Προς το περιεχόμενο

Έρχεται μεγάλο πρόστιμο στην Apple για τα Apple Pay και NFC στο iPhone από την Ευρωπαϊκή Ένωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gianniskks είπε

 

Το άρθρο αναφέρει μονοπωλιακές πρακτικές. Εγώ ξανά ρωτάω πως είναι μονοπωλιακή πρακτική όταν ο καταναλωτής (για τον οποίο υποτίθεται ότι γίνεται όλο αυτό) έχει πραγματικά άλλες και αξιόλογες επιλογές για να πραγματοποιήσει τις συναλλαγές του. Τον περιορίζει κάπως το apple pay ή είναι εξαναγασμένος να χρησιμοποιεί μόνο την συγκεκριμένη υπηρεσία; Προφανώς όχι. Ποιον περιορίζει; Τις τράπεζες και μόνον. Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να συμμετέχουν στο apple pay; Επίσης προφανώς όχι και μάλιστα οι Ελληνικές πήραν χαρακτηριστικά τον χρόνο τους. Μπορούν να προσφέρουν την εν λόγω υπηρεσία μέσω άλλης πλατφόρμας και δη το app τους στο android. Εκτιμούν ότι το app στο android δεν είναι ασφαλές ή δεν προσφέρει ειναι καλό user experience; Υπάρχει και η κάρτα. Προσπάθησαν να προσπεράσουν τα apps στα smartphones; Φυσικά και προσπάθησαν με παταγώδη αποτυχία. Εγώ ξέρω ,χωρίς επίσης να είμαι νομικός, ότι μονοπωλιακή πρακτική είναι όταν εξαναγκάζεις κάποιον να αγοράζει αποκλειστικά το προϊόν σου ή χρησιμοποιεί την υπηρεσία σου χρησιμοποιώντας αθέμιτες πρακτικές που περιορίζουν ή εξαφανίζουν τον ανταγωνισμό. Εδώ προφανώς και δεν ισχύει αφού οι λοιπές επιλογές είναι παρούσες και έχουν ήδη υιοθετηθεί από την πλειοψηφία του κοινού είτε μέσω του android είτε μέσω την φυσικής κάρτας. 

 

To "προϊόν" είναι η δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών στην πλατφόρμα iOS. Όχι μόνο από τη σκοπιά του χρήστη, αλλά και από τη σκοπιά τρίτων παρόχων. Και σε αυτή τη δυνατότητα έχει πρόσβαση μόνο ο developer Apple. Το πρόβλημα λοιπόν το έχουν οι τρίτοι πάροχοι, όχι οι χρήστες (αν και θα έπρεπε και αυτοί να το έχουν, αλλά το βλέπουν κοντόφθαλμα).

Το αν εσύ προσωπικά διαφωνείς με το αν είναι αυτό το θέμα ή αν δεν σε νοιάζει που "χτυπιέται" μια τράπεζα γιατί εσύ την κάνεις τη δουλίτσα σου, είναι άλλο θέμα, αυτό σου εξηγώ. Η νομική λογική ξεφεύγει πολλές φορές από τη λογική που έχω εγώ και εσύ. Δεν λέω καλώς ή κακώς, λέω ότι έτσι είναι. Αν δεν μπορέσουμε να συμφωνήσουμε σε αυτό, εξ ορισμού δεν θα συμφωνήσουμε και στο συγκεκριμένο θέμα, άρα χάνουμε όλοι τον χρόνο μας!

Επεξ/σία από apos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
5 minutes ago, apos said:

To "προϊόν" είναι η δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών στην πλατφόρμα iOS. Όχι μόνο από τη σκοπιά του χρήστη, αλλά και από τη σκοπιά τρίτων παρόχων. Και σε αυτή τη δυνατότητα έχει πρόσβαση μόνο ο developer Apple. Το πρόβλημα λοιπόν το έχουν οι τρίτοι πάροχοι, όχι οι χρήστες (αν και θα έπρεπε και αυτοί να το έχουν, αλλά το βλέπουν κοντόφθαλμα).

Το αν εσύ προσωπικά διαφωνείς με το αν είναι αυτό το θέμα ή αν δεν σε νοιάζει που "χτυπιέται" μια τράπεζα γιατί εσύ την κάνεις τη δουλίτσα σου, είναι άλλο θέμα, αυτό σου εξηγώ. Η νομική λογική ξεφεύγει πολλές φορές από τη λογική που έχω εγώ και εσύ. Δεν λέω καλώς ή κακώς, λέω ότι έτσι είναι. Αν δεν μπορέσουμε να συμφωνήσουμε σε αυτό, εξ ορισμού δεν θα συμφωνήσουμε και στο συγκεκριμένο θέμα, άρα χάνουμε όλοι τον χρόνο μας!

