια αντιπροσωπευτική εικόνα για την διάταξη που περιγράφω.

7038_99_noctua-nh-u9s-cpu-cooler-review.

Αν δείς στο manual, υπάρχει oriantation Α και B.Δέν βλέπω τον λόγο να επιλέξεις αυτό που έχεις τώρα,αφού δέν σε περιορίζει κάτι (πχ  χώρος για τις μνήμες).

Απο εκεί και πέρα,δέν χάθηκε ο κόσμος ούτε θα πάρει φωτιά το pc.Απλά θα έχεις πληρώσει για κάτι που δέν αποδίδει τα μέγιστα.

Ναι, το ξέρω ότι μπορώ να την περιστρέψω γύρω-γύρω. Απλά ρωτάω να φυσάει προς τα πίσω ή προς τα επάνω;

Και μετά παρατήρησα ότι ο ανεμιστήρας μοιάζει να φυσάει προς τα έξω. Δηλαδή στη φωτογραφία που έβαλες μοιάζει να φυσάει προς τις μνήμες. Και λέω μοιάζει γιατί η ροή είναι ανεπαίσθητη ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phph είπε

Ναι, το ξέρω ότι μπορώ να την περιστρέψω γύρω-γύρω. Απλά ρωτάω να φυσάει προς τα πίσω ή προς τα επάνω;

Και μετά παρατήρησα ότι ο ανεμιστήρας μοιάζει να φυσάει προς τα έξω. Δηλαδή στη φωτογραφία που έβαλες μοιάζει να φυσάει προς τις μνήμες. Και λέω μοιάζει γιατί η ροή είναι ανεπαίσθητη ούτως ή άλλως.

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως ο η συγκεκριμένη πλευρά είναι η εισαγωγή του αέρα.Η πίσω πλευρά με το στίκερ και το πλαίσιο που στηρίζει το μοτέρ, είναι η εξαγωγή.

Η διάταξη που έχεις τώρα, ώς αρνητικό είναι πως τραβάει ζεστό αέρα απο την κάρτα γραφικών που βρίσκεται απο κάτω,επιβαρύνοντας τα thermals του επεξεργαστή.Το ζητούμενο είναι να διώχνουμε τον ζεστό αέρα απο το κουτί και όχι να το ανακυκλώνουμε μεταξύ υπο-συστημάτων.

Επαναλαμβάνω πως δέν υπάρχει πρόβλημα,άλλα δέν διαχειρίζεσαι βέλτιστα τις δυνατότητες της ψύκτρας σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, έβγαλα τον ανεμιστήρα και τον δούλεψα σκέτο και ναι έχετε δίκιο ότι η εξαγωγή είναι προς το στίκερ. Απλά όταν μπαίνει πάνω στην ψύκτρα σου δίνει την αίσθηση ότι φυσάει ανάποδα.

Οπότε γυρίζω όλη την ψύκτρα όπως στη φωτογραφία που έστειλες, να φυσάει δηλαδή προς τα πίσω και βάζω τους 2 άλλους ανεμιστήρες μπροστά να τραβάνε αέρα. Προς το παρόν δεν βάζω άλλους αν δεν δω πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην το ψαχνεις πολυ

μια χαρά ειναι τοποθετημένη η ψυκτρα, δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι με αλλαγές προσανατολισμου της ψυκτρας και του ανεμιστηρα

βαλε τον ενα ανεμιστηρα πανω απο την ψυκτρα, και βαλε 1 ή 2 ανεμιστηρες μπροστα και εισαι ΟΚ

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, duffyduck είπε

μην το ψαχνεις πολυ

μια χαρά ειναι τοποθετημένη η ψυκτρα, δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι με αλλαγές προσανατολισμου της ψυκτρας και του ανεμιστηρα

βαλε τον ενα ανεμιστηρα πανω απο την ψυκτρα, και βαλε 1 ή 2 ανεμιστηρες μπροστα και εισαι ΟΚ

 

telos.jpg.cf3ffda96fb67074a8219a86fe62f42c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...