Αν υποχρεωθεί να το ανοίξει το NFC, θα μπορεί να ζητάει κάποια προμήθεια για αυτό? Το ρωτάω γιατί και στα ATMs των άλλων τραπεζών όταν πάμε με την κάρτα μας να βγάλουμε λεφτά, μας ζητάνε μια προμήθεια για τον κόπο τους! :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν υποχρεωθεί να το ανοίξει το NFC, θα μπορεί να ζητάει κάποια προμήθεια για αυτό? Το ρωτάω γιατί και στα ATMs των άλλων τραπεζών όταν πάμε με την κάρτα μας να βγάλουμε λεφτά, μας ζητάνε μια προμήθεια για τον κόπο τους! :)

Ανάλογα από ποια σκοπιά το βλέπεις. Το NFC είναι μια τεχνολογία. Βλέπεις να σου ζητάει προμήθεια για να χρησιμοποιείς την κεραία του τηλεφώνου για να κάνεις κλήσεις; Ή για να συνδεεσαι στο δίκτυο κινητής; Ή για το module του WiFi όταν συνδέεσαι στο ίντερνετ; Όχι. Είναι ακριβώς η ίδια λογική. Απλά επιλέγει να το έχει κλειδωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Αν υποχρεωθεί να το ανοίξει το NFC, θα μπορεί να ζητάει κάποια προμήθεια για αυτό? Το ρωτάω γιατί και στα ATMs των άλλων τραπεζών όταν πάμε με την κάρτα μας να βγάλουμε λεφτά, μας ζητάνε μια προμήθεια για τον κόπο τους! :)

Ελπίζω να μην εννοείς ότι το iPhone λειτουργεί ως ATM…

Τώρα προμήθεια μπορεί και δικαιούται να πάρει μόνο αν η συναλλαγή γίνει μέσω δικού της app, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αφήσει τις τράπεζες να χρησιμοποιούν μέσω των εφαρμογών τους το nfc…

κάνε ευκολότερο και καλύτερο τον τρόπο που προτείνεις και άσε τους άλλους να κάνουν τα δικά τους…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Chris_BMW said:

Τι λες ρε μεγάλε ;

 Έτσι λες εσυ . ΕΓΩ που πληρώνω ένα σκασμό λεφτά για το οικοσύστημα ξέρεις γιατί τα πληρώνω ;;; 
 ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΤΕ -ΛΕΙ- Α.

 ΤΕΛΟΣ . Δεν με νοιάζει ποιος θα τα παίρνει στην τελική . Εμένα με νοιάζει η εμπειρία χρήσης αυτού του χαρακτηριστικού να ειναι στα επίπεδα τιμής που πληρώνω .

 Αν αυτό χρήζει αποκλειστικότητας εντός οικοσυστήματος ποσώς με ενδιαφέρει .

 Αθέμιτες πρακτικές ;;; Που ρε ΕΕ στο μαγαζί της ; Η δεν υπάρχουν αλλά μαγαζιά ;;;

 Ρε θα μας τρελάνουν 

Γιατί δεν χρειάζεται να τρίβω το τηλέφωνο πάνω στο pos για να γίνει η συναλλαγή 

 Εξυπνάδες όλοι σας .

 Πάρτε τα τηλέφωνα σας και αφήστε μας να πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες εμάς …

Ποιο μαγαζί της ρε φίλε; είμαι εγώ υπάλληλος της? είσαι εσύ υπάλληλος της? όλος ο πλανήτης είναι υπάλληλοι της; 

όχι. οπότε αν θέλει να με προσεγγίσει και να μου πουλήσει υπηρεσίες/προϊόντα θα ακολουθεί τους νόμους ή αλλιώς φαπίδι.

Καλά δεν σχολιάζω καν τα άλλα που είπες. Φουλ υπερβολή.

2 hours ago, nikolas15341 said:

Εγω αγοράζω apple γιατι το εχει κλειστο και (μαλλον) περισσοτερο ασφαλες. αλλιως θα πηγαινα σε android. 

Ελευθερη αγορα εχουμε κ ελευθερια. οποιος θελει επιλεγει (ή οχι) τι θα αγορασει και με ποια χαρακτηριστικά.

Που να ξερες ομως τι "meme" εχει καταντησει η αππλε... :P (μιλαω για εκείνη την γιγάντια αφίσα περί privacy , και στο καπάκι σκάσανε 2-3 σκάνδαλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Retromaniac said:

Μακάρι να ανοίξει, για να υπάρχει ευκολία για όλους του κατόχους.

Περιμένουμε βέβαια μερικούς κατόχους να μας εξηγήσουν γιατί δεν πρέπει να ανοίξει και γιατί η Apple είναι ολόσωστη.

 

 

θα σου εξηγησω εγω

 

Η έρευνα για τις μονοπωλιακές τακτικές της Apple όσον αφορά την υπηρεσία air conditioning και το μοντελο τεχνολογίας inventor στο εσωτερικό του ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΗς ξεκίνησε για πρώτη φορά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή πέρυσι. Εκείνη την εποχή, εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής δήλωσε ότι η έρευνα θα επικεντρωθεί στο αν η Apple απέκλεισε σκοπίμως και  αδίκως την toyotomi και συγκεκριμενα το μοντελο izuru , με το να περιορίσει τη χρήση της τεχνολογίας air conditioning εντός του ευρους μοντελων της inventor.

Αν και η Apple με την πάροδο του χρόνου «άνοιξε» τις επιλογες της στο air conditioning που βρίσκεται στο ΣΠΙΤΙ ΤΗς , τρίτοι κατασκευαστες εξακολουθούν να παρεμποδίζονται στον μέγιστο βαθμό συγκριτικά με την ενσωμάτωση του airconditioning με το σπιτι της  Apple . Για παράδειγμα, όταν ένας χρηστης πλησιάζει έναν εσωτερικο μοναδα INVENTOR , χρησιμοποιηται αμέσως το περιβάλλον χρήστης inventor  κάτι που δεν είναι δυνατό στην toyotomi.

Φέτος, οι αντιμονοπωλιακές ρυθμιστικές αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης έκαναν γνωστό ότι το σπιτι της αππλ παραβιάζει την νομοθεσία περί ανταγωνισμού, ειδικά όσον αφορά τις συσκευες μουσικης αναπαραγωγης (cd player). Μετά από καταγγελίες της sony, η Εκτελεστική Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής επιτροπής ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Margrethe Vestager δήλωσε ότι η Apple ευνοεί σκοπίμως το cd player της phillips έναντι των ανταγωνιστικών εταιριων cd player εξαιτίας των τελών που επιβάλλονται στους κατασκευαστες CD που παιζονται στο cd player.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, apos said:

Ήθελα να δω αν θα σταθείς στο ότι παίρνει fee (perfectly fine) ή στο ότι επειδή παίρνει fee, χρησιμοποιεί μονοπωλιακές τακτικές για να διασφαλίσει ότι μόνο αυτή θα το παίρνει. Επέλεξες δυστυχώς να σταθείς στο πρώτο, που δεν ήταν το point μου, αλλά ούτε και του άρθρου.

Α καλέ "μονοπωλιακές" τακτικές. Μαγαζί της είναι ότι θέλει κάνει... έχουμε πει. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πότε θα σκάσει μύτη η είδηση πως απ'τα 1100$ της τιμής του iphone 13 pro,τα 570 είναι για το hardware και τα υπόλοιπα για...τάξη ηθική και ασφάλεια.Τότε θα γίνει μακελειό,αυτά με το nfc είναι κλασσικά εικονογραφημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Τι κόλλημα είναι αυτό πλέον. ΔΕΝ σου πουλάει NFC, πουθενά δεν αναφέρει για NFC. Σου πουλάει το FEATURE, σου πουλάει το apple pay. Γιατί να είναι αναγκασμένη να ανοίξει τα πάντα;

Γιατί το λένε οι νόμοι ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, arkheon89 said:

Περιμένω πότε θα σκάσει μύτη η είδηση πως απ'τα 1100$ της τιμής του iphone 13 pro,τα 570 είναι για το hardware και τα υπόλοιπα για...τάξη ηθική και ασφάλεια.Τότε θα γίνει μακελειό,αυτά με το nfc είναι κλασσικά εικονογραφημένα.

Καλά δεν είναι? Η ναυαρχίδα της Samsung νομίζω πως είναι καμια 60αρια ευρώ πιο κάτω. :)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν υποχρεωθεί να το ανοίξει το NFC, θα μπορεί να ζητάει κάποια προμήθεια για αυτό? Το ρωτάω γιατί και στα ATMs των άλλων τραπεζών όταν πάμε με την κάρτα μας να βγάλουμε λεφτά, μας ζητάνε μια προμήθεια για τον κόπο τους! :)

Δυσκολεύομαι να ακολουθησω τη συλλογιστική σου και να βρω ιδιαίτερη σχέση με το θέμα. Σε ό,τι αφορά το δεύτερο σκέλος (που λειτουργεί ως παράδειγμα, από ό,τι αντιλαμβάνομαι), αφενός αυτή η πρακτική είναι καταχρηστική και προκύπτει από τη λειτουργία του ελληνικού τραπεζικού συστήματος ως ξεκάθαρο καρτέλ, αφετέρου ακόμα και σαν παράδειγμα είναι άστοχο, γιατί η προμήθεια είναι διατραπεζική συμφωνία με τις ευλογίες των κυβερνήσεων. Το καρτέλ που λέγαμε. Η Apple, σύμφωνα με το άρθρο, καταπατάει κάποιους νόμους μονομερώς.

Επεξ/σία από apos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

ποιος νομος λεει ακριβως τι πρεπει να ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ/?

Ελα τωρα και εσυ το πηρες στα σοβαρα.

Και τον εφοπλιστη δημοσια τον χαζευουνε στην φαπα για να το δει ο λαος.

Μετα του σκανε και δυο τρια συμβολαια και τα παιρνει ολα μαζεμενα τρεις φορες.

Τζερτζελες να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, apos said:

Δυσκολεύομαι να ακολουθησω τη συλλογιστική σου και να βρω ιδιαίτερη σχέση με το θέμα. Σε ό,τι αφορά το δεύτερο σκέλος (που λειτουργεί ως παράδειγμα, από ό,τι αντιλαμβάνομαι), αφενός αυτή η πρακτική είναι καταχρηστική και προκύπτει από τη λειτουργία του ελληνικού τραπεζικού συστήματος ως ξεκάθαρο καρτέλ, αφετέρου ακόμα και σαν παράδειγμα είναι άστοχο, γιατί η προμήθεια είναι διατραπεζική συμφωνία με τις ευλογίες των κυβερνήσεων. Το καρτέλ που λέγαμε. Η Apple, σύμφωνα με το άρθρο, καταπατάει κάποιους νόμους μονομερώς.

"Εκτιμούν" πως καταπατάει κάποιους νόμους. Αλλιώς αν εξ αρχής έκανε κάτι παράνομο, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αν ανοίγοντας το NFC σε τρίτους, εξακολουθεί να προστατεύεται η ασφάλεια του apple pay και γενικότερα της συσκευής, δεν με απασχολεί καθόλου το αν θα το ανοίξει ή όχι. 

Θα ήθελα ας πουμε να μπορώ να χρησιμοποιώ και το apple watch για το καθημερινό εισητήριό μου στα ΜΜΜ κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

 

θα σου εξηγησω εγω

 

Η έρευνα για τις μονοπωλιακές τακτικές της Apple όσον αφορά την υπηρεσία air conditioning και το μοντελο τεχνολογίας inventor στο εσωτερικό του ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΗς ξεκίνησε για πρώτη φορά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή πέρυσι. Εκείνη την εποχή, εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής δήλωσε ότι η έρευνα θα επικεντρωθεί στο αν η Apple απέκλεισε σκοπίμως και  αδίκως την toyotomi και συγκεκριμενα το μοντελο izuru , με το να περιορίσει τη χρήση της τεχνολογίας air conditioning εντός του ευρους μοντελων της inventor.

Αν και η Apple με την πάροδο του χρόνου «άνοιξε» τις επιλογες της στο air conditioning που βρίσκεται στο ΣΠΙΤΙ ΤΗς , τρίτοι κατασκευαστες εξακολουθούν να παρεμποδίζονται στον μέγιστο βαθμό συγκριτικά με την ενσωμάτωση του airconditioning με το σπιτι της  Apple . Για παράδειγμα, όταν ένας χρηστης πλησιάζει έναν εσωτερικο μοναδα INVENTOR , χρησιμοποιηται αμέσως το περιβάλλον χρήστης inventor  κάτι που δεν είναι δυνατό στην toyotomi.

Φέτος, οι αντιμονοπωλιακές ρυθμιστικές αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης έκαναν γνωστό ότι το σπιτι της αππλ παραβιάζει την νομοθεσία περί ανταγωνισμού, ειδικά όσον αφορά τις συσκευες μουσικης αναπαραγωγης (cd player). Μετά από καταγγελίες της sony, η Εκτελεστική Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής επιτροπής ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Margrethe Vestager δήλωσε ότι η Apple ευνοεί σκοπίμως το cd player της phillips έναντι των ανταγωνιστικών εταιριων cd player εξαιτίας των τελών που επιβάλλονται στους κατασκευαστες CD που παιζονται στο cd player.

 

 

Αδιέξοδο θα έπρεπε να είναι το nick name σου, όχι διέξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...